Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
mai am o problema

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 

Sonerie wireless cu probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Acum 3 luni am cumpărat o sonerie wireless sa o pun la casa. Distanta între casa și poarta 25 metri. Totul a funcționat ok pana aseară. Aseară soneria a început sa sune. Am ieșit la poarta ... nimeni. Am zis ca face careva glume. Peste ceva timp 20 minute iară suna. Ies ... nimeni. Am stat cu ochii pe poarta, sa prind infractorul. Numai ca peste 10 minute, iar a sunat. Și nu era nimeni. Chestia asta s-a repetat de vreo 5 ori, intervalul de timp scăzând la 5 minute! M-am suparat și i-am scos bateriile. Ce poate fi? Pana aseară a mers impecabil. De aseară se acționează singura!
Attached File  20230618_075829.jpg   215.77K   30 downloads

Pot sa ii fac ceva, sau sa o arunc?

#2
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 24.07.2022
de ce nu una cu fir? mai simpla si mai putine unde...

#3
gabitu73

gabitu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.12.2008
Verifică să nu fi intrat apă la buton.

#4
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 Punter, on 18 iunie 2023 - 07:18, said:

de ce nu una cu fir? mai simpla si mai putine unde...
25 de metri de cablu de tras ....

 gabitu73, on 18 iunie 2023 - 07:18, said:

Verifică să nu fi intrat apă la buton.
Tot ce e posibil. În ultima săptămână a plouat masiv. O sa verific, și revin!

#5
cornek

cornek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 05.11.2009
Variana 2, am avut si eu una si mie ce crezi, mi-a sunat la 02 noaptea de am sarit din pat Posted Image Posted Image Posted Image  iar apoi suna asa cand voia ea pe semne ca se plictisea neatinsa. Oricum cine vine la tine iti scrie sau te cauta la telefon daca nu da de tine.

#6
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,728
  • Înscris: 16.08.2010
Și eu bănuiesc tot apa să fie cauza, demontează butonul și dă-i un pic cu uscătorul de păr.

 Robert_Kiran, on 18 iunie 2023 - 07:06, said:


Pot sa ii fac ceva, sau sa o arunc?

Dacă n-ai dat mult pe ea și nu merge faza cu uscatul, da, arunc-o. Se știe că anumite ieftinăciuni au prostul obicei s-o ia razna.



p.s. Stai cu ochii pe poartă, nu cumva să sune vecinul ăla pe care nu vrei să-l lași să parcheze în fața porții tale...   Posted Image

#7
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,505
  • Înscris: 12.07.2010
Cu ceva ani în urmă am pățit la fel, credeam că face cineva glume (mai pățisem la cea cu fir cu un vecin glumeț din care cauză am demontat-o), ulterior am aruncat-o. Cea de acum (tot wireless) funcționează deocamdată corect, dar e enervantă pentru cu sună din ambele receptoare la revenirea curentului după o întrerupere. Dacă nu are apă în buton nu prea văd ce să-i faci!

#8
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 30.07.2007
Verifica si bateria de la poarta, sa nu fie un "feature" asta :)
Adica, saracuta, te avertizeaza ca e pe terminate...zic si eu, e doar o presupunere

#9
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Butonul nu are nimic. Nici soneria. Sunt bune amândouă. Cu toate astea "e compromisa"! Am descoperit problema. Vecinul si-a cumpărat una la fel. Aseară s-a jucat cu ea. Când suna la el, suna și la mine. Și invers! Nu știam ca bat asa mult jucăriile astea. Sunt peste 50 de metri.
Acum, unul din noi trebuie sa renunțe! De ce nu le-o fi făcut imperecheate (emițător plus receptor) chinezul? Uf ...

#10
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,815
  • Înscris: 09.01.2007

 Robert_Kiran, on 18 iunie 2023 - 09:07, said:

De ce nu le-o fi făcut imperecheate (emițător plus receptor) chinezul? Uf ...
Pentru ca ai vrut sa fie ieftina. :D
Pe alea care-s imperecheate nu prea le cumpara nimeni ca-s cu 10 lei mai scumpe.

Eu zic ca 25m de cablu e lejer de tras, si poti trage un CAT6A ceva cu tot cu conduit, ingropat frumos, si ala o sa-l poti folosi la orice, chiar si video intercom daca vrei mai incolo. Daca erau 200m intelegeam dar 25 ii tragi intr-o ora cu tot cu ingropat.

#11
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Daca vrei sonerie wireless buna, cumpara una de la Well. Eu am asta https://www.vitacom....-well-9639.html

#12
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 05.04.2023
Pastreaz-o, numai pentru cand te supara vecinul :D

#13
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023

 Robert_Kiran, on 18 iunie 2023 - 09:07, said:

Butonul nu are nimic. Nici soneria. Sunt bune amândouă. Cu toate astea "e compromisa"! Am descoperit problema. Vecinul si-a cumpărat una la fel. Aseară s-a jucat cu ea. Când suna la el, suna și la mine. Și invers! Nu știam ca bat asa mult jucăriile astea. Sunt peste 50 de metri.
Acum, unul din noi trebuie sa renunțe! De ce nu le-o fi făcut imperecheate (emițător plus receptor) chinezul? Uf ...

Eu stau la bloc si imi suna soneria aiurea, tot un vecin dar de la scara vecina era "vinovatul' , smecheria la a mea are 5 jumpere, din combinatia lor schimbi canalul, la mine a fost suficient sa mut doar unul la buton, la fel si la sonerie Posted Image

Jucariile astea nu sunt indicate , cel putin butonul, sa stea in soare , caldura, ger si umezeala au un IP mic si sunt firave.

#14
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Am sa îmi cumpăr alta. Din asta păstrez doar butonul ... sa îmi mai stresez și eu vecinul!
De săpat 25 de metrii în nici un caz. Nu am timp ... Asa ca recomandati-mi una cu împerechere! Tot wireless!

 Master_Yoda, on 18 iunie 2023 - 14:49, said:

Daca vrei sonerie wireless buna, cumpara una de la Well. Eu am asta https://www.vitacom....-well-9639.html
135 de zile termen livrare ... prea mult.

 crischir, on 18 iunie 2023 - 16:28, said:



Eu stau la bloc si imi suna soneria aiurea, tot un vecin dar de la scara vecina era "vinovatul' , smecheria la a mea are 5 jumpere, din combinatia lor schimbi canalul, la mine a fost suficient sa mut doar unul la buton, la fel si la sonerie Posted Image

Jucariile astea nu sunt indicate , cel putin butonul, sa stea in soare , caldura, ger si umezeala au un IP mic si sunt firave.
Asta a mea nu are jumpere. Am desfacut-o!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate