Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Samsung Galaxy A34

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007
Odata cu A54 s-a lansat si A34, ceva mai mare in dimensiuni dar mai ieftin, nu stie HDR, procesor Dimensity 1080 pe 6nm.
Am luat si eu un exemplar 6/128GB la 1509 lei - 10% conform ofertei de saptamina trecuta - 100 lei ca mai aveam un voucher in cont = 1259 lei. Camera cam slabuta dar destul de ok pentru cineva care nu e pretentios la poze, senzor amprenta destul de bun (functioneaza ok la peste 95% din accesari comparat cu un A52s 5G care era praf in privinta asta, acum setam amprenta, inchideam ecranul, apoi la deschidere telefon nu o recunostea nici macar 5% din incercari), bateria de 5000mAh care ofera autonomie de 1-2 zile fara probleme dar cu incarcare lenta. Unele aplicatii care contin multe poze si filmari se incarca mai greu si ruleaza sacadat la scroll, nu stiu de ce totusi Dimensity 1080 ar trebui sa fie ok, 6GB ram la fel ar trebui sa fie ok, probabil mai trebuiesc lucrate aplicatiile, vedem la urmatoarele versiuni poate isi revin si vor rula mai ok.
Nu am incercat jocuri dar la utilizare normala fb, yt, mess, wa, insta, plati prin nfc, casti prin bt, waze si gmaps functioneaza totul impecabil fara probleme. S-a promis 4 ani de update si inca 1 an de securitate, asta inseamna ca va ramine in familie o perioada mai lunga. Momentan are actualizare disponibila instalata cu 1 februarie.
Sincer, m-a uimit asta mic, il luasem de proba sa-l testez si daca e nasol sa il schimb cu un A54 dar nu am niciun motiv sa-l schimb. Ma gindeam ca e o saracie de telefon ieftin, dar inafara de rama de plastic si spatele mat de plastic care arata si se simte ca e un telefon ieftin in rest e chiar ok, ecranul e destul de luminos, suna tare, 120Hz se simt ok, e destul de greu si echilibrat destul de bine, are design-ul nou ca S23/S23+, mie chiar imi place asta mic.
L-a mai luat cineva, l-a mai testat, l-a mai butonat, ce parere aveti despre el?

#2
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
vs a52 s 5g,  e slab. daca te minti singur, e problema ta.
nu am erori, totul e super ok pe a52.
senzorul de amprenta nu da rateuri, am mai multe amprente stocate,
pt deget uscat, si transpirat / umed.

#3
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

 xew, on 18 mai 2023 - 16:15, said:

Camera cam slabuta dar destul de ok pentru cineva care nu e pretentios la poze,
Cine vrea poze bune își ia DSLR, nu telefon.

#4
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020

 pastel3005, on 18 mai 2023 - 17:25, said:

vs a52 s 5g,  e slab. daca te minti singur, e problema ta.
nu am erori, totul e super ok pe a52.
senzorul de amprenta nu da rateuri, am mai multe amprente stocate,
pt deget uscat, si transpirat / umed.
asta suna un pic a buyers remorse.

OP, eu am testat ambele, nu prea am vazut o diferenta in performanta si si a52 nu mi s-a parut ca isi justifica pretul (folosesc telefonul pentru google meet, jocuri si aplicatii office).

#5
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007
Am deschis topic pentru acest model pentru ca nu era deschis. Nu trebuia, e mai prejos decit altceva pentru ca toate sunt mai ok decit acest model? Daca nu va intereseaza acest model nu trebuie, nu e necesar sa postati decit daca esti postacul de servici si trebuie musai sa mai bagi minim o postare si pe aici. Nu trebuie sa fie un versus, am postat strict parerea mea si experienta mea cu acest model  versus altceva asemanator ca performanta si pret din aceeasi ograda.

 pastel3005, on 18 mai 2023 - 17:25, said:

vs a52 s 5g,  e slab. daca te minti singur, e problema ta.
Eu am spus/scris parerea mea dupa ce le-am cumparat si testat. Trebuia sa spun ca am returnat un S22 Ultra care era aproximativ la fel de ok la stilul meu de utilizare, dar 2 ore de SOT cu ~60% baterie (~40% baterie ramasa) nu mi se parea ok? Cu asta mic am autonomie mai mare decit S22 Ultra, pozele nu sunt importante la nivel de detaliu extrem si zoom lunar, astrology nu ma pasioneaza.

 Turcalet, on 18 mai 2023 - 20:31, said:

OP, eu am testat ambele, nu prea am vazut o diferenta in performanta si a52 nu mi s-a parut ca isi justifica pretul (folosesc telefonul pentru google meet, jocuri si aplicatii office).
Nu folosesc google meet, aplicatii office si jocuri, mai importante sunt media, divertisment, functionalitate amprenta pentru deblocare telefon si plati si poze relativ ok. Mi s-a parut si mie peste A52s 5G sau poate prinsesem eu un exemplar cu probleme la senzor amprenta care nu-mi facea utilizarea usoara si m-a dus catre vinzare imediata.

Edited by xew, 18 May 2023 - 21:21.


#6
addiy1987

addiy1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 05.09.2012
La mine A52s a dat cateva rateuri de amprenta la inceput,putine,acum dupa cateva update-uri au modificat ceva,merge amprenta impecabil,cam 90-95% din deblocari merg,restul de procente se datoreaza degetului ud,murdar etc.,per total un telefon bun.

#7
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007
Revin la o saptamina de la achizitie, telefonul se misca relativ ok dar cam agata la scroll prin aplicatii sau in meniul lui. Nu cred ca Dimensity 1080 cu 6GB ram e asa penal incit sa nu poata asigura o miscare cursiva. Derularea continutului sacadeaza oriunde se foloseste scrolul, aplicatiile se deschid cu intirziere, pot spune ca un Poco x3 NFC e mai rapid ca asta. Cind derulez aplicatiile inchise sa selectez pe care o inchid sau deschid sacadeaza. Nu am vreo limitare aplicata sau battery saver activat. I-am dat restart-uri si nu a rezolvat, resetare de fabrica nu i-am dat, imi e scirba sa stau sa ma apuc sa descarc si sa configurez, sa bag conturi la fiecare aplicatie. Vad ca a aparut o actualizare, o instalez si urmaresc sa vad daca am scapat de probleme, in final ii voi da si o resetare de fabrica daca e nevoie in speranta ca poate se rezolva. Daca tot e naspa si agata la rularea continutului il returnez.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   132.19K   48 downloads
  • Attached File  2.jpg   116.63K   45 downloads


#8
addiy1987

addiy1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 05.09.2012
Din pacate cred ca agata din cauza firmware-lui prost optimizat,posibil dupa cateva update-uri sa fie mai ok,dar asta nu e o garantie.

#9
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
Utilizez acum cu un Galaxy A34 6/128 in paralel cu un Pixel 6a si se descurca foarte bine, nu se agata nimic. Jocuri n-am testat ca n-am jucat niciodata. A trecut si cea mai importanta proba; testul buzunarului si deblocarea ecranului in timp ce merg pe bicicleta. Imi faceam probleme ca e prea mare si nu-l voi putea scoate si debloca cu o singura mana in timp ce merg pe bicicleta. Pixelul e misto dar...ochi spun altceva; vor un ecran mai mare. Am mai avut A52 5G, A52s, A34 e cam pe acolo, intre astea doua.

#10
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007
S-a rezolvat si la mine cu agatatul, acum ruleaza totul fluid. S-a rezolvat in timp cu actualizarile instalate.

#11
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
Tocmai m-am lovit de o problemă serioasă; nu mai reușeam să-l deblochez, nici cu amprentă nici cu pin; se aprindea la amprentă dar nu vibra, ba aparea ba nu apărea, la PIN lafel. Dădeam swipe să-mi apară și nu apărea. Până la urmă am reușit să-i dau un restart și acum văd că merge normal.

#12
flxxx

flxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 23.10.2010
azi mi-a venit noul telefon ...toate bune si frumoase pana la setarea amprentei...nu reusesc ...merge pana la 20...40....sau 60 % dupa care imi apare mesajul ca nu se poate inregistra amprenta... am reluat procesul de multe ori dar se opreste inregistrare la procente diferite... am folie pe ecran...obisnuita de silicon...o fi din cauza ei? am mai setat amprenta si la alte tel cu folie dar a mers inregistrarea

#13
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
Pai cred că da...Nu mai folosiți folii, sunt inutile. Folosiți huse de calitate cu marginea groasă

#14
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007

 flxxx, on 05 octombrie 2023 - 16:54, said:

azi mi-a venit noul telefon ...toate bune si frumoase pana la setarea amprentei...nu reusesc ...merge pana la 20...40....sau 60 % dupa care imi apare mesajul ca nu se poate inregistra amprenta... am reluat procesul de multe ori dar se opreste inregistrare la procente diferite... am folie pe ecran...obisnuita de silicon...o fi din cauza ei? am mai setat amprenta si la alte tel cu folie dar a mers inregistrarea

E un telefon ieftin, senzorul de amprenta e mai slab si daca ai degetele cu probleme la partea cu amprenta nu functioneaza telefonul ok. La fel am patit cind l-am cumparat, la fel am patit si cu A52s 5G pe care l-am vindut crezind ca are senzorul de amprenta praf, dar problema era la mine. Dupa o perioada in care m-am dat cu alifie si mi-am refacut degetele la partea cu amprenta digitala cea care ma interesa acum e totul ok. Fa o proba simpla cu o cirpa de microfibra, tine-o in mina si arunc-o usor, daca ti se lipeste de mina problema e de la tine. La A34 am folie de sticla, am reinregistrat amprenta digitala dupa montare si dupa 5 luni de la achizitie totul e ok in privinta asta.

#15
addiy1987

addiy1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 05.09.2012
Cu folie de sticla nu sunt probleme cu amprenta,in schimb cu cea de silicon da,incearca sa ti degetul fix in cercul acela si sa apesi putin mai tare si sa ai degetul perfect curat.

#16
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
A primit careva update la Android 14 ?!

#17
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007
Eu nu. Trebuia sa apara pe 13, dar l-a retras Samsung. Cine stie ce probleme au aparut si au decis sa-l scoata.

#18
misike1

misike1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 07.11.2010
Am facut eu astazi update la Android 14

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate