Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

De ce a decazut imperiul otoman?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015
Am cautat diverse carti/scrieri despre imperiul otoman un conglomerat impresionant de tari.
Totusi, in prezent economia e destul de precara. Lira turceasca se devalorizeaza de la o zi la alta. Cum de la puterea de acum 700-800 ani s-a ajuns la asa ceva? Ma gandesc ca a fost destul de stabil economic in trecut pe timpul sultanilor.
Imi puteti recomanda cateva carti cu ascensiunea si caderea imperiului otoman sau documentare? Fara cel de pe netflix
Multumesc

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002
Pai pe cand statele din vestul europei au inceput o industrializare accelerata otomanii o lalaiau in dulcele stil bizantin. Coruptia generalizata. Si lipsa reformei sistemului politic, care era ok la sfarsitul evului mediu, in secolul 19 era deja invechit. “Bolnavul Europei”

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007
ia d-aici ca n-ai servici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/txyqS5yuw30?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 19.02.2023

View Postgogosaru100, on 11 iunie 2023 - 14:56, said:

Cum de la puterea de acum 700-800 ani s-a ajuns la asa ceva? Ma gandesc ca a fost destul de stabil economic in trecut pe timpul sultanilor.
Multumesc

View PostFane, on 11 iunie 2023 - 15:02, said:

Pai pe cand statele din vestul europei au inceput o industrializare accelerata otomanii o lalaiau in dulcele stil bizantin.

Zice bine Fane. Desi au avut perioade de inflorire cam in toate domeniile, neavand ca Occidentul un Ev Mediu Intunecat, la un moment dat au gandit mai ardeleneste si au fost depasiti de Occident, care, intrand in Renastere, a luat avant si el in toate domeniile. Starea s-a perpetuat si, cum zice Fane, cand au inceput zorii revolutiei industriale, n-au adoptat noile chestii aparute (de pilda, motorul cu aburi) si au pierdut trenul. Noroc cu Ataturk ca i-a scos din salvari, dar vad ca Erdogan vrea sa-i bage inapoi. E un potential pericol si pentru noi ce se intampla actualmente in Turcia...

#5
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015
Imi poate recomanda cineva o carte ?

#6
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023
Poți spune imperiul otoman eșuat de la bun început. Cred că ăștia doar au fost mai buni in batalii in sensul că aruncau foarte multi soldați în lupta. Are Turcia, că tot a fost imperiu, vreun teritoriu extern unde se vorbește turcă? Alte imperii au teritorii unde se vorbește franceza, engleza, germana.
Ăștia pe unde au fost au lăsat în urmă case cu turnulețe, dansuri orientale(manele) și corupție(dovada ultimul cutremur). Clar nu avea cum să reziste acest imperiu sau să facă o tranziție pașnică spre un stat modern.


#7
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022

View Postgogosaru100, on 11 iunie 2023 - 14:56, said:

Am cautat diverse carti/scrieri despre imperiul otoman un conglomerat impresionant de tari.
Totusi, in prezent economia e destul de precara. Lira turceasca se devalorizeaza de la o zi la alta. Cum de la puterea de acum 700-800 ani s-a ajuns la asa ceva? Ma gandesc ca a fost destul de stabil economic in trecut pe timpul sultanilor.
Imi puteti recomanda cateva carti cu ascensiunea si caderea imperiului otoman sau documentare? Fara cel de pe netflix
Multumesc
Turcia a devenit rapid o putere industrială.

#8
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 19.02.2023

View Postadnana2121, on 11 iunie 2023 - 17:22, said:

Din fericire poporul turc nu e oaie.
Iti spun eu cum e cu poporul turc, ca stiu, fiindca merg des acolo: sunt satui de Erdogan, norocul lui sunt tocmai oile alea de prin zonele cu oi multe, care-l voteaza pentru mesajul debitat si atat. Nu se uita in ce hal a adus tara.
Aparatorul pacii mondiale, my ass... lol, trollisorilor. N-aveti zile multe pe-aici.

Edited by GunDALF, 11 June 2023 - 17:47.


#9
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 08.02.2006
pe unde au fost turcii a ramas ca la ei...avem ceva exemple de regiuni si la noi sau unu actuala (Cipru ).
Caderea Constantinopolului a fost cea mai mare catastrofa a Europei de est ca ne doare de noi...ne-au tras inapoi la greu...Balcanii au ajuns un camp de lupta ce a ramas pana azi....   Nu ca ce ramasese din imperiul bizantin era ceva de lauda...

Edited by argonaut, 11 June 2023 - 17:56.


#10
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,347
  • Înscris: 29.07.2013
Trollii si postarile lor au disparut, continuati doar la tema topicului, va rog.

Edited by argonaut, 11 June 2023 - 17:55.


#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Orice mare imperiu a decazut si s-a scindat la un moment dat. Fie el Roman, Otoman, Habsburgic sau Tarist. E ceva normal pana la urma.

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002

View Postcetateanul_Vijai, on 11 iunie 2023 - 15:58, said:

Poți spune imperiul otoman eșuat de la bun început. Cred că ăștia doar au fost mai buni in batalii in sensul că aruncau foarte multi soldați în lupta. Are Turcia, că tot a fost imperiu, vreun teritoriu extern unde se vorbește turcă? Alte imperii au teritorii unde se vorbește franceza, engleza, germana.
Ăștia pe unde au fost au lăsat în urmă case cu turnulețe, dansuri orientale(manele) și corupție(dovada ultimul cutremur). Clar nu avea cum să reziste acest imperiu sau să facă o tranziție pașnică spre un stat modern.
Intradevar, ca un imperiu sa reziste trebuie sa si ofere ceva popoarelor care le stapaneste, nu numai sa le spolieze. Romanii veneau cu “pax romana”, englejii, francejii veneau cu administratie eficienta si ceva industrializare chiar si in colonii, spaniolii in lumea noua cu un sistem politic mai bun (macar au abolit sacrificiile umane si au adus un zeu care ii iubeste, nu ii pune sa faca sacrificii umane ca sa fie multumit).

Otomanii au adus un sistem politic in care puteai   sa evoluezi de la talpa societatii spre functii inalte (din ienicer puteai ajunge pana la pasa daca erai istet si aveai si noroc), chestie nemaipomenita la acea vreme, car cam atata cu lucrurile bune…

Edited by Fane, 11 June 2023 - 18:13.


#13
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Si totusi daca poate cineva explica, cum de au a2a armata NATO ca importanta si a10a din top Mondial? De unde au avut bani sa investeasca si sa mentina asa armata? Ca doar nu sunt banii pe care-i lasa romanii si alte natii cand se duc in Antalya. Si nici din rosii si castraveti la export nu cred ca au facut bani.  Stiu ca acum vreo 10-15ani erau multe firme straine care aveau filiale la ei, constructii de masini, electronice, uleiuri auto, componente auto. Nu cred ca toata tara se bazeaza pe agricultura si turism.

#14
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015

View Postsandu222, on 11 iunie 2023 - 19:07, said:

Si totusi daca poate cineva explica, cum de au a2a armata NATO ca importanta si a10a din top Mondial? De unde au avut bani sa investeasca si sa mentina asa armata? Ca doar nu sunt banii pe care-i lasa romanii si alte natii cand se duc in Antalya. Si nici din rosii si castraveti la export nu cred ca au facut bani.  Stiu ca acum vreo 10-15ani erau multe firme straine care aveau filiale la ei, constructii de masini, electronice, uleiuri auto, componente auto. Nu cred ca toata tara se bazeaza pe agricultura si turism.
Poate din aurul furat de la multe popoare, din taxele impozitee pe care oamenii le dau si industia “underground” cu produse fake?
Sunt multi numeric, din ce citisem doar Istanbulul e cat Romania ca nr de populatie

#15
ARPA

ARPA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,603
  • Înscris: 05.10.2013
Imperiul Otoman se prabusea mai repede daca nu era sprijinit economic de venetieni si mai tarziu de englezi si francezi (mai exact de bancheri ) ,cand au fost descoperite americile si pe urma ruta pe la sudul africii pt comertul cu India si China otomanii au inceput sa piarda la greu din veniturile economice .

#16
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
N-ai cum sa tii in functiune o armata care s-ar bate oricand si cu Rusia sau chiar tari din Europa, doar din banii din impozite.

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002
Corect! E si asta un element care a contribuit la caderea lor, pierderea importantei drumului matasii, de unde incadau ei niste venituri frumusele si constante.

View Postsandu222, on 11 iunie 2023 - 19:25, said:

N-ai cum sa tii in functiune o armata care s-ar bate oricand si cu Rusia sau chiar tari din Europa, doar din banii din impozite.
Asa. Tu ce sugerezi?

#18
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.03.2009

View Postsandu222, on 11 iunie 2023 - 19:07, said:

Si totusi daca poate cineva explica, cum de au a2a armata NATO ca importanta si a10a din top Mondial? De unde au avut bani sa investeasca si sa mentina asa armata? Ca doar nu sunt banii pe care-i lasa romanii si alte natii cand se duc in Antalya. Si nici din rosii si castraveti la export nu cred ca au facut bani.  Stiu ca acum vreo 10-15ani erau multe firme straine care aveau filiale la ei, constructii de masini, electronice, uleiuri auto, componente auto. Nu cred ca toata tara se bazeaza pe agricultura si turism.
Turcii au fost asul din mânecă al americanilor în zona asta . Erau mulți și într-o zonă f importantă (se învecinează cu Iran ,Rusia ).
Astfel că în anii 80 americanii au investit masiv în ei . Tocmai pentru a îi avea alături și militar și economic , ca un ghimpe în coasta Iran și Rusia .
S-au dezvoltat, au devenit puternici cu ajutorul SUA după care a venit Erdogan la putere .
Care dintr-o dată s-a trezit "că este important " și că el crede că turcii nu trebuie să fie sub "controlul" americanilor .
SUA au vrut să-l înlăture prin tentativa eșuată de puci din 2016 .
Din acel moment Erdogan a rupt orice legătură cu vestul dpdv al colaborării și încearcă să stea pe propriile picioare .
De aceea joacă la 2 capete , inclusiv acum cu Putin .
Numai că economia se scufundă , încet și sigur .
Cel mai probabil va aplica aceeași tactică ca și Putin : atunci când vor începe problemele în țară datorită situației economice vor găsi un motiv de distrager a atenției .
Spre exemplu un război cu Grecii , pe care îi urăsc de moarte .
Va fi o situație deosebită întrucât ambele țări sunt membre NATO și atunci articolul 5 nu se aplică .
Grecii sunt putini și slabi ( au o populație de doar 10 milioane față de turci care sunt 80 mil). Turcia câștigă lejer și rapid iar Erdogan este văzut ca noul ataturk.
Ăsta e unul din motivele pentru care România prosperă acum :pentru că cei dinafara ne lasă să facem împrumuturi la greu și ne vor susține mereu no matter what .
De ce ? Pentru că noi am devenit un fel de Turcia din anii 80 .
Ne învecinam cu bulgarii care sunt majoritari pro ruși , pe turci vestul nu se mai poate baza , sârbii sunt anti nato , ungurii iar anti vest ,ukr sunt instabili .
P.S
Merg de 15 ani în Turcia . Cam de 2-3 ori pe an .
Ce m-a șocat acum 10-15  ani era cultul pentru Ataturk .
Era peste tot , portrete ,steaguri orice .
Acum , în ultima vreme , nu prea mai vezi deloc ataturk , doar steagul turciei .

Edited by kye77, 11 June 2023 - 19:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate