Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Copil "aproape" părăsit de părinți.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,270
  • Înscris: 06.01.2007
Lasa copilul in pace. Doar nu vrei sa ajunga la casa de copii din atata lucru.
N-ai zis nimic concret in afara de faptul ca nu se spala pe dinti la 4 ani si ca are telefon.

#20
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Eu zic să-i propui tatălui să atace decizia de custodie și să preia copilul de la mamă/bunici. Poate văzând că ar avea șanse la custodie întreagă, și-ar construi viața alături de copil acolo unde este el.

#21
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007

View Postmaccip, on 19 iunie 2023 - 17:47, said:

Lasa copilul in pace. Doar nu vrei sa ajunga la casa de copii din atata lucru.
N-ai zis nimic concret in afara de faptul ca nu se spala pe dinti la 4 ani si ca are telefon.
Sunt de acord, cred ca mai mult rau ar face daca ar anunta protectia copilului. Daca va fi dus la centru se stie ca sunt sanse mari de abuzuri de tot felul , sexuale, etc. Asa ca nu recomand...mai bine cu bunicii.

#22
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
De unde si pana unde ati tras voi concluzia ca acel copil va fi dus intr-un centru ? Exista si alte solutii: rude (poate chiar mai indepartate) sau asistenti maternali. Se va face o ancheta si apoi se va stabili ce si cum.

#23
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Posttihyyy, on 19 iunie 2023 - 14:32, said:



Acum aștept ceva sugestii, ce am putea face sa conștientizăm mama ca locul copilului ei e lângă ea, ori o ia în străinătate, ori se muta acasă. Ea în esență a plecat în străinătate pe tetnem scurt, gen 6 luni, pt a strange bani sa isi termine casa, asta fiind acu fix 2 ani. Casa nu e terminata, copilul creste cu bunicii. Oare ar fii de folos dacă anunțăm protecția copilului? Poate dacă ar primi o spălare pe cap de la o instituție și ar baga mințile în cap.?

Sau ce ziceți, care ar fii cea mai buna varianta, în afara de a rămâne nepăsător?

Mulțumesc,


Dacă anunți autoritățile, poate că mama se va speria și va lua copilul la ea, dar asta nu înseamnă că îi va fi lui mai bine.

Atâta timp cât nu e real interesata de copil, nu e nicio soluție.

Plus că există un risc mare ca odată ajuns acolo, iubitul mamei să abuzeze copilul, iar mama să fie de partea lui, nu a copilului.


Tot ce văd eu că ai putea sa faci este să iei copilul la voi acasă, cât poți de des.
Să îi oferi căldura unui cămin, să îi arătați înțelegere, să se joace cu copiii tăi, să mâncați, să vorbiți, să râdeți împreună.


Tiktok la 4 ani, am înțeles bine? :confuzzled:

#24
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Mai oameni buni, nu mai vorbiti despre luat copil acasa de parca vorbiti despre luat un caine acasa!

#25
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
Protectia copilului din România nu este ce trebuie; dacă s-ar ridica la nivelul celei din țările nordice mi-aș fi reclamat membri din propria familie că nu-și cresc copiii cum trebuie! Dar Protectia Copilului din Ro nu le poate oferi ceva mai bun. Decât poate celor abuzați care chiar trebuie extrași din familia naturală.

#26
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View PostAlexEn, on 22 iunie 2023 - 13:00, said:

Mai oameni buni, nu mai vorbiti despre luat copil acasa de parca vorbiti despre luat un caine acasa!

Dacă inviți un copil sa petreacă timp cu copiii tăi, în familia ta, înseamnă că îl iei de acasă?



#27
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Posttihyyy, on 19 iunie 2023 - 15:05, said:


Mama e ușor de găsit, acum a-și lua și partea umana a situației, sincer a-și dori sa ajung acolo ca un reprezentant al protecției copilului, sau mă rog, asistent social sau nu contează, să vorbească cu mama, poate și un telefon rezolva problema. E de evitat circul în orice caz, și după toți o sa poarte ura pe mine, nu asta vreau. Poate găsesc aici pe cineva care lucrează în sistem și poate sa o sune sa o tragă la întrebări puțin, fata e destul de infulentabila,  nu știu ce sa zic, e și greu, arata urat totuși dacă pe rude trimit politia, dar dacă intermediez o acțiune de conștientizare a mamei, poate poate..

Copilul are venituri de aprox 400 euro pe luna, alocație, suport de la mama, și pensie alimentara sau cum se zice, acești bani nu sunt investiți în copil din păcate..
Constientizare cu forta, sub amenintarea/presiunea luarii copilului??? Asta nu este constientizare, man.
Cred ca tu esti putin inconstient de posibilele urmari.

View PostChayah, on 22 iunie 2023 - 13:30, said:



Dacă inviți un copil sa petreacă timp cu copiii tăi, în familia ta, înseamnă că îl iei de acasă?
In casa, nu de acasa...

Edited by Cr1spy, 22 June 2023 - 13:36.


#28
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007

View PostChayah, on 22 iunie 2023 - 13:30, said:

Dacă inviți un copil sa petreacă timp cu copiii tăi, în familia ta, înseamnă că îl iei de acasă?

Citeste tot contextul si vezi ce ii zicea de fapt colegul.

#29
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View PostAlexEn, on 22 iunie 2023 - 13:39, said:



Citeste tot contextul si vezi ce ii zicea de fapt colegul.

A, ok.
Ai scris după postarea mea și am crezut că te referi la soluția dată de mine.

#30
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Posttihyyy, on 19 iunie 2023 - 14:32, said:



Nu e problema dacă nu merge la gradi ca a stat mult pe tiktok sau pe unde seara trecuta, acu îl lăsăm să doarmă și aia e... Cam acesta e stilul.




Copilul nu este dus la grădiniță, pentru că se culcă târziu și nu se poate trezi pt grădiniță?
Sau sunt și alte motive, gen lipsa banilor, bunici anxioși, valori gen homeschooling șamd.


La ce te referi când spui că a fost cine știe pe unde seara trecută?

#31
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007
https://www.euronews...e-ei-ajung-sa-c

#32
tihyyy

tihyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 24.06.2010
Nu vorbiti prostii, daca ar fii asa de simplu sa iei un copil care sta sub un acoperis, atunci toti ceresetorii ar trebui sa fie deja luati.

Referitor la solutia gasita pentru copil, directoarea gradinitei va sta de vorba cu mama, respectiv asistentul social din comuna intr-o prima faza de discutii. sper sa consitentizeze.

#33
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Pai da, ca doritori sa ia cersetori acasa sunt pe toate drumurile.
Cam tot ca tine, doresti sa te implici, dar nu sa l adopti, sa constientizezi mama, dar sa nu se afle ca esti implicat si tot asa.
Vezi ti de treaba si lasa copilul in pace.

#34
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Posttihyyy, on 25 iunie 2023 - 06:53, said:



Referitor la solutia gasita pentru copil, directoarea gradinitei va sta de vorba cu mama, respectiv asistentul social din comuna intr-o prima faza de discutii. sper sa consitentizeze.


O soluție nepotrivita, din punctul meu de vedere.
Nu înțelegeți că pe mamă nu o intereseaza momentan copilul, ceea ce înseamnă că dacă ii este băgat pe gât, va fi foarte rău pentru copil!

Dacă tot vor sa facă fapte bune directoarea grădiniței și asistentul social, dacă într-adevăr bunica nu se ocupă de copil și nu sunt închipuirile rudelor băgăcioase, să vorbească cele două doamne cu bunica.

Edited by Chayah, 25 June 2023 - 11:03.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate