Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Stie cineva ce s-a intamplat cu pozele astea?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 02.09.2014

View Postandreic, on 01 iunie 2023 - 08:41, said:

Hm... pai ia vezi tu, si cand dai zoom din camera pe ele apar oki, complete detaliate samd ?
Daca da, ar trebui sa vezi daca laptopul merge bine, interfata de transfer, hdd-ul/memoria. Pe vremuri mai ales calculatoarele nasoale cand aveau probleme in memorie stricau fisierele transferate. Trimeteai ceva si se stoca altceva iar la citire iarasi altceva Posted Image CRC errors...
Laptopul merge bine, strict doar un fisier cu pozele din concediul de anul trecut e busit. In rest, am poze in el facute cu mai multe telefoane (al meu, al sotiei, al surorii mele etc) nicio problema. Am poze facute cu aparate foto diferite, la fel, sunt ok.
Ceea ce ma lasa perplex este ca anul acesta am fost in martie intr-un city break la Alghero (Sardinia) am facut poze cu acelasi aparat foto, avand in el acelasi card sd, transferate in acelasi laptop....toate sunt ok, nici macar una busita....Am mai zis eu (in gluma) ca Pisa imi poarta ghinion...se pare totusi ca e ceva adevarat! Posted Image

Edited by Costel2014, 01 June 2023 - 11:02.


#20
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,113
  • Înscris: 24.07.2022
e conectat aparatul sau laptopul la vreun cloud?

#21
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 02.09.2014

View PostPunter, on 01 iunie 2023 - 16:00, said:

e conectat aparatul sau laptopul la vreun cloud?
Nu, nu sunt conectate.

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,297
  • Înscris: 07.02.2003
Deci, daca in aparat pozele sunt oki singurul mod in care se pot strica sunt de la transfer (interfete) si de la memoria sau stocarea laptopului.
Una din astea nu a mers bine. Ar putea fi cititorul de carduri al laptopului daca ai facut transferul asa...

Edited by andreic, 01 June 2023 - 17:54.


#23
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 02.09.2014
Am pierdut si astazi o gramada de timp ca sa vad ce pot face cu cardul buclucas. L-am pus in aparatul foto si in mai multe telefoane.
Situatia se prezinta in felul urmator:
-pus in aparatul foto, nu se vede nicio poza de pe card. Am facut azi cateva poze random, astea se vad pe card cand il pun in aparatul foto. Sunt curios daca maine se vor mai vedea Posted Image
-cardul pus in mai multe telefoane succesiv, se vede tot, mai putin fisierul buclucas de anul trecut cu pozele busite. Asta desi stiu sigur ca nu l-am sters, ca inca nu m-am senilizat de tot sa nu imi amintesc ca am sters sute de fotografii...Cand spun "se vede tot" asta inseamna si poze facute cu multi ani in urma, si cele facute in primavara la Alghero, si cele de azi. Doar fisierul cu pozele din concediul de anul trecut nu apar pe nicaieri.

In fine, cred ca am sa cumpar alt card. Nu imi pasa de cei cativa euro pe care o sa ii dau pe noul card, sper doar sa nu mai pierd poze.

Situatia de acum e cu atat mai suparatoare intrucat aveam pozele de anul trecut puse in 3 locuri (tocmai ca sa fiu sigur ca nu le pierd) pe laptop, pe un stick (daca nu chiar pe doua) si in aparatul foto. Acum alea din laptop si de pe stick sunt busite 75% dintre ele, iar in aparatul foto nu se mai vad...
Doar fisierul respectiv e disparut sau corupt. Pe aparatul foto, cum am zis, nu se mai vad decat pozele facute azi.
Daca bag cardul in telefon sau laptop, le vede fara probleme pe toate (minus fisierul buclucas cu pozele din Pisa).
Nu am nicio concluzie, habar nu am ce s-a intamplat.

Multumesc inca o data celor care mi-au oferit sfaturi si sugestii.

Edited by Costel2014, 02 June 2023 - 12:58.


#24
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
S-a intamplat ca s-a bulit sd-ul

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,297
  • Înscris: 07.02.2003
Card busit in cazul asta, inlocuire. Foloseste unul mai brand eventual si cu viteza mai mare.

Eu folosesc in sapuniera dinasta:
Attached File  20230602_153620.jpg   202.52K   9 downloads

E un card care n-are moarte, adica l-am folosit si abuzat de cand au aparut in mai multe generatii de aparate pe care le-am avut... aparatele "s-au dus" cardurie rezista.

Am in cutiuta de vechituri si carduri de 512MB de peste 13-15 ani, merg impecabil si acuma, atat ca nu mai sunt asa rapide.
Attached File  20230602_154101.jpg   297.65K   8 downloads Attached File  20230602_154131.jpg   198.71K   8 downloads

Unele carduri in special noname au chipuri slabe pe tehnologii vechi gen poarta mobila (floating gate) care au viata limitata si se strica repede.

Edited by andreic, 02 June 2023 - 14:49.


#26
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 02.09.2014

View Postadip1962, on 02 iunie 2023 - 14:05, said:

S-a intamplat ca s-a bulit sd-ul
Si atunci de ce pozele facute anul acesta le-am putut transfera fara probleme in laptop?

View Postandreic, on 02 iunie 2023 - 14:33, said:

Card busit in cazul asta, inlocuire. Foloseste unul mai brand eventual si cu viteza mai mare.

Eu folosesc in sapuniera dinasta:
Attachment 20230602_153620.jpg

E un card care n-are moarte, adica l-am folosit si abuzat de cand au aparut in mai multe generatii de aparate pe care le-am avut... aparatele "s-au dus" cardurie rezista.

Am in cutiuta de vechituri si carduri de 512MB de peste 13-15 ani, merg impecabil si acuma, atat ca nu mai sunt asa rapide.
Attachment 20230602_154101.jpg Attachment 20230602_154131.jpg

Unele carduri in special noname au chipuri slabe pe tehnologii vechi gen poarta mobila (floating gate) care au viata limitata si se strica repede.
Cardul cu pricina e vechi si e Kingston, care nu e chiar no name. Mai am stick-uri de la ei, nu am avut probleme. Cum am spus, il am de mult timp cardul si are multe poze pe el, nu e ceva nou si ieftin.

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,297
  • Înscris: 07.02.2003
E oki si Kingston, dinalea am folosit gramada la telefoane, minisd-uri. Poate a patit ceva ala al tau, a fost supravoltat sau a fost "descarcat" electrostatic si stricat...

Edited by andreic, 02 June 2023 - 15:04.


#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,297
  • Înscris: 07.02.2003
Apropo, mai e un jucator demn pe carduri microSD, Samsung face carduri faine folosind tehnologii pe care le aplica si la SSD-uri, au carduri microSD EVO Plus care pot 100MB/sec si au garantie de 10 ani. Atat ca sa vezi daca aparatul suporta carduri mari, Samsung face de la 32GB in sus aceste modele.

Asa arata inauntru.

Attached File  evoplus.jpg   38.5K   8 downloads

Edited by andreic, 03 June 2023 - 19:48.


#29
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 02.09.2014

View Postandreic, on 03 iunie 2023 - 19:46, said:

Apropo, mai e un jucator demn pe carduri microSD, Samsung face carduri faine folosind tehnologii pe care le aplica si la SSD-uri, au carduri microSD EVO Plus care pot 100MB/sec si au garantie de 10 ani. Atat ca sa vezi daca aparatul suporta carduri mari, Samsung face de la 32GB in sus aceste modele.

Asa arata inauntru.

Attachment evoplus.jpg
Da, stiu ca si Samsung e un jucator important pe piata cardurilor microSD.
Buna remaca, sa vad daca suporta aparatul carduri de capacitate mare, acum am unul de vreo 2GB, oricum incap aproape 1000 de poze pe el, mai mult decat suficient pentru ce imi trebuie mie (folosesc aparatul foto doar i concediu, o data sau de doua ori pe an, in rest a descurc cu telefonul).

#30
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Poate s-a stricat aparatul. Daca in 2 Gb iti intra 1000 de poze inseamna ca este ceva mai vechi si pozele sunt la rezolutii mici. O poza la o rezolutie de 20 mpx, la fidelitate mare are 5-7 poate chiar 8 MB.
In mirrorless-ul meu am un card Sony de 64 GB, viteza rapida, dar trag pozele si raw si jpeg. Cu poze nu reusesc sa-l umplu intr-un concediu, dar daca ma apuc vreodata sa filmez?

#31
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 02.09.2014

View Postadip1962, on 04 iunie 2023 - 10:26, said:

Poate s-a stricat aparatul. Daca in 2 Gb iti intra 1000 de poze inseamna ca este ceva mai vechi si pozele sunt la rezolutii mici. O poza la o rezolutie de 20 mpx, la fidelitate mare are 5-7 poate chiar 8 MB.
In mirrorless-ul meu am un card Sony de 64 GB, viteza rapida, dar trag pozele si raw si jpeg. Cu poze nu reusesc sa-l umplu intr-un concediu, dar daca ma apuc vreodata sa filmez?
Daca filmez se umple repede cardul, dar si mai repede se descarca bateria aparatului, am experimentat asta....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate