Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Circul rotativei guvernamentale

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
107 replies to this topic

#19
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005

View Postgeorge_alexandru, on 24 mai 2023 - 13:13, said:

Dacă unul vrea să-și dea demisia cât mai repede iar celalalt fuge de poziția de PM, înseamnă că e groasă și nici un partid nu vrea să deconteze dezastrul la următoarele alegeri.

Pai sunt voci care spun ca lipsa de la buget este deja de 30 de miliarde lei acum , nu de 20 . Cine stie cat va mai creste .
Si asta fara maririle care se cer acum (profesori si toti ceilalti).

E groasa tare ca nici sa te imprumuti masiv nu prea poti - dobanzile sunt foarte mari acum si RO oricum prognozase un 4,4 (parca) deficit pe anul asta  care oricum trebuia imprumutat.
UE cere reforme pt banii din PNRR.

Edited by kriiss, 24 May 2023 - 13:51.


#20
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
In aceste momente grele pentru tara, cred ca trebuie sa ne asumam responsabilitatea si sa le propunem sa puna pe cineva de aici prim ministru daca nimeni nu vrea. Daca voi nu vreti ma bag eu, mai apar pe la TV, promovez Softpedia etc. Mai prost decat Ciuca nu cred ca sunt, iar mai ticalos decat monstruoasa coalitie sigur nu sunt.

#21
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

View PostBursul, on 24 mai 2023 - 13:47, said:


... si asumat.
Ca la desemnarea celebra. PSD nu a propus, P(D)NL nu a propus, a propus fraierul de Ciolos. Fraier ar fi Simion sa nu se autopropuna.

#22
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006

View Postvanitty, on 24 mai 2023 - 13:46, said:

o ducem asa de bine, ca am depasit recent 50% din pib la datoria nationala. de la vreo 33% acu vreo 2 ani. O ducem bine monsher..

A da, mi-am adus aminte de vremurile bune cand Romania nu avea datorii.
In schimb aveam cartela la alimente, curent electric din cand in cand, nici un sat sau comuna nu avea canalizare sau apa curenta, adica mai mult de 50% din populatia tarii, elevii erau dusi fortat sa lucreze in agricultura, militarii pe santiere, erau mai multe carute decat masini asa ca problema autostrazilor parea doar o inventie prosteasca capitalista, si as putea sa o tin asa pe vreo 18 pagini.
Eh, ce vremuri domle!!!

#23
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,578
  • Înscris: 05.11.2009

View Postdanaciu, on 24 mai 2023 - 14:03, said:


A da, mi-am adus aminte de vremurile bune cand Romania nu avea datorii.
In schimb aveam cartela la alimente, curent electric din cand in cand, nici un sat sau comuna nu avea canalizare sau apa curenta, adica mai mult de 50% din populatia tarii, elevii erau dusi fortat sa lucreze in agricultura, militarii pe santiere, erau mai multe carute decat masini asa ca problema autostrazilor parea doar o inventie prosteasca capitalista, si as putea sa o tin asa pe vreo 18 pagini.
Eh, ce vremuri domle!!!

imi poti spune pe ce s-au dus zecile de milarde de euro cheltuite in ultimii ani, inafara de pensii speciale si bujetarime?

#24
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Inca 10 postari si se va ajunge la concluzia ca USR e de vina.
Niste neica nimeni fac schimb de locuri precum 2 betivi intr o carciuma. Ce dracu sa aduca bun?! Mergem doar din rau in mai rau.

Iohannis nu a evitat nicio criza cu USR,de fapt de acolo a plecat criza si am ajuns in situatia in care una am votat,si alta am primit. Pe modelul "nu conteaza cine voteaza,conteaza cine numara voturile' i  am ales pe unii si ne am trezit cu altii,altii fiind aia de care voiam sa scapam.

Asta se intampla cand un om mic impreuna cu Secu trag sforile si se pisa cu jet pe o frageda democratie. Toate astea le decontam ca tara,la nivel intern si extern. 2,3 prosti exista si vor exista mereu in posturi cheie,dar acum s a ajuns la o pristanda cu niste ologi.

Edited by newusername123, 24 May 2023 - 14:12.


#25
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

View Postdanaciu, on 24 mai 2023 - 14:03, said:

[...]
Eh, ce vremuri domle!!!
Ce vremuri atunci, ce vremuri azi:
- greva in invatamant
- greva (pe vine) in sanatate
- greva (pe vine) in administratie
- 200.000 de nepalezi
- 400.000 de videochatiste
- 1.000.000 de persoane au BTS anual
- 75.000 de copii au cel putin un parinte plecat la munca
- 300.000.000 Euro pe meditatii anual

#26
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,249
  • Înscris: 29.12.2006

View PostPatefon, on 24 mai 2023 - 14:13, said:

Ce vremuri atunci, ce vremuri azi:

- greva in invatamant
- greva (pe vine) in sanatate
- greva (pe vine) in administratie
- 200.000 de nepalezi
- 400.000 de videochatiste
- 1.000.000 de persoane au BTS anual
- 75.000 de copii au cel putin un parinte plecat la munca
- 300.000.000 Euro pe meditatii anual

E mult mai bine acum decât atunci. Cine făcea grevă atunci, risca să moară de glonţ sau de puşcărie. Copii abandonaţi erau şi atunci în orfelinatele groazei.

Edited by lupini, 24 May 2023 - 14:48.


#27
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

View PostPatefon, on 24 mai 2023 - 14:13, said:

Ce vremuri atunci, ce vremuri azi:
- greva in invatamant
- greva (pe vine) in sanatate
- greva (pe vine) in administratie
- 200.000 de nepalezi
- 400.000 de videochatiste
- 1.000.000 de persoane au BTS anual
- 75.000 de copii au cel putin un parinte plecat la munca
- 300.000.000 Euro pe meditatii anual
Pai atunci ce greva puteai sa faci, daca erai proprietar pe toate cele? Nepalezi n-aveam, dar erau pline caminele studentesti de arabeti care faceau bisnita. Videochatul nu se inventase nici in SUA, la noi se intalnea Ion cu Florica la portita. Acum se intalnesc Ion cu Vasile.
BTS era in floare si atunci. Blenoragie, latei, tot tacamul. Copiii aveau cate un parinte la Canal. Meditatiile erau oficiale, gratis si se faceau la scoala. (Erau si unele private).

#28
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010

View Postvanitty, on 24 mai 2023 - 13:46, said:



o ducem asa de bine, ca am depasit recent 50% din pib la datoria nationala. de la vreo 33% acu vreo 2 ani. O ducem bine monsher..

Pe vremea PNL-USR datoria a crescut in ritm de la 35% din PIB in 2019 la 48,5% in 2021.

#29
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,695
  • Înscris: 13.10.2003
Eu am inteles ca ramane cum s-a stabilit: Dr Ciuca - demisia, Ciolacu preia stafeta => sticla vorba lui Iohannis.
Am auzit insa si ca Ciuca vrea sa fie ministrul dezvoltariii asta daca UDMR va primi un sut in dos ptr. ca sunt prea putine functii si cascaval de impartit. In plus la dezvoltare sunt multi bani care se directioneaza spre primarii si asta ar putea ajuta in campania viitoare.
Ce nu inteleg eu: Ciolacu -  PM, Ciuca - ministru => nu o sa fie D-nul Gen. Dr. Ciuca subalternul lui Ciolacu? Pai se poate asa ceva? Posted Image

#30
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018
nu-i niciun circ.pute treaba cu profesorii și nu știu cine să scoată castana din foc.

că bani nu sunt

#31
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,695
  • Înscris: 13.10.2003
Si cine e de vina ca bani nu sunt?
Intreb si eu asa retoric...

#32
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

View Postradumiki, on 24 mai 2023 - 15:27, said:

Si cine e de vina ca bani nu sunt?
Intreb si eu asa retoric...
Cum cine? Putorile din privat, care nu produc suficient pentru austeritatea bugetareasca a guvernului.

#33
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,695
  • Înscris: 13.10.2003
Vezi cum vorbesti, poate facem si noi o greva fiscala. Atunci sa te tii vaete... Posted Image

#34
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View Postvanitty, on 24 mai 2023 - 14:08, said:

imi poti spune pe ce s-au dus zecile de milarde de euro cheltuite in ultimii ani, inafara de pensii speciale si bujetarime?

Asta nu-ti poate spune ca nu stie nimeni, dar toata lumea stie ca e bine ca s-au dus!

Adica, vorba aia... parca era o vorba din batrani, nu? "Mai bine cu datorii pana-n gat, decat fara datorii!"

Sau cum zicea Antonn Pann, nu ala dator are griji, ci ala care trebe sa primeasca datoria inapoi!

[ https://i.postimg.cc/T3MbgnQJ/Smile-emoticon-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 24 May 2023 - 15:50.


#35
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Probabil ca n-o fi fost cel mai prost guvern din istoria Ro, insa pentru mine a fost cel mai slinos. Yesmenul azepist Ciuca manevrat de .. dracu stie, secondat de porcul spinos pesedist.
Ditai cașketa in funcție de prim ministru, dar acuma nu se mai face mare caz pe chestia asta, ca pe vremea lu Dragnea, cand toata lumea visa stat paralel.
Sper sa nu-l mai vad pe Ciuca nicaieri in vreo functie publica importanta.
Statul nu trebuie condus de azepeuri si cașkete, oameni scoliti si educati pentru a fi yesmeni perfecti.

#36
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View PostBursul, on 24 mai 2023 - 13:03, said:

Cum Ciuca nu ia decizii de capul lui, a primit biletel de la Cotroceni sa demisioneze. O sa fie o primavara frumoasa.

Normal. PNL este unitate militara. Fi-mi-ar scarba sa-mi fie.

Președintele Klaus Iohannis s-a întâlnit marți seara cu liderii PNL la Vila Lac / Le-a cerut să urgenteze negocierile pentru rotativă, iar Ciolacu să fie instalat premier până la 1 iunie

Ce e curios e ca si PSD-ul pare a executa pozitia de drepti in fata ficusului..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate