Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Accident evitare obstacol- avarii

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
minx

minx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 30.04.2007
Buna! Accidentul a avut loc pe centura capitalei in zona cu 2 benzi pe sens. Masina din fata mea oprita pe banda 1 fara avarii pentru ca intr-o balta mare era o toba care abia se vede. Eu am lovit-o foarte foarte putin in spate. A cui este vina? Doar a mea sau e vina comuna? Avea obligatia sa puna avariile avand in vedere ca era  oprita masina? ( Nu avea stopurile de frana aprinse)

#2
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,132
  • Înscris: 24.06.2006

View Postminx, on 28 mai 2023 - 23:02, said:

A cui este vina?
vrei sa intocmeasca forumenii procesul verbal?

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca e 100% vina ta, dpdv al asigurarii RCA.

#4
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018
Exclusiv, 100% vina ta.

Ala trebuia sa puna luminile de avertizare ca sa isi salveze soriciul propriu, ca o lovitura din spate la 80-90-100+ la ora, sau cu cat s-o mai circula pe centura, de obicei se lasa cu vizita la popa.

Edited by abac, 28 May 2023 - 23:12.


#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006

View Postminx, on 28 mai 2023 - 23:02, said:

Masina din fata mea oprita pe banda 1 fara avarii pentru ca intr-o balta mare era o toba care abia se vede.

Cred ca este cel mai pertinent si coerent motiv gasit de cineva care incearca sa-si justifice vina..

ps.
Pentru aceasta explicatie definitorie acest subiect merita sa fie clasat intre primele trei subiecte ale anului 2023. Daca exista cumva acest top Posted Image

#6
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Postminx, on 28 mai 2023 - 23:02, said:

A cui este vina?

A ta si este normal si firesc sa fie asa.

#7
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 02.06.2021

View Postminx, on 28 mai 2023 - 23:02, said:

Masina din fata mea oprita pe banda 1 fara avarii

Asa ca l.ai avariat tu :)

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011

View Postminx, on 28 mai 2023 - 23:02, said:

... Doar a mea sau e vina comuna?
Să zicem că pe șosea a căzut un Stabilopod de pe o platformă, sau un copac de pe marginea drumului, sau un asteroid, din cer  😁

L.E. Aruncați în pana mea telefoanele, că alea sînt problema!
Vă credeți piloți de avion de vînătoare, dar unii din voi, nu tu, ca să ne înțelegem 😂 că nu este atac la persoană...

... cum ziceam, beliți ochii și nu mai țineți mîna sus pe volan, ca Vin Diesel  🤷 că asta arată că nu aveți permisul luat pe bune.

View Postadisz, on 28 mai 2023 - 23:27, said:

Cred ca este cel mai pertinent si coerent motiv gasit de cineva care incearca sa-si justifice vina.. Posted Image
:roflmao:

#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011

View Postminx, on 28 mai 2023 - 23:02, said:

... Eu am lovit-o foarte foarte putin in spate.
Ori, să zicem că cineva face preinfarct, mai apucă să frîneze, mașina se oprește, rămîne pe șosea, omul leșină, îi cade capul pe volan, și rămîne inert, inconștient.

Apaare Dorelul volanului și îl spulberă pe om din spate, cu un tir, cu un suv, cu... ceva.

Saau, oamenii sînt atenți la ce se întîmplă, prezenți în timpul și spațiul în care trăiesc, reacționează prompt, coerent, uman, empatic?!

#10
dd80

dd80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.07.2012

View Postminx, on 28 mai 2023 - 23:02, said:

Buna! Accidentul a avut loc pe centura capitalei in zona cu 2 benzi pe sens. Masina din fata mea oprita pe banda 1 fara avarii pentru ca intr-o balta mare era o toba care abia se vede. Eu am lovit-o foarte foarte putin in spate. A cui este vina? Doar a mea sau e vina comuna? Avea obligatia sa puna avariile avand in vedere ca era  oprita masina? ( Nu avea stopurile de frana aprinse)

Inca se mai dau permise la punga de pufuleti?

#11
minx

minx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 30.04.2007
Hmmm, ma uit la comentarii si sincer ma intristez. Postarea vine dupa ce am citit pe site-ul politiei obligatiile conducatorului auto sa puna avariile. Nici macar nu am fost eu la volan, dar nu conteaza. Doar ca o paranteza soferul masinii din fata a iesit afara din masina si vb la telefon pana i s-a spus sa elibereze banda si sa se mute intr-o alveola la 2m mai in fata. Da, se circula peste 80 pe doua benzi pe centura.

#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011

View Postdd80, on 29 mai 2023 - 01:39, said:

Inca se mai dau permise la punga de pufuleti?
Daaaaa, la greu.
Ba chiar ,,acum " este momentul.



#13
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,273
  • Înscris: 06.02.2008
Art. 115
Un vehicul poate fi oprit sau staționat cu toate luminile stinse, în locurile în care aceste manevre sunt permise, atunci când se află:

a) pe un drum iluminat, astfel încât vehiculul este vizibil de la o distanță de cel puțin 50 m;

Deci, era iluminat au ba?

Legat de avarii, se pun obligatoriu doar dacă autovehiculul e imobilizat involuntar (defecțiune, avarie, că de aia se numește așa). Dacă e imobilizat voluntar (că vrei tu) nu e obligatoriu.

Edited by caiuscorneliu, 29 May 2023 - 01:59.


#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011

View Postminx, on 29 mai 2023 - 01:45, said:

Hmmm, ma uit la comentarii si sincer ma intristez.
Daa, că parcă noi nu ne întristăm, că nu ai înțeles nimic, cum ar fi explicația mea, exemplul de la postarea #9.

Dar nu este nimic, gîndește la fel și în viitor, karma este o jigodie, cîndva, nu se știe cînd, o să acționeze mai drastic :priest:

A, stai, pentru situația dată, karma deja a acționat 🙆😁

View Postminx, on 29 mai 2023 - 01:45, said:

Hmmm...
... Nici macar nu am fost eu la volan, dar nu conteaza.
,,Eu am lovit-o foarte foarte putin in spate. "

Hmmm... nasol, nu merge bine deloc, societatea actuală, generația actuală mai tînără, care nu știe să spună pardon, mă scuzați, îmi pare rău, am greșit, și vrea doar să fie ,,fără vină ", fals perfectă.
Trist, foarte trist!  :no:

L.E. Eiii, dar pentru falsa nevinovăție există ,,legiuitorul ", o rezolvă el   :naughty:

Edited by crisstonne, 29 May 2023 - 02:19.


#15
minx

minx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 30.04.2007
Folosirea avariilor e in articolul 114 alineat 5 si 6 cu actualizare 2021.
Alineat 6 spune ca in cazul blocarii circulatiei pe sensul de mers, trebuie sa pui avariile in ordinea opririi masinilor.
Oricum eu ma retrag din discutie.



#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Fuuuuu... 🙆
Bine, succesuri" în viață, poate data viitoare este un copac, noaptea, fără stopuri.

#17
minx

minx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 30.04.2007

View Postcrisstonne, on 29 mai 2023 - 02:05, said:


Daa, că parcă noi nu ne întristăm, că nu ai înțeles nimic, cum ar fi explicația mea, exemplul de la postarea #9.

Dar nu este nimic, gîndește la fel și în viitor, karma este o jigodie, cîndva, nu se știe cînd, o să acționeze mai drastic :priest:

A, stai, pentru situația dată, karma deja a acționat 🙆😁


,,Eu am lovit-o foarte foarte putin in spate. "

Hmmm... nasol, nu merge bine deloc, societatea actuală, generația actuală mai tînără, care nu știe să spună pardon, mă scuzați, îmi pare rău, am greșit, și vrea doar să fie ,,fără vină ", fals perfectă.
Trist, foarte trist!  :no:

L.E. Eiii, dar pentru falsa nevinovăție există ,,legiuitorul ", o rezolvă el   :naughty:

Acest post nu e despre vina sau nevina soferului 2( masina din spate). E vorba despre obligatiile primei masini.
Esti liber sa crezi ce vrei :), dar cineva spunea ca 'inainte sa judeci, incearca mult sa iubesti'
Stationarea era interzisa in acel loc, dar sa spunem ca era stationare involuntara, desi prima masina putea ocoli toba pe banda 2 ....

#18
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
:wave:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate