Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

PlayStation 4 SH sau nu

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006
Sunt un necunoscător complet al fenomenului PlayStation sau XBox.
Doresc să încep să mă joc pe așa ceva, merită să îmi cumpăr un PlayStation 4 SH la un preț între 650 și 800 lei ?
Știu că a există și modelul 5 dar nu am 2500 lei + sau -



#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Eu as spune ca merita. Dar daca poti, alege un PS 4 Pro. Daca nu, e ok un PS4 Slim, e din cate stiu cel mai nou aparut (in afara de PS4 Pro) si ai sanse mai mari sa nu fi fost forjat la maxim timp de ani de zile intr-un spatiu inchis.
Si ti-as recomanda ori sa-l desfaci acasa, sa-l cureti de praf (daca te pricepi la asta), ori sa-l duci la un service sa-l curete cei de-acolo. Daca nu a fost desfacut niciodata, sigur are ceva praf si scame prin interior, care afecteaza racirea.

Edited by Hider141, 19 May 2023 - 12:35.


#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
eu asi alege un pc, cu abonament la geforce now, joci ce vrei pe un pc modest.La playstation ai o gramada de limitari.

#4
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
La fiu meu i am luat PS4 Pro. il calareste continuu si nu a avut niciodata probleme in toti anii astia.
Pana in 200 de euro nu ai consola mai buna.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
problema la (orice) consola este ca trebuie sa cumperi jocuri fizice / digitale / abonament psn (depasesti costurile de achizitie instant daca iei titluri noi sau vrei sa joci online)

Edited by Lex404, 19 May 2023 - 14:31.
fara furat


#6
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006

 fqx, on 19 mai 2023 - 12:57, said:

eu asi alege un pc, cu abonament la geforce now .......
Este o idee și asta mai ales că "am moștenit" un PC al copilului (tot eu l-am cumpărat acum 6-7 ani!)
Geforce ăsta merge pe orice sistem ? și pot accesa orice joc cum fac cu filmele de pe Netflix sau Disney ??
Sunt la pensie și trebuie să îmi ocup timpul cu ceva

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Merita! Eu i-am luat noua, dar nu merita, ar fi trebuit sa iau SH, clar!
Totodata, ar fi de mentionat ca un upgrade serios e sa-i pui ulterior un SSD.
Si aici ar fi ceva mai bun un tip de PS4 care are SATA3. Al meu a venit cu SATA2, ca asa pun asta in consolele astea, numai mizerii.
Dar si pe SATA2, un SSD aduce o imbunatatire barosana in ceea ce priveste timpii de incarcare ai jocului, dar si durata updateurilor destul de frecvente.
.
Daca poti sa gasesrti ceva cu SATA3, ar fi si mai bine, sa folosesti mai apoi viteza maxima de 300Mbps , altfel esti limitat la 150Mbps. Repet, si la SATA2 merita upgradeul la SSD. Mai ales ca s-au ieftinit si astea destul de mult.

Nu stiu sa zic care varianta de PS4 are SATA3, dar gasesti informatia pe net. Probabil ca merge ceva mai rapid cu SSD.

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

 MembruAnonim, on 19 mai 2023 - 14:01, said:

problema la (orice) consola este ca trebuie sa cumperi jocuri fizice / digitale / abonament psn (depasesti costurile de achizitie instant daca iei titluri noi sau vrei sa joci online)


Macar pe consola mai ai fizice si le poti vinde, poti cumpara SH, pe PC sunt doar digitale...

PS4 are o gramada de jocuri si e okish in bugetul ala. Mai ales ca gasesti multe SH.

GForceNow nu as recomanda... motivul e ca:
1. Trebuie sa cumperi jocurile separat
2. e o librarie limitata si mereu cate un scandal cu publisherii si te trezesti ca jocul pe care l-ai jucat 3 luni pe GFN dispare din serviciu subit.

O alta solutie mai e xbox series S, pe la 1200 lei sau mai putin. E consola de generatie actuala, problema e ca e doar digitala (deci nu poti baga discuri in ea)

#9
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 16.01.2010

 stavreschi, on 19 mai 2023 - 12:26, said:

Sunt un necunoscător complet al fenomenului PlayStation sau XBox.
Doresc să încep să mă joc pe așa ceva, merită să îmi cumpăr un PlayStation 4 SH la un preț între 650 și 800 lei ?
Știu că a există și modelul 5 dar nu am 2500 lei + sau -
Nu, am văzut series s sh începând de la 500, doar dacă vrei neapărat PlayStation.

Edited by yuukan, 19 May 2023 - 14:44.


#10
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 stavreschi, on 19 mai 2023 - 14:16, said:

Este o idee și asta mai ales că "am moștenit" un PC al copilului (tot eu l-am cumpărat acum 6-7 ani!)
Geforce ăsta merge pe orice sistem ? și pot accesa orice joc cum fac cu filmele de pe Netflix sau Disney ??
Sunt la pensie și trebuie să îmi ocup timpul cu ceva
de jucat, poti juca orice, am facuto eu vreo 2 ani pe un amd athlon cu 4 gb ram.La filme intradevar ai nevcoie de pc, dar ce zici tu, oricum va deveni outdatede in catva ani.Un pc de 6 ani, cam ar trebui sa ducva orice film.

#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 MembruAnonim, on 19 mai 2023 - 14:01, said:

problema la (orice) consola este ca trebuie sa cumperi jocuri fizice / digitale / abonament psn (depasesti costurile de achizitie instant daca iei titluri noi sau vrei sa joci online)
Si ce daca? Ti se pare mult sa dai 30-50 de lei pe un joc fizic, ce il vinzi dupa ce-l termini aproape la acelasi pret? Eu asa faceam cand am avut PS4, si nu mi-au picat mainile.

 stavreschi, on 19 mai 2023 - 14:16, said:

Este o idee și asta mai ales că "am moștenit" un PC al copilului (tot eu l-am cumpărat acum 6-7 ani!)
Geforce ăsta merge pe orice sistem ? și pot accesa orice joc cum fac cu filmele de pe Netflix sau Disney ??
Sunt la pensie și trebuie să îmi ocup timpul cu ceva
Cum spune si @Lex404, nu merita. Eu as mai adauga ca esti extrem de dependent si de incarcarea retelei si a serverelor, daca reteaua providerului de net sau serverele Nvidia sunt incarcate, vei avea lag mare cu GeForce Now.

 maccip, on 19 mai 2023 - 14:25, said:

...Nu stiu sa zic care varianta de PS4 are SATA3, dar gasesti informatia pe net. Probabil ca merge ceva mai rapid cu SSD.
PS4 Pro are port SATA3, restul au SATA2.
Din cauza asta, diferenta uriasa e doar la PS4 Pro intre HDD si SSD. La PS4 simplu si Slim au facut baietii teste si nu ai diferente asa notabile la timpii de incarcare incat sa merite sa mai bage inca 300-500 de lei intr-un SSD de 1 TB.

#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Am facut eu test si merita fara discutie upgrade SSD la un PS4 simplu cu SATA2.. Nu sunt diferente doar minore. De exemplu updateurile si le face de 3 ori mai repede.

La pretul jocurilor, nu mi-as face probleme. Juniorii astria joaca doar 2 jocuri. Fortnice si Minecraft.
Doar ca astea au tot felul de addonuri si porcarii, care costa. Eu nu le-am luat, dar chestia e ca joaca in grupuri si se iau unul dupa altul.
Desigur, cand o sa iasa primul din clasa la testele comper, o sa sar numaidecat cu banul si o sa-i iau baiatului ce vrea muschiul lui.

#13
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Pe site-uri gen Eneba gasesti o groaza de jocuri ps4 cu 15-20 lei ,sunt chiar cu 6 lei Posted Image .Este legal.Nu este ceva foarte greu curatarea respectiva,gasesti tutoriale pe youtube.Obligatoriu de folosit alcool izopropilic pentru curatare si  pasta termica  ArcticMX4(buna) sau Pasta termoconductoare Thermal Grizzly Hydronaut(foarte buna).Daca vei lua decizia sa inlocuiesti hardul cu un ssd asa cum procedeaza foarte multa lume,acolo trebuie reinstalat sistemul de operare si te sfatuiesc sa apelezi la un service.Mergi linistit pe un ps4 pro second.Poate gasesti unul cu ssd integrat.Un ssd de 1 tb costa 220 lei daca doresti inlocuirea hardului clasic + costuri instalare sistem operare..

Edited by PiticVerde, 19 May 2023 - 17:35.


#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

 maccip, on 19 mai 2023 - 16:10, said:

Am facut eu test si merita fara discutie upgrade SSD la un PS4 simplu cu SATA2.. Nu sunt diferente doar minore. De exemplu updateurile si le face de 3 ori mai repede.

La pretul jocurilor, nu mi-as face probleme. Juniorii astria joaca doar 2 jocuri. Fortnice si Minecraft.
Doar ca astea au tot felul de addonuri si porcarii, care costa. Eu nu le-am luat, dar chestia e ca joaca in grupuri si se iau unul dupa altul.
Desigur, cand o sa iasa primul din clasa la testele comper, o sa sar numaidecat cu banul si o sa-i iau baiatului ce vrea muschiul lui.

El vrea pentru el. Juniorul are jucăriile lui din câte înțeleg. :)

Also. Minecraft e super constructiv, eu mi-as lasă odrasla sa exploreze și chestii plătite. In fortnite nu. Dar minecraft e benefic pe termen lung.

#15
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Pai minecraft basic nu e free. Ii ajunge.
Mai bine exploreaza cititul cartilor, ortografia si intelegerea unui text scris.

#16
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006

 fqx, on 19 mai 2023 - 14:47, said:

de jucat, poti juca orice, am facuto eu vreo 2 ani pe un amd athlon cu 4 gb ram.La filme intradevar ai nevcoie de pc, dar ce zici tu, oricum va deveni outdatede in catva ani.Un pc de 6 ani, cam ar trebui sa ducva orice film.
Îmi cer scuze că nu am fost prea explicit. Eu m-am referit la sistem de operare, fiindcă de peste 15 ani într-o criză de nervi (ecran albastru repetat și iar și iar...) am renunțat la Windows și am trecut pe Ubuntu.
Eu sunt utilizator "casnic": browser, filme și SP.
Deci merge să încep să mă joc GForceNow și pe Linux sau păstrez Windowsul de pe PC ?

Edited by stavreschi, 20 May 2023 - 20:15.


#17
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Iti place sa te joci pe consola? Eu nu m-am jucat.. la indemnul unui prieten, mi-am cumparat PS5. Am platit 2700lei + abonament PS, 500lei, ca sa constat ca nu imi place sa ma joc pe maneta... Prefer oricand o tastatura si un mouse.

#18
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Nici eu nu ma simt confortabil cu joystickul ala.
Daca ar merge mausul la Fortnite, cred ca l-as face pe fii-miu, dar asa, n-am nicio sansa!
:)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate