Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Casa P, P+M, sau P+E ?

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#1
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 06.10.2019
Salutare.

Daca ar fi sa va faceti acum o casa, cu o suprafata utila de aproximativ 90-100 mp ( doua dormitoare, un living, doua bai, o bucatarie, o camera tehnica, o debara), ce varianta ati alege: P, P+M, sau P+E ( cu placa de beton peste parter ) ?

Ideea este ca ma bate serios gandul sa ma apuc de constructia unei case, si am tot felul de dileme. Asta cu compartimentarea este una dintre ele. La toate trei variantele vad avantaje si dezavantaje, si nu stiu ce solutie sa aleg.

Mi-ar fi de ajutor niste raspunsuri argumentate, din care sa inteleg motivul pentru care ati alege respectiva varianta.
Multumesc anticipat tuturor celor care vor alege sa isi expuna parerile. Posted Image

#2
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Pai depinde cat de mult teren ai si ce constrangeri ai in certificatul de urbanism.
Din experienta, consider ca nu cred ca merita P+M, pierzi spatiu degeaba.

De la o anumita varsta nu mai vezi deloc cu ochi buni scarile, deci daca lotul permite, fa pe un singur etaj.

P.S. La 100mp e clar ca se face doar pe un nivel, altfel pierzi jumatate din suprafata cu scara.

#3
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 06.10.2019
Lotul permite, terenul are 1200 mp.

Dezavantajul principal la case pe un singur nivel ( parter ), il reprezinta ( dpmdv ), costul mai ridicat al unor elemente ale constructiei ( fundatie, placa peste parter, acoperis ), deoarece acestea au dimensiuni sensibil mai mari decat in cazul variantelor P+M, sau P+E.

#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,384
  • Înscris: 24.09.2017
parter. de ce? fiindca totul e mai usor de lucrat si de incalzit si nu ai scari si nu pierzi spatiu si bla bla. iar casele de genul asta de 90mp arata foarte ciudat cu mansarda sau etaj, adica e o chestie urata si tuguita, daca am timp azi iti fotografiez una. daca la masini sau telefoane nu-mi pasa deloc cum arata, parca la casa as vrea sa fie decenta.

ca si costuri, tot cam asa iese, stai linistit. s-au facut calcule dealungul timpului, s-au dezbatut, dar din punct de vedere costuri, tot cam acolo iesi.

Edited by bobitad, 20 May 2023 - 15:46.


#5
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 06.10.2019

View PostAhasverus, on 20 mai 2023 - 15:35, said:

Din experienta, consider ca nu cred ca merita P+M, pierzi spatiu degeaba.

Eu am vazut niste mansarde bine gandite ( corelata corect inaltimea aticului cu panta acoperisului ), si consider ca este o varianta de luat in calcul.

View Postbobitad, on 20 mai 2023 - 15:44, said:

iar casele de genul asta de 90mp arata foarte ciudat cu mansarda sau etaj, adica e o chestie urata si tuguita, daca am timp azi iti fotografiez una. daca la masini sau telefoane nu-mi pasa deloc

Acesta este principalul motiv care ma face sa nu fiu hotarat asupra variantelor P+E, sau P+M.

Designul caselor mici ( suprafata pana in 100 mp ), cu doua nivele, nu este deloc reusit.

#6
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Pai e simplu....ai bani, faci doar parter sau P+E+pod, nu sunt bani, P+M. As zice ca estetica conteaza mai putin, mica, mare, cum o fi, este a ta si trebuie sa fie confortabila. Daca iti faci casa pentru vecini, este posibil sa platesti mult mai mult decat face.

#7
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 06.10.2019

View PostNamidee, on 20 mai 2023 - 16:08, said:

Pai e simplu....ai bani, faci doar parter sau P+E+pod, nu sunt bani, P+M. As zice ca estetica conteaza mai putin, mica, mare, cum o fi, este a ta si trebuie sa fie confortabila. Daca iti faci casa pentru vecini, este posibil sa platesti mult mai mult decat face.

Pai, nu este chiar asa simplu.

Casa o fac pentru noi, nu ma intereseaza ce spun vecinii. Dar vreau sa arate si bine, nu numai sa fie functionala.

Te-ai gandit vreodata cum ar arata o casa cu amprenta de 50 mp, si cu inaltimea P+E+pod ( ca tot ai dat tu varianta asta ) ?

#8
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,279
  • Înscris: 27.10.2007
Pentro o casa de 100 mp, doar parter, etajul mai mult incurca, dpdv al designului, pentru ca trebuie sa aloci suprafata scarii.
as face insa un pod circulabil. am 2 amici care nu au turnat placa peste ultimul nivel si ambii regreta. spun ca prin pod se aude tot de afara, chiar daca e izolat cu simt de raspundere.

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,042
  • Înscris: 09.08.2005
Parter - pare că ai loc destul, o poți orienta cum trebuie, eviți scara. Acoperire în terasă. Nu te lăsa speriat de cei care au rămas șocați de experiența cu blocurile comuniste.
În plus - suprafața unei acoperiri în pantă e mult mai mare decît a unei terase. La 30 grade cu 66%, la 45 grade e dublă față de suprafața casei. Iei și asta în calcul cînd le compari.
Bonus - dacă vrei panouri solare le poți amplasa pe toată suprafața, nu doar pe pantele care văd soarele cum trebuie.

Edited by radunic, 20 May 2023 - 17:18.


#10
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 17.10.2003
1200 mp teren și 100 mp utili este casa la sol.
Dacă aveai peste 200 mp sa zicem, ieșea o nebunie de acoperis, nu urât dar scump. Ori imparteai casa în zone ca să iasă acoperișuri mai multe și mai mici.
Revenind, eu aș face planseu de beton iar podul l-aș face "frecventabil" adică izolatie la acoperis nu la planșeu. Tocmai pentru ca ai copii și vor vrea sa aibă și ei un laborator secret ori o căsuța din copac. Și e păcat sa nu profiți de spațiu.
Când eram mic îmi plăcea sa îmi petrec timpul scotocind printre vechiturile din pod chit ca erau spre 50 grade vara, tabla goală bătută peste astereala.
Dar în niciun caz mansardă locuibila, adică sa puneți acolo dormitoarele. Adică acele camere și bai unde dai cu capul în tavan de la jumatea camerei spre geam, unde trebuie izolatie ca la balamuc sa nu te coci vara, de zgomot ploaie nu mai spun ca tu vrei sa pui țiglă, etc. Plus ca te vei înconjura de rigips și mie nu prea îmi plac zidurile "fake".
Nu zic ca nu se pot face mansarde super dar zici ca nu te dau banii afara din casă.
Ar mai fi o chestie, ca să profiți de pod la maxim nu prea merge acoperis în 4 ape cum vrei tu. Eu am 8 x 10 acoperis în 2 ape și e o grămadă de loc în pod.

Edited by akeem, 20 May 2023 - 17:25.


#11
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 06.10.2019

View Postradunic, on 20 mai 2023 - 17:17, said:

Acoperire în terasă. Nu te lăsa speriat de cei care au rămas șocați de experiența cu blocurile comuniste.
În plus - suprafața unei acoperiri în pantă e mult mai mare decît a unei terase. La 30 grade cu 66%, la 45 grade e dublă față de suprafața casei. Iei și asta în calcul cînd le compari.
Bonus - dacă vrei panouri solare le poți amplasa pe toată suprafața, nu doar pe pantele care văd soarele cum trebuie.

Daca este ceva ce stiu sigur, este ca va fi un acoperis inclinat. Posted Image Nici prin cap nu imi trece sa imi fac acoperis tip terasa. Posted Image

View Postakeem, on 20 mai 2023 - 17:23, said:

Tocmai pentru ca ai copii și vor vrea sa aibă și ei un laborator secret ori o căsuța din copac. Și e păcat sa nu profiți de spațiu.

Copiii nu intra in calcul in situatia de fata. Nu vor sa auda de curte, deci i-am scos din calcul ( nici macar o camera nu le-am alocat ) Posted Image Oricum, casa as vrea sa o incep anul viitor, si sa o termin in vreo 5-6-7 ani, deci nu ii vad eu trecand prea des pe acolo ( de laborator secret si casute in copaci, nici nu se mai pune problema ).

#12
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 17.10.2003
Dacă e doar pentru voi doi singurul lucru ce as schimba la ce am spus mai sus e ca as izola planșeul și nu acoperisul ca n-ar mai avea rost. Și poți sa faci acoperisul în 4 ape :)

#13
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 06.10.2019

View Postakeem, on 20 mai 2023 - 17:23, said:

Dar în niciun caz mansardă locuibila, adică sa puneți acolo dormitoarele. Adică acele camere și bai unde dai cu capul în tavan de la jumatea camerei spre geam, unde trebuie izolatie ca la balamuc sa nu te coci vara, de zgomot ploaie nu mai spun ca tu vrei sa pui țiglă, etc.

Am vazut mansarde gandite bine, si facute cu simt de raspundere, astfel incat nu este nici un disconfort sa ai dormitoarele sau baia la mansarda.

Ca idee, un parapet de 1,40 m - 1,50 m, si o panta de 30 de grade iti permit sa folosesti tota suprafata mansardei. Iau in calcul si aceasta varianta deoarece are avantajul designului ( inaltimea constructiei raportata la amprenta sa ), comparativ cu varianta P+E+pod.

Din punct de vedere al izolarii, la fel pot sa iti spun ca este rezolvabila treaba ( nasii nostri au mansarda, si nu am simtit niciodata un disconfort cand am dormit acolo ).

Edited by razvan-softpedia, 20 May 2023 - 17:42.


#14
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Parter rules si cat mai simpla...dreptunghiulara...patrata .

#15
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Eu zic sa-ți răspunzi la intrebarea: " de ce vreau aceasta casa?" .
Apoi vei vedea ca iti va fi ușor sa stabilești camerele și numarul lor, care, daca e mic, s-ar putea încadra în cei 100 mp. Și atunci e "doar parter". (Am construit casa P+E, cu pod parțial de depozitare, ca acoperisul e complex, însă e mai mare și, chiar dacă am aprox 1000mp de teren, am eliminat din start "decât Parter")

Chiar dacă în acest moment te gândești la casa doar pentru a trai doar tu și soția,  ia în considerare valorificarea ulterioara a ei.

View Postrazvan-softpedia, on 20 mai 2023 - 17:35, said:

...
Oricum, casa as vrea sa o incep anul viitor, si sa o termin in vreo 5-6-7 ani, ...
Renunță la acearta idee , tâmpită as zica, dacă nu te superi.  După maxim 3 ani, daca nu e (măcar aproape) gata, va deveni o pacoste si motiv de nemultumiri.

#16
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 18.06.2017
Sfatul meu e cu cat mai mic cu atat mai bine, elimina orice nu e necesar si redu suprafetele la minim, ai numai avantaje, cheltui mai putin cu amenajarile, si cu mentenanta, incalzirea, etc.
Stiu multi oameni care au zis, ba, daca tot intru la cheltuieli, sa am si din aia, sa fac si aia, hai mai pun un etaj, o mansarda, ca e mic costul pentru acel extra, raportat la total, si acum au niste mastodonti de case care mananca bani la greu sa le finisezi, izolezi, etc.

Jmecheria e sa stai cat mai mult afara, acolo e viata, nu intre pereti... intre pereti poti sta si la bloc.
Desigur, fiecare decide in ce mod isi cheltuieste banii.

Cand te apuci de treaba poate faci si un ;jurnal de bord'.

Bafta si mult spor.

#17
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postrazvan-softpedia, on 20 mai 2023 - 15:48, said:

Designul caselor mici ( suprafata pana in 100 mp ), cu doua nivele, nu este deloc reusit.
Posted Image
Daca-l vezi pe @un_arhitect, aici pe forum, sa treci pe trotuarul celalalt. O sa-ti ia pixul cu care ai scris asta si o sa ti-l ... intelegi tu. :P
Daca o faci alimentara, da, ai dreptate.

View Postcristobob, on 20 mai 2023 - 18:15, said:

Renunță la acearta idee , tâmpită as zica, dacă nu te superi.  După maxim 3 ani, daca nu e (măcar aproape) gata, va deveni o pacoste si motiv de nemultumiri.
Stii ca ma enervezi, da? rau de tot.
Da' aici ai maaare dreptate.... Intreaba-ma de unde stiu!

View Postrazvan-softpedia, on 20 mai 2023 - 17:35, said:

Copiii nu intra in calcul in situatia de fata.
Ce varste au?
Mai vorbim....

Edited by viotl, 20 May 2023 - 18:40.


#18
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Regula de aur , casa cat mai mica si terenul cat mai mare Posted Image !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate