Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!
 "Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa
 Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3
 Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Accident evitare obstacol- avarii

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

unknown_35

unknown_35

Active Member

• Grup: Members
Eu din toata explicatia de pana acum nu am inteles de ce ai lovit masina.. pt ca nu avea avarii puse? Unde spune in lege ca o masina fara avarii trebuie lovita.

Legea spune ca manuitorul covrigului numit volan, trebuie sa adapteze viteza pt evitarea tuturor pericolelor.

Deci.. care e motivatia ta in afara de lipsa avarriilor: era in curba si nu ai vazut pana in ultimul moment? Circulai cu o viteza peste viteza legala? Frane proaste? Ai fost atat de mirat de lipsa avariilor ca ai uitat sa pui frana?

Au o problema psihica si nu poti frana daca masina din fata nu franeaza?

Nu ai vazut masina oprita? ( adica ai probleme cu ochii?)

florinel

florinel

Senior Member

• Grup: Senior Members
Eu nu prea inteleg accidentul asta.
Masina oprita statea de ceva timp acolo si tu (sau cine o fi fost) ai lovit-o ? Daca da - unde naiba se uita soferul de nu a vazut o masina nici de la 100 nici de la 50 nici de la 2 m ?
Masina oprita...a oprit chiar atunci, inainte de a fi lovita? Daca da, atunci nu e stationare ci oprire, iar daca a facut-o din cauza de obstacol, ar fi si culmea sa pui avariile de fiecare data cand opresti in spatele unei carute, camion....etc pentru a da prioritate inaintea depasirii...

Oricum ai lua-o - masina 2 este 100% vinovata.
Oricat te-ai intrista - era sa fiu spulberat de pe moto de vreo 3 ori, din spate, de idioti din astia care ori stau atat de aproape incat nu mai pot frana (o trecere de pietoni, un animal pe carosabil...etc), ori stau cu ochii in telefon si.. "nu te-am vazut".

pesticidul

pesticidul

Junior Member

• Grup: Junior Members
Singurul lucru de care te-ai putea lega ar fi o frana brusca nejustificata. Dar daca omul avea un obstacol in fata, s-a dus si motivul asta.
Toba era de esapament sau instrument muzical?

DaculScoril0

DaculScoril0

Senior Member

View Postminx, on 28 mai 2023 - 23:02, said:

Buna! Accidentul a avut loc pe centura capitalei in zona cu 2 benzi pe sens. Masina din fata mea oprita pe banda 1 fara avarii pentru ca intr-o balta mare era o toba care abia se vede. Eu am lovit-o foarte foarte putin in spate. A cui este vina? Doar a mea sau e vina comuna? Avea obligatia sa puna avariile avand in vedere ca era  oprita masina? ( Nu avea stopurile de frana aprinse)
mașină oprită, tu o lovești în spate, a cui o fi vina?

Bogotta

Bogotta

Senior Member

Mare grija si cand sunteti in situatia celui oprit.....

Un fost coleg si-a gasit sfarsitul asa. Era noaptea, pe centura Ploiestului. A oprit, avand pozitiile aprinse si s-a dus la portbagaj sa ia ceva (sotia ramasese in masina). vine un tembel cu viteza din spate si il striveste efectiv de propria masina. Moartea a fost declarata pe loc.
Deci..... mare grija.   considerati mereu ca ceiilalti nu au carnet, ca sunt beti, drogati sau ce mai vreti voi.   Viata voastra e cea mai importanta.

Xman_ghio

Xman_ghio

Senior Member

View Postminx, on 29 mai 2023 - 01:45, said:

Hmmm, ma uit la comentarii si sincer ma intristez. Postarea vine dupa ce am citit pe site-ul politiei obligatiile conducatorului auto sa puna avariile. Nici macar nu am fost eu la volan, dar nu conteaza. Doar ca o paranteza soferul masinii din fata a iesit afara din masina si vb la telefon pana i s-a spus sa elibereze banda si sa se mute intr-o alveola la 2m mai in fata. Da, se circula peste 80 pe doua benzi pe centura.
Soferul care stationa: este vinovat ca nu a pus avariile si poate lua o amenda pentru asta (eventual, desi nu e sigur).

Soferul neatent, care nu a pastrat distanta, este vinovat de producerea accidentului. Daca ajung la politie i se va suspenda permisul de conducere. La amiabila va fi 100% vinovat.

Ca idee: daca eu conduc pe un drum cu prioritate si vorbesc cu nesimtire la telefon, iar tu te bagi in mine... Tu vei fi responsabil 100% pentru accident, iar eu sunt pasibil de amenda (daca "organul constatator" m-a prins in fapt). Dar faptul ca eu vorbeam la telefon nu are cauzalitate directa cu faptul ca tu nu mi-ai acordat prioritate atunci cand aveam dreptul la ea.

strongsss

strongsss

Senior Member

Mare grija si cand sunteti in situatia celui oprit....

Eu am fost lovit din spate, de un camion, eu fiind oprit in afara carosabilului. Soferul care m-a lovit condusese toata noaptea si era atat de obosit incat a crezut ca eu merg. Abia cand a iesit de pe carosabil si-a dat seama ce se intampla, dar nu a putut sa ma mai evite. Deci da, mare atentie unde opriti.

Edited by strongsss, 29 May 2023 - 07:46.

dannvlas

dannvlas

Member

Cazurile cand cel lovit din spate este vinovat sunt atat de rare, incat aproape ca nu conteaza. Prima obligatie a oricarui sofer este sa fie atent in permanenta la spatiul pe care urmeaza sa-l parcurga si sa poata opri pana la cel mai apropiat obstacol.

caiuscorneliu

caiuscorneliu

Lazy Member

View PostXman_ghio, on 29 mai 2023 - 07:37, said:

Soferul care stationa: este vinovat ca nu a pus avariile si poate lua o amenda pentru asta (eventual, desi nu e sigur).

Soferul neatent, care nu a pastrat distanta, este vinovat de producerea accidentului. Daca ajung la politie i se va suspenda permisul de conducere. La amiabila va fi 100% vinovat.

Două lucruri greșite aici. Prima este că șoferul staționat nu are nicio obligație legală să pună avariile, în cazul staționării se folosesc luminile de staționare/poziții. Mai mult, dacă strada este iluminată șoferul staționat nu are nicio obligație legată de folosirea luminilor autovehiculului, le poate stinge. Desigur, dacă este permisă staționarea pe respectivul tronson de drum.
A doua eroare este aceea că i se va suspenda permisul dacă merge la poliție. Nu orice accident/contravenție duce implicit la suspendarea dreptului de a conduce. Se suspendă permisul vinovatului unui accident doar în cazul în care accidentul produs a avut ca și cauză o încălcare a codului rutier care prevede și această măsură complementară sau s-a depășit termenul legal de a anunța producerea accidentului.

Edited by caiuscorneliu, 29 May 2023 - 07:56.

iuliean50

iuliean50

Active Member

Initiator, in cazul lovirii din spate sau "pupatul in esapament" esti vinovat 100% ! Nu mai cauta motivatii ca s-ar putea sa repeti evenimentul ! I-a mai bine toate masurile pentru a evita asa cum zice legea!

caiuscorneliu

caiuscorneliu

Lazy Member

View Postunknown_35, on 29 mai 2023 - 04:48, said:

Legea spune ca manuitorul covrigului numit volan, trebuie sa adapteze viteza pt evitarea tuturor pericolelor.

Asta era specificată în codul rutier comunist, așa, la modul general. S-a abrogat între timp.

abac

abac

Guru Member

In cazul de fata se pare ca frecatul telefonului in mers nu a meritat. Se poate intampla sa-ti opreasca unu' brusc in fata de exemplu.

Namidee

Namidee

Active Member

View Postminx, on 29 mai 2023 - 01:45, said:

Hmmm, ma uit la comentarii si sincer ma intristez.

Si eu ma intristez cand vad lipsa de minte. In cazul tau, ar trebui sarbatorit Craciunul zilnic, fiecare casa, copac, parapet sau pieton sa aiba luminite aprinse. Ia explica.mi cum faci daca esti pe serpentine si cel din fata coboara in frana de motor? Il lovesti din spate si zici ca n.ai vazut stopurile?

Oricum, soferia nu e de tine daca nu poti vedea un OBSTACOL mare cat un autovehicul, mai ales ca era OPRIT si nu a franat brusc. Dar oare unde era privirea, daca nu la drum? A meritat sa vezi noutatile de pe facebook si sa ai accident? Oricum n.ai invatat nimic din experienta aceasta, ca ai impresia ca esti nevinovat, asa ca la urmatorul sper sa nu iei pe nimeni cu tine.

exqusit_drunk

exqusit_drunk

Senior Member

Poate inițiatorul face parte din categoria celor ce nu pot aprecia viteza celorlalte vehicule și atunci are o scuză.

DaculScoril0

DaculScoril0

Senior Member

View Postcaiuscorneliu, on 29 mai 2023 - 08:23, said:

Asta era specificată în codul rutier comunist, așa, la modul general. S-a abrogat între timp.
mai citim și noi?

Art. 51

Conducătorul unui vehicul care circulă în spatele altuia are obligația de a păstra o distanță suficientă față de acesta, pentru evitarea coliziunii.

Edited by DaculScoril0, 29 May 2023 - 08:56.

aladdin2k

aladdin2k

Active Member

View PostDaculScoril0, on 29 mai 2023 - 08:55, said:

mai citim și noi?
Mai intelegem si noi ce citim?

Sau chiar ti se pare a fi acelasi lucru adaptarea vitezei in orice scenariu posibil (si imposibil)
cu pastrarea distantei fata de cel din fata?
Conducătorul unui vehicul care circulă în spatele altuia are obligația de a păstra o distanță suficientă față de acesta, pentru evitarea coliziunii.

abac

abac

Guru Member

View Postexqusit_drunk, on 29 mai 2023 - 08:55, said:

Poate inițiatorul face parte din categoria celor ce nu pot aprecia viteza celorlalte vehicule și atunci are o scuză.

Sau poate nici nu vede bine, are cataracta, ceva, si are si atunci o scuza.

Sau erau si niste teste de aptitudini si reflexe la dobandirea permisului? Pe vremea mea stiu ca exista niste aparatura unde iti testau reflexele la vizita medicala pentru dosarul de permis. Evident, din cauza coruptiei nu mi-a facut nimeni niciun test, dar aparatura si proceduri aveau.

Edited by abac, 29 May 2023 - 09:13.

rexx

rexx

Senior Member

View Postcrisstonne, on 29 mai 2023 - 00:43, said:

Vă credeți piloți de avion de vînătoare, dar unii din voi, nu tu, ca să ne înțelegem �� că nu este atac la persoană...
... cum ziceam, beliți ochii și nu mai țineți mîna sus pe volan, ca Vin Diesel  �� că asta arată că nu aveți permisul luat pe bune.
daca nu beleste ochii, beleste ..... portofelul
sau in cazul asta botul masinii :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate