Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Când ați început să vă faceți vacanțele pe litoral în străinătate?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View Postsandu222, on 14 iunie 2023 - 15:26, said:

Intrebarea e: de ce? si e valabila pentru toti colegii. Dar n-as vrea raspunsuri pe care le aud si la tv(ca-i mai curat, ca-i mai amenajat, ca-i all inclusive, ca te trateaza cu respect etc) . As vrea pareri sincere, de exemplu "ca asa vreau eu, ca am bani, ca vreau sa vizitez lumea etc"

In primul rand pentru apa. Apa de la noi e rece si tulbure in cea mai mare parte. Si nu-mi plac plajele cu nisip. Si nici nu ai ce vedea sub apa.

In cel de-al doilea rand pentru mancare.

Si in al tre-lea rand, dar nu ultimul ca importanta, pentru ca imi face mare placere sa vad locuri noi.

#38
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001

View Postdjl, on 14 iunie 2023 - 11:52, said:

Până în anii '90 majoritatea Românilor mergeau în vacanţă pe Litoralul Românesc. Că după căderea comunismului s-a putut călători mai uşor, dar nu prea erau bani pentru vacanţe în străinătate, deşi probabil începuseră unii să ajungă în Bulgaria, Grecia, poate Turica. La voi când a fost acel moment?

Simplu.

1. Kinderi mici = raiul all inclussive din Turcia. Orice pustan mofturos va gasi ceva care sa ii faca placere acolo. Tiribombe, balaceala, dulciuri fara numar, etc. Poate ca am exagerat, am fost de 7 ori in Turcia.
2. Kinderi mai mari = Grecia. La fel, cred ca am fost de vreo 7 ori.

Vacantele in afara nu tin musai de bani ci de organizare. Deja s-a trecut de etapa in care drumul in Grecia cu masina era o aventura (fara gps, telefoane smart etc). Romania e o tara frumoasa (dar locuita), sunt si multe alte tari faine de vizitat, eu nu as rata nimic ....

View Postsandu222, on 14 iunie 2023 - 15:26, said:

Intrebarea e: de ce? si e valabila pentru toti colegii. Dar n-as vrea raspunsuri pe care le aud si la tv(ca-i mai curat, ca-i mai amenajat, ca-i all inclusive, ca te trateaza cu respect etc) . As vrea pareri sincere, de exemplu "ca asa vreau eu, ca am bani, ca vreau sa vizitez lumea etc"
Daca stau sa ma gandesc e chiar frumos in Eforie Sud unde ma duc eu. Am plaja de la Tuzla aproape, chiar ma duc pe jos de la Golful Lebedelor spre plaja Tofan, populatie putina aici,  mancarea-i buna, parcul ala e frumos, seara e animatie cocolareasca dar asta e.

Oamenii merg "afara" si pentru experienta, nu doar pt potol/bautura ieftina. Mergi la Lefkada (de exemplu), ai senzatia ca au scapat cisterna cu Lenor in mare, arata demential.

#39
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007

View Postsandu222, on 14 iunie 2023 - 15:26, said:



Intrebarea e: de ce? si e valabila pentru toti colegii. Dar n-as vrea raspunsuri pe care le aud si la tv(ca-i mai curat, ca-i mai amenajat, ca-i all inclusive, ca te trateaza cu respect etc) . As vrea pareri sincere, de exemplu "ca asa vreau eu, ca am bani, ca vreau sa vizitez lumea etc"
Daca stau sa ma gandesc e chiar frumos in Eforie Sud unde ma duc eu. Am plaja de la Tuzla aproape, chiar ma duc pe jos de la Golful Lebedelor spre plaja Tofan, populatie putina aici,  mancarea-i buna, parcul ala e frumos, seara e animatie cocolareasca dar asta e.
Ca lumea e mare și poți merge de fiecare data în alta parte. Tuzla anul trecut, Tuzla acum, Tuzla la toamna, Tuzla la anul, cata Tuzla poate încape într-un om?

#40
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Dintr-un punct de vedere încă nu am început, pentru că nu merg ca un obicei la mare în alte țări în fiecare an. Se prea poate ca vacanța dintr-un anume an să nu includă litoral, sau să includă numai una - două zile de plajă (așa se face de exemplu că am fost o zi la mare la nord de Copenhaga, într-o vară, foarte frumos, am făcut și baie, apa avea vreo 19 grade).
Ca istoric, în anii 90 am fost licean și student, motivul mersului la mare era distracția.
Pe plaje din alte țări am ajuns rar și în trecere. Prima dată a fost în 1994, în Olanda, la Zandvoort. A doua oară în Italia, la Rimini. Ambele zone similare cu Mamaia, deci nimic spectaculos ca peisaj. A treia oară a fost mai exotic, am făcut o baie în Mediterana la Beirut, în 2000, aprilie (ceea ce mi s-a părut extraordinar). Am nimerit și în vara lui 2001 pe cîteva plaje din California de nord, unde era frumos, numa că nu se putea intra în apă din pricină de temperatură și curenți.
Așa se face că, cu experiența asta „vastă” de litoral străin, am tras concluzia că nu merită să strici prea multe zile de vacanță ca să mergi în altă țară „la mare”, unde oricum nu ai gașca și cîrciumile din Costinești. Am mai fost de încercare în 2003 în Grecia, Aegina. Insulă neinteresantă față de altele, care mi-a întărit ideea că nu am de ce să merg la mare în alte țări. Apoi am avut copil, așa că am preferat pensiunile din 2 Mai, unde poți sta la umbră după-amiezele, copilul are unde se juca, io am unde mă hidrata, am unde sta cu prietenii etc.
Am mers în 2006 în Bulgaria, să văd ce și cum.
Abia în 2010 am început cît de cît să mergem regulat la mare în Grecia. Crescuse copilul, am prins și io, și fie-mea, gustul snorkelingului, al plimbării de la o plajă la alta etc. Plus că deja conta mai puțin gașca și șprițurile, pentru care exista oricum Vama Veche.
În Turcia la mare încă nu am fost. Nici Croația, Tunisia, Cipru etc.
Mai departe de Grecia am mers numai o dată, în Mallorca. E superbă, mai frumoasă ca oricare din insulele Greciei. Dar momentan tot Grecia rămîne la îndemînă.
În rest, îmi țin vacanțele pentru altceva: plimbări, vizite, schi.
Și nu am renunțat încă să merg la noi, și nici nu cred că voi renunța. Să am plajă la 3 ore și să nu mă duc acolo măcar cîteva weekenduri pe an ar fi păcat.

#41
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

View Postdjl, on 14 iunie 2023 - 11:52, said:

Până în anii '90 majoritatea Românilor mergeau în vacanţă pe Litoralul Românesc. Că după căderea comunismului s-a putut călători mai uşor, dar nu prea erau bani pentru vacanţe în străinătate, deşi probabil începuseră unii să ajungă în Bulgaria, Grecia, poate Turica. La voi când a fost acel moment?
In afara de Budapesta, altceva strain nu am vazut decat cu omuletul pe Google Maps !

#42
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

View Postkriiss, on 14 iunie 2023 - 12:00, said:

Eu in 2007.

View Posteiffel, on 14 iunie 2023 - 12:48, said:

2007 ca n-a mai fost nevoie de pasaport + viza ptr EU.

Idem si io. 2007, Hotel Orhideya, zona Chaika, Nisipurile de Aur.

#43
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

View Postvasileraz, on 14 iunie 2023 - 13:43, said:

Nu am fost niciodata afara. N-am mai fost la mare din adolescenta cand eram copil. Anul asta mi-am rezervat la Jupiter hotel Cometa. Habar n-am cum o fi. Am ales aici ca mi s-a parut mai ieftin.

Hotel Cometa este foarte ok. Curat în primul rand. Decent. Personal foarte amabil. Relativ liniște, depinde și pe ce parte vei primi camera.  Plaja e dezolanta în zona (doua golfuri mici, mizerabile, pietre și bolovani în apa, nisip tare), trebuie sa mergi spre Jupiter/Neptun.
Stațiunea în sine e vai și amar, nimic interesant de făcut sau văzut, seara sau când vremea nu e buna de plaja.

#44
Fado

Fado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 04.03.2023
2023 – Italia Puglia Polignano a mare
2022 - Punta Cana
2022 – Valencia
2019 – Mallorca
2018 – Santorini
2016 – Mamaia
2015 – Portugalia Cascais, Lisabona
2014 – Andaluzia Malaga, Marseille, Cote d’azur Nice, Genova
2012 – Mexic Playa del Carmen
2010 – Croatia, Hvar, Dubrovnik
2009 – Qatar, Dubai
2008 - Mexic Playa Maroma
2008 – Barcelona, Sitges (+ Madrid, Toledo, Granada)
2008 – Jamaica Ocho Rios
2007 – Ogunquit Maine
2006 - Playa del Carmen
2005 – Maritime, Nova Scotia, PEI
2004 – Grecia, Paralia Caterini
2003 - South California, LA, SD, plus LV
2003 – Punta Cana
2002 – Wildwood NJ
2000 - Italia Coasta Amalfi (plus Roma, Florenta, Milano)
1999 – Wildwood NJ
1998 - Wildwood NJ
1997 – New York
1996 – Virginia Beach
1995 – Cape Cod NJ
1994  – Hampton Beach, Boston
1990-1992 – Amsterdam, Rotterdam, Haga Scheveningen,  (NU in concediu)
1990 - concediu programat pt Bulgaria, cu cortul, la mare, schimbat leve, venit mineriada, schimbat leve si restul casei pe valuta forte, roiul in Olanda

Am pus numai destinatiile cu iesire la mare/ocean ca sa fiu in topic.

Inainte de 90, toate vacantele la mare, Eforie Nord si apoi Mamaia.

#45
Fado

Fado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 04.03.2023
Ah, am uitat de Miami South Beach. Posted Image  Cred ca a fost in jur de 2005.

#46
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View PostNeaceasca85, on 14 iunie 2023 - 18:40, said:

Eu zic si pentru serviciile hoteliere.

Sunt unii care zic ca acel drum foarte lung la volan este parte din vacanta.


Nu-mi place la hotel. Anul asta e prima data dupa multi ani cand voi sta la hotel. Asa a iesit, sper sa iasa cat mai rar.

Drumul ala lung se poate face in etape si poti vizita una alta pe drum.

#47
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,082
  • Înscris: 20.12.2007

View Postvasileraz, on 14 iunie 2023 - 13:43, said:

Nu am fost niciodata afara. N-am mai fost la mare din adolescenta cand eram copil. Anul asta mi-am rezervat la Jupiter hotel Cometa. Habar n-am cum o fi. Am ales aici ca mi s-a parut mai ieftin.
Hotel fara pretentii dar asezat bine fix pe malul marii langa plaja pe o parte si soseaua cu dughene pe cealalta. Cand am fost eu restaurantul era in alta parte in apropiere dar nu l-am frecventat. E si o parcare acolo, nu foarte mare.

#48
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postsandu222, on 14 iunie 2023 - 15:26, said:

Intrebarea e: de ce? si e valabila pentru toti colegii. Dar n-as vrea raspunsuri pe care le aud si la tv(ca-i mai curat, ca-i mai amenajat, ca-i all inclusive, ca te trateaza cu respect etc) . As vrea pareri sincere, de exemplu "ca asa vreau eu, ca am bani, ca vreau sa vizitez lumea etc"
Daca stau sa ma gandesc e chiar frumos in Eforie Sud unde ma duc eu. Am plaja de la Tuzla aproape, chiar ma duc pe jos de la Golful Lebedelor spre plaja Tofan, populatie putina aici,  mancarea-i buna, parcul ala e frumos, seara e animatie cocolareasca dar asta e.

Eu merg in Italia pentru ca acolo am ce sa vad. Mare frumoasa, locuri senzationale, cultura, muzee, gastronomie. Cu copil mic nu ma duc sa vizitez Firenze timp de 7 zile, ori Roma cu muzeele Vaticanului, insa de vreo 4 ani ma descurc suficient de bine in Liguria.
In Romania insa nu prea am ce vedea la mare, iar mancarea e asa cum e, nici cand e facuta ok nu exceleaza.

Nu sunt de parere ca avand copil mic mergi la All inclusive, copiii trebuie sa se obisnuiasca de mici sa fie curiosi si sa vrea sa cunoasca cat mai multe.

Nici eu nu prea aleg hotel, e spatiul mult prea mic. Pana acum am tot ales apartament pt micul dejun pe care mi-l organizez singur, la hoteluri in general iti da chestii standard, nimic local sau traditional.

Edited by giuliani, 14 June 2023 - 22:37.


#49
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

View Postsandu222, on 14 iunie 2023 - 15:26, said:

Dar n-as vrea raspunsuri pe care le aud si la tv(ca-i mai curat, ca-i mai amenajat, ca-i all inclusive, ca te trateaza cu respect etc) .
Si parerile astea sunt foarte sincere, chiar daca nu convin multora. E mai curat aproape oriunde altundeva unde am fost. E mai amenajat, si te trateaza cu mai mult respect. De all-inclusive nu ma pronunt ca mi se pare cea mai trista optiune. N-as suporta.
...dar cum au zis si altii, cel mai important aspect e ca vezi lucruri noi, lucru foarte important pentru dezvoltarea personala daca ma intrebi pe mine, iti deschide mintea in multe moduri.

#50
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015

View Postvasileraz, on 14 iunie 2023 - 13:43, said:

Nu am fost niciodata afara. N-am mai fost la mare din adolescenta cand eram copil. Anul asta mi-am rezervat la Jupiter hotel Cometa. Habar n-am cum o fi. Am ales aici ca mi s-a parut mai ieftin.
Mergi linistit, e OK hotelul, noi am stat de 4 ori in ultimii 10 ani acolo, ultima data anul trecut. MD au bufet cam saracacios dar merge, macar au cafeaua buna. Au deschis si terasa in spate. In fata hotelului la capatul parcarii ai terasa restaurant Barina unde se mananca bine.

Noi am ales tocmai pentru a scapa de tigania din statiune, 90% ieseam prin spate direct pe plaja, si la plimbare idem, se poate merge pana in Cap Aurora sau Neptun pe plaja.

#51
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
DJL, uite un motiv sa mergi in bulgaria. Poza din Balcik:

Attached Files


Edited by phoenix76, 15 June 2023 - 09:35.


#52
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 28.11.2022
Pana la 35 de ani,nu am iesit din tara,nu am zburat cu avionul.Apoi:
2023 - Barcelona
2023 - Lisabona
2023 - Romania( nu locuim in tara asa ca o trec)
2023 - Dubai-Malaezia combinate
2022 - Elvetia-Grindelwald
2022 - Cehia-Praga
2022 - Romania
2022 - Belgia-Bruges
2022 - Austria-Kaprun
2022 - Cehia din nou-Kalrovy Vary
2022 - Croatia-Medulin
2021 - Nevasta insarcinata -)))
2020 - Barbados in Ianuarie inainte de pandemie
2020 - Elvetia-Zermatt
2020 - Italia-Aosta
2020 - Franta-Chamonix
2019 - Japonia-Tokyo,Kyoto,Hiroshima,Nara
2019 - Franta-Colmar
2018 - Franta-Paris
2018 - Franta-Strasbourg
2017 - Olanda-Amsterdam
2017 - Franta-Paris
2016 - Ungaria-Budapesta
2016 - Grecia-Santorini
2015 - Grecia-Creta
2014 - Sri Lanka
2013 - Austria-Viena-Salzburg
2011 - Bulgaria-Sunny Beach
2010 - Bulgaria-Sunny Beach









#53
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
Ai ratat titanicul.

#54
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Desigur multe litorale in lista @ bebe Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate