Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Recomandare Asigurare de calatorie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Va salut!

As vrea sa va intreb undeva va faceti asigurarile cand mergeti in calatorie in afara tarii si ce experiente ati avut cu Asiguratorul?

Eu mereu am facut asigurare la Groupama si doar intr-o singura situatie am apelat la polita - zbor intarziat. Au fost super profesionisti si m-au despagubit rapid.

Nu doresc neaparat sa schimb asiguratorul DAR studiez piata. O agentie de turism insista sa fac asigurare la Mondial dar conditiilor lor nu ma avantajeaza.

De asemenea exista vreo companie care acorda o polita pe intreg anul la un pret rezonabil?

Un prieten a prins o oferta la emiterea unui card bancar si are o asigurare de calatorie foarte avantajoasa la circa 30 de lei/ luna.

Orice sfat este bine venit!

#2
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
De obicei cand plec undeva imi fac la Allianz (de pe Allianz Direct). Nu am folosit niciodata, dar au conditii bune.

Si eu caut o asigurare de sine statatoare pe un an intreg (nu cele prin carduri). Din ce am studiat eu exista cea de la Allianz Multitravel dar care acopera doar urgente medicale si costa 93 de lei (in aplicatia Allianz)
https://www.allianzt...Multitravel.pdf

si cea de la Mondial Assistance (parte a Allianz Partners) - https://www.mondial-...i-multiple.html

care costa intre 900 si 1000 de lei in functie de riscurile acoperite (dar acopera cam tot).

P.S.: am si eu asigurarea aia la 30 lei/luna prin Orange Money Platinum, e oferita de Groupama. Conditiile sunt aici: https://www.orange.r...e-Money.pdf?v10

Edited by ApostolulAndrei, 13 June 2023 - 13:04.


#3
Hazideon

Hazideon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 23.06.2008
De obicei faceam asigurare de la Groupama, dar de ceva timp ma bazez pe asigurarea de la Revolut - Premium. Nu am avut pana acum nevoie de ea, dar conditiile mi se par destul de bune. Sau cel putin imi acopera mie necesitatiile. Asigurarea e oferita in parteneriat cu Allianz Assistance / Allianz Travel.

Edited by Hazideon, 13 June 2023 - 13:11.


#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
eu recomand un card premium care din ce citesc te scapa de grijile astea. eu de ex acum am cont unicredit, si am gasit asta: https://www.unicredi...i/Ro Travel.pdf

bine, presupune sa platesti ceva din calatoria respectiva cu cardul in cauza, dar de-asta l-am facut   :)

Edited by born2lose, 13 June 2023 - 13:15.


#5
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002
Nu cred ca ai sa ai un raspuns general valabil pt ca depinde de conditiile politei, de ex am avut asigurare de la Groupama care acoperea pierderea sau intarzierea bagajului pt un zbor dus-intors, dar scris cu litere mici era o fraza care spunea ca nu se aplica daca ai ajuns in localitatea de domiciliu, iar mie mi-au ratacit bagajul la zborul de intoarcere asa ca nu m-au despagubit.

#6
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Mulțumesc frumos pentru sfaturi!

Cred ca îmi fac un card Orange Money căci asigurarea de Groupama este perfecta pentru nevoile mele. Pe lângă asigurarea medicala propriu zisa are storno călătorie, întârziere avion și întârziere bagaje. De asemenea include și sporturi extreme. 😁

Este nevoie sa utilizez cardul de la Orange sau doar pun 360 de lei pentru un an de zile și atât? Vad ca se poate emite direct din aplicație. Efectiv vrea sa rezolv totul cât mai ușor fără sa ma duc la un ghișeu.

@ApostolulAndrei
Am citit condițiile asigurării de la Alianz, de ce nu ești mulțumit de cea de la Groupama inclusa în card?



#7
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017

View Postbuha, on 13 iunie 2023 - 21:20, said:

Mulțumesc frumos pentru sfaturi!

Cred ca îmi fac un card Orange Money căci asigurarea de Groupama este perfecta pentru nevoile mele. Pe lângă asigurarea medicala propriu zisa are storno călătorie, întârziere avion și întârziere bagaje. De asemenea include și sporturi extreme. ��

Este nevoie sa utilizez cardul de la Orange sau doar pun 360 de lei pentru un an de zile și atât? Vad ca se poate emite direct din aplicație. Efectiv vrea sa rezolv totul cât mai ușor fără sa ma duc la un ghișeu.

@ApostolulAndrei
Am citit condițiile asigurării de la Alianz, de ce nu ești mulțumit de cea de la Groupama inclusa în card?

Vezi ca Orange Money probabil va fi cumparata de Alpha Bank, nu stiu exact cat o sa mai ofere asta. Poti sa ai 30 de lei in fiecare luna pe card, nu e nevoie sa mai faci altceva.

Nu am fost pus in situatia de a le folosi, dar nu stiu exact cat de cunoscut e ca brand Groupama in Sierra Leone sau Uzbekistan, pe cand de Allianz a auzit toata lumea. E doar un mic pitic pe creierul meu, probabil asigurarea e foarte solida.

#8
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022

View Postborn2lose, on 13 iunie 2023 - 13:13, said:

eu recomand un card premium care din ce citesc te scapa de grijile astea. eu de ex acum am cont unicredit, si am gasit asta: https://www.unicredi...i/Ro Travel.pdf

Este cea mai proasta asigurare de calatorie inclusa la un card premium. Limita 20.000 euro la Gold, 40.000 euro la Platinum, World si Infinite? Posted Image Plus fransiza 50 euro!

Ca o comparatie, CEC ofera 50.000 la Gold prin Groupama, BCR ofera 40.000 la Gold si 80.000 la Platinum prin Omniasig, Raiffeisen ofera 50.000 la Gold si 100.000 la World prin Uniqa, ING ofera 100.000 la Gold prin Allianz, iar Revolut ofera 10 milioane la Premium & Metal prin Allianz.

Edited by JohnnyRambo, 14 June 2023 - 13:42.


#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
se prea poate, asta am gasit cel mai rapid la o cautare sumara, importanta era ideea - nu neaparat suma asigurata. nu-i spuneam sa-si faca cont acolo, mai mult sa intrebe la banca cu care lucreaza ce conditii ofera    :)

#10
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Vad ca si Revolut ofera o asigurare de calatorie.

Cel putin eu nu am putut gasi nicaieri suma asigurata si conditiile de asigurare. Ma puteti ajuta cu un link?

#11
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022
Deschizi Revolut -> poza profil -> Upgrade -> Premium/Metal -> jos apesi pe "Insurance Documents" -> Travel Insurance Documents:
- Product summary = PID
- Full Coverage Wording = Conditii de asigurare

#12
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Mulțumesc frumos!

#13
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005
Asigurarea oferita de cei de pe piata locala (in cele mai multe cazuri - poate exista si exceptii) presupune achitarea cheltuielilor din buzunarul propiu, urmand ca la intoarcerea in tara sa ti le ramburseze in baza unor documente. Nu stiu daca va convine sa platiti cateva mii de EUR/USD in cazul in care aveti o urgenta in vacanta.

Eu folosesc serviciile unui asigurator din strainatate unde nu trebuie sa platesc nimic. Doar polita.

Edited by fabian23, 20 June 2023 - 09:14.


#14
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022
Nu presupun toate, aproape toti (daca nu chiar toti) asiguratorii mari au decontare directa cu diverse clinici din UE si poate din afara (ex. Turcia).

Vorbesc de Allianz (incl. Mondial), AXA, Generali, Groupama, Omniasig, Uniqa - ori au direct contracte de decontare directa, ori lucreaza printr-un intermediar (Coris sau Europ Assistance) care are contracte de decontare directa.

#15
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Omul ala s-a trezit vorbind .

#16
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,083
  • Înscris: 20.12.2007
E o promotie acum pe pint.ro cu partener Asirom cu asigurari de calatorie de 50 de bani !!! daca sunt cumparate in intervalul orar 14-16 si daca ai mai cumparat de la pint.

#17
nica.mihai

nica.mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 01.11.2006

View Postfabian23, on 20 iunie 2023 - 09:13, said:

...
Eu folosesc serviciile unui asigurator din strainatate unde nu trebuie sa platesc nimic. Doar polita.

Ne poti spune care este acest asigurator din strainatate ?
Multumesc

#18
Valimania2016

Valimania2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 13.09.2016
Salutare
Asigurarea oferită de revolut este ok?
În USA este ok?
Cu cat timp înainte se activează?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate