Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Fara zahar

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,050
  • Înscris: 23.09.2005

View PostEXIT, on 19 mai 2023 - 22:25, said:

Știai că mierea este un zahăr invertit?
Știai că fructoza este tot zahăr?

Toți oamenii care afirmă că nu mănâncă zahăr mănâncă zahăr în fiecare zi.

Expresia corecta ar fi fara zahar adaugat.

#38
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Postonisifor12, on 20 mai 2023 - 08:26, said:

Spală-te pe dinți că mi-ai maronit ecranul de la ce prostii și minciuni spui.
Omule, consumi cam multe glucide pt o simpla discutie pe forum. Eu mi-am exprimat punctul de vedere si am argumentat logic ce am spus, tu vad ca o iei personal si o dai in atacuri la persoana. Ia-o mai usor, e o simpla discutie!

Edited by Fane, 20 May 2023 - 09:11.


#39
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Daca ai rinichii sanatosi, inlocuirea zaharului (adaugat) cu miere o sa te faca sa te simti mult mai bine.

Problema este ca multi NU au rinichii 100% sanatosi si atunci apar problemele.
Fructoza genereaza acid uric. Pentru un adult sanatos asta nu ar fi o problema. Dar cum multi nu sunt sanatosi atunci intervin si problemele.

Pentru cineva care nu are rinichii optimi, desi suna ciudat, e mai sanatos sa manance zahar alb decat miere. Pentru el.

Depinde mult si cum combini mancarea.

Daca mananci 200 de grame de ceafa de porc care are un indice exagerat PRAL (cat sunt incarcati rinichii cu acid) si mai pui si 100g de miere peste ei, o sa te simti NASOL si cel mai probabil o sa te doara oasele si incheieturile. Posibil unii sa o dea si in guta.

Apoi multi dezvolta alergii la carbohidrati si cred ca zaharul e de vina. E de vina si zaharul, dar daca ingeri 300g de paine pe zi, sansele sunt mari ca painea sa iti faca de fapt rau. Nu trebuie sa ai boala celiaca pentru ca glutenul sa te dea peste cap.

De exemplu stafidele au un scor PRAL extrem de negativ, adica genereaza alcalinitate in sange.
Daca combini 50 de grame cu 100 de grame de ceafa de porc, iesi pe 0. Smochinele la fel.

Dpdv al sanatatii, e mai sanatos sa inlocuiesti zaharul rafinat ( adica si painea, granele ) cu fructele.
Doar ca e greu sa ii spui cuiva sa manance 3 banane dupa o ceafa de porc.

Dar am deviat. Mierea e perfecta daca esti sanatos. Nu creste glicemia IMEDIAT pentru ca fructoza e procesata in ficat si nu e asa rapida.
O combini cu un iaurt si o banana si glicemia o sa scada FOARTE incet. Daca mai pui si 4 nuci, iti tine de foame 4 ore.

#40
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

View PostFane, on 20 mai 2023 - 09:11, said:

Omule, consumi cam multe glucide pt o simpla discutie pe forum. Eu mi-am exprimat punctul de vedere si am argumentat logic ce am spus, tu vad ca o iei personal si o dai in atacuri la persoana. Ia-o mai usor, e o simpla discutie!
Tu ai început caterinca cu cubul de zahăr.

#41
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
In ultimele luni am redus zaharul aprope spre zero. Fara dulciuri, fara biscuti, fara covrigei, fara cipsuri. La cafea am inlocuit zaharul cu indulcitor Diamant de la kaufland.
Mananc 4 mese pe zi, fara alte restriciti. Uneori, intre mese mai mananc cate 1 fruct.  Ultima masa cu cel putin 3 ore inainte de somn.
Am slabit in 9 kg in 3 luni. Acum vreau sa renunt treptat si la indulcitor, posibil cu o cantitate foarte mica de zahar si sper sa ma mentin la greutatea actuala.

Edited by [mc]xtrem, 20 May 2023 - 10:36.


#42
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

View Postionutzitaly, on 19 mai 2023 - 22:59, said:

Zaharul, mierea, fructoza nu are ce cauta in dieta adultului, zero. Cu exceptia unui desert ocazional, Sa zicem de un 2,3 ori pe luna si 1,2 fructe pe zi:)

Decide-te, ca te contrazici.
1,2 fructe pe zi nu inseamna parte din dieta? Ce contin fructele majoritar? Nu fructoza?

View Poststefan0011, on 19 mai 2023 - 22:51, said:

Fara zahar e un pas, fără carbohidrați e pasul complet.

Sper ca vroiai sa zici fara carbohidrati simpli, nu fara carbohidrati, aia e deja eliminarea completa a unei grupe de macronutrienti si extremismul nu face bine,

View Poststefan0011, on 19 mai 2023 - 22:51, said:

Totuși cred ca soluția e cumpătarea și mișcarea, pana la urma pâinea e pomenita și în Biblie, Dumnezeu a lăsat pâinea sa fie mâncata (si) de oameni.

Clar, tot ce e mentionat in biblie e bun si trebuie urmat. TI-ai invalidat tot punctul de vedere cu argumentatia asta.

#43
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Eu încerc să mănânc cât se poate de puține prăjituri, adică produse ce conțin cantități semnificative de zahar la pungă - alb, brun, nu contează.
Și miere foarte puțină, de asemenea.

Cred ca problema cu zaharul alb nu este ca trece printr-un proces lung de prelucrare pana ajunge la forma dorită, ci faptul că are concentrație 100%.
Nu e diluat cu nimic, nu are strop de apa, de microconstituenți, de nimic.
Și asta îl face nociv de fapt, pt ca zici ca mănânci doar câteva lingurițe, dar acolo e o bombă :lol:.

Zahărul brun este de fapt zahar alb amestecat cu melasa, are niște microelemente în el, dar nici el nu e cine știe ce capodoperă pentru consum.

Edited by Chayah, 20 May 2023 - 11:49.


#44
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,050
  • Înscris: 23.09.2005
Ce nu stiu eu, este ca, de exemplu, si eu as renunta la zahar adaugat macar in ceai si cafea, dar daca le beau asa goale, parca te roade la stomac, o senzatie neplacuta dupa o ceasca de cafea si o cana de ceai.

La ceaiuri mai mult, ca incerc sa beau mai multe.

Oare te obisnuiesti cu ele in timp, asa fara zahar? Ma refer sa dispara senzatia aia neplacuta?

Edited by Phobos, 20 May 2023 - 15:44.


#45
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,050
  • Înscris: 23.09.2005
Iar mai jos un articol interesant despre zahar. Probabil ca majoritatea au auzit lucrurile din articol, dar poate sunt care nu stiu:

Zahar alb sau moartea alba
...

De ce sa nu consumam zahar alb

Dupa cum am vazut mai sus, zaharul a fost pe rand o ciudatenie, un inlocuitor al mierii, un medicament, un condiment, un mijloc de dominare, un produs de lux, ajungand azi un produs de larg consum.
Datorita necesitatii de a-l putea pastra si transporta pentru a putea fi comercializat, sucul dulce al trestiei de zahar ajunge sa fie transformat in cristale de zahar, iar mai apoi, in zilele noastre, datorita avansului tehnologic, aceste cristale sunt rafinate pana ajung la o puritate de 99,99% zaharoza(C12H22O11), acesta fiind zaharul tos pe care-l consumam in mod obisnuit.
Daca in 1880 consumul de zahar pentru o persoana era de 8 kg pe an, in prezent acesta a ajuns la 80 kg pe an si isi continua cresterea.

In crestere este si cantitatea de zahar ascuns, pe care o ingeram din produse considerate in mod obisnuit a fi sarate, cum ar fi ketch-up-ul (23% zahar), fulgii de porumb (8% zahar), painea sau majoritatea produselor conservate.
Zaharul este unul dintre alimentele cele mai studiate si mai contestate de medicina, fie ea clasica ori naturista.
Fiind un aliment foarte concentrat(99,99% zaharoza fata de doar 14-22% continutul de zaharoza al sfeclei sau trestiei de zahar), el uzeaza pur si simplu anumite organe.

Pentru un organism adaptat de milioane de ani sa se hraneasca cu zaharuri complexe din fructe, miere, cereale si legume, ingerarea unei ciocolate sau a altor dulciuri concentrate este un adevarat soc, care produce dezechilibre in lant :
  
  -  zaharul strabate cu usurinta intestinul subtire ajungand in sange, unde provoaca o stare de hiperglicemie;
  -  aceasta va determina o stare de excitare fizica si nervoasa;
  -  pancreasul alertat peste masura, secreta mai multa insulina decat normal, ceea ce are ca rezultat scaderea zaharului din sange sub medie, asa incat in scurt timp se instaleaza o stare de hipoglicemie;
  -  ficatul isi face datoria si transfera o parte din rezervele sale de glucide in sange.

Aceste alternante deregleaza intreg metabolismul si, in timp, obosesc si uzeaza organismul (mai ales pancreasul), epuizand in acelasi timp sistemul nervos. Chiar daca organismul uman are o mare capacitate de adaptare, si suporta o vreme aceste fenomene, in timp, insa, apar probleme de sanatate.

Tulburari provocate de consumul de zahar alb

pancreasul suprasolicitat se deregleaza, normalizand tot mai greu glicemia, ceea ce duce la diabetul zaharat, cu toate consecintele sale cumplite: de la orbire, la tulburari circulatorii majore ori boli cardiace fatale. In Romania se estimeaza ca peste sase sute de mii de oameni sufera, in diferite stadii, de diabet.
sistemul imunitar este partial inactivat vreme de cateva ore dupa ingerarea zaharului, printr-un lant de procese hormonale complexe. Aceasta duce la o expunere periculoasa si inutila la gripa, boli de plamani, rinita, sinuzita infectii urinare si intestinale, etc.
o serie de alte boli cum ar fi: reumatismul, anemia, astenia, degenerescenta osoasa, cancerul, scleroza multipla, sinuzita, tulburarile hormonale se agraveaza ca o consecinta a consumului de zahar si se retrag ca prin farmec o data ce am renuntat la el.
Majoritatea oamenilor nu considera dependenta de zahar la fel de grava ca si cea de tutun, de alcool sau droguri. La urma urmei, cat de periculos poate fi un pahar de suc sau o ciocolata, isi spun ei… ar trebui insa sa aiba toate motivele de ingrijorare, deoarece zaharul actioneaza exact ca si stupefiantele.
El declanseaza in creier eliberarea unor substante cunoscute ca si opioide care creeaza o senzatie de placere. Zonele din creier care se activeaza atunci cand ne dorim ceva dulce sunt aceleasi cu cele care se activeaza in cazul dependentilor cand acestia au nevoie de drog.
Pentru a demonstra ca zaharul alb este un drog similar cu opiumul, morfina sau heroina, oamenii de stiinta au administrat unor iubitori de dulce un medicament care blocheaza eliberarea opioidelor. La scurt timp dupa acest tratament, subiectii nu au mai aratat nici un interes fata de dulciuri.

Acest zahar alb rafinat este extrem de periculos pentru sanatate. Prin rafinare lantul complex al carbohidratilor se rupe si acestia ajung brusc in sange, unde produc o descarcare rapida de energie.
Aceasta este urmata de o cadere, datorata eforturilor organismului de a reechilibra nivelul glucidelor. De aici o multime de probleme de sanatate: tulburari de metabolism, afectarea sistemului imunitar, tulburari digestive, cresterea nivelului de grasimi din sange, diabet, obezitate, probleme cu dintii, probleme cardio-vasculare, deficit de vitamina B.
Vitamina B este consumata in mare cantitate pentru asimilarea glucidelor. Organismul este astfel nevoit sa apeleze la rezervele sale de vitamina B pentru a metaboliza zaharul consumat in cantitate tot mai mare si astfel acesta ajunge la oboseala, depresie, dificultati de concentrare, de memorie si de perceptie sau chiar nevroze.
In plus aportul de zahar confera doar o senzatie de satietate pe moment, insa el nu aduce organismului nutrientii de care acesta are nevoie (de ex: sfecla de zahar contine 50 nutrienti, nu doar zaharoza).

Dulce, dar sanatos

Mierea

Cel mai potrivit inlocuitor natural pentru zahar alb este mierea de albine, un amestec foarte complex de zaharuri naturale, un produs viu, care contine substante special facute sa ajute organismul.
Mierea este o comoara intalnita in cel mai pretios castel din lume: stupul de albine.
Mierea este cunoscuta ca fiind ingredientul de baza in mastile pe care regina Cleopatra le folosea ca sa-si mentina frumusetea si tineretea.
Studiile realizate de-a lungul timpului au dovedit ca mierea este un aliment eficient nu doar in mentinerea frumusetii fizice, ci si in pastrarea sanatatii intregului organism.

Mierea…

este bogata in vitamine (in special cele din grupa B), minerale si aminoacizi
este singurul aliment care nu se altereaza
este cel mai rapid si mai puternic energizant natural, avand un continut mare de carbohidrati
poate fi folosita ca remediu impotriva racelii
este bogata in antioxidanti, acestia fiind aliati de nadejde in prevenirea cancerului si a bolilor de inima
are o actiune benefica asupra principalelor sisteme din organism, printre care se numara si tubul digestiv sau caile respiratorii.
previne infectiile
este un foarte bun detoxifiant, stimulaza digestia si metabolismul si favorizeaza tranzitul intestina

Prezenta enzimelor in miere este o masura a calitatii acesteia, in timp ce lipsa lor indica degradarea sau falsificarea mierii. Cu timpul enzimele se inactiveaza, iar, prin incalzire la peste 50°C, calitatea lor dispare ireversibil.
De aceea trebuie consumata, in scopuri terapeutice, mierea din ultimul an de productie si care nu a fost incalzita in scopul fluidizarii la mai mult de 45°C.
Fructele proaspete care contin o proportie ideala a diferitelor tipuri de zaharuri
Sucurile, salatele de fructe, fructele raw sunt o adevarata relaxare pentru organism, ducand la normalizarea glicemiei, la reglarea functiilor pancreasului, la rafinarea gustului, precum si a perceptiilor olfactive.
De asemenea, fructele uscate (stafidele, smochinele, curmalele, caisele deshidratate etc.) sunt un excelent inlocuitor al zaharului, fiind chiar mai concentrate datorita eliminarii apei.
Despre fructe uscate puteti citi mai multe in articolul
“Fructe uscate – un snack sanatos sau nu?”

Zaharul brun

Zaharul brun este un alt inlocuitor pentru zahar alb.
Este asemanator cu zaharul obisnuit dar considerabil mai inchis la culoare (datorita continutului de 3,5-6,5% melasa) si cu o forma mai neregulata.
Alti inlocuitori ai zaharului

Alti inlocuitori naturali ai zaharului pot fi:

sirop de agave
sirop de orez
sirop de artar
sirop de tapioca
fructoza si dextroza
extract de stevie
melasa.

Edited by Phobos, 20 May 2023 - 15:55.


#46
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostPhobos, on 20 mai 2023 - 15:54, said:

Fiind un aliment foarte concentrat(99,99% zaharoza fata de doar 14-22% continutul de zaharoza al sfeclei sau trestiei de zahar), el uzeaza pur si simplu anumite organe.
Bazaconii. Cine manaca zahar ca atare ?

#47
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,050
  • Înscris: 23.09.2005
Pai ce importanta daca-l mananci cu lingura si dupa aia bei cafeaua sau il bagi in cafea?

#48
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View Postionut76, on 19 mai 2023 - 23:14, said:

...
Ca se gaseste si miere contrafacuta, da, sunt de acord, dar mierea naturala nu are nicio legatura cu zaharul, care este un produs artificial, de sinteza, unul din binefacerile chimiei moderne. Este, insa, adevarat ca mierea, zaharul, fructele, piinea etc cresc glicemia.
Mierea naturală este un zahăr invertit.

#49
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
Nu am investigat deloc inlocuitorii de zahar, doar am cumparat in trecut extract de stevie, care era extrem de dulce si cam
neplacut la gust.

Inteleg ca nu iti ridica insulina si nu iti solicita ficatul, dar ma gandesc cit timp va dura pina gasesc efecte negative.

Edited by rigmarole, 20 May 2023 - 17:45.


#50
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,050
  • Înscris: 23.09.2005
Mie imi pare cam scumpa.

#51
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 29.10.2017
What is the glycemic index of sugar?
It’s a common misconception that sugar has a high glycemic index. In fact, sugar (sucrose) has a medium GI of 65. Sucrose is only 50% glucose, with the other 50% being fructose, which is why it has only a moderate effect on blood glucose levels. The GI of various other sugars are listed below in comparison to sugar:

Indexul glicemic pentru paine, orez, cartofi e mai mare ca al zaharului. Deci daca scoti zaharul si zaharul adaugat din alimentatie dar consumi surse de carbohidrati cu indice glicemic mare nu vei observa mare lucru.

Singurul mod e sa mananci low carb sau doar surse de carbohidrati cu indice glicemic scazut.

#52
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

View PostPhobos, on 20 mai 2023 - 15:54, said:

In crestere este si cantitatea de zahar ascuns, pe care o ingeram din produse considerate in mod obisnuit a fi sarate, cum ar fi ketch-up-ul (23% zahar), fulgii de porumb (8% zahar), painea sau majoritatea produselor conservate.

Aha, asa ai ajuns la miezul problemei.
Zaharul ascuns pe care nu avem idee ca il mancam, daca nu stim sa citim eticheta sau daca nu o citim.

#53
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Am asa o vaga impresie ca multi dintre cei care au scris pe acest subiect sunt batrani si diabetici sau cu risc de diabet, de aceea pentru ei zaharul este o problema sau o amenintare. Ei au facut un abuz de ceva in trecut. Daca tu consumi zahar doar in ceai sau in cafea nu ai problema asta.

Secretul sanatatii este echilibrul.

#54
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,081
  • Înscris: 04.03.2014

View PostRockyy, on 22 mai 2023 - 04:00, said:

Am asa o vaga impresie ca multi dintre cei care au scris pe acest subiect sunt batrani si diabetici sau cu risc de diabet, de aceea pentru ei zaharul este o problema sau o amenintare. Ei au facut un abuz de ceva in trecut. Daca tu consumi zahar doar in ceai sau in cafea nu ai problema asta.

Secretul sanatatii este echilibrul.

Faci miscare, te uiti in oglinda si nu vezi burta, glicemia dupa 7,8 ore de somn e pe la 80, da, nu crede nimeni ca o cafea indulcita sau un ceai indulcit, un desert doua pe saptamana sunt o problema.  Dar cate persoane sunt in cazul asta?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate