Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Fara zahar

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
De dieta fara zahar se stia de multi ani in vest, dar acum influentarul Cipri Kaiser a adus-o si in Romania

Se pare ca exista numai beneficii,scazi in greutate,cresti in muschi,te simti tot timpu bine,apar mai multi neuroni(devii mai destept), scad riscurile ptr diferite boli comune etc

Sunt tentat sa incerc, dar 14 zile mi se pare foarte mult.
Eu beau cam 1 doza de cola la 2-3 zile si cam 1 litru de suc de portocale la 2 zile.
As putea sa renunt la cola, dar cum renunt la sucul de portocale? Ma gandesc ca si acela are zahar chiar daca e natural

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rrK22_AfCpU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
ce ne-am face fara influenzeri...pai daca ala a zis...,nu e lege ? ce mai intrebi la amaratii de pe forumuri...noi nu stim ce e aia influenza...

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu nu mai consum deloc (adica zero) dulciuri/zahar de vreo 10 ani. Pur si simplu nu simt nevoia. Mai am uneori pofte, dar imi trec instant.
Interesant e ca nu scazi in greutate,cresti in muschi,te simti tot timpu bine.

Edited by pasilla, 19 May 2023 - 21:32.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,611
  • Înscris: 07.02.2003

 dtd234, on 19 mai 2023 - 21:20, said:

,te simti tot timpu bine,
Nu te simti bine tot timpul daca nu iei chiar deloc zahar, o sa ai mai multe depresii pentru ca este afectat creierul, iti zic din experienta Posted Image
Sunt momente in care niste zahar iti schimba ziua dintr-una mohorata in una vesela si productiva. Bine poti sa nu iei nimic indulcit daca mananci mancare care are indice glucidic ridicat sau fructoza... ca pana la urma tot zahar e de fapt. Asa poti sa zici mama nu mananc zahar... ba mananci dar din alte surse.
Evident fara exces... dar nici chiar deloc nu e bine, te simti prost. Mai ai si momente cand iti pica glicemia sau te simti infrigurat.

Edited by andreic, 19 May 2023 - 21:37.


#5
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 06.08.2015
apar mai multi neuroni(devii mai destept)

aia cand mor, morti raman. de la 21-23 ani neuronii "mor" in mod natural

exista unele studii ca celulele gliale preiau locul neuronilor morti dar nu e sigur 100%

Edited by gogosaru100, 19 May 2023 - 21:34.


#6
lone-wolf

lone-wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 27.06.2007

 dtd234, on 19 mai 2023 - 21:20, said:

[...]apar mai multi neuroni(devii mai destept)[...]
Pai daca devii mai destept, nu te mai uiti la "influentar", ceea ce nu-i rau deloc...:D

#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Initiator, da-i cautare dupa "Starea Sanatatii"; sa auzi ce spune Patraru din 2 in 2 minute (citand si surse). Aia nu-i dieta, e un mod de viata o importanta recomandare. Ca si "Fumatul provoaca cancer". Nu-i musai de urmat.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zXiQgTZZqPg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
P.S. "Fara Zahar" e si numele unei trupe haioase.

Edited by __Dan__, 19 May 2023 - 21:49.


#8
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,892
  • Înscris: 07.08.2008

 dtd234, on 19 mai 2023 - 21:20, said:

acum influentarul Cipri Kaiser a adus-o si in Romania
In spate sau cu busul? A putut sa o aduca sau poate s-a uitat putin la ce s-a mai postat si a zis sa o reincalzeasca?

https://www.youtube....ieta fara zahar

#9
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Asta e bine de facut in iulie si august cand e canicula.

Pentru cine inca nu a incercat, dupa 2-3 zile cand s-au dus dracu toate rezervele de glicogen din corp, o sa te ia un frig de o sa te miri unde e incalzirea aia globala de care tot vorbeau.

Intr-adevar te simti mult mai bine. E totusi bine sa ingeri macar un 40-60-80grame pe zi. Sau macar o data la 2-3 zile sa iti incarci iar rezervele.
Dupa trei zile fara zahar, daca mananci o ciocolata, o sa ti se umfle muschii ca hulk :)))

#10
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017

 dtd234, on 19 mai 2023 - 21:20, said:

Eu beau cam 1 doza de cola la 2-3 zile si cam 1 litru de suc de portocale la 2 zile.
As putea sa renunt la cola, dar cum renunt la sucul de portocale?

Titlul clipului e 'Ce se întâmplă dacă nu mancăm zahăr 14 zile ?'

dar cand incepe sa vorbeasca mentioneaza 'daca renuntam la ZAHAR SI CARBOHIDRATI'
pe urma pe la mijlocul clipului ZAHAR SI PRODUSE CARE CONTIN ZAHAR
pe urma ZAHAR
pe urma din nou ZAHAR SI CARBOHIDRATI'
adica o contradictie de termeni/scop

Ce este zaharul? Este ala la punga Margaritar, Coronita etc  Si in contextul asta si orice produs care are zahar adaugat

Ce sunt carbohidratii? Aici intra o gama larga de alimente care contin in mod natural divese forme de carbohidrati simplii sau complecsi cu diversi indici glicemici
ca fructele si legumele, orezul, pastele

Deci este vorba doar de eliminarea zaharului si a produselor cu zahar adaugat, sau un regim 100% ZERO CARB?

#11
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006
Am incercat vreun an fara zahar si nu am observat mari beneficii in afara ca parca aveam mintea mai ascutita.

De scazut in greutate nu a fost vorba, doar m-am mentinut cu greu.

Ar merge ca sa-ti satisfaci nevoia de dulce, amestecate intr-un castron: ovaz cu lapte, banana taiata plus o lingurita de miere.

#12
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Eu nu pricep nici sa ma impusti cum functioneaza treaba asta, ca cica devii mai destept daca nu mai consumi zahar, insa zaharul din cate stiu eu e principalul lui 'combustibil' pentru a functiona la 'turatii' normale.

 gogosaru100, on 19 mai 2023 - 21:34, said:

exista unele studii ca celulele gliale preiau locul neuronilor morti dar nu e sigur 100%
Pai n-or ramanea vagauni prin cap, nu? :)

#13
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,362
  • Înscris: 11.08.2003
Grija mare la astia de pe net ca cine stie cum dai de unul care lauda saritul de pe pod si te afisezi pe asfalt cu creierii iesiti prin ochi.
Nu-i asa greu sa renunti la unele lucruri, am stat un an fara alcool, ceva perioade intre 1 saptamana si 1 luna fara dulciuri si n-am crapat... pana acum. Iti propui ceva, gandesti cu capul tau daca e o idee buna si te apuci de treaba.

#14
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

 Sephh, on 19 mai 2023 - 21:59, said:

Am incercat vreun an fara zahar...

Ar merge ca sa-ti satisfaci nevoia de dulce, amestecate intr-un castron: ovaz cu lapte, banana taiata plus o lingurita de miere.
Știai că mierea este un zahăr invertit?
Știai că fructoza este tot zahăr?

Toți oamenii care afirmă că nu mănâncă zahăr mănâncă zahăr în fiecare zi.

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Sephh, on 19 mai 2023 - 21:59, said:

Ar merge ca sa-ti satisfaci nevoia de dulce, amestecate intr-un castron: ovaz cu lapte, banana taiata plus o lingurita de miere.
Aia e deja exces, nu numai satisfacerea nevoii de dulce.

#16
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 02.12.2007
Zahar este si in paine.

#17
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Fara zahar e un pas, fără carbohidrați e pasul complet.
Sunt mulți doctori americani care promovează asta, dar cred ca e pt cei care sunt f sedentari. Dacă sapi în gradina sau lucrezi pe șantier, consumi destulă energie cât sa mai poți manca și ceva paine/dulciuri.

Totuși cred ca soluția e cumpătarea și mișcarea, pana la urma pâinea e pomenita și în Biblie, Dumnezeu a lăsat pâinea sa fie mâncata (si) de oameni.

#18
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,075
  • Înscris: 04.03.2014
Zaharul, mierea, fructoza nu are ce cauta in dieta adultului, zero. Cu exceptia unui desert ocazional, Sa zicem de un 2,3 ori pe luna si 1,2 fructe pe zi:)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate