Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Ford KUGA FHEV vs Skoda KODIAQ

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006

View Postrelu_24, on 16 iunie 2023 - 14:34, said:

deci ai de ales intre o masina puturoasa si cu interiorul anost si una cu scaunul mic, ecran vechi si portbagaj mai mic.
daca astea sunt singurele optiuni atunci alege ceva.
Personal m-as uitat si la Peugeot, Kia, Hyundai. Eventual renunt la suv si iau break. 150 CP pe octavia se simnt mai bine

Peugeot 5008 si 3008 no budget, si oricum, motor de 1.2l 130cp, nu e cu nimic mai rasarit decat TSI-ul

Octavia da, era una dintre optiuni. Dar nici una nu avea camera de marsarier. And that's a red line.

Kia,Hyundai ori astepti o vesnicie sa vina ori costa de rup alea cu cutie automata.
Basca KIA nu vine cu roata de rezerva, wtf, no no.

View Postlexraz, on 16 iunie 2023 - 16:02, said:

Care este bugetul sa ne putem fac o idee? Renault Koleos e diesel, 190CP. Asta daca-ti faci griji pentru consum.
Portbagaj 498l.

Austral mai ieftin doar variante hibrid benzina. Portbagaj tot la 430l.

Tesla Y?

Sunt posesor si de Renault. Si sunt cateva chestii pentru care nu m-as intoarce la brand-ul asta prea curand, nu tine de fiabilitate sau ceva, chestii personale.


Anyway, m-am orientat catre Skoda Kodiaq in cele din urma. Sper sa fie intr-un ceas bun
Multumesc tuturor pentru opinii!

Edited by alexneo, 16 June 2023 - 16:08.


#20
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Daca nu ai vreo limitare legata de anumite brand-uri, si vrei musai SUV, eu m-as uita la Honda HR-V sau Toyota C-HR.

In zilele noastre, cam orice masina, dar mai ales SUV, pe benzina pentru mers marea parte a timpului in oras e ok numai daca iti plateste firma si benzina si toate taxele legate de masina.

#21
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,641
  • Înscris: 14.10.2004
Toyota CHR?
Pai aia este totata masina cat portbagajul Kodiaq ului.Posted Image

#22
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Initiatorul oricum a spus ca a ales Kodiaq. Sa o stapaneasca sanatosi si ii poarte peste tot in siguranta!

Referitor la C-HR, fix asta era ideea.

Personal, tinand cont ca initiatorul a spus ca masina va fi preponderent folosita in oras si numai ocazional la plimbari scurte pe langa, nu vad rostul unui SUV mare, pe benzina si cu motor anemic pe deasupra:
- in oras consumul va fi mare
- in afara orasului sunt curios cum te angajezi in depasiri cu o masina de 1.8 tone si 150cp.

In plus, pe Honda HR-V si Toyota C-HR ai motoare pe benzina, aspirate, cuplate la transmisii e-CVT, care sunt standardul fiabilitatii. Compara asta cu 1.5 TSI si DSG-ul de 7 trepte, ambele datatoare de batai de cap, mai ales cutia de viteze cand masina e folosita preponderent in oras.

Eu chiar nu vad cum se poate justifca caratul zilnic a minim 400 kg in plus intr-o masina cu un motor anemic cuplat la o cutie careia nu-i place mersul bara la bara doar pentru ocazionala nevoie a unui portbagaj mai mare, nevoie care se rezolva simplu cu un portobagaj montat pe plafon.

But hey.... to each their own....

#23
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 14.10.2018
Vezi ca Skoda scoate anul asta model nou pe Kodiaq, sper sa il prinzi pe cel vechi facelift. Niciodata un model nou nu aduce bucurii, iti spun din proprie experienta.
Sper sa fi facut alegerea corecta si sa te bucuri de masina!
S-ar putea ca 1.5 TFSI sa fie lent, chiar si la drum lung, ca scoate un cilindru din joc.... Un prieten cu 2 copii a cochetat 3 luni cu Kodiaq cu aceasta motorizare si a luat un break mare dar diesel, in final. L-au scarbit si dealerii Skoda, cu superioritatea lor si cu faze de genul "asta e masina, asta e pretul fix, nu lasam nimic, e pe stoc, o vreti sau asteptati minim 6 luni si nu garantam perioada de livrare sau pretul din contract", etc.

Edited by officer_nats, 30 June 2023 - 17:35.


#24
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
Oa Fordul. Eu am versiunea FHEV și în oraș am consum mediu de 6%. Am scos le drumuri scurte și sub 4% pe timp de vara.

Pe autostrada la 130km/h scoate 7.5%. Dacă vrei adrenalina ti-o ofera în schimbul am 14% și o harta cu benzinării 😁.

Versiunea ST Line de echipare e senzațională, mult peste Titanium asta dacă îți poți permite. Eu pot deplasa bancheta spate generând mai mult loc în portbagaj, ceea ce la skoda nu știu dacă merge.

Mult succes.

#25
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023
Skoda este subdimensionata la motor, la 8,3 cp/ 100 de kg.
Eu am 9,4 si se simte lesinata daca nu e in sport unde are alta mapare a injectiei. Daca o mai si incarci sanatos deja ajungi undeva la 6,8cp/100 de kg  cum ar veni mai slab decat un Sandero pe GPL !
1,5-ul se potriveste Octaviei !

Motorul ala aspirat de pe Ford e tanc, impozit mic fiindca e FHEV si fara orice problema de natura mecanica , in oras mai merge si pe baterie adica un consum cel putin la jumatate fata de skoda.
Oricum , cine avanseaza consumuri de sub 10-12 la benzinare turbo in oras povesteste povesti vanatoresti.
Nu mai vorbesc de faptul ca orice design skoda e cam asa de lasat flasca orice emotie, dar asta e o parere subiectiva.
Asteptam cu interes jurnalul de bord sa vedem cum te va (ne)multumi skoda !
Bafta !

#26
dandoru

dandoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 09.01.2007
Kuga FHEV are un consum excelent din punctul meu de vedere. DN 4.2-6.5 la sută, autostrada 130-140, 6.5-7.5, oraș 6.2-7.6, consum mediu 7/100. Motorul este suficient de puternic să îți ofere siguranță în depășiri. Am făcut un test drive cu Austral 1.3 160 CP turbo și nu se compara cu 2.5 190 CP FHEV. Exista un turbo lag destul de mare, nu se compara cu motorul aspirat care este liniar. Și eu m-am uitat la Kodiaq dar mi se pare foarte mic motorul pentru atâta caroserie. M-am orientat spre SsangYong Rexton.

Attached Files


Edited by dandoru, 02 July 2023 - 11:11.


#27
robinsonchera1998

robinsonchera1998

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 31.10.2023
Daca ai luat altceva in afara de Kuga, imi pare rau ptr tine :(
Interiorul nu este el cel mai nou, dar vine facelift-ul acum si il updateaza :)

Consumul este exceptional atat in oras cat si in afara, de putere ai putere cu varianta full hybrid, iar ca si garantie e OK, micile probleme au fost rezolvate de-a lungul anilor.

#28
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Am fost și eu în situația asta și am luat Kodiaq nu Kuga. Mie nu mi s-a părut ca ar avea vreo putere extraordinară. Am făcut test drive si cu Kuga și cu Kodiaq. Am rămas la Kodiaq. Părere personală, mi s-a părut mult mai bine antifonat Kodiaq, de spațiu nici nu are rost să vorbim. Dar da, la ce preț avea e clar ca nu are concurent.

#29
robinsonchera1998

robinsonchera1998

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 31.10.2023
Eu unul nu as lua nimic din grupul VAG din cauza soft-ului prost, interiorului plin de plastic, și a calității service-urilor

#30
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
E un plastic mult mai nasol în Kuga, dacă mai mergi împinge un pic pe față de ușă să vezi ce frumos face. Poți face service-ul unde vrei. Dacă ție îți place Kuga nu înseamnă ca toate celelalte sunt nasoale. Kuga e o mașină OK iar prețul o face super atractivă. Și mie mi-a plăcut și am fost foarte aproape să dau comandă tocmai din cauza prețului. În final am ales Kodiaq, mi-a plăcut mai mult.

#31
robinsonchera1998

robinsonchera1998

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 31.10.2023
Kodiaq nu are hybrid iar noul karoq e prea scump și are doar mild hybrid, de phev nu te atingi ptr ca este peste 50k.
Fața de usa depinde, eu nu am problemele pe care le-ai enumerat tu, și chiar dacă as avea asta, nu am pretenții f mari în plaja asta de preț, mie personal mi-ar oferi cam tot ce îmi doresc de la o masina noua kuga, ma uitam și după Tonale dar e f f f f scumpa și e doar mild hybrid.

#32
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Aia am zis și eu, la prețul ăla nu are concurență.

#33
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

View Postrobinsonchera1998, on 02 ianuarie 2024 - 12:48, said:

Daca ai luat altceva in afara de Kuga, imi pare rau ptr tine Posted Image
...zici ca esti nepotul lui Henry Ford sau ceva! Ce e asa de greu de inteles ca sunt oameni cu pareri diferite.

Si eu as alege tot Kodiaq intre cele doua. Daca tu esti fan Kuga "go for it", dar nu ai de ce sa iti para rau pentru altii care au luat decizii la fel de informate, dar au ajuns la concluzii diferite de ale tale.

#34
robinsonchera1998

robinsonchera1998

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 31.10.2023
Pai fiecare cu prostia lui, eu unul sunt satul de soft-ul prost de pe Skoda, de service-urile proaste, si de economia de costuri, si in plus, asa cum am zis, nu are hybrid, deci de ce ai da o căruță de bani pe ceva care e învechit ca și tehnologie ?

#35
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Nu te pune nimeni să dai bani pe ceva ce nu îți place. Sunt curios care e problema cu softul, de parcă stai în continuu să vezi ce prost e softu’. Sigur Skoda o fi singura marca cu reducere de costuri. Eu zic ca e bine ca ai găsit mașina care îți place, am căutat și eu destul și nu a fost ușor. Mai ai de așteptat până ajunge noul Kuga la noi.

#36
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
@robinsonchera1998 Vorbesti prostii! Mie imi place si functioneaza f ok soft-ul de pe VAG-uri. Service-urile sunt unele bune si altele proaste, exact ca la oricare marca - omul face diferenta!

Tehnologia TSI e invechita? Vorbesti tampenii si esti spalat pe creier - poate eu nu vreau sa merg cu o masina electrica, ci cu motor termic. Exact de la asta si de la "partzurile de vaca" o sa se duca Pamantul pe apa sambetei... yeah right!

Edited by Xman_ghio, 03 January 2024 - 14:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate