Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit eth vs Adap...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cu bicicleta prin Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postcetateanul_Vijai, on 20 iunie 2023 - 00:09, said:

dormit în bivuac,
lucru ilegal in toate tarile cu apa calda

#20
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023
Scriu pe telefon pe forum și pe laptop îmi apar clipuri cu Cycling Across Europe Alone, bun așa. Interesant totuși, văd un tip care a cerut o sponsorizare de la o firma de biciclete de touring, adică o bicicletă, poate n-ar strica sa trimit și eu mailuri către firme de genul.

View Postquantico2708, on 21 iunie 2023 - 17:44, said:

lucru ilegal in toate tarile cu apa calda
"Ilegal" că așa te-au învățat ei, sa te duci sa le plătești cazari in euro când tu câștigi in lei de 5 ori mai puțin.
O sa campez in locuri retrase cum văd că fac/au făcut și alții. In cel mai rău caz mă alunga si cum nu am cort imediat mă mut in apropiere.

#21
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023
Știți cumva daca este obligatorie casca de protecție pe șoselele de la noi?

#22
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Nu este obligatorie, dar este recomandata. Cunosc persoane din grupul nostru de biciclisti care au dat cu capul de parapeti. S-a spart efectiv casca, dar ei au ramas intregi. Doar coate si genunchi julite, dar cu capul la locul lui !!!

#23
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007
Uita-te si pe site-ul asta: https://en.eurovelo.....com/  Exista si un group pe Facebook EuroVelo Discussion Group . Acolo poti intreba oameni care au facut sau fac asta.

E super ok sa mergi dar nu pe autostrazi... Pentru Romani e sport extrem daca nu e la hotel de 5 stele dar stai linistit ca nu e asa... Sunt multi care au facut toata lumea pe bicicleta si nu la varste prea fragede.. Un amic de al meu de la club tocmai a intrat in cartea recordurilor pentru cea mai lunga tura pe bicla electrica la 8o de ani... Din Alaska in Panama...

#24
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023

View PostKING_99, on 27 iunie 2023 - 05:54, said:

E super ok sa mergi dar nu pe autostrazi... Pentru Romani e sport extrem daca nu e la hotel de 5 stele dar stai linistit ca nu e asa... Sunt multi care au facut toata lumea pe bicicleta si nu la varste prea fragede..
Deci autostrăzile ies din discuție, este și interzis. O sa incerc sa evit și drumurile naționale europene pe care merg camioanele.
Eu incerc acum sa definesc ce vreau sa fac, m-aș duce în zona de travel and work. Tu zici de oameni care și-au pus ordine în viața sau sunt la pensie și au venituri pentru călătorit.
O sa incerc câteva ture prin zona mea, sa vad cum ma descurc cu campatul.

View Postphoenix76, on 27 iunie 2023 - 05:31, said:

Nu este obligatorie, dar este recomandata. Cunosc persoane din grupul nostru de biciclisti care au dat cu capul de parapeti. S-a spart efectiv casca, dar ei au ramas intregi. Doar coate si genunchi julite, dar cu capul la locul lui !!!
La cum am eu noroc dau direct cu fața în asfalt cu sau fara casca. Deci o sa pun 200 de lei și pentru casca.
Deocamdată am făcut un calcul de 2200 de lei bicicleta, bagaje laterale, kit pana, pompa, multitool, casca, foaie de cort. Arzător am, butelie am, izopren am, sac de dormit am, tigaie pentru arzător am. Trebuie sa vad ce mai trebuie pentru camping.

#25
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007
Ti-o spun din proprie experienta ca o casca iti salveaza viata.. Eu am cazut ( la o cursa) si casca a facut toti banii.  Poti face ture de 1-2 sau chiar 4 saptamani in concediu.. Incepi cu una in zone de 3-4 zile.

Din lipsa de timp cea mai lunga cursa a mea e de o saptamana - 1000km. Iti spun ca e super. Daca mai ai si un amic sa iti tina companie e si mai fun.

#26
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
La capitolul bagaje iti iei doar strictul necesar, nimic in plus. Nu uita sa pui si articole medicale pentru urgente, cum ar fi rivanol, leucoplast. Nu in cantitati mari, dar sa fie acolo. O banda de izoler aruncata prin bagaje te poate ajuta sa carpesti provizoriu ceva rupt. Nu strica si un metru doi de sarma. Face minuni la nevoie. Ar fi bun si un panou solar sa iti incarci bateria la telefon din mers. O lanterna mica pentru campare. Nu mai scriu ca iti umplu bagajele.

#27
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023

View PostKING_99, on 27 iunie 2023 - 05:54, said:

Uita-te si pe site-ul asta: https://en.eurovelo.....com/  Exista si un group pe Facebook EuroVelo Discussion Group . Acolo poti intreba oameni care au facut sau fac asta.
Site-ul nu merge, am intrat pe Facebook. Destul de interesant grupul, am aflat că de fapt sunt multi oameni care fac circuite cu bicicleta prin Europa. Au și niște rute pe care nu le-am găsit.
Ce carduri sunt bune pentru platit in Europa și cu comisioane mici?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate