Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Intrebare certificat de nastere multilingv

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Buna ziua comunitate, vreau sa ma casatoresc in alta tara, insa cand am ajuns la primarie spre surpridere certificatul meu de naștere nu e valid ci am nevoie de un certificat internațional etc. Am sunat la ambasada si culmea ei asa ceva nu pot sa obtina de aici, stiti cum as putea sa obtin acel cerificat fara sa ma deplasez in România? Mulțumesc pentru ajutor.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
https://www.econsula...viciu/500000002
Succes !

Edited by pasilla, 22 May 2023 - 11:07.


#3
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Am sunat acolo si mi-au zis ca doar in România pot sa obtin acel certificat si credeam ca e si o alta solutie.

#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Faceti o imputernicire la ambasada/consulat si cineva din RO o poate face in numele dvs.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Te-ai programat prin e-consulat ?
Despre ce tara e vorba ?

Ai la dispozitie si sectiunea petitii.

Edited by pasilla, 22 May 2023 - 12:00.


#6
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
@atupi,asta e singura varianta, insa eu sunt departe de ambasada/consulat si credeam ca e o alta metoda.
@pastial,am încercat tot prin consulat insa doar procura si apoi cineva in România sa depuna, sa-l ridice.

Am o întrebare pentru voi. Din ce am inteles eu se numeste certificat de nastere european multilingv sau asa ceva, am înțeles numele corect, nu?
Pot sa-l obtin de la orice primarie sau trebuie sa merg in orasul muncipiu? Stie cineva cam cat dureaza toata procedura?

Daca stie altcineva o alta metoda il astept cu un răspuns. Mulțumesc

#7
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ce varsta ai ?

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se numeste extras multilingv si se obtine de la primaria care a ingergistrat nasterea, sau SPCLEP de domiciliu, daca mai ai domiciliul in tara.
Articolul 6
(1) Extrasele multilingve se eliberează în baza actelor de stare civilă aflate în arhiva proprie sau, după caz, pe baza registrelor întocmite de parohii, ca urmare a unei cereri adresate S.P.C.L.E.P. ori primăriilor unităţilor administrativ-teritoriale în care nu sunt constituite astfel de servicii. Modelul cererii privind eliberarea extraselor multilingve este prevăzut în anexa nr. 4.
(2) Cererea privind eliberarea extrasului multilingv poate fi adresată S.P.C.L.E.P. ori, după caz, primăriei unităţii administrativ-teritoriale:
a) care are în păstrare actul de stare civilă; sau
b) de la locul de domiciliu/reşedinţă al solicitantului.

Edited by pasilla, 22 May 2023 - 13:02.


#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
--
poti imputernici o persoana fizica (cu imputernicire data la notar/consulat) sau un avocat (cu imputernicire avocationala) sa se ocupe de treaba asta, in numele tau.
daca nu reusesti sa faci imputernicirea la consulat, avand in vedere ca in vest notarii costa, e bine sa iei in calcul si imputernicirea unui avocat din tara.

Edited by strongsss, 22 May 2023 - 13:06.


#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Procura facuta prin consulat e gratuita, dar tot trebuie programare prin econsulat.

Edited by pasilla, 22 May 2023 - 13:08.


#11
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Nu merge tradus la un traducator autorizat din tara in care te afli?

#12
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 23.09.2010
Adaug la ce a scris bine pasilla:
- 1. te programezi la Oficiul de stare civila din orasul in care a fost emis Certificatul de Nastere. Telefonic. Poti plati taxa de urgenta (pentru ziua urmatoare) sau ti se elibereaza peste o saptamana. Apoi il traduci la traducator autorizat. Mi se pare ca nu e acceptat cum este emis. Mai intrebi.
- 2. imputernicesti un avocat si ti-l obtine el.
Saptamana trercuta a venit o ruda in tara sa obtina acest certificat, dar se programase cu o saptamana inainte.

#13
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Nu exista sa nu fie valabil un act tradus de un traducator autorizat si legalizat.
Ar fi se neconceput asaceva, sint N acte eliberate doar intr-o limba, aia ce fac, nu mai pot incheia, dovedi nimic in alta tara?

Edited by Ion_Bumbu, 22 May 2023 - 13:35.


#14
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014

View Posthustyus, on 22 mai 2023 - 12:32, said:

Daca stie altcineva o alta metoda il astept cu un răspuns. Mulțumesc
Certificatul de nastere tradus si autentificat de notar si apoi apostilat ar trebui sa fie suficient.

Apostilă (din franceză apostille) se numește o rezoluție pusă pe o petiție, pe o cerere, pe un raport, în general pe un act oficial. În sensul Convenției de la Haga, din 1961, Apostila este o supralegalizare a unui document, necesară pentru ca documentul să fie recunoscut într-o țară semnatară a Convenției.

Edited by GRATEFUL, 22 May 2023 - 17:07.


#15
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Nu! Din 2019 nu mai e necesara apostila de la Haga pt statele UE, pe anumite documente: certificat de nastere, certificat de deces,etc.   Nu stiu unde e initiatorul. Vezi https://www.informat...-este-necesara/

#16
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Te duci la consulatul romaniei din tara respectiva si soliciti acel certificat de nastere si extrasul pentru certificatul de nastere. Este printat pe o hartie usor bleu cu stema romaniei, versus galben pai cu stema romaniei comuniste.  


Cost: Zero lei si zero bani.

Facut eu lucrul asta personal. Mi-a venit certificatul cam in 3 luni de la solicitare.

Edited by abac, 22 May 2023 - 18:03.


#17
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014

View PostSharonCollins, on 22 mai 2023 - 17:56, said:

Nu! Din 2019 nu mai e necesara apostila de la Haga pt statele UE, pe anumite documente: certificat de nastere, certificat de deces,etc.   Nu stiu unde e initiatorul. Vezi https://www.informat...-este-necesara/

Posted Image Acum cca. 8 ani era necesar si dupa ce se punea stampila apostilei, actul mai necesita o traducere in limba tarii unde era nevoie de certificat. ( era o nebunie la vremea respectiva: validarea unui singur act necesita 5 faze)

Edited by GRATEFUL, 22 May 2023 - 18:27.


#18
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014

View PostGRATEFUL, on 22 mai 2023 - 18:18, said:

( era o nebunie la vremea respectiva: validarea unui singur act necesita 5 faze)
...dar in cateva zile era gata, depinzand cel mult de disponibilitatea traducatorului. :)

View Postabac, on 22 mai 2023 - 17:59, said:


Facut eu lucrul asta personal. Mi-a venit certificatul cam in 3 luni de la solicitare.
3 luni sa obtii un act de care ai nevoie poate urgent, este foarte mult timp pierdut!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate