Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Sony A6400 - Video

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
catalin9797

catalin9797

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.02.2023
Salutare, am nevoie de puțin ajutor.

Dețin un aparat Sony a6400 + sigma 16mm f1.4

Deci am filmat cu camera intr un studio de repetiție și totul a ieșit foarte clar și frumos. Chiar am fost suprins cât de frumos filmează.  Poate pentru ca era lumina buna pe subiect ( oameni ) și totul a ieșit cum trebuie. Filmarea a fost 4K cu f 2.8.

A urmat după sa filmez la Mia Musica ( local din buc ) unde lumina nu este super wow și totul a ieșit puțin nasol. Am filmat hd cu f1.4. Nu ma întrebați de ce… nici eu nu știu. Așa mi-a venit sa pun.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_ptgSaV-fhk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rSONdFMJf3E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Filmarea din studio a ieșit app identică cu asta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sB6JryH5DbQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] - am filmat și eu pe lângă cel care a făcut video.

Problema este ca a ieșit destul de blurat, neclar la local. Vreau sa îmi spune-ti unde am greșit. Trebuia sa filmez tot 4K și cu f2.8?

Sunt la început și nu cunosc foarte bine sa fac setările. Folosesc camera doar ca sa filmez formația.

#2
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 08.06.2005
Spune-mi care dintre cele trei clipuri de mai sus nu-ti place pentru ca eu nu inteleg din textul tau :)

4k este normal sa fie mai ''clar'' decat 1080p.

#3
catalin9797

catalin9797

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.02.2023
Primele 2 sunt filmate la local și mi se pare cu “purici” , neclare. Poate nu am pus problema cum trebuie sau nu m-am exprimat corect.

Ce setări sau modificări trebuia sa fac ca sa filmeze clar și decent. Trebuia sa filmez la 4K cu F2.8 sau cu f1,4 ? Sau alte setări…

Intr-un local cu lumina nu tocmai buna ce setări trebuie sa selectez? Asta este întrebarea corecta. Camera are un potențial bun, adică ce am filmat cu ea in studio și ce am filmat cu ea in local … pe rezultate s-a văzut o diferența enorma. Și sunt conștient ca am făcut ceva greșit

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
F 1.4 chiar si la 16mm si chiar si pe APS-C, reda DOF mic ( depth of field, profunzime de claritate in fata si in spatele planului focalizat).

De asemenea si unde e focalizat, la f1.4 performanta optica e mai redusa, e mai putin sharp.

Pe de alta parte, daca inchizi diafragma creste gainul iso si creste zgomotul si NoiseReduction care alaturi de compresia video pt ca nu tragi RAW, face imaginea muci daca nu e lumina, deci esti prins intre ciocan si nicovala.

In principiu senzorii APS-C moderni dupa 2012, APS-C e similar cu Super35 cinematografic, stau foarte bine la DR, dar camerele foto au rezolutie mare cu fotositi mici care capteaza putina lumina si daca salvezi rezolutie mica la video pierzi foarte mult, mai ales ca pt viteza ( banda video si procesare, limite de consum, autonimie, temperatura, memorie, putere de procesare, costuri, racire, gabarit, nisa de piata, etc.) nu citesc tot senzorul ci pe sarite deci e ca si cum ar fi un senzor mult mai mic, si peste zgomot vine NR agresiv plus compresie consummer si iese muci, asta peste DOFul mic...

O camera video dedicata are senzor in jur de 4K nu de zeci de MP.
Arri 35 4.6K are DR enorm de 17EV.

Alta chestie, 16mm pe APS-C e ca 28mm pe FF35.
La focalele astea ( si la 28mm pe FF35) ai deformare in butoi a carei corectie da deformare in picatura spre colturi care deformeaza grotesc, si ar fi bine sa nu abuzezi de focala decat daca e absolut necesara.
Eu am folosit in interioare zeci de ani fara probleme si 55mm pe FF35 echivalent cu 36mm pe APS-C, si rar am avut nevoie de mai putin.
Am si 43mm si 35 si 28 si 24 si 20 si 15 si fixe si zoomuri si le folosesc si pe FF35 si pe APS-C.
Daca nu e destul 35, un 28 pe APS-C incadreaza ca un 43 pe FF35.
Daca nici asta nu ajunge, un 24 incadreaza ca un 36.7 ( crop 1,53)
Si sub 24 mai e si 20/21 care incadreaza ca 31-32mm.
20urile de FF au deja droplet distorion extrem dar cele dedicate pt APS-C stau mult mai bine. Si cele de FF stsu mai bine pe APS-C pt ca se cropuiesc marginile unde e deformarea maxima insa tot are deformari.
Nu ai ce sa corectezi decat poate cu AI pt ca deformarea in picatura e chiar corectia celei in butoi.
16mm de APS-C deci aproape de un 28 pe Sony, desigur nu e ceva extrem ca la FF, dar tot deformeaza si trebuie atentie sa nu ai capete de oameni spre colturi, si am scris spre nu doar in colturi...

Edited by loock, 02 June 2023 - 17:58.


#5
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,644
  • Înscris: 30.11.2021
Am citit numele la camera, am avut si eu A6000.
Este interesant ca ai ales camera asta sa filmezi cu ea.
Este o camera foto mirrorless de buget.
Ea este decenta pe partea foto, pe partea video nici nu cred ca a fost facuta sa faci tu videoclipuri profesionale cu ea.

Raspunsul l-ai ghicit, totul tine de iluminat, ai lumina buna? Rezulta videoclipuri clare.

#6
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,749
  • Înscris: 23.05.2013
Filmeaza 4K 24/30FPS, nu 1080p.
Daca lumina iti permite, poti filma la 1.8-2.8.
Obiectivul e bun, sharp si la 1.4 insa filmand un grup de persoane care nu sunt in linie, te ajuta sa ai un pic mai mult clar, un camp de focus mai larg.
Desi cu 16mm pe un senzor crop 1.5, cu diafragma 1.4 si subiectul la 3m ai un camp de focus de ~2m, adica incepe clarul pe la 2.3m si se termina pe la 4.4m, ceea ce e ok.
Focusezi pe cat posibil pe persoana mai din fata, mai spre aparat pentru ca in general e si cea mai vizibila, plus ca focusul in spatele subiectului e mai mare decat in fata subiectului.

In rest pe cat posibil, ce iese ca expunere din f1.8-2.8, SS de 1/50s sau 1/60s in functie de FPS, sa ai ISO cat mai mic, desi e decent la aparatul asta destul de sus.

In rest nu stiu, din exemplele tale al doilea clip pare mai putin ok, pentru ca filmand atat de larg, cu lumina spot ici colo si in rest intunecat, automat detaliile se mai pierd in acele zone.
Daca era lumina mult mai ok sau erai mai aproape de ea sunt sigur ca era o calitate mai buna video-ul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate