Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Copil "aproape" părăsit de părinți.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
tihyyy

tihyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 24.06.2010
Salutare,

Vă scriu aceste rânduri, încercând să găsesc o soluție la o problemă din familie, anume o ruda de a soției și-a cam părăsit copilul de 4 ani, acum poate nu 100% la propriu dar nu suntem departe.


Pe scurt, copilul are 4 ani, este în grija bunicilor, care nu au un stil de parenting bun, nu prea pun preț pe dezvoltarea copilului, foarte important e sa tacă, și atât. Nu e problema dacă nu merge la gradi ca a stat mult pe tiktok sau pe unde seara trecuta, acu îl lăsăm să doarmă și aia e... Cam acesta e stilul.

Am și eu un băiețel, mai mic decât cel în cauza și văd că trebuie să îți vezi de copil, cum ii crești asa ii ai.. Îmi displace tare ce văd în familia rudelor respective.

Pe scurt, părinții au divorțat, custodia e comună a copilului, domiciliul la domiciliul mamei, tatăl trimite neregulat, dar achita acea suma dată de judecătorie. El e în străinătate, se văd de 2-3 ori cu copilul pe an, câte o ora

Mama în schimb, e în străinătate, trimite bunicii 200€ lunar pt a avea grija de prunc, la început când a venit în străinătate, mergea regulat la copil, având o șansă de a călători ieftin, o data la 6 săptămâni era acasă. De un an și jumătate mama și-a găsit un iubit, cu care s-a mutat împreună, și mai merge cam o săptămână la 6 luni acasă, iar conform spuselor bunicii relația mama-copil s-a răcit, prietenul mamei o acceptat-o cu copil, dar  copilul nu sta cu ei în străinătate, asta însemnând ca nu deranjează, și aproximativ 2 săptămâni pe an, că alte doua săptămâni stau la băiat fără copil nu îl deranjează foarte tare.

Sincer mie mi sa făcut milă de copil, ținând cont ca suntem rude apropiate și vad ca în paralel cu al meu ce posibilități are acel copil. Și noi, și bunicii au încercat sa vorbească cu mama, dar fara șanse, aia e și gata, fata e îndrăgostita ca nu vede nimic altceva.

Acum aștept ceva sugestii, ce am putea face sa conștientizăm mama ca locul copilului ei e lângă ea, ori o ia în străinătate, ori se muta acasă. Ea în esență a plecat în străinătate pe tetnem scurt, gen 6 luni, pt a strange bani sa isi termine casa, asta fiind acu fix 2 ani. Casa nu e terminata, copilul creste cu bunicii. Oare ar fii de folos dacă anunțăm protecția copilului? Poate dacă ar primi o spălare pe cap de la o instituție și ar baga mințile în cap.?

Sau ce ziceți, care ar fii cea mai buna varianta, în afara de a rămâne nepăsător?

Mulțumesc,

#2
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 tihyyy, on 19 iunie 2023 - 14:32, said:

Oare ar fii de folos dacă anunțăm protecția copilului?


Cred ca este chiar o OBLIGATIE , nu doar o opțiune. Cei de acolo o pot decădea din drepturile de părinte, după o anchetă socială.

#3
tihyyy

tihyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 24.06.2010

 Bogotta, on 19 iunie 2023 - 14:38, said:




Cred ca este chiar o OBLIGATIE , nu doar o opțiune. Cei de acolo o pot decădea din drepturile de părinte, după o anchetă socială.

Sincer nu știu dacă asta ar trebui sa fie prima măsură din partea autorităților, oare cu o comunicare nu se poate încerca, poate de noi nu are frica, dar în fata unui reprezentant al statului, când are doua opțiuni, de a fii lângă copil sau a-l pierde.. Poate, poate


#4
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,916
  • Înscris: 05.07.2007
cea mai buna varianta este sa adopti tu copilul. bunicii nu stiu, nu pot, pe mama copilul o deranjeaza, ca daca situatia era alta, acum era cu ala mic si nu mai deschideai subiectul. succes!

Edited by kato1, 19 June 2023 - 14:48.


#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,997
  • Înscris: 18.12.2007
Ai idee cat de greu este in Romania sa adopti un copil? Ma refer aici la cei care sunt deja in orfelinate.
De cei ai caror parinti exista si il au in custodie nici nu mai vorbesc.

#6
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,916
  • Înscris: 05.07.2007
am. prietenii mei au adoptat doi frati, baiat si fata. acum sunt in Italia cu totii.

#7
tihyyy

tihyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 24.06.2010

 kato1, on 19 iunie 2023 - 14:48, said:

cea mai buna varianta este sa adopti tu copilul. bunicii nu stiu, nu pot, pe mama copilul o deranjeaza, ca daca situatia era alta, acum era cu ala mic si nu mai deschideai subiectul. succes!
Sistemul îl cunosc, mama are în plasament copii, nu doresc a adopt, ii doresc binele,si vreau sa ma implic puțin, nu suntem perfecți, nimeni nu e de condamnat, poate și mama are o rătăcire, și cu o "palma" luata își vede de copil. Avea 19 ani când o rămas însărcinată, nu știu cât de dorit a fost copilul la acel moment.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Din pacate, nu este singura tragedie de acest fel din tara asta
Exista copii abandonati in grija bunicilor pur si simplu
In cazul asta (asa zisa) mama mai trimite oarece bani - din cate inteleg si tatal trimite ceva bani

Se poate reclama la Politie pt abandon
Sigur, nu se rezolva problema dar, Politia + Protectia Copilului vor incerca sa gaseasca mama pentru un mic "interviu"

Poate, cine stie ...

#9
tihyyy

tihyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 24.06.2010

 Naijax, on 19 iunie 2023 - 14:57, said:

Din pacate, nu este singura tragedie de acest fel din tara asta
Exista copii abandonati in grija bunicilor pur si simplu
In cazul asta (asa zisa) mama mai trimite oarece bani - din cate inteleg si tatal trimite ceva bani

Se poate reclama la Politie pt abandon
Sigur, nu se rezolva problema dar, Politia + Protectia Copilului vor incerca sa gaseasca mama pentru un mic "interviu"

Poate, cine stie ...
Mama e ușor de găsit, acum a-și lua și partea umana a situației, sincer a-și dori sa ajung acolo ca un reprezentant al protecției copilului, sau mă rog, asistent social sau nu contează, să vorbească cu mama, poate și un telefon rezolva problema. E de evitat circul în orice caz, și după toți o sa poarte ura pe mine, nu asta vreau. Poate găsesc aici pe cineva care lucrează în sistem și poate sa o sune sa o tragă la întrebări puțin, fata e destul de infulentabila,  nu știu ce sa zic, e și greu, arata urat totuși dacă pe rude trimit politia, dar dacă intermediez o acțiune de conștientizare a mamei, poate poate..

Copilul are venituri de aprox 400 euro pe luna, alocație, suport de la mama, și pensie alimentara sau cum se zice, acești bani nu sunt investiți în copil din păcate..

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Pai chiar daca lucrez in sistem = NU ma misc voluntar (din proprie initiativa)
E nevoie de o plangere / reclamatie / sesizare / jalba ... etc.

Pana la urma se pare ca nici tu nu stii exact ce vrei
Sau ... vrei sa scoti castanele din foc cu mana altuia

Si cu dansa-ntr-insa, si cu sufletu-n rai ...  nu prea merge Posted Image

#11
tihyyy

tihyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 24.06.2010

 Naijax, on 19 iunie 2023 - 15:06, said:

Pai chiar daca lucrez in sistem = NU ma misc voluntar (din proprie initiativa)
E nevoie de o plangere / reclamatie / sesizare / jalba ... etc.

Pana la urma se pare ca nici tu nu stii exact ce vrei
Sau ... vrei sa scoti castanele din foc cu mana altuia

Si cu dansa-ntr-insa, si cu sufletu-n rai ...  nu prea merge Posted Image
Eu știu ce vreau, cel mai frumos mod de a conștientiza mama ca nu e ok ce face,  nu stiu daca ajuta ceva dacă fac un mega circ cu politici și toate cele. Sau poate cineva din sistem ma îndruma altfel, sau cum sa pun problema dacă ma duc "la sistem"

#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Spui exact ce ne-ai spus si noua

Mama a abandonat copilul ... este in grija bunicilor ... trimite bani ... bunicii nu folosesc banii pentru copil ... este neglijat ... etc ... etc

Ca tot veni vorba - cu mama ai stat de vorba ? Macar sa-i spui ce ne-ai scris noua aici ?

#13
tihyyy

tihyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 24.06.2010

 Naijax, on 19 iunie 2023 - 15:14, said:

Spui exact ce ne-ai spus si noua

Mama a abandonat copilul ... este in grija bunicilor ... trimite bani ... bunicii nu folosesc banii pentru copil ... este neglijat ... etc ... etc

Ca tot veni vorba - cu mama ai stat de vorba ? Macar sa-i spui ce ne-ai scris noua aici ?
Dada, dar fără folos. Dacă nu, nu va scriam, și era totul frumos. Și eu și soția, și părinții ei, dar mai bine prefera sa rupă legătura cu prietenii / cunoscuții ei de dragul lui iubi.

Asa o sa fac, ma duc săptămâna viitoare pe la sistem și vedem ce îmi zic.

 Naijax, on 19 iunie 2023 - 15:14, said:

Spui exact ce ne-ai spus si noua

Mama a abandonat copilul ... este in grija bunicilor ... trimite bani ... bunicii nu folosesc banii pentru copil ... este neglijat ... etc ... etc

Ca tot veni vorba - cu mama ai stat de vorba ? Macar sa-i spui ce ne-ai scris noua aici ?
Abandon o fii sentimental, de dat, da bani lunar, 5 minute pe camera vorbesc zilnic, dar nu știu dacă e ok pe termen lung asemenea relație pt copil, el ce model va avea?

#14
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

 Naijax, on 19 iunie 2023 - 15:14, said:

Spui exact ce ne-ai spus si noua

Mama a abandonat copilul ... este in grija bunicilor ... trimite bani ... bunicii nu folosesc banii pentru copil ... este neglijat ... etc ... etc

Ca tot veni vorba - cu mama ai stat de vorba ? Macar sa-i spui ce ne-ai scris noua aici ?
Oare copilul este neglijat cu adevarat sau nu este crescut dupa cum considera cel care a deschis topicul? credeti ca nu e crescut bine daca nu e indopat de mic cu tot felul de activitati care de care mai inutile? poate nu vrea sa se faca pianist sau balerin!

#15
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 07.03.2012
Anunți Protecția Copilului și de acolo știu ei ce au de făcut!

#16
tihyyy

tihyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 24.06.2010

 tytysor, on 19 iunie 2023 - 15:39, said:


Oare copilul este neglijat cu adevarat sau nu este crescut dupa cum considera cel care a deschis topicul? credeti ca nu e crescut bine daca nu e indopat de mic cu tot felul de activitati care de care mai inutile? poate nu vrea sa se faca pianist sau balerin!

Acel copil din păcate nu prea știe ce înseamnă spălatul pe dinți, ce înseamnă să fii zilnic la grădiniță, nu doar de 5-6 ori pe luna, sta pe Youtube /tiktok mai mult de doua ore zilnic, are telefon propriu.. Dpdv al meu nu e ok, cum e crescut,nu e implicat în nici-o activitate la grădiniță biserica sau unde vreți voi... Eu am fost mai atent crescut în anii 90 ca și el acum, au mai evoluat timpurile.


Si cel mai important nu prea știe ce e un părinte..

#17
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,370
  • Înscris: 28.07.2008
Stii de cati psihologi e nevoie ca sa schimbe un bec?

Nu conteaza, daca nu isi doreste si becul sa se schimbe

#18
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 24.09.2017
1.ca om care creste activ 2 copii, multi nu cred ca realizeaza cat de obositori sunt copii si cat de greu e sa-i cresti. deci presupun ca e mai usor pentru mama sa plece in strainatate si sa-si vada de viata linistita. zic asta ca sa adaug putin context, nu ca nu ar fi facut un lucru naspa. ca ea oricum sunt multi, s-ar putea descurca si in tara, dar aleg sa munceasca pe afara si sa lase copii singuri.
2.sunt multi copii crescuti cu 2 parinti, care stau pe telefon toata ziua si cam asta e situatia in mare pentru multi. sunt unele pe la mine, fete normale, stau cu copii, desi au 5-6 ani si nu fac absolut nimic.
3.sunt si mai multi copii crescuti de bunici care doar ii lasa la televizor/telefon, nici macar nu au grija ca cei mici sa nu se loveasca sau sa aiba un pic grija cand sunt pe la joaca. multi sunt aerieni, betivi sau vesnic obositi. plus ca multi nu au crescut copii sau ai idei din alea cu sa lasi copilul in pace, sa fie liber.
4.deci cam 70-80% or sa fie crescuti ca baiatul ala, daca reusesc in viata e un subiect extrem de complicat. nu am inteles niciodata stresul asta, vai copilul are 2 ani si nu vorbeste destul, sau nu a fost la gradi decat de cateva ori sau alte tampenii. eu nu prea am fost la gradi, pana la 7 ani m-au crescut bunicii si pe clasa 1 nu-mi stiau nici numele, iar invatatoarea ma credea ”retardat”. cand eram la facultate, tot aceeasi invatatoare ma ruga sa-l ajut pe fisu. nu sunt vreo poveste de succes, am terminat calculatoare si lucrez ca si inginer pe un salariu mediocru. unu care probabil nu a terminat liceul si lucreaza in constructii castiga dublu. viata e complexa si nu intotdeauna aia care crezi ca ajung bine chiar o sa ajunga bine:)

Edited by bobitad, 19 June 2023 - 16:55.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate