Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Fara zahar

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Și la copii sa fie permis?

#20
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Sa va spun si eu: de vreo 5-6 ani de cind practic apicultura (adica sunt marele maestru si stapin absolut a 20 de stupi de albine) am inceput sa maninc din ce in ce mai putin zahar, in ideea initiala de a compensa cu miere. Numai ca nu imi mai vine sa maninc nici miere, desi e chiar...miere, de toata increderea. Imi este greu sa cuantific cita miere maninc pe an, probabil 2-3 kg desi o am la discretie. Zahar consum ocazional in vreun suc/bomboana etc., dar sa tinem cont ca piinea are zahar, fructele sunt dulci (nu zahar, dar tot cresc glicemia, ca si mierea). Am perioade in care lucrez mult (cu capul) si as rupe o ciocolata din aceea groasa de un deget. Imi retin, totusi, pofta avind in fata analizele (bune) si tinind cont de virsta. Pe scurt: sa mincam din ce in ce mai putin zahar si sa incercam sa il inlocuim cu miere (dar tot putina) si cu indulcitorii aceia din stevie, am vazut ceva in magazine, dar nu am incercat, recunosc.

View PostEXIT, on 19 mai 2023 - 22:25, said:

Știai că mierea este un zahăr invertit?
Știai că fructoza este tot zahăr?

Toți oamenii care afirmă că nu mănâncă zahăr mănâncă zahăr în fiecare zi.

Mierea este un produs natural adunat si prelucrat de albine, amestecat cu saliva lor si depus in celule la o anumita umiditate. Nu expun acum beneficiile mierii de albine. Ca se gaseste si miere contrafacuta, da, sunt de acord, dar mierea naturala nu are nicio legatura cu zaharul, care este un produs artificial, de sinteza, unul din binefacerile chimiei moderne. Este, insa, adevarat ca mierea, zaharul, fructele, piinea etc cresc glicemia.

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Zaharul este un produs natural, cu nimic inferior mierii. Nu este un produs de sinteza.

Edited by pasilla, 19 May 2023 - 23:41.


#22
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
E un produs ultraprocesat. Nu mai e o bârfă la coltul străzii, chiar și medicii alopati o știu acum, zaharul favorizează apariția și dezvoltarea cancerului.

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Adica un produs cu puritate mai mare decat mierea ?

Compozitie miere:

Fructose: 38.2%
Glucose: 31.3%
Maltose: 7.1%
Sucrose: 1.3%
Water: 17.2%
Higher sugars: 1.5%
Ash: 0.2%
Other/undetermined: 3.2%

#24
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

View Postpasilla, on 19 mai 2023 - 23:41, said:

Zaharul este un produs natural, cu nimic inferior mierii. Nu este un produs de sinteza.

Un produs super procesat si rasprocesat. Ai impresia ca zaharul e asa alb si pur de la mama natura? :)

La mine in casa cred ca se consuma 1 kg de zahar pe an, daca se consuma atat. Rar fac cate un chec sau prajitura cand am musafiri pofticiosi - oricum de cele mai multe ori nu-mi ies. :D
Sucuri mai beau cand sunt in oras si n-am alternative, doar bitter lemon. In rest sunt zahar free.

#25
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,077
  • Înscris: 04.03.2014

View Poststefan0011, on 19 mai 2023 - 23:01, said:

Și la copii sa fie permis?

Limitat si avut grija sa stea in parametrii buni ai greutatii, de obicei aleaga toata ziua si au nevoie de energie:)

#26
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 24.07.2022
zaharul e din planta si stim ca trebuie sa consumam cat mai multe plante la masa, pe langa carne si restul.

Edited by Punter, 20 May 2023 - 04:47.


#27
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
Si tutunul si cianura sunt din plante.


Zaharul, inclusiv cel din fructe, trebuie considerat ca un drog recreational.
Iti distruge ficatul, creierul. poate produce cancer, si multe altele.

Se poate trai perfect fara zahar.

#28
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

View Postgogosaru100, on 19 mai 2023 - 21:34, said:

apar mai multi neuroni(devii mai destept)
aia cand mor, morti raman. de la 21-23 ani neuronii "mor" in mod natural
exista unele studii ca celulele gliale preiau locul neuronilor morti dar nu e sigur 100%
Fals. Știri false de mulți ani, deja.
However! Science has since discovered that neurons can actually regenerate using a really unique method if an area of the brain gets damaged – we call this method neurogenesis. What happens is the brain uses a secret supply of neural stem cells and transforms them into new neurons without using mitosis. Stem cells are a bit like baby cells which haven’t been given a job yet (maybe this is why scientists call them immature cells!).

6 Types Of Exercises That Increase Neurogenesis

NEURONII SE REGENEREAZA?
Cand celulele din creierul adult sunt afectate, acestea revin la o stare embrionara, arata cele mai recente studii in domeniu. Potrivit unei cercetari realizate de oamenii de stiinta de la Universitatea din California, celulele au capacitatea de a recrea noi conexiuni, care, in conditii propice, ajuta la restabilirea functiei pierdute.

Cu ajutorul unor instrumente ale neurostiintei moderne, geneticii moleculare, virusologiei si puterii de calcul, cercetatorii au reusit, pentru prima data, sa identifice cum intregul set de gene dintr-o celula a creierului adult se reseteaza pentru a se regenera. Aceasta descoperire, spun oamenii de stiinta americani, ofera o perspectiva fundamentala in ceea ce priveste regenerarea neuronilor.

cercetatorii-au-identificat-procesul-care-permite-regenerarea-neuronilor-din-ochi-si-creier

Neuronii se regenerează, o spun cu tărie cercetătorii

DO BRAIN CELLS REGENERATE? YES, AND YOU CAN HELP

Nerve Fiber Regeneration

Magnesium Promotes the Regeneration of the Peripheral Nerve

This knowledge has enabled us to use neuroregeneration and plasticity induction techniques to stimulate the sprouting of nascent neurons and modulate labile ones. Neurorehabilitation techniques have also been developed to incorporate our current understanding of movement, resulting in an enhanced recovery of function by guiding nascent and labile neurons into the appropriate end locations effectively.

As we all know, damage to the nerve cells of the central nervous system results in permanent impairment of function owing to the inability of the cell to regenerate. However, in an article in the January issue of Nature Neuroscience, neurobiologist Pate Skene and colleagues reported that the expression of two genes encoding the regulatory proteins GAP-43 and CAP-23 induced damaged spinal-cord neurons to successfully regenerate. The finding offers the tantalising suggestion that only a small number of genes might need to be adjusted in gene therapy to regenerate damaged spinal cord neurons. D.M.

https://www.sfatulme...area-neuronilor

Un miracol numit NEUROPLASTICITATE

Plus youtube pentru comozi (ca și mine) care cred că cititul este procrastinare:
https://www.youtube....on regeneration

Edited by onisifor12, 20 May 2023 - 05:54.


#29
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,242
  • Înscris: 05.06.2002
Zaharul concentrat e un aliment introdus in dieta omului de rand de vreo 100 si ceva de ani. E o bomba calorica, organismul nostru n-a avut timp sa se adapteze la asa ceva. Nu pierzi nimic daca-l excluzi din alimentatie (normal, si produsele care-l contin). Raman arhisuficiente glucide in alte alimente. De exemplu fructele contin glucide, dar contin si fibre si vitamine si minerale si cam greu sa ai echivalentul aportului de glucide care-l ai dupa ce ai mancat o tableta de ciocolata mancand fructe.

Deci eliminarea zaharului concentrat e o chestie chiar foarte buna, dar nu si eliminarea tuturor glucidelor, fiindca noi nu avem organism de pradatori sa functioneze aproape exclusiv pe baza de proteine si grasimi, ciclul lui krebs trebuie alimentat. Creierul, de exempu, functioneaza cel mai bine pe glucide, asa ca nu-i totusi o ideie rea ca inainte de un examen sa faci o exceptie de la regula si sa mananci o ciocolata, sau mai bine, cereale.

Inlocuirea zaharului cu miere nu-i o ideie foarte ok, mierea nu-i un aliment pe care omul il avea la discretie in trecut.

Edited by Fane, 20 May 2023 - 06:20.


#30
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,045
  • Înscris: 26.11.2001
Hai bre ca pana si ce mancam trebuie promovat de "influenceri", chiar in halul asta am ajuns .... Nu mai stim sa gandim cu capul nostru ?

Zaharul e un drog nenorocit, poti sa iei suficient "dulce" din fructe care nu ridica glicemia la cer, gen afine (gasesti in orice Lidl, Kaufland, etc). Nu baga in tine 500 grame odata si ai sa fii ok.

#31
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

View PostFane, on 20 mai 2023 - 06:13, said:

Oamenii nu aveau calculatoare și smartphonuri la discreție în trecut, așa că nu e o idee bună să butonezi; mai bine trimiți scrisori că asta am făcut de mii de ani. Ă? Cum îți sună? Logic?
Altfel, mierea este salivă de insectă, deci scârboasă.
Și apropo de adaptare, o dată când ești epuizat după efort, sport, ceva anaerob, bagă ceva dulce cu zahăr din ăsta infect procesat, otrăvitor. Ce zici, te adaptezi cu greu și îți vine să vomiți prima data sau instant și vrei mai mult?
Tocmai asta e, că dă recomensă instantă și se adaptează instant consumatorul, de asta este (ca) un drog.
Altfel, un subiect deja discutat de atâtea ori detaliat pe acest forum.
Un carnivor/ omnivor de rând (ce probabil are și dantura avariată) o să zică (în sfârșit) că zahărul nu e bun, otrăvitor pe termen lung.
Un vegan o să zică mereu că zahărul e bun sau că oricum nu ai cum să nu consumi zahăr, chiar și dacă ne referim strict la zahăr procesat ce se bagă și în pâine, prăjeli etc.

A auzit cineva de OBEZITATE?

Edited by onisifor12, 20 May 2023 - 06:48.


#32
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007
mâncā mā tot ce poftesti, doar nu vrei sa mori sanatos tun..

Edited by laffin, 20 May 2023 - 07:10.


#33
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,242
  • Înscris: 05.06.2002

View Postonisifor12, on 20 mai 2023 - 06:46, said:


Oamenii nu aveau calculatoare și smartphonuri la discreție în trecut, așa că nu e o idee bună să butonezi; mai bine trimiți scrisori că asta am făcut de mii de ani. Ă? Cum îți sună? Logic?
Altfel, mierea este salivă de insectă, deci scârboasă.
Și apropo de adaptare, o dată când ești epuizat după efort, sport, ceva anaerob, bagă ceva dulce cu zahăr din ăsta infect procesat, otrăvitor. Ce zici, te adaptezi cu greu și îți vine să vomiți prima data sau instant și vrei mai mult?
Tocmai asta e, că dă recomensă instantă și se adaptează instant consumatorul, de asta este (ca) un drog.
Altfel, un subiect deja discutat de atâtea ori detaliat pe acest forum.
Un carnivor/ omnivor de rând (ce probabil are și dantura avariată) o să zică (în sfârșit) că zahărul nu e bun, otrăvitor pe termen lung.
Un vegan o să zică mereu că zahărul e bun sau că oricum nu ai cum să nu consumi zahăr, chiar și dacă ne referim strict la zahăr procesat ce se bagă și în pâine, prăjeli etc.

A auzit cineva de OBEZITATE?
Ia unncub de zahar, ca ai glicemia scazuta!

#34
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Spală-te pe dinți că mi-ai maronit ecranul de la ce prostii și minciuni spui.

Edited by onisifor12, 20 May 2023 - 08:26.


#35
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View Postsorin147, on 19 mai 2023 - 22:18, said:

Grija mare la astia de pe net ca cine stie cum dai de unul care lauda saritul de pe pod si te afisezi pe asfalt cu creierii iesiti prin ochi.
Nu-i asa greu sa renunti la unele lucruri, am stat un an fara alcool, ceva perioade intre 1 saptamana si 1 luna fara dulciuri si n-am crapat... pana acum. Iti propui ceva, gandesti cu capul tau daca e o idee buna si te apuci de treaba.
Eu nu am consumat  alcool niciodata si ma simt foarte bine
Unii spun :domne ,corpul are nevoie si de putin alcool,FALS

View Postonisifor12, on 20 mai 2023 - 06:46, said:

Oamenii nu aveau calculatoare și smartphonuri la discreție în trecut, așa că nu e o idee bună să butonezi; mai bine trimiți scrisori că asta am făcut de mii de ani. Ă? Cum îți sună? Logic?
Altfel, mierea este salivă de insectă, deci scârboasă.
Și apropo de adaptare, o dată când ești epuizat după efort, sport, ceva anaerob, bagă ceva dulce cu zahăr din ăsta infect procesat, otrăvitor. Ce zici, te adaptezi cu greu și îți vine să vomiți prima data sau instant și vrei mai mult?
Tocmai asta e, că dă recomensă instantă și se adaptează instant consumatorul, de asta este (ca) un drog.
Altfel, un subiect deja discutat de atâtea ori detaliat pe acest forum.
Un carnivor/ omnivor de rând (ce probabil are și dantura avariată) o să zică (în sfârșit) că zahărul nu e bun, otrăvitor pe termen lung.
Un vegan o să zică mereu că zahărul e bun sau că oricum nu ai cum să nu consumi zahăr, chiar și dacă ne referim strict la zahăr procesat ce se bagă și în pâine, prăjeli etc.

A auzit cineva de OBEZITATE?
De cacateii de albina nu zici,ii mananca lumea cu mare placerePosted Image

#36
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Nu știu la ce te referi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate