Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Essilor Crizal?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 09.01.2007
Am reusit sa-mi zgarii ochelarii, nu am idee cum, dar la cum ii tratez nu ma mira, asa merit.
Voiam sa-mi fac altii si am vazut ca si-au schimbat denumirile.
Am gasit asta: https://www.essiloru...t_Stairstep.jpg care imi explica cum Crizal Sapphire HR are toate tratamentele pe care le-as putea dori din gama asta (nu vreau blue light filter, nu vreau heliomate).

Intrebari, pentru cine s-a mai lovit de asta sau lucreaza in domeniu:
- cele 3 tratamente care fac diferenta dintre easy/sapphire au sens, sau sunt mai mult marketing? Cred ca si eu am high resistance la ale mele si tot s-au zgariat, dar nu pot baga mana in foc
- pot sa merg la magazinele de pe la noi si sa cer ceva anume, gen Crizal Rock? Sau se aduc doar anumite lentile pe principiul "nu-ti convine, cauta altundeva"?
- exista alte branduri cu aceste tratemente (uv/reflexii reduse/strat oleofob/hidrofob), care sa fie mai bune (tratamentele)?

Pe mine ma intereseaza in special protectie UV si stratul hidrofob sa fie cat mai performant. Tin minte ca asa am ales data trecuta si sunt oarecum multumit cu ce-am luat. Eram doar curios daca diferentele intre "baza" si sapphire merita diferenta, sau daca ar trebui sa ma uit si la Hoya sau la altii.

#2
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 12.07.2022
Bună, lucrez în domeniu. Îți recomand să mergi pe Hoya, orice tratament,  durata de viață a tratamentelor este mult mai mare.

Dacă lucrezi la pc, recomand Hi Vision LongLife BlueControl. Dacă nu, Hi Vision LongLife UV Control. Primul este cu protecție la lumina albastră care vine la pachet cu toate celelalte tratamente adiacente la cea mai înaltă performanță.  Al doilea, are tratament antireflex și pe spatele lentilei, îi lipsește doar protecția la lumina albastră.

#3
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 08.08.2018
Am avut ambele tipuri de lentile (Essilor si Hoya), absolut nicio diferenta. Tratamentele de suprafata asigura o oarece protectie, dar nu atat cat sa justifice mai mult de 10-15% in plus.

#4
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,364
  • Înscris: 15.11.2005
essilor, cel putin la mine, sa exfoliat tratamentul, nu recomand, hoya e mai bun de departe.

#5
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 09.01.2007

View PostEv_eee, on 02 iunie 2023 - 14:53, said:

Bună, lucrez în domeniu. Îți recomand să mergi pe Hoya, orice tratament,  durata de viață a tratamentelor este mult mai mare.
Dacă lucrezi la pc, recomand Hi Vision LongLife BlueControl. Dacă nu, Hi Vision LongLife UV Control. Primul este cu protecție la lumina albastră care vine la pachet cu toate celelalte tratamente adiacente la cea mai înaltă performanță.  Al doilea, are tratament antireflex și pe spatele lentilei, îi lipsește doar protecția la lumina albastră.
Mersi, ma uit si la hoya.
Am o pereche cu blue light filter, nu simt ca ma ajuta la nimic. Adica nu simt absolut nicio diferenta cand ii port pe aia toata ziua fata de unii fara blue light filter. Ma ajuta mult mai mult sa ma relaxez seara (evitand pe cat posibil ecranele de orice fel) decat sa port blue light filter chestii.
Am sapat putin si pe net legat de asta inainte sa ajung la crizal si am constatat ca difera de la persoana la persoana, unii zic ca-i ajuta mult, altii nu simt nicio diferenta. Din pacate eu sunt dintre aia care nu simt nicio diferenta.

View Postmannick, on 02 iunie 2023 - 14:56, said:

Am avut ambele tipuri de lentile (Essilor si Hoya), absolut nicio diferenta. Tratamentele de suprafata asigura o oarece protectie, dar nu atat cat sa justifice mai mult de 10-15% in plus.
Okay, cred ca si eu am avut Hoya la un moment dat, dar nu mai tin minte exact, ca ii schimbam destul de des.
Tin minte doar ca am avut la un moment dat o pereche la care s-a dus tratamentul hidrofobic relativ repede (sub 1 an) si era destul de frustrant. Nu obisnuiesc sa sterg ochelarii, ci ii spal cu sapun si apoi ii scutur/suflu ca sa indepartez apa de pe lentile. Cand sunt relativ noi functioneaza de minune, dar daca nu se imprastie picaturile cand suflu deja caut sa-i schimb, ca nu suport. Ca sa nu mai zic de ploi...

View PostMondeo, on 02 iunie 2023 - 14:59, said:

essilor, cel putin la mine, sa exfoliat tratamentul, nu recomand, hoya e mai bun de departe.
Okay... bine de stiut. Ce tratament s-a exfoliat? Blue light? Heliomat?

#6
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 12.07.2022
Se exfoliază antireflexul. :)

În principiu, protecția la lumina albastră blochează radiația, nu e pt relaxare sau ceva.

Ca idee, Hoya oferă 3 ani garanție pe tratament. Nu vbim de zgârieturi,  încă nu s a inventat durificarea perfectă, ci vbim despre exfoliere. După ce speli lentilele cu apă și săpun,  ștergi cu laveta astfel încât să nu rămână nicio picătură de apă pe lentile. Laveta, spălată și ea o dată pe săptămână.

Eu lucrez cu toți producătorii de lentile și am văzut diferența de calitate.

#7
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 09.01.2007
Okay, daca tot esti p-aici, inca o intrebare - la Hoya, Hi Vision LongLife UV Control este un produs exact sau vine si asta cu mai multe tipuri de tratamente? Adica trebuie sa stiu si altceva sau cer fix asta? Posted Image Ca nu prea gasesc prea multe informatii pe siteul lor ca sa inteleg mai bine.

Legat de blue light, am inteles teoria, dar radiatia respectiva ar trebui sa-ti cauzeze ceva probleme (gen dureri de cap, productie de melatonina scazuta, etc.), iar eu nu am avut genul asta de probleme nici cu nici fara lentile cu filtru. Si am folosit mult timp (vreo 3 ani cu filtru, vreo 3 ani fara), asa ca sunt destul de convins ca nu vreau filtrul respectiv.

Edited by TehCube, 02 June 2023 - 15:17.


#8
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 12.07.2022
Este un produs exact care, la fel ca BLC ul, vine însoțit de toate celelalte tratamente ( antireflex, hidroforb oleofob, durificare, antistatic) la cea mai înaltă performanță.

Nu te doare capul de la radiație,  faci cataractă. D aia s au inventat tratamentele astea acum 10 ani, pt că odată cu schimbarea modului de viață,  adică stat 10 ore cu ochii n ecrane, s au constatat cataracte apărute la oameni de 40 de ani plus.

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
UV nu trece decat prin cuartz, nu trece prin sticla optica, deci e abureala.

Tratamentul antireflex AR e foarte important mai ales daca ai sticla optica organica sau anorganica cu indice mare de refractie pt. lentile subtiri.
Subtiri se fac prin doua metode separat sau combinat:
1. indice mare de refractie, sunt mai multe trepte de genul 1.6, 1.7, 1.74, 1.8 si peste.
2. lentile asferice. Cele asferice reduc si din aberatiile optice cromatice si geometrice la dioptrii mari.
Fara AR cele cu indice mare de refractie fac flare ca la balamuc, scade contrastul si nu mai vezi.

Hoya erau cu mai multi ani in urma absurd de proaste si la AR si la hard coat care nu era si se manjeau de la ARul absurd de prost, insa dupa ce au cumparat Pentax ( pe care l-au vandut ulterior catre Ricoh) au preluat tratamentul Pentax SMC si aerobright, si hard coat si dust&oleo-moisture repelant, updatat, upgradat si redenumit HD in loc de SMC.
Tratamentul SMC ( super multi coated) dezvoltat de Pentax din anii '60-'70 inca e greu de atins, avand minim 7 straturi pe fiecare parte cu oxizi metalici dedicati pt fiecare culoare si depusi cu o grosime de 1/4 din lungimea de unda a culorii respective pt. a beneficia de un efect cuantic prin care se reduce reflectivitatea de ~ 50X.
In anii '70 Pentax a dat patentul SMC si firmei Carl Zeiss care a inventat la origine brandul Pentax, l-a dat in schimbul unor patente optice printre care 15 f3.5 (asferic si sferic) si 28 f2 distagon.
Zeiss a redenumit SMC in T* pt. obiective. Pt. lentile de ochelari are alte denumiri si trebuie atentie la alegere.
Si Zeiss are ARul updatat de zeci de ani chiar la cele facute in Germania, este excelent, insa filtrele de obiective facute in Japonia sunt cam tzeapa la T*.
Si Pentax facea lentile de ochelari dar divizia respectiva cred ca a ajuns la Hoya si sunt redenumite, alaturi de aparatura medicala la care probabil au pastrat brandul Pentax chiar daca sunt detinute de Hoya.
Pentax erau foarte populare in Germania inainte sa ajunga la Hoya.
Zeiss sunt mai scumpe dar cel putin la fel de bune, probabil mai bune cu sticla mai buna.
Tratamentele Zeiss au denumiri care difera intre sticla organica si anorganica.
La anorganica varful era SuperET inclus la gama zisa Stock. Posibil sa msi fi schimbat intre timp.
La organica au alte denumiri...

#10
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 12.07.2022
Cred că UVB ul nu trece prin sticlă, UVA ul cam trece. Ideea este că tratamentul de la Hoya are antireflex și pe interiorul lentilei.

#11
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 09.01.2007
...deci, Hoya? :D

#12
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
De doi ani am lentile Zeiss full option si nu am nici o zgarietura. Toate lentilele optice sunt sunt din policarbonat si sunt opace la UV fara nici un tratament. Tratamentul de durificare nu-ti garanteaza rezistenta la zgarieturi. In poza se vade cat de eficient e stratul antireflex.Deci Hoya ! Posted Image
Attached File  lentile.jpg   97.62K   32 downloads

Edited by Leo2006, 02 June 2023 - 17:48.


#13
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 12.07.2022

View PostTehCube, on 02 iunie 2023 - 17:30, said:

...deci, Hoya? :D

Io așa zic. :lol: Zeissu e pt nostalgici. :P

#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Ala nu e AR full option.
SMC/HD/T*/SuperETul modern din ultimii 23 de ani este verzui-albastrui si vizibil extrem de eficient.
SMCul era ultraeficient si albastru, insa nu se mai face albastru de zeci de ani.
Acum cand vezi nou albastru e de obicei doar SC ( single coated) sau MC ( multi coated) nu SMC super multi coated, si oricum se vede lejer cat reflecta.

Edited by loock, 02 June 2023 - 18:05.


#15
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,459
  • Înscris: 03.04.2013

View PostEv_eee, on 02 iunie 2023 - 15:11, said:

Eu lucrez cu toți producătorii de lentile și am văzut diferența de calitate.
Posted Image

#16
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Asa mi s-a spus ca e tratament maxim. M-a costat 500 lei lentila la momentul respectiv.

#17
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 12.07.2022

View Postloock, on 02 iunie 2023 - 18:03, said:

Ala nu e AR full option.
SMC/HD/T*/SuperETul modern din ultimii 23 de ani este verzui-albastrui si vizibil extrem de eficient.
SMCul era ultraeficient si albastru, insa nu se mai face albastru de zeci de ani.
Acum cand vezi nou albastru e de obicei doar SC ( single coated) sau MC ( multi coated) nu SMC super multi coated, si oricum se vede lejer cat reflecta.

Dumneata vbești despre tratamentele aplicate pe sticlă minerală.  Colegul are un tratament premium pe sticlă organică, cu protecție la lumina albastră, DuraVision BlueProtect.

#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Asa zisa protectie albastra nu e tratament AR ( antireflex), ci o trasnaie de care initiatorul a scris ca nu are nevoie, are si nu mai vrea.
Un filtru pt. albastru trebuie sa fie orange nu albastru.
Daca e de UV care e vrajeala ca nu trece oricum decat prin cristal de cuart, atunci nu are nevoie de culori. Filtrul UV e relativ incolor si daca are ceva e separat de la tratamentul antireflex.
Mai sunt filtre skylight si antihaze care sunt usor roz.

Edited by loock, 02 June 2023 - 21:17.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate