Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

Demisie - Bonus de performanță

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
38 răspunsuri în acest subiect

#37
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.065
  • Înscris: 03.12.2005

View PostPrometheus44, on 21 iunie 2023 - 17:56, said:

Contul fiind nou, fiecare postare de-a mea trebuie verificată de un moderator, ceea ce necesită timp, iar când efectiv se postează, rămâne câteva pagini in urmă... Așa că revin cu aceeași întrebare.

Eu aproape mi-am făcut orele normale de lucru, încă 5h și gata. Dacă respect graficul care a rămas, 4 ture X 12h, vor rezulta 48-5=43h suplimentare... O să mai merg o zi, iar la ora 12 (după 5h lucrate) plec acasă. Deci luna iunie se consideră trecută

Întrebarea mea este: pot renunța de bună voie la zilele de concediu ca să-mi încheie contractul individual de muncă? Le-aș propune să renunț la acele zile și să-mi încheie CIM cu 30 iunie, iar pe 3 iulie să încep dincolo... Astfel am avea toți de câștigă, toate părțile implicate.

Nu, legea romaneasca nu permite sub nici o forma renuntarea la CO sau convertirea in bani inainte de incheierea CIM ca sa previna situatiile in care angajatul e constrans sa accepte.
Despre orele suplimentare desigur ca nu le lucrezi daca nu esti de acord, dar, totusi, daca operezi vreo instalatie care prin oprire ad hoc poate produce pagube, victime sau se poate avaria e mai bine sa inchei tura asa cum e ea stabilita si sa nu te mai prezinti la urmatoarele.
Daca poti informa in scris inainte de inceputul turei ca in data X vei incheia lucrul la orele Y pentru a te limita la norma legala de lucru atunci poti sa pleci la mijlocul turei si nu au ce iti obiecta.

#38
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.153
  • Înscris: 18.05.2007
Am si eu o recomandare care nu tine de legalitate. Iti recomand sa pleci din firma in mod civilizat, fara scandal sau ceva de genul fiindca niciodata nu se stie cand mai ajungi sa muncesti cu cineva de acolo din firma.
Nu stiu in ce domeniu lucrezi, insa chiar si in orase mari nu exista asa multe optiuni intr-un domeniu care chiar sa iti convina asa incat sa fii sigur ca nu mai dai de seful tau actual de exemplu.

#39
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.266
  • Înscris: 26.06.2009

View PostPrometheus44, on 21 iunie 2023 - 17:56, said:

Întrebarea mea este: pot renunța de bună voie la zilele de concediu ca să-mi încheie contractul individual de muncă? Le-aș propune să renunț la acele zile și să-mi încheie CIM cu 30 iunie, iar pe 3 iulie să încep dincolo... Astfel am avea toți de câștigă, toate părțile implicate.
Demisia este un act unilateral, dar esti obligat sa iti respecti preavizul. Este libertatea firmei daca alege sa te tina in preaviz sau nu; doar firma poate spune daca pleci la zi sau iti respecti preavizul (total sau partial).

Este valabil si reversul: daca firma iti desfinteaza postul este libertatea ta daca pleci la zi sau ceri firmei sa isi respecte perioada de preaviz (din CIM).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate