Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Casa P, P+M, sau P+E ?

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#37
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,187
  • Înscris: 06.10.2019

 Fane, on 20 mai 2023 - 20:46, said:

da, dar compenseaza prin aparitia altor elemente pe care cheltui si prin spatiul pierdut pe ambele nivele cu scara.

Corect. Aici am o problema, ca nu stiu sa estimez impactul acestor elemente ( in principal asupra costurilor, astfel incat sa pot avea o imagine ceva mai clara ).

 yo9hrb, on 20 mai 2023 - 20:48, said:

Din experienta mea (m-am mutat acum 4-5 ani la casa proaspat construita), ar trebui sa ai in vedere urmatoarele:
- Hobby. La mine am un atelier de electronice/ radioamatorism de 25mp, un atelier mecanic (ma rog, acolo era un garaj dublu, dar n-a intrat nici o masina) de 42mp - acolo am un strung, o masina de gaurit cu coloana, urmeaza o freza. Mai gasesti acolo masina de tuns gazonul, cea de scarificat, motocoasa, generator, freza de zapada, spargator de busteni, drujba, aparate de sudura. Plus vreo 10mc de lemne pentru iarna.
- Mai am o camera unde am o masa de biliard si urmeaza o masa de air- hokey. Buna cand am musafiri - destul de des.
- Daca faci ceva cu etaj/ mansarda, neaparat sa faci si o camera la parter, pentru vremurile cand, Doamne fereste, nu vei mai putea sa urci. Cat de mica, dar sa fie.
- Daca prevezi ca te vei incalzi cu lemne, tine cont ca trebuie o incapere generoasa. Eu am 16mp si ar fi fost bine sa fie mai mare. Centrala pe lemne nu e asa mica, are si o gramada de accesorii (un puffer neaparat, altfel angajezi fochist).
In rest fa-o cat mai functionala, de preferat sa ai acces la toate fara sa iesi iarna afara. Fereste-te de magazii si alte anexe.

Voi avea un "ateliero-garaj" generos. Posted Image

Fiind in zona de campie ( Ilfov ), nu cred ca voi opta pentru incalzirea cu lemne ( din cate stiu eu prin fata terenului trece o conducta de gaz ).

#38
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 razvan-softpedia, on 20 mai 2023 - 20:59, said:

Corect. Aici am o problema, ca nu stiu sa estimez impactul acestor elemente ( in principal asupra costurilor, astfel incat sa pot avea o imagine ceva mai clara ).
Este exact aceeasi chestie ca atunci cand ai client un doctor sau o cantareata, caruia ii pui tigla pe casa. El stie ca are 200 mp de acoperis. El stie de pe site la Dedeman, Tondach, Creaton etc ca tigla lui il costa 1000 de euro. Abia cand cere oferta ii cade fata, cand vede ca elementel speciale costa peste 50% din total. Caaaat? O tigla de coama e 100 de lei?
La fel e de la rosu incolo.
Caaat? Atat de mult costa folia asta de sub parchet, pentru incalzire in pardoseala?
Banda perimetrala e doar 5 lei pe metru. Ce mare lucru. Daar, cand ai 200 de metri de banda de luat.... ouch.

#39
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,187
  • Înscris: 06.10.2019
Tocmai din cauza asta ma documentez si intreb inainte. Ca sa pot sa iau cele mai bune decizii, si sa obtin cel mai bun randament. Posted Image

Cu cat asculti parerile mai multor oameni, cu atat ai sanse mai mari sa reusesti ! Posted Image

#40
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

 razvan-softpedia, on 20 mai 2023 - 16:40, said:

Te-ai gandit vreodata cum ar arata o casa cu amprenta de 50 mp, si cu inaltimea P+E+pod ( ca tot ai dat tu varianta asta ) ?

Sper sa fac eu una 50 mp pe sol, P+2 Posted Image Cu acoperis intr-o apa, mascat de un atic. Fara balcoane. Datorita restrictiilor
urbanistice.  Daca as putea as face-o doar parter ca sa-ti raspund la intrebare.

Uite un P+2 mic ca dimensiuni pe sol dar cu o arhitectura frumoasa (dupa gustul meu, evident)

Attached Files


Edited by mircea812, 21 May 2023 - 07:25.


#41
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,187
  • Înscris: 06.10.2019

 mircea812, on 21 mai 2023 - 07:14, said:

Sper sa fac eu una 50 mp pe sol, P+2 Posted Image

Cu acoperis intr-o apa, mascat de un atic. Fara balcoane.

Datorita restrictiilor urbanistice.

Am observat ca exista niste proportii care fac sa arate bine ( cred ca mai corect spus ar fi, " sa imi placa mie " ), o casa.

Ex. am vazut aceleasi modele de case, cu aceeasi amprenta la sol, dar care aratau total diferit ( una imi placea foarte mult, iar una deloc ), datorita faptului ca una avea un singur nivel ( parter ), iar cea de a doua avea doua nivele ( parter + etaj ). Sunt convins ca este o chestie care tine de gusturi, dar asa cum am spus si mai sus, vreau sa imi si placa aceasta casa, nu doar sa fie functionala. Posted Image  Ideea este ca avand terenul destul de mare, nu sunt asa afectat de restrictiile de urbanism.

#42
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 17.10.2003
Nu e numai vorba de gusturi. Un arhitect priceput îți face si un pătul de fân sa arate de vis. Greseala noastră (și lipsa de bani) e ca nu cerem sfatul profesioniștilor și facem cum ne taie capul, apoi ne miram ca țara e împânzita de hidoșenii (și mai si luam asta drept normalitate).
Casa din poza arata foarte bine și întărește ceea ce am spus în topicul despre izolații: finisajele exterioare fac diferența, n-ai finisaje - casa e doar pe jumatate terminata dpdv estetic.

#43
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Trebuie sa pleci de la: nr persoane , dormitoare samd pt ca astea iti vor da suprafatza. Sub @90 mp rentabil parter. Peste p si m sau p si e.
In functie de pozitiinare pe teren , stil arhitectura te decizi la m sau e.

Daca nu are nimeni de find sa stea cu tine, ce rost are etaj? Faci o mansarda mica (60-80cm pe lateral), pe care o incui daca nu locuieste nimeni.

Daca ai in vedere si  PFV, iti faci un acoperis inclinat adecvat.

Casa pe un teren de 1200 mp , cu terasa Sus mi se pare o aberatie, mai ales intro zona in care nu ai priveliste deosebita.

Apropos de 1200 mp.....sunt multi. AI grija unde pui casa, la o adica mai dai din teren, daca iti permite deschiderea.

In perioada urmatoare, daca ai actele gata si ceva banutzi, e momentul sa incepi : preturile sunt la jumate fatza de anul trecut la fier si lemn.

#44
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,187
  • Înscris: 06.10.2019

 mircea812, on 21 mai 2023 - 07:14, said:

Uite un P+2 mic ca dimensiuni pe sol dar cu o arhitectura frumoasa (dupa gustul meu, evident)

Arata interesant, dar din pacate nu prea se incadreaza la celelalte doua puncte:

- costuri crescute de construire . Cu cat forma casei se apropie mai mult de un cub, cu atat avem o suprafata utila mai mare, raportat la suprafata fatadei. Cred ca a avut costuri mari si datorita "arhitecturii" ( nu stiu la alte parti ale constructiei, dar la acoperis te asigur ca a platit un pret dublu pe metrul patrat fata de pretul unui acoperis in patru ape).

- costuri crescute de intretinere. Un singur exemplu dau aici, care mi-a sarit imediat in ochii ( defect profesional, ce sa faci Posted Image  ): gandeste-te ce inseamna sa siliconezi periodic bratarile si capacele de jgheab. Posted Image .

-

 akeem, on 21 mai 2023 - 09:00, said:

Nu e numai vorba de gusturi. Un arhitect priceput îți face si un pătul de fân sa arate de vis. Greseala noastră (și lipsa de bani) e ca nu cerem sfatul profesioniștilor și facem cum ne taie capul, apoi ne miram ca țara e împânzita de hidoșenii (și mai si luam asta drept normalitate).
Casa din poza arata foarte bine și întărește ceea ce am spus în topicul despre izolații: finisajele exterioare fac diferența, n-ai finisaje - casa e doar pe jumatate terminata dpdv estetic.

Asa este, un arhitect priceput, face diferenta. Tocmai din cauza asta am spus ( cred ca in alt topic ), ca avem nevoie si de arhitecti, si de ingineri, si ca daca vrem design, functionalitate, si pret redus, nu mai putem face casele ca pe vremea bunicilor mei, apeland exclusiv la mesterii locali.

Casa arata bine pentru ca au combinat o fatada frumoasa, cu o invelitoare eleganta .

#45
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Off topic, dar, mno, ...

Care e treaba cu ...

 razvan-softpedia, on 21 mai 2023 - 09:41, said:

...
ce inseamna sa siliconezi periodic bratarile si capacele de jgheab.

De ce se face xi cum se face?

#46
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,187
  • Înscris: 06.10.2019

 Ca Castelul Bran, on 21 mai 2023 - 09:23, said:

Daca nu are nimeni de find sa stea cu tine, ce rost are etaj? Faci o mansarda mica (60-80cm pe lateral), pe care o incui daca nu locuieste nimeni.

As fi optat pentru etaj si mansarda in principal datorita reducerii unor costuri ( fundatie mai mica, acoperis mai mic, placa peste parter mai mica ), si datorita faptului ca un acoperis prea jos s-ar putea sa ma incurce in cazul fotovoltaicelor ( asa cum am spus, pe teren am pus deja niste pomi, dintre care unii sunt nuci, tei, si un salcam, care ar putea sa imi umbreasca o parte din acoperis).

 Ca Castelul Bran, on 21 mai 2023 - 09:23, said:

Apropos de 1200 mp.....sunt multi. AI grija unde pui casa, la o adica mai dai din teren, daca iti permite deschiderea.

Nu dau nimic din teren Posted Image . Daca aputea, as vrea sa iau si ceilalti 1200 mp. Posted Image  Casa va fi in zona din fata, astfel incat sa imi fie usor cu ceea ce inseamna intretinere si folosinta zilnica. In spate va fi o zona dedicata pomilor, arbustilor, si plantelor. Posted Image

#47
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 razvan-softpedia, on 20 mai 2023 - 17:35, said:

Daca este ceva ce stiu sigur, este ca va fi un acoperis inclinat. Nici prin cap nu imi trece sa imi fac acoperis tip terasa.
Tu dai banii, tu alegi. Tu trăiești cu consecințele alegerilor.

 razvan-softpedia, on 20 mai 2023 - 20:36, said:


Nu vreau casa cu teresa, din mai multe motive. Incerc sa ma feresc de probleme, pete pe fatada, etc. , si oricum din terasa casei mele nu prea ai avea ce sa vezi.
Terasă necirculabilă. Nu stai tu pe ea. Doar panourile fotovoltaice, dacă pui așa ceva.

#48
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 17.10.2003
Atunci nu le pune pe acoperiș. La 1200 mp de teren poți sa sacrifici 100 pt parc de fotovoltaice. Le îngrădești, le speli cu furtunul, mai faci o reparație sau upgrade fără cocoțat pe casă, iese și acoperisul mai lejer...
Ma rog, tu care ești de meserie probabil nu vezi impedimente aici dar eu unul n-as gasi funny cățăratul regulat pe casă.

Edited by akeem, 21 May 2023 - 09:54.


#49
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,187
  • Înscris: 06.10.2019

 Ca Castelul Bran, on 21 mai 2023 - 09:23, said:

In perioada urmatoare, daca ai actele gata si ceva banutzi, e momentul sa incepi : preturile sunt la jumate fatza de anul trecut la fier si lemn.

Banii ii am, cu restul stau mai prost. Ca sa fiu sincer, ideea cu constructia casei asa curand ( eu ma gandeam sa o fac peste cativa ani ), mi-a venit acum cateva zile.

De aceea as vrea sa ma decid cum sa fie constructia, astfel incat atunci cand voi discuta cu un arhitect sa ii dau cat mai multe detalii. Nici mie nu imi plac clientii care nu stiu ce vor si se "sucesc" in ultimul moment, si sunt convins ca nici arhitectilor nu le plac. De aceea vreau sa ma duc cat mai pregatit la discutii. Posted Image

 cristobob, on 21 mai 2023 - 09:44, said:

De ce se face xi cum se face?

Atunci cand se monteaza jgheaburile, la imbinarea acestora se clipseaza niste "bratari". La aceste bratari, cat si la capacele de jgheab, se da un silicon. In timp, datorita UV si fenomenelor de dilatare-contaractare, si inghet-dezghet, siliconul ala nu isi mai face treaba, si trebuie inlocuit, altfel te vei trezi cu "picatura chinezeasca". Posted Image

 radunic, on 21 mai 2023 - 09:51, said:

Terasă necirculabilă. Nu stai tu pe ea. Doar panourile fotovoltaice, dacă pui așa ceva.

Acum am inteles ca este vorba de necirculabila, dar tot un acoperis inclinat vreau. Sincer, nu vreau apa si zapada deasupra mea, si nu vreau burlane prin pereti.

 akeem, on 21 mai 2023 - 09:53, said:

Ma rog, tu care ești de meserie probabil nu vezi impedimente aici dar eu unul n-as gasi funny cățăratul regulat pe casă.

La o panta decenta ( pana in 25-30 de grade ), cu o invelitoare ok ( tigla beton sau tigla metalica cu piatra ), cu o pozitionare bine gandita, si cu niste ferestre VELUX amplasate "strategic", este mai simplu decat pare la prima vedere. Posted Image

Intrebare off-topic : scarile se calculeaza separat ( ma refer din punct de vedere al costurilor ) ?

#50
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
- parter
- subsol/demisol
- spatiu tehnic cacalau
- spatiu de depozitare curte, ca mai sus
- spatiu de hobby, tot ca mai sus

De ce?

- pentru ca inteleg ca ai o varsta, pentru ca e mai practic, deoarece cheltuielile de regie compenseaza eventuala investitie mai mare
- deoarece, daca nu necesita investitii importante, e cea mai buna chestie care se poate pentru spatii tehnice, de hobby, de depozitare
- pentru ca vei avea nevoie de mult mai mult decat crezi initial. De ce crezi ca Dedeman au deschis atataea magazine?
- deoarece altfel te-ai mutat degeaba la casa

 razvan-softpedia, on 21 mai 2023 - 10:08, said:


Banii ii am, cu restul stau mai prost. Ca sa fiu sincer, ideea cu constructia casei asa curand ( eu ma gandeam sa o fac peste cativa ani ), mi-a venit acum cateva zile.


Nu mai sta pe ganduri. Principalul meu regret e ca m-am mutat asa tarziu la casa si mi-am pierdut din anii minunati petrecuti la curte.

PS casa pe structura metalica ll the way Posted Image

#51
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,187
  • Înscris: 06.10.2019

 iladi, on 21 mai 2023 - 11:45, said:

- parter
- subsol/demisol
- spatiu tehnic cacalau
- spatiu de depozitare curte, ca mai sus
- spatiu de hobby, tot ca mai sus

Sub casa nu vreau subsol sau demisol. Pur si simplu imi este frica de problemele care ar putea aparea ( in special datorita proastei executii ).

Cel mai probabil, voi avea un beci sub un foisor, sau sub "garaj". Daca aveti alte idei, ascult cu cea mai mare atentie. Posted Image

#52
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Nici eu nu recomand beci sub casa ! Si din cauza costurilor...ca e nevoie de rezistenta serioasa si din cauza ''intrarii/iesirii'' !

#53
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

 razvan-softpedia, on 20 mai 2023 - 15:02, said:

Salutare.

Daca ar fi sa va faceti acum o casa, cu o suprafata utila de aproximativ 90-100 mp ( doua dormitoare, un living, doua bai, o bucatarie, o camera tehnica, o debara), ce varianta ati alege: P, P+M, sau P+E ( cu placa de beton peste parter ) ?



La cate camere vrei tu, e cam putin 90...100 mp util.
P+E si 115...120 mp ar fi mai bine dupa mine, cu camere mai mari.
De ce nu P+M? In masarda o sa ai efectul de "baraca" adica supraincalzirea din timpul verii mai ales daca stai intr-o zona mai calduroara. Poti sa pui si izolatie de 40 cm tot nasol o sa fie.
Casa pe un singur nivel poate o scoti la aceiasi bani dar vei avea celtuieli mai mare cu incalzirea/racirea ei toata viata.

#54
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,187
  • Înscris: 06.10.2019

 cipaul, on 21 mai 2023 - 18:35, said:

La cate camere vrei tu, e cam putin 90...100 mp util.

Acum avem un apartament de patru camere, care are 81 mp ( util ).

De ce la o casa nu as putea sa ma incadrez in cei 90-100 mp, avand in vedere ca nu vreau trei dormitoare ( cum avem la apartament ), vreau doar doua ? La apartament camera tehnica nu avem, dar avem un dormitor in plus, deci se compenseaza. Tot doua bai avem si la apartament, deci cred ca s-ar putea sa ne incadram in cei 100 mp.

Dormitoarele de la apartament au in jur de 11 mp, si crede-ma ca sunt suficient de mari, deci nu am de ce sa le fac mai mari ( sau, nu cu mult mai mari ).

Cand m-am gandit la suprafata pe care as vrea sa o aiba casa, m-am raport la actualul apartament care ne este suficient in acest moment. In cei 90-100 mp nu am luat in calcul garajul-atelier-depozit, ala este alta poveste.

Edited by razvan-softpedia, 21 May 2023 - 18:49.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate