Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Adeziv policarbonat

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Doresc să lipesc policarbonatul astfel încât să fie etanș la apă. Adezivul SCOTCH-WELD DP804 pare recomandat, mai ales că prinde și pe metal. Are cineva experiență cu el sau cu un alt adeziv?

#2
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Oare niste garnituri sau profile de imbinare, cum le-or zice, nu te-ar coafa mai bine?
Ca la adeziv ai nevoie de parti tepene pe care sa le imbini, care sa nu-ti miste prea mult. Spun asta deoarece policarbonatul e destul de flexibil, nu-mi dau seama despre ce e vorba la tine.

#3
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Policarbonatul se dilata destul de mult daca sta in soare, din acesta cauza lipiturile nu sunt recomandate. Daca situatia de la fata locului iti permite, e mai bine sa folosesti un sistem de imbinare/etansare cu garnituri, cum se spunea mai sus.

#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
@initiator
Alege de AICI, de ex. exact ce-ti trebuie.
Cum s-a spus, dilatarea/contractia policarbonatului este mare si nu tine nicio lipitura.

#5
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Eu aș încerca cu mastic de parbriz.

#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ceva elastic , gen silicon special cu protectie UV . Asta daca te referi la policarbonat in exterior , cam cum gandim toti.
Daca doresti sa faci un raft sau o cutie de bomboane in casa  din policarbonat , atunci poti folosi adeziv rigid, temperatura fiind constanta cam tot timpul.

#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Eu vreau să fac din el un filtru prin care să circule apa. Am reușit cu adeziv PU dar a cedat în 2 ani de zile.

#8
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
dar sa pui si adeziv si prindere cu suruburi/popnituri?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate