Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

De ce unele medicamente se dau pe reteta?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019
De ce trebuie sa existe reteta? Daca eu vreau sa imi iau orice medicament vreau, de ce sunt ingradit de a le lua doar cu reteta? Pe cine ajuta acest lucru....

#2
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 17.08.2022
Dece pentru antibiotice trebuie test de sensibilitate la antibiotice?

#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007
Asta e subiect bun pe aria "Fun"
Esti om serios, de nu-ntelegi?

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,146
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMihalciuc, on 30 mai 2023 - 20:38, said:

De ce trebuie sa existe reteta? Daca eu vreau sa imi iau orice medicament vreau, de ce sunt ingradit de a le lua doar cu reteta? Pe cine ajuta acest lucru....
Pentru ca sunt periculoase si nu trebuie luate la intamplare.

#5
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010

View PostMihalciuc, on 30 mai 2023 - 20:38, said:

De ce trebuie sa existe reteta? Daca eu vreau sa imi iau orice medicament vreau, de ce sunt ingradit de a le lua doar cu reteta? Pe cine ajuta acest lucru....

iti dau un antibiotic pe care l-am luat sub supraveghere medicala si care te poate distruge in 10 minute de la prima administrare eronata......vrei?

#6
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019

View Postpupama, on 30 mai 2023 - 20:49, said:


iti dau un antibiotic pe care l-am luat sub supraveghere medicala si care te poate distruge in 10 minute de la prima administrare eronata......vrei?
si ce te face sa iei medicamentul gresit, chiar daca ai reteta?

#7
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 24.03.2006
Fiindca multe medicamente ucid atunci cand sunt folosite in doze nepotrivite, sau in combinatii cu altele ori alcool. In special benzodiazepinele.

La fel pot fi folosite si pentru a face rau altuia. Pus in bautura/mancare etc. Posted Image

De ce ai vrea ca orice dement sa aiba acces la asa ceva? Posted Image

Edited by GUP, 30 May 2023 - 20:53.


#8
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,355
  • Înscris: 06.08.2015
pentru a nu abuza de ele

#9
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,841
  • Înscris: 06.10.2008
Se dau pe reteta din cauza idiotilor care le folosesc in alt scop(cum sunt somniferele) sau din cauza celor ce fac abuzuri. Pe vremea lui Ceasca majoritatea medicamentelor erau la liber. Oamenii erau mai responsabili si nu erau atatia drogati si prosti.

Daca maine un bou baga 20 de ibuprofene si pateste ceva, astia sunt in stare sa interzica ibuprofenul la toata populatia si drept sa zic cam am nevoie de el la dantura mea problematica. Ma bucur ca inca mai pot cumpara ibuprofen si diclofenac la liber. Dar la cati dobitoci exista in Romania....nu se stie.  Poate baga vreo unu diclofenac cu margarina pe paine....

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMihalciuc, on 30 mai 2023 - 20:38, said:

De ce trebuie sa existe reteta? Daca eu vreau sa imi iau orice medicament vreau, de ce sunt ingradit de a le lua doar cu reteta? Pe cine ajuta acest lucru....

Si morfina este medicament pana la urma. Si anumite opiacee. Mai nou si marijuana a intrat in zona asta. Si canabisul.

Nu ajunge ca toti idiotii baga "acesta este un supliment alimentar" la greu? Supliment inseamn un polinic in plus. in capitalism inseamna un pumn de chimicale.

#11
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019

View PostGUP, on 30 mai 2023 - 20:52, said:

Fiindca multe medicamente ucid atunci cand sunt folosite in doze nepotrivite, sau in combinatii cu altele ori alcool. In special benzodiazepinele.

La fel pot fi folosite si pentru a face rau altuia. Pus in bautura/mancare etc. Posted Image

De ce ai vrea ca orice dement sa aiba acces la asa ceva? Posted Image
Ca ma enerveaza ca trebuie sa merg la dr sa imi dea reteta in fiecare luna, de aia. Cand as putea sa imi iau  cand vreau si cate vreau

Edited by Mihalciuc, 30 May 2023 - 21:24.


#12
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,644
  • Înscris: 30.11.2021
In mod interesant nu este o intrebare stupida, chiar este ceva interesant si in strainatate se explica destul de bine.

Antibiotice se dau pe reteta din cauza ca sunt pentru diferite tipuri de tratamente.
ETC...
Ca iti pot face rau, tie sau altcuiva daca nu sunt prescrise dupa o consultatie amanuntita de catre doctor.

Edited by MindArchitect, 30 May 2023 - 21:37.


#13
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,767
  • Înscris: 06.09.2004

View PostMihalciuc, on 30 mai 2023 - 21:23, said:

Ca ma enerveaza ca trebuie sa merg la dr sa imi dea reteta in fiecare luna, de aia. Cand as putea sa imi iau  cand vreau si cate vreau
pai fix de-aia ai nevoie de reteta. poate trebuie sa schimbi doza sau sa schimbi tratamentul cu totul, de unde ai sti daca n-ai merge regulat la medic?

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002

View PostMihalciuc, on 30 mai 2023 - 20:38, said:

De ce trebuie sa existe reteta? Daca eu vreau sa imi iau orice medicament vreau, de ce sunt ingradit de a le lua doar cu reteta? Pe cine ajuta acest lucru....
pentru ca din cauza celor care iau medicamente dupa ureche au aparut bacterii rezistente la toate antibioticile cunoscute. daca te infectezi cu o asemenea bacterie nu-ti ramane decat sa pui acatiste ca medicina n-are ce-ti mai face. si faptul ca tu mori nu-i o problema asa mare, dar de la tine se poate infecta un copil cu acea bacterie si el n-are nici o vina. deci luatul medicamentelor doar cu prescriptie e si o responsabilitate sociala, la fel cum e si vacinatul, nu o faci numai pt tine. dar astea-s chestii greu de inteles pt unii.

#15
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,735
  • Înscris: 03.02.2007

View PostMihalciuc, on 30 mai 2023 - 20:52, said:

si ce te face sa iei medicamentul gresit, chiar daca ai reteta?
Pentru că... proști????

#16
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005

View PostMihalciuc, on 30 mai 2023 - 20:38, said:

De ce trebuie sa existe reteta? Daca eu vreau sa imi iau orice medicament vreau, de ce sunt ingradit de a le lua doar cu reteta? Pe cine ajuta acest lucru....
In primul rand pe tine sa nu iei medicamente după ureche.
Unele medicamente creează toleranta și dependență.

View PostMihalciuc, on 30 mai 2023 - 21:23, said:


Ca ma enerveaza ca trebuie sa merg la dr sa imi dea reteta in fiecare luna, de aia. Cand as putea sa imi iau  cand vreau si cate vreau
Pastilele / prescripția medicala se  dau în urma unei evaluări, de preferat nu pe ochi frumoși.

#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017
Antibioticele se dau cu rețetă pentru că prostii cred că astea sunt un fel de panaceu universal, vindeca tot de la răceală la boli grele.
Problema e că, cu cât sunt folosite mai mult, cu atât există riscul ca bacteriile să dezvolte rezistență la ele și să ne trezim cu infecții pentru care nu mai funcționează antibioticele existente. Iar antibiotice noi apar destul de rar.

Altfel, inițiatorul are un motiv întemeiat pentru care întreabă :icecream:

https://forum.softpe.../#entry30006946

Edited by george_alexandru, 31 May 2023 - 06:42.


#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002
Rivotril e substanta psihotropa (pe romaneste drog). Se elibereaza numai cu reteta verde. Din aia inseriata, la care farmacia trebuie sa prezinte retetele pt cate medicamente a eliberat. Controlul la medicamentele astea e f. strict.

Practic initiatorul e pe “substante” si a ajuns ca nu-l mai sadisface doza. Probabil ca daca daca ar primi medicamentul la liber s-ar indrepta catre soarta lui Elvis Presley, Jim Morrison etc…

Edited by Fane, 31 May 2023 - 07:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate