Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Tv vechi cu tub(fara cablu tv) = programe tv

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
Parerea mea e ca nu merita osteneala, sunt o gramada pe olx ce vand tv-uri lcd la 150-200 lei.

#20
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Un media convertor sau ceva de genul i-ar fi bun totuşi. Dacă nu va mai folosi acest televizor pe viitor, îl poate folosi la alt televizor.

#21
Anonymous007

Anonymous007

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 19.03.2022

View Postvimann, on 17 iunie 2023 - 10:38, said:



cu 300 de lei iei un TV resigilat NEI, Vortex, din astea + ai avantajul consumului mai mic, dimensiunilor reduse, etc.
Vortex-urile sunt cele mai proaste televizoare. O sa-ti mearga 5 luni iar după aia, nu o sa se mai deschida deloc.

#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
El are doar internet, nu și cablu TV. De ce recomanda mulți să își cumpere alt tv? Ce face cu el?
Ai intrare euroscart și AV.
Deci îți trebuie un box cu această ieșire.
Dar nu vei avea toate canalele TV gratis. Poate doar cu vreo "șmecherie" ceva.
Nu ai acces gratis la HBO și alte canale cu plata.

#23
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
antena focus/orange/care mai sunt  + acel receiver de la ei cu euro scart si o sa-ti mearga

#24
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010

View Postdorin_2k, on 17 iunie 2023 - 14:14, said:

El are doar internet, nu și cablu TV. De ce recomanda mulți să își cumpere alt tv? Ce face cu el?
Ai intrare euroscart și AV.
Deci îți trebuie un box cu această ieșire.
Dar nu vei avea toate canalele TV gratis. Poate doar cu vreo "șmecherie" ceva.
Nu ai acces gratis la HBO și alte canale cu plata.

I-am recomandat un LCD pentru ca matahala aia pe langa faptul ca ocupa 1m patrat, nu poate fi pus pe perete, mai si consuma de rupe si imaginea este foarte slaba, nu ai acces la posturi digitale, doar dezavantaje pentru un mediu de lucru.

@Initiator, daca ai acces la internet inseamna ca ai un furnizor care iti poate oferi pe aceeasi conexiune si CATV, contacteaza-i si o sa-ti dea ei tot ce ai nevoie pentru 15-20 lei pe luna, n-are rost sa te complici cu mediaboxuri sa stai tot sa actualizezi liste de pe net si cand ti-e mai drag nu functioneaza.

#25
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Fiind la serviciu, e chiar probabil să nu depindă de el schimbarea opțiunilor din abonament...

#26
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
(sters, scuze, nu am vazut ditamai Euroscart-urile, doo’ la numar, din prima poza)

Edited by sags, 17 June 2023 - 18:15.


#27
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Initiator acasa ce Cablu/ antena satelit ai pe abonament ? Eu am Digi si pot sa pun tv de pe net 3 deviceuri simultan (smarttv, minipc, pc normal, tel. mobil.. ) dar nu functioneaza inafara tarii, apoi am un prieten cu antena satelit la FocusSat in I si deasemenea pot receptiona canalele tv prin net pe deviceurile zise mai sus, la ei se poate si inafara RO deci legal si gratis de la prieten Posted Image , eu folosesc ca deviceuri cu androizi.

#28
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Ca fapt divers la un tv instalatorii au mufat cablul de satelit într-o mufă RF și așa vine semnalul la tv. Habar n-am cum e posibil dar imaginea se vede bine

Edited by sandel1, 18 June 2023 - 09:57.


#29
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 03.02.2009
Am digi.nu depinde numai de mine.eu aduc tv la munca si apoi sa punem toti bani sa cumparam ce trebuie sa vedem si noi stiri,sport etc
Am dat si la coleginsa citeasca aici sa vedem ce hotaram
Va mulțumesc pentru ajutorul acordat.

View Postvictor29cr, on 17 iunie 2023 - 16:37, said:

antena focus/orange/care mai sunt  + acel receiver de la ei cu euro scart si o sa-ti mearga
era perfect asa , pentru ca asa ma gandisem si eu.
Dar nu avem voie sa punem nimic pe pereții cladiri.

#30
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Ca exemplu, dar cu cat ramul , procesorul, memoria interna mai mari si mai rapide cu atat mai bine, se pot instala cam toate APK- urile ideal, sa puteti conecta cablul de retea la cutiuta, iar de la cutiuta la tv un cablu AV la euroscart sau HDMI la euroscart, eu folosesc un mouse mi se pare mai comod decat telecomanda.

View Postsandel1, on 18 iunie 2023 - 09:56, said:

Ca fapt divers la un tv instalatorii au mufat cablul de satelit într-o mufă RF și așa vine semnalul la tv. Habar n-am cum e posibil dar imaginea se vede bine

TV -ul are tuner DVB-S/S2 , DVB-C, DVB-T si slot CI+ unde ai o cartela.. aici nu e cazul.

PS am 3 tv si un monitor CRT, sunt gratis numai sa le cari Posted Image Acum am 3 tv LED nici unul smart dar am 2 tvbox si le fac mai smart decat cele din nascare Posted Image

Edited by crischir, 18 June 2023 - 15:23.


#31
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023

View Postcfrtriaj, on 18 iunie 2023 - 10:12, said:

Am digi.nu depinde numai de mine.eu aduc tv la munca si apoi sa punem toti bani sa cumparam ce trebuie sa vedem si noi stiri,sport etc
Am dat si la coleginsa citeasca aici sa vedem ce hotaram
Va mulțumesc pentru ajutorul acordat.

era perfect asa , pentru ca asa ma gandisem si eu.
Dar nu avem voie sa punem nimic pe pereții cladiri.

Intreba colegii ce abonamente mai au si combinati mai multi operatori de catv, satelit , apoi si mplu va faceti conturi la ei pe site si cu drept de acces pe net gratuit, cum am zis eu am Digi si FocsSat in cutiute, eu merg mult prin EU si nu au canale romanesti dar au wi- fi si tv- uri, cu cutiuta si un cablu ( de fapt am cam toate combinatiile de mufe Posted Image) am romanasii nostri Posted Image

#32
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011

View Postcrischir, on 18 iunie 2023 - 15:22, said:

TV -ul are tuner DVB-S/S2 , DVB-C, DVB-T si slot CI+ unde ai o cartela.. aici nu e cazul.Posted ImagePosted Image
Nu are cartelă, nici DVB-S/S2.

#33
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Ai si internet in casa prin lighean ?

PS Se poate cam cu sistemul asta dar oricum esti la mana lor.. adica platesti abonament. Digi are receivar optic in casa apoi modemul, au control total asupra lor.

Initiator asta e varinta 2 : abonament la distribuitor de net si va luati in custodie receivarul sau dati peste 250 lei pt. un tvbox care se amortizeaza in 1 an vs abonament si ramane la voi .

#34
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Nu, prin fibrã optică dar ca să ducă semnal la 2 tv-uri fără deranj, s-au folosit de cablul de satelit care era rămas de la operatorul dinainte.

#35
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
De ce induci lumea in eroare Posted Image

#36
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
El are doar internet la serviciu.
Și vrea să pună un TV CRT pt programele românești.
Ce tot cu sfaturile astea ca să facă nus ce alt abonament
Voi credeți că unde lucrează ii vor pune cablu tv? Nu.
Caută o soluție pt acel TV CRT să afișeze ceva canale românești fara alte taxe lunare suplimentare.




Dacă aveți vreo unul OrangeTV sau Vodafone TV ați putea folosi cumva pe un mini pc sau tv box aceste aplicații.
Dar tot ar trebui sa aveți video Out pe euroscart.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate