Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Stie cineva ce s-a intamplat cu pozele astea?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,236
  • Înscris: 02.09.2014
Anul trecut am fost in concediu. Am facut cateva sute de poze cu un aparat Canon ieftin, tip "sapuniera".  Am venit din concediu si le-am descarcat in laptop. Am sters pe cele neclare, prea intenecate etc.
Acum voi pleca iar in concediu si m-am gandit sa ma uit la pozele facute anul trecut. Deschid fisierul din laptop si "soc si groaza!".
O mare parte din poze pur si simplu au disparut. Fisiere intregi din care nu mi-au mai ramas decat cateva poze din 50 sa spunem.
Alte fisiere insa aproape neatinse, doar cate o poza doua disparuta in neant. Poze facute in aceeasi zi, cu acelasi aparat.
Pun mai jos cateva din "fostele" poze as putea sa le spun. Nu inteleg ce li s-a intamplat. De mentionat ca mie in laptop imi apar acoperite de diferite culori: galben, verde, unele total alb, nu negre cum apar aici pe forum. Unele poze sunt acoperite pe jumaate,altele total.

Attached Files


Edited by Costel2014, 31 May 2023 - 23:07.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Forumul incearca sa le prelucreze, de aceea sunt negre.

Exista cateva banuieli:
- cardul de memorie cu probleme si s-au copiat prost pe HDD
- HDD cu probleme, de aceea unele au disparut, iar altele sunt corupte.

Incearca sa deschizi imaginile cu Irfanview

#3
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
posibil sa fie cardul corupt/defect. la copiere s-a copiat "ce s-a putut", rezultind in fotografii incomplete.

#4
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,236
  • Înscris: 02.09.2014
Asa imi apar in laptop

 tEo, on 31 mai 2023 - 23:11, said:

posibil sa fie cardul corupt/defect. la copiere s-a copiat "ce s-a putut", rezultind in fotografii incomplete.
Asta banuiesc si eu, ca e o problema la cardul sd. Ciudat este ca anul acesta am facut poze cu acelasi card in aparatul foto si au iesit ok, nu e niciuna cu probleme.

Attached Files



#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
E clar, au fost prost copiate de pe card, daca stocarea este ok.

#6
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,236
  • Înscris: 02.09.2014

 Adm, on 31 mai 2023 - 23:14, said:

E clar, au fost prost copiate de pe card, daca stocarea este ok.
Multumesc frumos.
Nici stocarea nu e ok, in sensul ca pe card nu imi arata nici o poza, desi ele sunt acolo. De abia cand bag cardul in telefon sau laptop vad pozele mai vechi.
Solutia ar fi sa iau un alt card sd? Ca pe laptop am mai pus poze facute cu diferite telefoane, de exemplu, si cu alea nu am nicio problema.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Da, iar card; sunt ieftine, deci ia ceva rapid.

#8
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,236
  • Înscris: 02.09.2014

 Adm, on 31 mai 2023 - 23:22, said:

Da, iar card; sunt ieftine, deci ia ceva rapid.
Ok, multumesc frumos inca o data. O sa cumpar zilele astea pana plec in concediu un alt card.
Am fost atat de prost incat nici nu am salvat in cloud pozele, desi nu era nimic "periculos" in ele: Campo dei Miracoli si alte muzee din Pisa.
Asa ca le-am pierdut....
Multumesc tuturor inca o data si va urez noapte buna!

Edited by Costel2014, 31 May 2023 - 23:29.


#9
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
nu arunca inca vechiul card!
incearca sa-l re-citesti folosind un alt card reader sau folosind aparatul foto drept reader (cu cablu atasat intre computer si aparatul foto). e posibil sa fie o diferenta fata de prima data. (foloseste metoda pe care nu ai folosit-o prima data).

insa nu te mai baza exclusiv pe acest card la viitoarele fotografii...

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 Costel2014, on 31 mai 2023 - 23:05, said:

De mentionat ca mie in laptop imi apar acoperite de diferite culori: galben, verde, unele total alb, nu negre cum apar aici pe forum. Unele poze sunt acoperite pe jumaate,altele total.
Eroare in media. Controllerul nu le poate citi -> card slab sau ieftin. In aparat se vad bine la preview ?

Edited by andreic, 01 June 2023 - 00:12.


#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Fă și tu sistem redundant, la cît costă memoriile la ora actuală, chiar nu merită să pierzi amintiri.

Mai multe carduri și stik- uri cu aceleași informații, eu așa fac.

#12
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Cloud-ul este bun, dar nu ar trebui sa fie prima solutie sau in niciun caz o solutie de durata.
1. Reverifica cardul SD,
2. Formateaza-l
3. Foloseste-l la altceva
4. Cumpara un card nou, daca iti permiti de ultima generatie (parca 10) si de o capacitate acceptabila de 64 GB (nu stiu la ce rezolutii faci pozele si nici sistemul de codare (arw sau jpeg ori ambele)). Pentru poze/filmari ai nevoie de card SD cu viteza mare de scriere.
5. Nu sterge pozele de pe SD cand le transferi in computer, ci sterge-le atunci cand pleci din nou in vacanta si ai nevoie de spatiu pe SD. Ar trebui sa ai si un backup la computer pe un hard extern...
Bafta.

Edited by adip1962, 01 June 2023 - 06:47.


#13
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
E posibil sa fie si un virus gen Saburex. Tin minte ca mi-a facut prin anii 2005 pilaf cu dude din fisierele din calculator. Puneam un mp3 si se auzeau scene din filme amestecate, pozele erau cam ca la initiator. Si tin minte ca degeaba reinstalam windowsul, virusul era pe celelalte partitii si reinfecta instant si noul windows, singura solutie fiind sa sterg toate partitiile de pe hdd.

Edited by gerbil, 01 June 2023 - 07:24.


#14
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,236
  • Înscris: 02.09.2014

 tEo, on 31 mai 2023 - 23:56, said:

nu arunca inca vechiul card!
incearca sa-l re-citesti folosind un alt card reader sau folosind aparatul foto drept reader (cu cablu atasat intre computer si aparatul foto). e posibil sa fie o diferenta fata de prima data. (foloseste metoda pe care nu ai folosit-o prima data).

insa nu te mai baza exclusiv pe acest card la viitoarele fotografii...
Nu ma mai bazez. Au un telefon Pixel care face poze decente.

 andreic, on 01 iunie 2023 - 00:11, said:

Eroare in media. Controllerul nu le poate citi -> card slab sau ieftin. In aparat se vad bine la preview ?
La preview, cand le verific in aparatul foto sunt ok. Problemele apar dupa ce le transfer in laptop.

 crisstonne, on 01 iunie 2023 - 02:33, said:

Fă și tu sistem redundant, la cît costă memoriile la ora actuală, chiar nu merită să pierzi amintiri.

Mai multe carduri și stik- uri cu aceleași informații, eu așa fac.
Am pus pozele pe alte doua stick-uri. Sunt afectate si pe stick-uri.Posted Image

 adip1962, on 01 iunie 2023 - 06:47, said:

Cloud-ul este bun, dar nu ar trebui sa fie prima solutie sau in niciun caz o solutie de durata.
1. Reverifica cardul SD,
2. Formateaza-l
3. Foloseste-l la altceva
4. Cumpara un card nou, daca iti permiti de ultima generatie (parca 10) si de o capacitate acceptabila de 64 GB (nu stiu la ce rezolutii faci pozele si nici sistemul de codare (arw sau jpeg ori ambele)). Pentru poze/filmari ai nevoie de card SD cu viteza mare de scriere.
5. Nu sterge pozele de pe SD cand le transferi in computer, ci sterge-le atunci cand pleci din nou in vacanta si ai nevoie de spatiu pe SD. Ar trebui sa ai si un backup la computer pe un hard extern...
Bafta.
Nu sterg pozele de pe sd cand le transfer pe laptop. O sa cumpar alt card s.d., de clasa 10, am vazut ca nu costa o avere.

 gerbil, on 01 iunie 2023 - 07:21, said:

E posibil sa fie si un virus gen Saburex. Tin minte ca mi-a facut prin anii 2005 pilaf cu dude din fisierele din calculator. Puneam un mp3 si se auzeau scene din filme amestecate, pozele erau cam ca la initiator. Si tin minte ca degeaba reinstalam windowsul, virusul era pe celelalte partitii si reinfecta instant si noul windows, singura solutie fiind sa sterg toate partitiile de pe hdd.
Putin probabil, am antivirus pe laptop care "chitaie" cand e vreo problema. Ma gandesc ca imi dadea ceva alerte, mai ales ca am pus pozele si pe stick si scanneaza stick-ul cand il deschid pe laptop.

#15
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 Costel2014, on 01 iunie 2023 - 07:42, said:

La preview, cand le verific in aparatul foto sunt ok. Problemele apar dupa ce le transfer in laptop.
Baga cardul ala intr-un laptop si citeste direct de pe el. Sau intr-o tableta/telefon. In alta scula, nu ce ai folosit pana acum.

Edited by adip1962, 01 June 2023 - 08:03.


#16
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,236
  • Înscris: 02.09.2014

 adip1962, on 01 iunie 2023 - 08:02, said:

Baga cardul ala intr-un laptop si citeste direct de pe el. Sau intr-o tableta/telefon. In alta scula, nu ce ai folosit pana acum.
Ok, o sa o incerc acest lucru, mai am un laptop mai vechi, o sa il pun in acela, sa vad cum se comporta.

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 Costel2014, on 01 iunie 2023 - 07:42, said:

La preview, cand le verific in aparatul foto sunt ok. Problemele apar dupa ce le transfer in laptop.
Hm... pai ia vezi tu, si cand dai zoom din camera pe ele apar oki, complete detaliate samd ?
Daca da, ar trebui sa vezi daca laptopul merge bine, interfata de transfer, hdd-ul/memoria. Pe vremuri mai ales calculatoarele nasoale cand aveau probleme in memorie stricau fisierele transferate. Trimeteai ceva si se stoca altceva iar la citire iarasi altceva Posted Image CRC errors...

Edited by andreic, 01 June 2023 - 08:42.


#18
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

 Costel2014, on 01 iunie 2023 - 07:42, said:

La preview, cand le verific in aparatul foto sunt ok. Problemele apar dupa ce le transfer in laptop.
Atat vreme cat vezi pozele in aparat, ele inca mai exista.
Incearca sa le copiexi direct din aparat, cu un cablu de date, daca aparatul permite, sau incearca sa pui cardul intr un laptop si sa-l copiezi cu ceva spacializat, cum ar fi HDD Raw Copy.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate