Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

De ce sīnt (mai) proaste filmele si serialele de ceva vreme incoace

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
584 replies to this topic

#559
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 12.03.2010

View Postedy_wheazel, on 10 mai 2024 - 00:53, said:

Daca filmu' ii de kkt n-o sa cumpere nimeni jucarii cu Ray din Star Wars indiferent de ce culoare are.
Vezi ca habar n-ai? Sequel-urile Star Wars AU FOST SUCCESE DE CASA, si Rey e unul din cele mai indragite personaje din parcurile Disney (i-au si facut o sabie laser, real deal (dar care functioneaza doar citeva secunde))
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ggWBEj8ppgM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Chiar si la nivel de jucarii, Rey, Kylo, BB-8, the fucking PORGS, Phasma, sint dintre cele mai bine vindute. Finn si filipineza aia nu se vind, oare de ce (pe linga ca au fost prost construite ca personaje).

Eu ti-am dat exemplu filmelor cu karatisti ca sa-ti arat cum influenteaza (sau inspira) personajele din mass-media copiii (si adultii, zicea una cum a ajutat-o Dana Scully din X-Files sa abordeze in mod stiintific munca gretoasa pe care o facea), cazul Romaniei e diferit de al occidentalilor. Noi n-avem chinezi si negri printre noi ca sa dezvoltam stereotipuri, d-aia au prins filmele cu chinezoi la noi (daca erai mai batrin si mai dus la filme veneai cu Mesagerul Invincibil, sau Biciul Fermecat, nu cu Bruce Lee sau Bolo Yeung, pe-ăsta unde l-ai vazut decit in filmele cu Van Damme? sa nu-mi zici ca l-ai bagat in seama cind a aparut episodic in nu-ș ce film cu Bruce Lee). La occidentali a fost alta situatia, dupa Bruce Lee (care in afara de exotism si figurism nu prea avea ce oferi) au aparut si au ramas (preferati) albii Chuck Norris, David Carradine, Michael Dudikoff, Van Damme, boul de Steven Seagal. Jackie Chan e mai mult comic decit karatist, abia Jet Li a fost acceptat ca actor asiatic serios de arte martiale.

Ia si baga la cap timpeniile mele, ca tu te faci de ris cu ale tale.

#560
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 15.11.2005
exact de iti spuneam mai devreme, universul star wars e o reclama pentru jucarii, deci sunt filme/seriale pentru copii, easy peasy, si acum urmeaza si sexualizare lor si la copii si la star wars, la copii au inceput mai demult, scuze.

#561
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,062
  • Înscris: 31.07.2007

View Posthellmarvel, on 10 mai 2024 - 07:33, said:

Vezi ca habar n-ai? Sequel-urile Star Wars AU FOST SUCCESE DE CASA...

Aham, 900, 600 si 500 milioane. Din ce in ce mai mare succes.

Quote

, si Rey e unul din cele mai indragite personaje din parcurile Disney

Credeam ca-i femeia aia cu barba ce machiaza fetitele. Apropos, din cauza succesului imens au inchis hotelu' ala Star Wars.

Quote

Chiar si la nivel de jucarii, Rey, Kylo, BB-8, the fucking PORGS, Phasma, sint dintre cele mai bine vindute.

Vanzarile au scazut cu 35% in 2023. Tot din cauza succesului.

Apropos, de la Forbes citire: Box office profits generated by Disney's Star Wars movies have fallen $2.8 billion short of covering the media giant's purchase of the sci-fi saga's creator, Lucasfilm, according to analysis of recently-filed financial statements Merge de rupe franciza asta! :D

#562
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 12.03.2010

View Postedy_wheazel, on 11 mai 2024 - 18:33, said:

Aham, 900, 600 si 500 milioane. Din ce in ce mai mare succes.
Adica 2 bulioane. Adica JUMATATE din cit a platit Disney pe TOATA franciza, pentru totdeauna si in vecii vecilor, amin. Cit de prost trebuie sa fii sa vrei sa recuperezi toata investitia din doar citeva filme? Si da, alea sint cifre bune, din toate filmele Disneywars, doar Solo a fost un flop.

In rest, grosul adus de filmele Star Wars reprezinta doar vreo 15% din cifra de afaceri, restul vin din merch si evenimente (parcuri), Lucas si-a pastrat drepturile pentru personajele create de el, dar de-atunci Disney si-a creat propriul portofoliu, numai Baby Yoda si Mandalorianul citi bani au facut pentru Disney.

Si ca sa te mai linistesti, toate veniturile lui Disney Co de anul trecut au fost de 88 de miliarde de dolari, bineinteles asta nu inseamna cifra profitului, dar business is booming, yo!

#563
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,062
  • Înscris: 31.07.2007
:D In postul pe care mi l-ai citat scrie clar ca mai au de recuperat aproape 3 miliarde de pe afacerea cu Lucas, si tu imi spui ca is in carti? Imi spui ca fac bani din parcuri desi ti-am scris clar ca au inchis hotelu' ala Star Wars de bine ce mergea! :D

Nu face Disney foamea, asta-i clar. Da' pana la "o duce excelent!" cum insinuezi tu ii cale lunga! Pana si publicatiile lor "de casa" au inceput sa-si puna intrebari acolo, ceea ce nu-i bine deloc. :D

#564
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 12.03.2010

View Postedy_wheazel, on 14 mai 2024 - 04:09, said:

In postul pe care mi l-ai citat scrie clar ca mai au de recuperat aproape 3 miliarde de pe afacerea cu Lucas, si tu imi spui ca is in carti? Imi spui ca fac bani din parcuri desi ti-am scris clar ca au inchis hotelu' ala Star Wars de bine ce mergea!
Incasarile de la box office nu-s tot aia cu profitul. Teoretic ăia ar avea dreptate daca nu ar minca cacat cu lopata. Disney a dat 4 miliarde  nu doar pe Star Wars CI PE TOT LUCASFILM-ul (care include si filmele vechi Star Wars, dar si Indiana Jones, de exemplu). Disney si-a scos de mult pîrleala cu achizitia LucasFilm-ului, pentru ca filmele alea fac bani si azi. Acuma, stiu ca dobitocii vor de fapt sa spuna cit de rau gestioneaza Disney franciza Star Wars, dar se vede ca se adreaseaza doar alora care se bucura ca prostii „hă-hă-hă, vezi daca nu-mi fac mie pe plac, pierd bani, ce bine-mi pare”.

Iar esecul hotelului ăluia n-are nici o treaba cu calitatea filmelor din era Disney, despre care nici n-am spus ca ar fi bune, ci ca N-AU FOST ESECURI FINANCIARE (ba chiar, cum ai zis, sint in carti sau grafic). Durata de viata si exploatare a unui film nu inseamna doar incasarile din cinematografe, ci si hăt mult dupa aia, din redifuzari pe cablu si streaming, d-aia se fac, sau asa se justifica gramada de filme proaste de la toate studiourile, (numai acuma, The Ministry of Ungentlemanly Warfare, dupa 4 saptamini n-are nici 20 de milioane incasari, la 60 de milioane buget).

Nu va mai bucuraț digeaba ! Kathleen Kennedy poate va disparea de la LucasFilm, dar trendul cu femeile si diversii din filme nu va (mai) disparea, asa ca obisnuiti-va cu gindul si adaptati-va (gusturile).

#565
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,140
  • Înscris: 18.12.2007

View Posthellmarvel, on 14 mai 2024 - 07:48, said:

...dar trendul cu femeile si diversii din filme nu va (mai) disparea, asa ca obisnuiti-va cu gindul si adaptati-va (gusturile).

Sper sa iti urmezi sfatul :)

#566
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 12.03.2010

View PostAlexEn, on 14 mai 2024 - 08:03, said:

Sper sa iti urmezi sfatul
Unde NU mi-l urmez?

Edited by hellmarvel, 14 May 2024 - 08:17.


#567
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,140
  • Înscris: 18.12.2007
Peste tot pe unde te plangi de calitate. Sau ai uitat cum se numeste topicul?

#568
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 15.11.2005
Cica  Disney in angajeaza pe Nemo... Dar nu pestele din desenul animat:)

#569
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 12.03.2010
Unde m-am plins eu pe threadul sau forumul ăsta de incluziunea femeilor si a minoritatilor in filme, sau am dat vina pe asta ca sint proaste? A, ca am zis ca unele francize si genuri NU SINT PENTRU FEMEI (si n-ai cum sa le atragi sau sa le faci sa le placa, ar fi ca si cum ai vrea sa atragi publicul masculin la filmele romanțoase bagînd impușcaturi si alieni d-aia rai, care trebuie spintecati si improșcat ecranul cu singe) nu e vina femeilor si nu de-aia sint filmele respective proaste.

Ci pentru ca (si asta tot vreau sa scot de la voi, nu sa fiti de acord cu mine, dar macar sa nu va ascundeti in spatele bias-urilor rasiale, sexuale, traditionale) ci pentru ca femeile si diversii ăia (daca e sa discutam ce va doare) sint bagati de-am'proasta, IN ROLURI SCRISE DE-AM'PROASTA, care nu aduc nimic nou sau interesant, si de-aia vi se pare voua ca sint acolo pentru bifat casute de diversitate.

Nu, ele puteau fi (si trebuie sa fie) incluse, dar sa fie bine scrise (rolurile) si sa joace bine (actorii) sa se vada  de ce au fost distribuiti in rolurile alea. De exemplu, aia neagra si grasa din Rings of Power, toata lumea i se kaka in cap (si tot pun poza cu ea ca sa se sparie gindul) ca oh noes, gnomii nu sint negri, de la elfii n-au cum sa fie negri, hobbitii n-au voie sa fie negri, numai orcii au voie sa fie negri (aici nu mai conteaza ca cica-s fosti elfi), totul pe baza de rasism si bigotism rasial) CIND AIA CHIAR A AVUT UN ROL BUN, PE CARE L-A JUCAT BINE.

View PostMondeo, on 14 mai 2024 - 10:43, said:

Cica  Disney in angajeaza pe Nemo... Dar nu pestele din desenul animat:)
Gata, ai gasit alt loc de scuipat?
Daca te-ai plins la fel de-ăia cu Hard Rock Halleluja de-acu niste ani, cum te plingi de ăsta, atunci go on.

#570
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,140
  • Înscris: 18.12.2007
Voua care? Ca tot zici 'voi' dar nu am inteles la cine te referi.
Sunt de acord cu tine cu diversitatea cu de-a sila nu aduce ceva bun (Alba ca zapada jucata de o persoana neagra nu are de ce sa existe si nu e rasism sa spui ca nu se potriveste rolului o persoana de culoare) dar de aici si pana a gasi la orice o problema este ceva cale.

#571
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 12.03.2010

View PostAlexEn, on 14 mai 2024 - 10:54, said:

Voua care?
Alba ca zapada jucata de o persoana neagra nu are de ce sa existe
Voua (adica inclusiv tu, ca daca te zgindaresc oleaca iti scot si tie bias-urile la suprafata). De exemplu, Cenusareasa jucata de o negresa are voie „sa existe” (ca banuiesc ca te iei de nume)?

#572
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,140
  • Înscris: 18.12.2007
De ce tii neaparat sa ii consideri dujmani pe cei care gandesc altfel decat tine si ca ar trebui sa ii zgandaresti? Cine nu e cu tine e impotriva ta?
Si stii foarte bine ca nu ma refeream la nume ci la modul la care a fost conceput personajul original, asta ca sa fie scris negru pe alb.

#573
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,062
  • Înscris: 31.07.2007

View Posthellmarvel, on 14 mai 2024 - 07:48, said:

Teoretic ćia ar avea dreptate daca nu ar minca cacat cu lopata.

Aia is fucking Forbes, publicatia prietena cu Disney! :D Normal ca tu stii mai bine ca ei.

Quote

Nu va mai bucuraț digeaba ! Kathleen Kennedy poate va disparea de la LucasFilm, dar trendul cu femeile si diversii din filme nu va (mai) disparea, asa ca obisnuiti-va cu gindul si adaptati-va (gusturile).

De mine sa iasa la pensie de la Lucas Film, nu ma intereseaza. Star Wars e mort pentru mine. :D

View Posthellmarvel, on 14 mai 2024 - 10:51, said:

Ci pentru ca (si asta tot vreau sa scot de la voi, nu sa fiti de acord cu mine, dar macar sa nu va ascundeti in spatele bias-urilor rasiale, sexuale, traditionale) ci pentru ca femeile si diversii ćia (daca e sa discutam ce va doare) sint bagati de-am'proasta, IN ROLURI SCRISE DE-AM'PROASTA, care nu aduc nimic nou sau interesant, si de-aia vi se pare voua ca sint acolo pentru bifat casute de diversitate.

Cum adica "ni se pare noua ca sunt acolo pentru bifat casute"??? :D Au spus-o chiar ei cu gura lor, din nou si din nou, cand se lauda cat de inclusive sunt gunoaiele alea! :D

Io ti-am mai spus tie ca n-am nimic impotriva cu diversitatea & shit daca filmu'/serialu' ii bine facut si ti-am dat mai multe exemple. La exemplele alea mai adaug si Godless pe care l-am vazut recent pe Netflix, serialu' ii excelent desi dupa tine ar trebui sa fie un fail in conceptia noastra: un orasel plin de femei puternice (literalmente, barbatii au murit intr-un accident minier), evident si lesbiene intre ele, care trebuie sa lupte impotriva unor banditi.

#574
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 12.03.2010

View PostAlexEn, on 14 mai 2024 - 19:03, said:

Cine nu e cu tine e impotriva ta?
... modul la care a fost conceput personajul original,
Nu, cine nu e cu mine duce discutia in derizoriu cind se iau de chestii care nu le pica LOR bine.

Orice poveste sau creatie literara ori artistica are propensiunea de a fi sau a deveni UNIVERSALA (adica sa prinda la TOATA lumea, indiferent de unde e pe Pamint). Cind eram mic si citeam Povesti Nemuritoare (o colectie de povesti din toata lumea) habar n-aveam cum arata un chinez, ce-i ăla jad (heck, acolo e singurul loc und am intilnit cuvintul „hrișca”) dar stiam de imparati, printese, baieti si fete saraci care ajungeau si traiau fericiti pina la adinci batrineti.

NICAIERI nu mi-am pus problema rasei (ce erau ăia, albi, negri, arabi, chinezi) fuck, nici acuma nu stiu ce erau si cum aratau zmeii, tot ce stiam (si era de ajuns) era ca erau ăia rai. DE UNDE PINA UNDE a ajuns acuma sa conteze daca una e alba (ca rasa) sau nu? Dac-o iei pe Zegler aia si o duci in Kenya, o sa zica toti ca e alba ca zapada de pe Kilimanjaro, voi chiar credeti ca Alba ca Zapada se refera la rasa si natia ei? Sau la pielea ei (in cazul ăla ar fi ok pentru voi ca Alba ca Zapada sa fie vreo coreeanca sau japoneza varuita pe fata)?

View Postedy_wheazel, on 15 mai 2024 - 00:03, said:

Aia is fucking Forbes, Normal ca tu stii mai bine ca ei.
... Au spus-o chiar ei cu gura lor, din nou si din nou, cand se lauda cat de inclusive sunt gunoaiele alea!
Nu conteaza ce stii CONTEZA CE FACI CU CEEA CE STII. Or, ăia au ales sa manice cacat cu ceea ce stiu. Nu trebuie sa fii economist sa-ti dai seama ca afirmatia si pretentia ca Disney sa-si fi acoperit investitia in LucasFilm din doar trei filme e absurda si timpita. Ba, sigur nu erau Forbes Romania (ca numai la romani orice investitie daca nu e tun e o investitie proasta)?

N-au spus ei cu gura lor, sau ei au spus una si voi ati rastalmacit alta. Era aia aleasa sa regizeze noua trilogie Star Wars despre care au dezgropat un interviu de prin 2015 cind abia venise aia DIN PAKISTAN in care zicea ca ei ăi place sa le dea barbatilor peste bot (make them uncomfortable). DUDES, in Pakistan daca o femeie calca strimb in fata barbatului risca bataia schingiuirea si omorul, nu vi se pare o idee buna pentru care sa fi plecat de acolo (si o reclama pentru eliberarea femeilor de sub patriarhat)? Or, berbecii au facut din interviul ăsta „agenda” ei, cu care cica o sa spurce Star Wars-ul. Bun asa.

#575
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,140
  • Înscris: 18.12.2007

View Posthellmarvel, on 15 mai 2024 - 07:33, said:

Nu, cine nu e cu mine duce discutia in derizoriu cind se iau de chestii care nu le pica LOR bine.


Se pare ca nici tie nu iti pica bine parerile contrare si consideri ca se duce in derizoriu discutia daca nu suntem de acord cu tine.


View Posthellmarvel, on 15 mai 2024 - 07:33, said:

Orice poveste sau creatie literara ori artistica are propensiunea de a fi sau a deveni UNIVERSALA (adica sa prinda la TOATA lumea, indiferent de unde e pe Pamint).

La diversitatea care este acum, nu, nu are aceasta promisiune. Cum nu orice film e facut sa aiba un mesaj profund sau sa iti schimbe viata. Unele sunt pur si simplu de deconectare/distractie. Nu inseamna ca sunt mai putin valoroase decat celelalte.


View Posthellmarvel, on 15 mai 2024 - 07:33, said:

Cind eram mic si citeam Povesti Nemuritoare (o colectie de povesti din toata lumea)

Si eu citeam, ca altceva nu aveam ce, in afara de scriitori romani. Nu inseamna ca ala a fost apogeul literaturii, sa fim seriosi.

#576
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 12.03.2010

View PostAlexEn, on 15 mai 2024 - 08:28, said:

consideri ca se duce in derizoriu discutia daca nu suntem de acord cu tine.
La cum deraiezi tu discutia spe FELUL in care scriu (nu ce scriu, adica fondul) ti se pare ca duci o discutie constructiva?

View PostAlexEn, on 15 mai 2024 - 08:28, said:

La diversitatea care este acum, nu, nu are aceasta promisiune.
PROPENSIUNE (check it out) (era alt cuvint mai potrivit, pe care nu mi-l amintesc acuma), si da, are aceasta „afinitate”(nu e nici ăsta cuvintul) de a atrage cit mai multa lume la cinematografe sau in fata televizorului (adica sa placa, sa intereseze sau sa actraga CIT MAI MULTA LUME

View PostAlexEn, on 15 mai 2024 - 08:28, said:

Cum nu orice film e facut sa aiba un mesaj profund sau sa iti schimbe viata.
Nu, dar nici n-ar trebui sa creeze disensiuni, căprării, tu cu a ta si eu cu a mea. Lucrurile trebuie ponderate, nici prea mult violenta sa puna pe fuga femeile, nici prea multa zahariseala, sa puna pe fuga barbatii, nici prea multi albi (cu problemele lor cu care NU se confrunta alte rase si natii), nici prea multi homosexuali.

View PostAlexEn, on 15 mai 2024 - 08:28, said:

Nu inseamna ca ala a fost apogeul literaturii, sa fim seriosi.
Unde am zis eu asta? Eu am dat exemplu de cum NU CONTAU acolo lucrurile de care nu mai puteti voi acuma, ma si intreb daca de fapt NU SINT PENTRU voi filmele care nu va plac, deh, nu e de dorit, dar e mai bine decit sa va faceti singe negru, si sa-l dati mai departe din cauza asta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate