Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

GOLF VI 1.4 TSI VS HONDA mkVIII 1.4 V-TEC (2006-2011)

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Golf 6 pe benzina,una dintre cele mai proaste masini din istorie.
Honda e de 10 ori mai buna din toate punctele de vedere.

Daca vrei neaparat VW,cauti motorul 1.8 TFSI cod BZB,Euro4,montat pana prin 2009,dar in paralel cu aceeasi motorizare,dar EA888 generatia 2 a,cu norma Euro 5. Se gaseste pe Passat CC. Banuiesc ca esti tinerel. Masina mai frumoasa decat un CC nu vei gasi la banii aia.

#20
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 16.10.2018

View PostCiurcan, on 30 mai 2023 - 08:25, said:

dar dintre un golf 6 tsi si unul tdi... pe care il recomandati?

6000 eur maxim
Cel TDI, normal.Dar musai 2.0 TDI, Să fugi ca dracu de tămâie de 1.6 TDI de pe Golf 6,  are probleme la injectaore, nepoata mea a schimbat deja 2 IAR MAȘINA ARE UNDEVA LA 180K. Eu, la al meu 2.0 TDI (cod motor CFFB), luna trecută (la 314k km) am schimbat EGR și pompa abreiaj (piese OE, in reprezentanță), mașina are soft dieselgate. Dacă eram cu obrazul gros, mergea un DPF/EGR off și scuteam bani de-o ciorbă.
Oricum, dacă iei 2.0 TDI, să verifici mașina bine, recomand în reprezentanță, să aibă DPF și EGR active. Ca fapt divers, filtrul de particule se înfundă câte 0.07 g la fiecare 100k km. Bugetul tău este la limită pentru un Golf 6 în mințile lui.

View Postmarius2k, on 30 mai 2023 - 10:59, said:

TDI pana in 150k km, merge si 200k, ...
Nu are el buget de așa ceva. Cea mai ieftină este 8800 Euro: https://www.mobile.d...e,vcg:,wrt:true

View Postmarius2k, on 30 mai 2023 - 10:59, said:

daca a fost intretinuta, atentie la ambreiaj si verifica sa fie curate tevile de evacuare!
Corect! Dacă dai cu degetul în interiorul țevii de evacuare și te cătrănești, fagurele este spart sau, mai rău, DPF/EGR sunt off.

#21
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,008
  • Înscris: 02.08.2021

View Post_R_A_D_U, on 03 iunie 2023 - 10:16, said:

Cel TDI, normal.Dar musai 2.0 TDI, Să fugi ca dracu de tămâie de 1.6 TDI de pe Golf 6,  are probleme la injectaore, nepoata mea a schimbat deja 2 IAR MAȘINA ARE UNDEVA LA 180K. Eu, la al meu 2.0 TDI (cod motor CFFB), luna trecută (la 314k km) am schimbat EGR și pompa abreiaj (piese OE, in reprezentanță), mașina are soft dieselgate. Dacă eram cu obrazul gros, mergea un DPF/EGR off și scuteam bani de-o ciorbă.
Oricum, dacă iei 2.0 TDI, să verifici mașina bine, recomand în reprezentanță, să aibă DPF și EGR active. Ca fapt divers, filtrul de particule se înfundă câte 0.07 g la fiecare 100k km. Bugetul tău este la limită pentru un Golf 6 în mințile lui.


Si alea 2.0TDI au acel Bosch CP4 care este o bomba cu ceas.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate