Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
suport/cutie fixare SSD in locul ...

De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig
 Degresant auto eficient

Pistol care sa pulverizeze vopsea...

Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...
 Sa desparțim cuvintele in cuvinte

Apartament complex rezidential no...

[UNDE] reciclare cd / dvd

Foliere geamuri
 Microsoft Defender

cartela Internet Europa

Sondaj EV

Testerul pe VAG arata devieri la ...
 

Problema ebay

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022
Salutare! Stie cineva cum se poate face refund pe ebay? Este vorba de un produs comandat in aprilie care nu l-am mai primit nici pana acum. Termenul dat de ei era 19 iun iar azi e 20 si tot nu merge sa dau refund. Am dat la produs, la more actions si are o rubrica item has not arrived. Dar nu face nimic. Se deschide o pqgina pe care scrie ca data de livrare este 19 iun si daca nu ajunge pana la data asta sa intru unde am cumparat produsul si sa deschid un request. Unde e acel request? Cum de deschide? Nu gasesc nimic. Pe pagina asta nu e niciun buton nicio optiune.

Attached Files



#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,165
  • Înscris: 30.08.2006
Serverul Ebay nu e setat pe ora Romaniei. Ai rabdare pana dupa 12.00.

#3
deliadi

deliadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 23.04.2008

View PostIonutzz2013, on 20 iunie 2023 - 06:41, said:

Salutare! Stie cineva cum se poate face refund pe ebay? Este vorba de un produs comandat in aprilie care nu l-am mai primit nici pana acum. Termenul dat de ei era 19 iun iar azi e 20 si tot nu merge sa dau refund. Am dat la produs, la more actions si are o rubrica item has not arrived. Dar nu face nimic. Se deschide o pqgina pe care scrie ca data de livrare este 19 iun si daca nu ajunge pana la data asta sa intru unde am cumparat produsul si sa deschid un request. Unde e acel request? Cum de deschide? Nu gasesc nimic. Pe pagina asta nu e niciun buton nicio optiune.


#4
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,470
  • Înscris: 06.02.2008
Am comandat de pe Ebay o dată și mi-a venit după vreo două luni produsul. Ce cauți tu găsești și pe Aliexpress, măcar îți vine produsul în vreo 20 de zile.

#5
deliadi

deliadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 23.04.2008
În pagina produsului comandat, apeși pe "more action" apoi pe "contact seller" și lași mesaj de returnarea banilor.


#6
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022

View Postcaiuscorneliu, on 20 iunie 2023 - 07:09, said:

Am comandat de pe Ebay o dată și mi-a venit după vreo două luni produsul. Ce cauți tu găsești și pe Aliexpress, măcar îți vine produsul în vreo 20 de zile.

View Postcaiuscorneliu, on 20 iunie 2023 - 07:09, said:

Am comandat de pe Ebay o dată și mi-a venit după vreo două luni produsul. Ce cauți tu găsești și pe Aliexpress, măcar îți vine produsul în vreo 20 de zile.
nu am gasit acel ci nicaieri. Era unu pe aliexpress dar nu mai avea stoc. A stat o sapt cu statusu to ship dupa care s-a inchis automat. Iar pe ebay nu l-am primit. Statusu ne mai avand niciun update de pe 28 aprilie. La noi nici nu s-a auzit de el. Deci singurul site unde l-am gasit este ebay. Dar iar scameri de curieri care nu trimit coletele.

#7
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.09.2014
Cred ca termenul de livrare este estimat, deci trebuie sa iei in considerare un plus sau un minus ( caz fericit ) de zile. De cele mai multe ori produsul ajunge la timp in Romania, dar procesarea in tara noastra dureaza mai mult, uneori mai mult decat drumul China - Romania. Eu cred ca ar fi de bun simt sa mai astepti cateva zile, abia apoi sa renunti.
Nu ai posibilitatea sa urmaresti traseul produsului ? Track number ?

#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,608
  • Înscris: 17.08.2007
Nu stiu cati bani ai dat pe acel CI insa eu cred ca trebuie sa mai astepti. Eventual ia legatura cu vanzatorul inainte sa ceri refund.

#9
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022

View Postatupi, on 20 iunie 2023 - 08:28, said:

Nu stiu cati bani ai dat pe acel CI insa eu cred ca trebuie sa mai astepti. Eventual ia legatura cu vanzatorul inainte sa ceri refund.
cat sa mai astept? In 28 aprilie nu cred ca era in Ro. Comanda fiind data pe 15 aprilie air acum fiind 20 iunie. Pot urmarii dar ce? Nu se mai schimba nimic. La status scrie received packet data si asa a ramas si acum. Nu cred ca se mai intampla ceva.

#10
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 22.02.2014
Asteapta pana dupa ora 12,00.

#11
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,453
  • Înscris: 08.02.2011
La contact seller se da, dar lasa naibii telefonul si foloseste un PC sa vezi paginile complete, varianta de telefon nu-i la fel.

#12
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022

View Postmodoran, on 20 iunie 2023 - 09:52, said:

La contact seller se da, dar lasa naibii telefonul si foloseste un PC sa vezi paginile complete, varianta de telefon nu-i la fel.
unde mai ma caram si cu pc pe santiere pe unde sunt plus ca trebui curent, net etc.  A mers pe la 10.40. Oricum daca curierii aia sunt in colaborare cu scamerii sunyiu se justifica de ce nu mai ajung coletele. Sau or fi si alti scameri ca aia.  A mers si pe tel in final in lipsa de pc.

#13
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 29.01.2004
Daca ai facut plata prin Paypal atunci te adresezi direct lor. Eu tot ceea ce platesc pe Ebay sau Amazon o fac prin Paypal si scap de orice grija.

#14
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,151
  • Înscris: 05.12.2002
Chinezul ti-a expediat coletul pe 15 aprilie, pe 27 probabil ca a ajuns prin ungaria. Mai ai rabdare, o sa ajunga, dar mai dureaza.

#15
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019

View Postserban_bogdan, on 20 iunie 2023 - 12:05, said:

Daca ai facut plata prin Paypal atunci te adresezi direct lor. Eu tot ceea ce platesc pe Ebay sau Amazon o fac prin Paypal si scap de orice grija.

amazon NU foloseste  paypal !   iar problemele la ebay  nu merg  mai departe la paypal  pana nu ai un raspuns oficial de la ebay  !  

@    trebuie sa mai astepti   pana sa faci reclamatie   .  este tolerant o intarziere de cateva zile .  mai ales ca ai  si track info     .

#16
afacerist

afacerist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 02.09.2014
Parcă trimiterile prin poșta română prin ebay erau recomandate (și track & trace la poșta română, pe site).
Oricum, în help scrie: report item după estimare, în 3 zile lucrătoare sellerul răspunde, dacă nu, "ask ebay" în 21 de zile ("to step in").

#17
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,151
  • Înscris: 05.12.2002
Tracking-ul este cu UA, teoretic il poti urnari pana la intrarea in RO.
Pe 28 a plecat din Belgia.

Attached Files



#18
afacerist

afacerist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 02.09.2014
Acum am văzut că începe cu U (unregistered), adică ajunge în România și nu și la track and trace pe site-ul românesc. Dacă întrebi la poștă vor zice că nu este acest număr: UL639714865BE, înainte era UD643435567YP. Dacă era recomandată (diferența de plătit era nesemnificativă), se înregistra și la poșta română (track&trace, la oficiul poștal îți zicea că se vede în sistem). Așa am pățit și eu la un colet și nu a mai venit, dar de atunci iau numai cu "tracking available" (mai plătesc 1-2 dolari) și se asigură transportul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate