Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 

Essilor Crizal?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Acum sincer, nu am vazut pe nimeni cu ochelari de vedere cu lentile orange.Posted Image  Am avut lentile Transition tot de la Essilor si iarna cand se intunecau cel mai mult, intensificau culoarea rosie si parca intensificau si contrastul culorilor. Chiar mi-au placut acele lentile.

#20
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

 Leo2006, on 02 iunie 2023 - 17:41, said:

De doi ani am lentile Zeiss full option si nu am nici o zgarietura.
Si ai mei (fost essilor) erau flawless pana saptamana asta. Nu stiu cum dracu, i-oi fi pus in buzunarul de la geanta de sala pe langa chestii metalice, ca altfel nu-mi explic.
E 100% vina mea, pana acum nu am zgariat (cel putin nu asa evident) nicio pereche de ochelari. Rame am mai rupt, dar lentilele au fost ok.
Ma intereseaza mai mult rezistenta tratamentelor in timp. Dar apreciez opinia. Posted Image

De blue light am zis, am tot citit + experienta proprie, consider ca nu trebuie, dar in rest sunt deschis la sugestii, ca d-aia am facut topic. Cred ca imi iau maine Hoya si niste rame polaroid d-alea cu clip-on lentile polarizate de soare, ca sa scap de doua griji de-odata.
Am avut si transition de mult, dar am citit ca pot dauna in timp (nu bag mana in foc dar ceva despre cum ochiul se dezobisnuieste de tranzitii rapide lumina/intuneric), si ma deranjau putin la condus.
Daca ma tin macar 2 ani ma consider multumit, sunt si ceva mai ieftine decat essilor, vreo 700 de lei la reteta mea.

@loock - la zeiss care ar fi cele mai bune fara heliomat/filtru albastru/etc.? Strict miopie, fara niciun fel de alta corectie. Ca am incercat sa sap pe siteul lor dar ma pierd repede.

Edited by TehCube, 03 June 2023 - 00:10.


#21
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Ok am mai dat o tura pe la magazine (in principal sa ma uit de rame dar trecem peste), si am reusit intr-un final sa gasesc un chart ca cel din primul post si pentru Hoya.
Ceva in genul asta: https://images.squar...am-1024x704.png

Din ce inteleg eu, Hi-Vision LongLife e ce vreau, si Ev_eee a recomandat + UV Control, iar loock zice ca UV control e inutil pentru ca nu trece prin lentila oricum... dar stiu ca sunt raze care ajung si in interiorul lentilei, cand e soarele in spate, de exemplu, si ei zic ca te "protejeaza" si de alea, sa nu-ti reflecte in ochi.

So... incerc sa-mi dau seama daca am nevoie de UV control sau nu. :D

La zeiss inca n-am gasit ceva de actualitate, si nici magazin unde sa le vanda, dar mai caut, am gasit info despre DuraVision (Platinum sau DriveSafe) dar nu si despre tipul lentilei, etc.
Scopul meu era sa pot compara Crizal Sapphire HR cu Hoya... whatever, probabil HV LL sau HV LL UV, si cu zeiss... dar pare ca ma complic din ce in ce mai tare.

O ultima intrebare: e diferenta semnificativa de calitate optica intre diverse grade de subtiere? Specific intre 1.6 si 1.67? Intreb pentru ca ma bate gandul sa iau rame clip-on si pentru alea ar cam trebui sa le subtiez mai mult (1.67). Nu o sa folosesc foarte mult acele clip-on-uri (cred) dar tot mi-e putin frica sa nu zgaraii lentilele cu ele.

#22
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022
Depinde de dioptrie, referitor la indicele de refracție. Ar trebui să ți recomande cel care îți va lua comanda.

Edited by Ev_eee, 06 June 2023 - 09:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate