Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Navigare in Bulgaria: Waze sau Google Maps?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010
Vreau sa ajung de pe litoralul romanesc la Balcic.
Cu Google Maps nu am reusit sa obtin un traseu la Gradina Botanica fara sa trec prin centrul orasului(extrem de intortocheat si
cu putine indicatoare lamuritoare). Chiar daca dau ca punct de plecare Varna se intampla acelasi lucru. Practic, as vrea sa ajung pe
drumul national 27 si apoi in parcarea de langa Gradina Botanica.
O modalitate ar fi sa folosesc coordonatele geografice. Dar ma intreb: internetul bulgar imi va permite acest lucru?
Cu Waze ar fi mai lesne de ajuns?
Multumesc anticipat!!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. in Bg e ca in Romania cu traficul de date, deci nu ai probleme, teoretic.
2. Foloseste reconfigurare traseu la Waze cand intri in oras.

#3
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,916
  • Înscris: 05.07.2007
anul trecut am fost in bulgaria cu waze, netul a facut fata. aplicatie care stia sa mearga fara net si buna era here, dar recunosc ca nu stiu situatia actuala.

#4
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostTurnatoriu_de_orza, on 21 iunie 2023 - 18:27, said:

Vreau sa ajung de pe litoralul romanesc la Balcic.
Cu Google Maps nu am reusit sa obtin un traseu la Gradina Botanica fara sa trec prin centrul orasului(extrem de intortocheat si
cu putine indicatoare lamuritoare). Chiar daca dau ca punct de plecare Varna se intampla acelasi lucru. Practic, as vrea sa ajung pe
drumul national 27 si apoi in parcarea de langa Gradina Botanica.
O modalitate ar fi sa folosesc coordonatele geografice. Dar ma intreb: internetul bulgar imi va permite acest lucru?
Cu Waze ar fi mai lesne de ajuns?
Multumesc anticipat!!
Poți da drumul la Maps, Waze și încă ceva în fundal, concomitent și le compari.

Aș recomanda și Here sau Magic Earth, ori Sygic.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Pe PC iti faci traseul cu puncte intermediare unde vrea muschiul tau si dupa aia trimiti traseul pe telefon. Zic de Google Maps.

Edited by Bursul, 21 June 2023 - 18:47.


#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Hartile Here de la Nokia. Nu cer net. Daca ai roaming, sau date in roaming, Google Mpas.

#7
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Waze.
Aia sunt la fel de saraci ca noi. Asa ca baga acolo...

#8
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Uite ce imi spune mie Google (de la Vama veche): https://goo.gl/maps/J67teNGCu7hbwhk77

Nu prea vad de ce te-ar baga prin centru, de vreme ce Balchik are centura.

De ce ai pune Varna ca punct de plecare, daca zici ca vii de pe litoralul nostru? Varna e 40km mai la sud de Balchik.

Edited by bogdan_o, 21 June 2023 - 19:04.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In zonele in care nu am net/nu pot folosi netul, eu imi salvez offline harta Google maps. Si apoi merge snur ca si cum as avea net.

Edited by MembruAnonim, 21 June 2023 - 19:03.


#10
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 16.02.2017
Gradina Botanica Balcic sau gradina si serele care fac parte din domeniu castelului Reginei Maria?

#11
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

View Postbogdan_o, on 21 iunie 2023 - 19:00, said:

Salut

Uite ce imi spune mie Google (de la Vama veche): https://goo.gl/maps/J67teNGCu7hbwhk77

Nu prea vad de ce te-ar baga prin centru, de vreme ce Balchik are centura.

De ce ai pune Varna ca punct de plecare, daca zici ca vii de pe litoralul nostru?

Pai traseul traverseaza cam tot orasul  si vreau sa evit eventuale capcane.
Vreau sa las masina intr-o parcare sigura(cu plata) si este una mai la nord. Daca lasi masina aiurea ti se poate ridica, asa am citit intr-un indrumar despre Bulgaria.
Am informatii precum ca intrarea in Gradina(ca si in Castel) nu se mai face din zona de plaja/
Dinspre Varna speram ca imi va arata drumul mai scurt, pe drumul 27 si de unde as putea ajunge la acea parcare cu plata.

#12
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

View PostBursul, on 21 iunie 2023 - 18:46, said:

Pe PC iti faci traseul cu puncte intermediare unde vrea muschiul tau si dupa aia trimiti traseul pe telefon. Zic de Google Maps.
Multumesc!
Este calea cea mai buna pentru a alegerea unui traseu. Deja l-am trimis pe telefon.

#13
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 16.02.2017
1  Waze
2 parcare cu plata ai pe faleza si poti plati si in leva si in lei dar nu cu card.
3 sunt 2 drumuri pentru destinatia ta cand ajungi in Balcic,stanga la sensul mare giratoriu si apoi in 5-10 min ajungi la destinație sau varianta cealalta drept inainte la giratoriu apoi cativa km si faci stanga prin padure pe noua ruta descisa acum cateva luni.
4 intrarea se face pe plaja in dreptul restaurantului.
5 bilete se iau separat pentru castel si gradina botanica DAR esti cam obligat sa lei pentru ambele locatii
6 nu ai ce face cu cardul...scoate leva sa ai la tine
7 nu iti mai face griji inutile...

Attached Files



#14
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 21.08.2003

View PostMusic-Box, on 21 iunie 2023 - 19:09, said:

Gradina Botanica Balcic sau gradina si serele care fac parte din domeniu castelului Reginei Maria?
Fizic da, teoretic nu, sunt doua institutii diferite si trebuie 2 bilete de la doua case diferite, nu poti intra doar cu unul sa vizitezi doar un obiectiv...iar daca nu e absoluta urgenta nu mancati la Ariciul chiar daca va da reducere nenii aia de la parcare, mai bine duceti-va in Varna in centru sau mall central. In centru trebuie platita parcarea 3 leva/3 ore dar nu au parkometre, rugati pe cineva sa va ajute cu telefonul lui si-i dati  banii. Sau instalati-va aplicatia, atasati-i card dar nu merita deranjul.
On topic: google maps ca waze e descalificat de cand au acces toti idiotii care raporteaza aiurea. Oricum nu prea iti trebuie navi ca drumul e drept si indicatoarele au si caligafie latina, mergi pe principal si dupa liziera faci stanga aici, e o vale lunga cu asfalt nou-nout prin padure, pasarele, racoare te opresti direct la castel. Incearca sa jungi dimineata ca dupa 9-10 se aglomereaza destul de mult. Nu uita de vignieta ca-s dementi bulgarii, sunt vreo 5 masini  bg-toll pe traseu. Si atentie la prostiile alea de speed bump de neam prost din sate.

#15
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Poti downloda harta offline in caz de-ti pica datele in google maps. Waze are un oarecare delay si poti rata curbe, asta a fost principalul motiv pentru care am renuntat la waze. Iar uneori waze se conecta greu la sateliti pentru locatie.

Edited by maladetz, 21 June 2023 - 21:02.


#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002
aia cu conectoarea mai greoaie e datorata probabil faptului ca incercai s-o faci din mers.

#17
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Mai contează și telefonul, uneori... Unele device-uri au GPS mai bun, altele mai slăbuț. Cu cât vede mai mulți sateliți și știe mai multe constelații GPS, cu atât mai bine.

Plus că parbrizul mașinii e posibil să mai ecraneze din semnal. De recomandat sunt telefoanele cu GPS dual-band, că mai elimină din interferențe, gen clădiri înalte, vegetație etc.

Edited by Vlad_22, 21 June 2023 - 21:47.


#18
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 21.08.2003
calitatea waze a scazut in ultimii ani din toate punctele de vedere, in momentul cand maps, atat google cat si apple, zbarnie de nu au aer iar waze cauta sateliti e clar unde e problema...telefoane  in aceeasi masina, diferenta neglijabila de semnal adica. In plus  waze are nevoie de telefoane racheta care sa functioneze cat de cat, un telefon decent android de 4gb ram este ingenuncheat de animatii, liniute, balonase si alte prostii abslut necesare ptr navigatie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate