Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Cu bicicleta prin Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023
Salut!
As face niste turism extrem cu bicicleta prin Europa. Gen mers cu bicicleta, dormit în bivuac, dusuri pe la benzinăriile cu opriri pentru camioane, sa fie ceva de buget redus. Ce neajunsuri as putea întâmpina pe parcurs in afara de condițiile meteo?
Dacă aveți păreri si idei nu ezitați să le lăsați aici.


#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Benzinariile acelea cu dus, pentru camioane, in general sunt amplasate pe autostrada.. nu ai voie cu bicicleta.

#3
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
- campezi in locuri interzise, amenda sau bataie de la proprietarul terenului.
- treci printr-un sat locuit majoritar de cetateni de o anumita etnie, posibil sa fii jefuit. si din nou bataie.
- opresti undeva sa iti cumperi apa. Dupa ce iesi, nu mai gasesti bicicleta plus bagajele.
- defectiuni tehnice. Va trebui sa faci push bike in cazul asta pana gasesti un magazin pentru piese sau pe cineva dispus sa te ajute.
- amenda daca intri in zone cu accesul interzis bicicletelor.
- insolatie, diaree de la alimentatie gresita, deshidratare, alte boli.
- deprecierea moralului in situatii extreme ( oboseala, furtuna, arsita, vant puternic, dureri musculare, etc ).
Nu este postat la misto cum se zice. Trebuie sa planifici foarte bine o cursa de genul acesta. Trebuie sa ai la tine doar strictul necesar, ca sa nu cari aiurea lucruri inutile. Iti trebuie si ceva abilitati de supravietuire, sa poti improviza un adapost in caz de urgenta, sa aplici un bandaj in cazul unei rani, sa te poti orienta fara indicatoare.
Cursa nu este imposibila, dar trebuie planificata foarte bine. Un partener/partenera ar fi de dorit.

Edit: am vazut ca unii isi programeaza traseul pe segmente. Astazi fac traseul intre localitatea x si y. Cred ca ajuta destul de mult, ajumgi la destinatia din ziua respectiva si gata, pauza, iti gatesti ceva, te odihnesti. Maine pleci catre urmatoarea locatie. Ajuta la moral si la starea fizica sa stii ca ai o tinta de atins pentru ziua respectiva.

Edited by phoenix76, 20 June 2023 - 05:46.


#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,826
  • Înscris: 30.08.2006
Dupa ce faci turul Romaniei de cel putin doua ori ca sa stii la ce te astepti, doar atunci iei in calcul si turul Europei. Trebuie sa ai suficienti bani la tine ca sa te poti intoarce in caz de esec. Pentru inceput invata sa-ti repari bicicleta pe ploaie si pe canicula si doar cu sculele din dotare. Simuleaza toate defectele posibile si vezi daca reusesti sa treci prima faza a testelor.

#5
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,082
  • Înscris: 20.12.2007

View Postcetateanul_Vijai, on 20 iunie 2023 - 00:09, said:

Salut!
As face niste turism extrem cu bicicleta prin Europa. Gen mers cu bicicleta, dormit în bivuac, dusuri pe la benzinăriile cu opriri pentru camioane, sa fie ceva de buget redus. Ce neajunsuri as putea întâmpina pe parcurs in afara de condițiile meteo?
Dacă aveți păreri si idei nu ezitați să le lăsați aici.
Nu sunt decat 128674529306025 videoclipuri pe iutub cu oameni care au facut/fac asta cu toate informatiile necesare cu trasee, buget, chestii tehnice etc.

Edited by Kokoshmare, 20 June 2023 - 06:30.


#6
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,454
  • Înscris: 15.10.2020

View Postphoenix76, on 20 iunie 2023 - 05:45, said:

- defectiuni tehnice. Va trebui sa faci push bike in cazul asta pana gasesti un magazin pentru piese sau pe cineva dispus sa te ajute.
Push vine de la faptul că trebuie să pedalezi, nu de la împins bicicleta.
the push in "push bike" refers to having to push on the pedals to make it move.

#7
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Da, ai dreptate, confuzie. Rectific: trebuie sa impingi bicicleta !

Edited by phoenix76, 20 June 2023 - 07:31.


#8
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Ideea e faina, dar nu merge fara o pregatire serioasa inainte, ma refer la conditie fizica din ture lungi cu bicicleta (care trebuie sa fie un touring/gravel ceva mai rezistenta); iti trebuie bagaje (coburi, genti, etc) apoi un cort usor ar fi binevenit, sac de dormit, haine, un arzator si ceva dedicat unei mancari rapide, baterie externa, etc...
parerea mea e sa incepi, daca nu ai facut-o deja, cu ceva mai domestic:
https://www.viatransilvanica.com/
Duminica am fost la Ranca si urcau, dinspre Obarsia Lotrului, o pereche din Cehia cu biciclete de ale lor (The Rock Machine e firma - https://rockmachineb.../en-en/about-us
) cu cate doua genti pe lateral si una in spate...greu dar se poate...

Edited by d-ardeleanu, 20 June 2023 - 08:26.


#9
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
cauta turele lui claudiu moga de pe forumul ciclism.ro, poti intampina surprize placute dar si multe neplacute, bafta

#10
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,377
  • Înscris: 28.10.2018

View Posthorny_hornet, on 20 iunie 2023 - 07:06, said:

Push vine de la faptul că trebuie să pedalezi, nu de la împins bicicleta.
the push in "push bike" refers to having to push on the pedals to make it move.

View Postphoenix76, on 20 iunie 2023 - 07:30, said:

Da, ai dreptate, confuzie. Rectific: trebuie sa impingi bicicleta !


Sau zici push the bike.

Mie ce zici tu ca vrei sa faci imi seamana aproape a cersit.

Si poate ne pui si noua o poza cu un dus dintr-o benzinarie. Sa vada si ochiul nostru.

Edited by abac, 20 June 2023 - 08:40.


#11
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Abacule...n.are nimeni nevoie de impresiile tale de bogat. Lasa.ne!

Ai putea incerca Camino de Santiago
https://blog.dertour...AiAAEgIjt_D_BwE

Cred ca ar fi o experienta foarte buna de inceput. Am intalnit multi oameni pe traseu, fie la pas, fie cu bicicleta, exista multe spatii de odihna pe traseu si o gramada de informatii pe internet. Este aproape imposibil sa ai o problema si sa nu gasesti ajutor daca nu o poti rezolva singur.

Subscriu de asemenea la ce au scris colegii mai sus...pleaca la pedalat prin tara si vezi cum te simti, daca iti poti gasi motivatia in a pleca mai departe.

Edited by Namidee, 20 June 2023 - 09:19.


#12
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023

View PostKokoshmare, on 20 iunie 2023 - 06:30, said:

Nu sunt decat 128674529306025 videoclipuri pe iutub cu oameni care au facut/fac asta cu toate informatiile necesare cu trasee, buget, chestii tehnice etc.
Sigur sunt, prefer sa schimb și impresii pe forum, apar idei de la oameni cu experiențe diverse.

View PostLeo2006, on 20 iunie 2023 - 06:19, said:

Dupa ce faci turul Romaniei de cel putin doua ori ca sa stii la ce te astepti, doar atunci iei in calcul si turul Europei. Trebuie sa ai suficienti bani la tine ca sa te poti intoarce in caz de esec. Pentru inceput invata sa-ti repari bicicleta pe ploaie si pe canicula si doar cu sculele din dotare. Simuleaza toate defectele posibile si vezi daca reusesti sa treci prima faza a testelor.
Nu am făcut turul orașului și nu cred că am să fac turul României, momentan nu mă atrage, prea multe pericole pe traseu.
Mai mult de o pană ce ar putea fi? Iau un kit de până, iau un cablu de frana și niște saboți de frana, apoi o sa ma orientez după magazine de biciclete, in niciun caz nu o sa am o bicicletă pretențioasă. Dacă se rupe ceva ce nu se poate repara o abandonez și mă întorc cu autostopul sau merg clandestin, nu exista sa nu mă pot întoarce chiar și cu zero lei/euro.

View Postphoenix76, on 20 iunie 2023 - 05:45, said:

- campezi in locuri interzise, amenda sau bataie de la proprietarul terenului.
- treci printr-un sat locuit majoritar de cetateni de o anumita etnie, posibil sa fii jefuit. si din nou bataie.
- opresti undeva sa iti cumperi apa. Dupa ce iesi, nu mai gasesti bicicleta plus bagajele.
- defectiuni tehnice. Va trebui sa faci push bike in cazul asta pana gasesti un magazin pentru piese sau pe cineva dispus sa te ajute.
- amenda daca intri in zone cu accesul interzis bicicletelor.
- insolatie, diaree de la alimentatie gresita, deshidratare, alte boli.
- deprecierea moralului in situatii extreme ( oboseala, furtuna, arsita, vant puternic, dureri musculare, etc ).
Nu este postat la misto cum se zice. Trebuie sa planifici foarte bine o cursa de genul acesta. Trebuie sa ai la tine doar strictul necesar, ca sa nu cari aiurea lucruri inutile. Iti trebuie si ceva abilitati de supravietuire, sa poti improviza un adapost in caz de urgenta, sa aplici un bandaj in cazul unei rani, sa te poti orienta fara indicatoare.
Cursa nu este imposibila, dar trebuie planificata foarte bine. Un partener/partenera ar fi de dorit.

Edit: am vazut ca unii isi programeaza traseul pe segmente. Astazi fac traseul intre localitatea x si y. Cred ca ajuta destul de mult, ajumgi la destinatia din ziua respectiva si gata, pauza, iti gatesti ceva, te odihnesti. Maine pleci catre urmatoarea locatie. Ajuta la moral si la starea fizica sa stii ca ai o tinta de atins pentru ziua respectiva.
Unele situații descrise de tine pot fi evitate daca nu pedalez in Romania. Chiar am in plan sa urc bicicleta in tren și să pedalez de la granița de vest spre Europa. Șoselele de la noi sunt periculoase.
As merge pe gps, important ar fi să găsesc supermarketuri de la care să cumpăr de mâncare, as evita marile orașe unde risc să rămân fără bicicleta sau as putea găsi o gazda unde sa las bicicleta și să vizitez orașul o zi după care din nou la drum.
As putea chiar și să mă opresc câteva zile pe la vreo gazda sa ajut cu treabă dacă are, un fel de work and travel, mai mult pentru mâncare și găzduire și apoi iarăși la drum.

View Postd-ardeleanu, on 20 iunie 2023 - 08:23, said:

Ideea e faina, dar nu merge fara o pregatire serioasa inainte, ma refer la conditie fizica din ture lungi cu bicicleta (care trebuie sa fie un touring/gravel ceva mai rezistenta); iti trebuie bagaje (coburi, genti, etc) apoi un cort usor ar fi binevenit, sac de dormit
Nu cred că aș vrea să fac mai mult de 100 de km pe zi și asta pe teren plat, poate este prea mult, nu știu. Momentan nu am bicicleta, ma gândeam la ceva ieftin de la Decathlon, nu am buget mare. Cort nu vreau, am avut unul de 3kg, era greu de carat in spate, ar fi fost greu și de carat pe bicicletă, sunt ok cu dormit sub o pânză(tarp) antiploaie, asta pe timp de vara. Cort ușor sub 3kg deja costa mult.

View Postabac, on 20 iunie 2023 - 08:38, said:

Mie ce zici tu ca vrei sa faci imi seamana aproape a cersit.
Si poate ne pui si noua o poza cu un dus dintr-o benzinarie. Sa vada si ochiul nostru.
Eu m-am gândit că este boschetareala pentru că dorm in boscheți. Cerșit nu vad de ce ar fi, nu o sa bat la use la oameni să cer de mâncare, dacă dorm o noapte pe terenul unuia și nu las nimic în urma, nu vad de ce ar fi cerșeală.
Cu dusurile ar putea fi o problema cum ele sunt multe pe autostrada sau la distante mari între ele, ar mai fi varianta campingurilor. Teoretic 2 zile, hai 3, fara dus ar trebui să învăț să suport, asta ar fi alt neajuns.


#13
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View PostLeo2006, on 20 iunie 2023 - 06:19, said:

Dupa ce faci turul Romaniei de cel putin doua ori ca sa stii la ce te astepti, doar atunci iei in calcul si turul Europei.

In niciun caz.

Mergi din prima pe trasee cicloturistice din strainatate. Alege, de exemplu, ceva din Ungaria, unde procentul de bombardieri in randul soferilor e mai scazut decat in Romania. Turul Romaniei il faci dupa ce termini cu Europa Centrala si cu Tarile Nordice; nu de alta, dar parca-i pacat sa mori chiar de tanar.

#14
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 24.09.2017
e si asta unul din lucrurile care vreau sa le fac, am mai postat si pe alt topic, cateva canale de youtube. bicicleta ti-as recomanda sa iei sh, daca poti gasi ceva bun si care nu a fost furat. nu ne-ai zis bugetul totusi. nu ne-ai zis in ce parte a Europei vrei sa calatoresti.

in principiu ce a zis @phoenix76 e de actualitate. la genul asta de chestie trebuie sa aplici cam ce zic aia de nike cu ”just do it”, dar nu trebuie sa te duci ca berbecul. pe langa ce s-a scris mai sus as mai adauga si eu:
1.mare grija la caini, de la rabie poti muri
2.eu inteleg ca vrei sa iei un hamac, dar mai si ploua, in munti, chiar si vara, noaptea e foarte frig. au fost ciclisti din china care au murit https://www.marca.co...8f6c8b45d0.html
3.pedaleaza si in Romania ca nu mori, fa un traseu de munte macar, dormi cateva zile, vezi ce-ti lipseste si ce-ti trebuie
4.asigura-te ca ai mereu apa si ca ai medicamente de uz general, diareea nu e ceva distractiv+ ca te deshidratezi
5.pe langa pene sunt vreun miliard de lucruri care se pot strica, deci ai si o trusa de scule mica.

cateva canale al unor oameni obisnuiti care fac asta.

asa ca recomand urmatoarele canele:
   european divide, e foarte misto: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dZ82SHiAQFw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]






https://www.youtube....N2WHEELS/videos
https://www.youtube....xistence/videos
https://www.youtube....sewithme/videos

Edited by bobitad, 20 June 2023 - 10:35.


#15
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View Postunu999, on 20 iunie 2023 - 10:16, said:

si cu Tarile Nordice;
Miine se implineste un an de cind am juns la Capu' Nord ... eu cu masina ... da' precum se vede in poza altii au ajuns cu bicicleta.

In Scandinavia se circula civilizat ... spre Capu' Nord drumurile nu sint aglomerate... se preteaza la mersu' cu bicicleta.

Attached Files



#16
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,031
  • Înscris: 06.09.2008

View Postcetateanul_Vijai, on 20 iunie 2023 - 09:22, said:

Momentan nu am bicicleta, ma gândeam la ceva ieftin de la Decathlon, nu am buget mare.
Personal as lua una cu furca rigida si frane Vbrake, daca vei merge pe asfalt. (nu riverside 100 / 120, prea grele si piese f slabe)

Si cum s-a zis incepe cu ture de cateva zile in Romania, de preferat cu inca 1-2 persoane, asa as zice sa mergi si pe afara... singur e deprimant ... pt unii.
Fiindca asa iti dai seama ce-ti trebuie si ce nu ..

Daca vrei suspensie si frane disc,
https://www.decathlo...1646?mc=8751944

Atentie ce marime cumperi !!!

Edited by sirgoofy, 20 June 2023 - 20:10.


#17
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023

View Postsirgoofy, on 20 iunie 2023 - 19:56, said:

Personal as lua una cu furca rigida si frane Vbrake, daca vei merge pe asfalt. (nu riverside 100 / 120, prea grele si piese f slabe]
Chiar Riverside 120 îmi permit, mai mult nu dau. Pare o bicicletă simpla din otel, îmi place că are pozitia corpului la 60 de grade, jantele duble m-ar ajuta că o să fie încărcată bine. Dar mă uit și văd că greutatea maxima suportata este 120 de kg, iar eu o să depășesc totalul și îmi este sa nu am probleme cu integritatea bicicletei.
Au la Decathlon bicicleta de touring la 4000 de lei și duce 170 de kg cu tot cu biciclist. Și este echipata complet, îmi place, dar e scumpă.
In loc de bagaje de alea speciale de pus in spate cred că iau 2 rucsace ieftine peste care trag 2 huse impermeabile și aia e.
https://www.decathlo.../p/_/R-p-301674

#18
cpke

cpke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 20.05.2006
Pe lîngă fax-ci-nan-te-le:
https://forum.softpe.../#entry30052008
(cu simpatie zîc, nu cu invidie...),

hai şi cu ceva încurajări:
https://tomsbiketrip.com/
https://www.cyclinga...ing-experience/
http://womencyclethe...o-women-cycling
http://www.frankreve...iking/index.htm

Totu' e să ai (sau să-ţi vină) CHEF de ducă!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate