Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Achizitie laptop 4000-5000ron

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008
Salut,

Doresc sa achizitionez un laptop nou. Cel pe care il folosesc acum, a inceput sa dea semne de oboseala.
1. Cand se va face achizitia
Zilele urmatoare.

2. La ce va fi folosit laptop-ul
Lucrul la birou.

3. Bugetul maxim
4000-5000ron

4. Marci sau serii preferate
Momentan am HP450G7.

5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)
Nu conteaza.

6. Daca achizitia se va face din tara sau strainatate (caz in care specificati tara de unde sunteti)
Romania.

Pe scurt, actualul dispozitiv care are i7/32G/1TB+2TB HDD, nu prea mai face fata la munca de zi cu zi. L-am curatat, i-am schimbat SSD-ul cu unul mai performant dar tot degeaba.
N-as spune ca sunt fan HP dar pana acum am avut seria 450, generatii diferite. Am fost multumit, per total. M-am uitat la aceeasi serie, generatia 9. Ca design nu arata diferit insa pare ca la specificatiile tehnice e superior seriei 7. Parca n-ar fi o varianta rea.

Inainte sa dau banii, totusi as avea nevoie de cateva sfaturi. Poate gasesc ceva mai bun, echivalent cu noua generatie.
Ce ma intereseaza pe mine in mod specific:
- Procesor i7 (minim 12MB Cache si 4 core-uri). Cu cat mai multe cu atat mai bine. Sunt momente in care rulez 2-3 masini virtuale simultan.
- RAM: 32GB (actualmente, cu 2 VM-uri ruland, consum approximativ 19GB). Daca vine din start cu 32GB si slot liber cu atat mai bine.
- SSD: minim 1TB pentru ca am nevoie de spatiu de stocare pentru VM-uri. In plus, ma ajuta sa le rulez mai eficient.
- HDD: ideal este un slot pentru HDD. Momentan, folosesc HDD_ul pentru stocarea datelor. Sunt chestii cu care lucrez periodic, deci e bine sa le am la indemana.
- Display: 15.6". N-am lucrat niciodata pe 14" si nu stiu daca m-as putea obisnuit, avand in vedere ca petrec 8 ore in fata ecranului. Oricum folosesc si al doilea monitor pentru ca-mi usureaza mult mult munca sa pot citi pe unul din ele si sa scriu pe al doilea.
- Greutate: cat mai mica posibil. Actualul model l-am ales ca era usurel (daca imi amintesc in jur de 1.8-2kg) si avea o constructie decenta.
- Tastatura iluminata.
- Video: nu conteaza. Ma descurc cu mx130 si integrata de la Intel. Folosesc computerul si pentru a realiza inregistrari video cu OBS.

Stiu ca s-ar preta mai degraba un workstation dar nu ma incanta greutatea si pretul. Adica, de la HP, as putea alege un Z Fury dar e prea mult, cel putin in privinta pretului.

Ce sfaturi aveti ?

#2
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,749
  • Înscris: 23.05.2013
Ce sfaturi?

Ca nu vei gasi... Bugetul este mic pentru 32GB RAM, 2TB nici atat, sa  vina cu 32GB RAM si slot liber tot nu.
Ori cresti semnificativ bugetul, ori vei schimba complet RAM-ul si SSD-ul tu. Slot HDD nu mai exista aproape pe niciun laptop in ziua de azi ci doar stocare M.2.
HDD-ul ori in rack extern ori pe SSD de 2-4TB.

Ce i7 ai acum?

#3
andronic312

andronic312

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 16.01.2009
Ai putea incerca si amd(tot HP), cauta variante care bat i7 folosind unelte gen: https://www.cpubench...ngleCompare.php

Cand spui curatat, te referi la reinstalari de os atat pe host cat si pe masini virtuale?

Te-ai putea gandi la solutii gen extensii sau mai multe laptopuri... daca tot te-ai complicat pana acum. Si evident more money...Posted Image

#4
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008
Acum am i7-8565U.  Nu vreau extensii sau memorii externe. Nu ma deranjeaza sa schimb eu RAM-ul si SSD-ul.
Macar o indicatie de platforma la care sa ma uit si mai vad si cu bugetul. Tot mi-ar fi de ajutor. Cat despre slotul M.2, nu e chiar o problema dar pierd din spatiul de stocare. Pana la urma, poate ma descurc si cu 2 x 1TB SSD.

Cat despre reinstalari, am refacut totul de la 0. Nu prea m-a ajutat.

#5
andronic312

andronic312

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 16.01.2009
Atunci nu ramane decat sa cumperi variante apropiate de ce vrei tu si sa faci personalizari.

Ceva gen: https://www.amazon.c...914&sr=8-9&th=1

https://www.cpubench...-Intel-i7-8565U

P.S. n-am cautat toate detaliile cerute de tine

#6
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 29.12.2016

 andronic312, on 30 mai 2023 - 13:05, said:

Atunci nu ramane decat sa cumperi variante apropiate de ce vrei tu si sa faci personalizari.

Ceva gen: https://www.amazon.c...914&sr=8-9&th=1

https://www.cpubench...-Intel-i7-8565U

P.S. n-am cautat toate detaliile cerute de tine
Niciodata in viata asta AMD Ryzen 5 5500U o sa bata i7-11370H ca performanta, in primul rand ryzen 5 concureaza cu i5, iar in al doilea rand, singurul lucru la care il bate acest ryzen este la consumul de energie, acesta fiind mai mic

#7
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,442
  • Înscris: 21.12.2006
Laptop nou din magazin, în specificațiile și bugetul menționate, slabe șanse să găsești.

Însă există laptopuri noi, în  configurații apropiate de ceea ce cauți pe la Amanet sau OLX. HP cu i7 gen12, 500GB SSD Nvme, 16 GB RAM, IPS de 15" sau 17", de la 2500 lei. Îți rămân bani sa montezi cat RAM și ce stocare dorești.

Cu mențiunea că noile platforme nu mai permit folosirea stocării interne sub forma de SSD + HDD.
Maxim 2 x SSD, am văzut la Dell Latitude cu procesoare gen11 și gen12


#8
andronic312

andronic312

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 16.01.2009

 1000FPS, on 30 mai 2023 - 15:31, said:

Niciodata in viata asta AMD Ryzen 5 5500U o sa bata i7-11370H ca performanta, in primul rand ryzen 5 concureaza cu i5, iar in al doilea rand, singurul lucru la care il bate acest ryzen este la consumul de energie, acesta fiind mai mic

Dap, my bad, de aia e bine sa foloseasca cat mai multe unelete de comparatie cpu.

Un alt sfat ar fi sa faca upgrade de cpu: i7 8557U, dar e posibil sa fie prea putin.

Daca nici asa, atunci raman la sfatul personalizarii:

https://www.emag.ro/.../pd/DVKLDZMBM/?

Edited by andronic312, 31 May 2023 - 08:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate