Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Produse creatina si zer lapte

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
Salutare, am si eu o intrebare, ce fel/marca/produs de creatina folositi, apoi ce pudra proteica? Am inteles ca cea din zer de lapte? si daca au rezultate aceste produse? Adica sa simtiti voi ca functioneaza cu ceva dovezi concrete? Este ceva dovedit stiintific sau ati luat acest fel de produse in urma unor verificari? Multumesc

#2
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
La ce te astepti si de ce vrei sa le iei? Folosesc QNT pentru ca dupa ce am citit una   alta ..au un raport calitate /pret foarte bun dpmdv.Eu consum aceste 2 produse cred ca de 1 luna , dar poate scopurile noastre sunt diferite, la fel si asteptarile. :) .

Edited by Dodo03, 08 June 2023 - 17:41.


#3
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
Buna Dodo03, pai pentru masa musculara as dori si am citit ca ajuta la energie si concentrare, aceasta creatina :)

#4
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postremus43, on 08 iunie 2023 - 18:00, said:

Buna Dodo03, pai pentru masa musculara as dori si am citit ca ajuta la energie si concentrare, aceasta creatina Posted Image

De stricat nu strica.
Daca 43 e varsta si acum ai 50, te-ar ajuta mai mult niste injectii saptamanale de cel putin cat testosteron produci tu saptamanal.

#5
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
Buna @victor29cr, injectii?

#6
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postremus43, on 08 iunie 2023 - 17:31, said:

Salutare, am si eu o intrebare, ce fel/marca/produs de creatina folositi, apoi ce pudra proteica? Am inteles ca cea din zer de lapte?

Dupa preferinte, cea din zer e considerata cea mai buna dintre toate. Ca marca alegi dintre firmele mai cunoscute(adica mai scumpe) care iti apar la o simpla cautare. Daca ai bani. Daca nu ai bani cauti Vitabolic, Pronutrition, QNT, Prozis, Advanced, Nutrend, Scitec, Biotech etc. Si la creatina e valabil. Nu exista "cel mai bun produs".



View Postremus43, on 08 iunie 2023 - 17:31, said:

si daca au rezultate aceste produse? Adica sa simtiti voi ca functioneaza cu ceva dovezi concrete?

Nu au! Pentru ca lumea nu intelege rolul lor si ce sunt defapt suplimentele. Suplimentele sunt alimente ultra-procesate, adica in principiu sunt tot alimente, o alta forma de mancare. Ce rezultate sa ai daca mananci doar o alta forma de mancare?  Ca si cum ai manca in loc de piept de pui la cuptor, piept de pui dat la blender. Asta nu intelege lumea. Suplimentele pot inlocui in unele cazuri  o masa sau pot completa alimentatia. Asta e tot secretul. Stiu, dezamagitor. Am mai scris asta si aici si pe forumuri si pe yotube si acum si cu 5-10-15 ani in urma.

Exista totusi cateva suplimente care "de capul lor" singure fac cate ceva.


View Postremus43, on 08 iunie 2023 - 17:31, said:

Este ceva dovedit stiintific sau ati luat acest fel de produse in urma unor verificari? Multumesc
Si aici sa-ti detaliez putin ce scriam mai sus in ultima fraza. Creatina are efect dovedit, creste putin forta dar asta o simti mai bine daca ai ceva experienta. Citrulina te "pompeaza" daca ai ce pompa. Beta-alanina iti da rezistenta la antrenamente te ajuta la volum. Arginina are iar ceva efect. Cofeina are efect. Mai sunt cateva. Si cam atat. Adica aceste suplimente te ajuta mai mult la antrenament nu au vreo influenta directa asupra masei musculare. Sau daca are vreo unul influenta atunci e 0,00099% Retentia de apa de la creatina nu se pune, aia nu-s muschi. Si nici grasimea acumulata in 3 saptamani.



View Postremus43, on 08 iunie 2023 - 19:00, said:

Buna @victor29cr, injectii?
Se refera la clinicile private care fac si  TRT, dar pt. asta trebuie sa ajungi prin USA ca sa fii sigur ca te baga in seama. Nu cunosc pe nimeni la noi care sa fi facut asta la o clinica anume desi probabil sunt "batrani" care fac.

#7
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
Easy cu injectii cu test. In primul rand este ilegal, in al doilea rand este periculos. Nu se face dupa ureche sau dupa niste sfaturi aruncate la intamplare.
Orice marca de proteine, mai cunoscuta este ok. Atat pentru proteina cat si pentru creatina, ai grija sa cumperi produsul de baza si nu un mix - ca dai bani degeaba. Din suplimentele care poti sa "simti" ca fac ceea ce se spune ca fac si este demonstrat ca fac ceva - cafeina. Este singurul supliment la care "simti". Suplimentul proteic este ca si cum ai manca mai mult piept de pui - daca cineva spune ca se simte, atunci minte. Cam la fel e si cu creatina. Ambele functioneaza, dar sunt doar suplimente Rezultatele se vad dupa mult timp si daca restul este la punct (antrenament, nutritie, odihna).

#8
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postmkdan2004, on 08 iunie 2023 - 19:59, said:

Easy cu injectii cu test. In primul rand este ilegal,


Uite ce scrie aici: https://www.reginama...idrotestosteron

"Bărbații diagnosticați cu un nivel scăzut de testosterone și care au semne și simptome asociate, pot urma terapie de substituție cu testosteron, numai la recomandarea medicului."

Deci undeva, se poate face si la noi, nu doar in America. Ca altfel nu mai scriau astia degeaba.
Ia uite aici se poate oficial: https://agemanagemen...brare-hormonala

#9
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postmkdan2004, on 08 iunie 2023 - 19:59, said:

Easy cu injectii cu test. In primul rand este ilegal, in al doilea rand este periculos. Nu se face dupa ureche sau dupa niste sfaturi aruncate la intamplare.
Orice marca de proteine, mai cunoscuta este ok. Atat pentru proteina cat si pentru creatina, ai grija sa cumperi produsul de baza si nu un mix - ca dai bani degeaba. Din suplimentele care poti sa "simti" ca fac ceea ce se spune ca fac si este demonstrat ca fac ceva - cafeina. Este singurul supliment la care "simti". Suplimentul proteic este ca si cum ai manca mai mult piept de pui - daca cineva spune ca se simte, atunci minte. Cam la fel e si cu creatina. Ambele functioneaza, dar sunt doar suplimente Rezultatele se vad dupa mult timp si daca restul este la punct (antrenament, nutritie, odihna).

E amuzant cum injectiile sunt "tabu" dar androderm se ia cu "reteta"

#10
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007

View Postsandu222, on 08 iunie 2023 - 20:42, said:

Uite ce scrie aici: https://www.reginama...idrotestosteron

"Bărbații diagnosticați cu un nivel scăzut de testosterone și care au semne și simptome asociate, pot urma terapie de substituție cu testosteron, numai la recomandarea medicului."

Deci undeva, se poate face si la noi, nu doar in America. Ca altfel nu mai scriau astia degeaba.
Ia uite aici se poate oficial: https://agemanagemen...brare-hormonala
Lasand deoparte legalitatea.. stii tu ca ai deficit de testosteron si ca iti va face bine?
Ai chelie? Daca nu ai, vine testosteronul in ajutor. Ai chef de altercatii in trafic? Te ajuta din nou testosteronul.
Bafta!

#11
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 18.11.2021
cum il ajuta testosteronul in trafic ? Posted Image sa si-o ia ? sau poate crezi ca tst te face super erou
@initiator ... creatina desi se zice ca ajuta cu cognitia, eu nu simt diferenta ... iau de cativa ani, joc sah, si sunt la acelasi nivel ca si in urma cu 1 an... poate previne in vreun fel degenerarea celulelor

Edited by jumperishere, 08 June 2023 - 21:08.


#12
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postyesyesyesyo, on 08 iunie 2023 - 20:55, said:

Lasand deoparte legalitatea.. stii tu ca ai deficit de testosteron si ca iti va face bine?
Ai chelie? Daca nu ai, vine testosteronul in ajutor. Ai chef de altercatii in trafic? Te ajuta din nou testosteronul.
Bafta!

Eu am dat doar o informatie. Ai citit ce scrie acolo pe site la primul link? ca trt e la indrumarea doctorului in urma unor analize. Deci afli daca ai deficit in urma unor analize.  
Plus ca suntem offtopic, omul a intrebat de creatina si proteine.

#13
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,215
  • Înscris: 24.07.2022
in obtinerea acestor suplimente se folosesc alte substante toxice/periculoase? pot fi contaminate cu ele?

#14
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Nu cunosc, dar fiind o industrie alimentara din secolul 21 as zice ca da. Colegul CIP03 stie mai multe daca vrea sa scrie.

#15
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 18.11.2021

View PostPunter, on 08 iunie 2023 - 21:56, said:

in obtinerea acestor suplimente se folosesc alte substante toxice/periculoase? pot fi contaminate cu ele?
stii cum se obtine uleiul de floarea soarelui ce-l iei de la magazin, gen bunica ?

Spoiler


#16
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008

View Postsandu222, on 08 iunie 2023 - 20:42, said:

Uite ce scrie aici: https://www.reginama...idrotestosteron

"Bărbații diagnosticați cu un nivel scăzut de testosterone și care au semne și simptome asociate, pot urma terapie de substituție cu testosteron, numai la recomandarea medicului."

Deci undeva, se poate face si la noi, nu doar in America. Ca altfel nu mai scriau astia degeaba.
Ia uite aici se poate oficial: https://agemanagemen...brare-hormonala

Nu te contraziceam. De fapt era o observatie la ce a scris victor. Din ce scria el: "Daca 43 e varsta si acum ai 50, te-ar ajuta mai mult niste injectii saptamanale de cel putin cat testosteron produci tu saptamanal.", asta nu este TRT/HRT. Asta este doping. TRT/HRT de fapt inlocuieste productia naturala de test. Mai exact, daca organismul tau ar trebui sa produca 500 ng/dL. TRT o sa-ti dea 500 ng/dL. Daca organismul tau produce natural 500 ng/dL, care este in limita acceptata de 300 pana la 1000 si mai adaugi 500 - este doping, nu TRT. Iar asta este ilegal si periculos.

PS. A initiat utilizatorul un topic despre creatina si proteina, cele mai safe si populare suplimente, si pe prima pagina am ajuns sa discutam de TRT si doping. WTF.

#17
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015

View Postremus43, on 08 iunie 2023 - 17:31, said:

Salutare, am si eu o intrebare, ce fel/marca/produs de creatina folositi, apoi ce pudra proteica? Am inteles ca cea din zer de lapte? si daca au rezultate aceste produse? Adica sa simtiti voi ca functioneaza cu ceva dovezi concrete? Este ceva dovedit stiintific sau ati luat acest fel de produse in urma unor verificari? Multumesc

Suplimentele de proteina le folosesti ca sa-ti faci mai usor "plinul" de proteine zilnic. Daca mananci suficiente proteine din alimentatie nu ai ce efect sa vezi, nu-s medicamente sau hormoni.

#18
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007

View Postjumperishere, on 08 iunie 2023 - 21:05, said:

cum il ajuta testosteronul in trafic ? Posted Image sa si-o ia ?
Depinde. Ori la IML, ori pe sectie.

Edited by yesyesyesyo, 12 June 2023 - 13:10.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate