Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Declaratie unica PFA prin SPV

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Poate cineva sa explice cum se depune acea declaratie unica prin SPV ?

Am incercat sa iau pdf acela primu de aici: https://static.anaf....atie_unica.html

Dar cand il deschid imi apare

Please wait...
If this message is not eventually replaced by the proper contents of the document, your PDF
viewer may not be able to display this type of document.
You can upgrade to the latest version of Adobe Reader for Windows®, Mac, or Linux® by
visiting http://www.adobe.com...eader_download.
For more assistance with Adobe Reader visit http://www.adobe.com/go/acrreader.
Windows is either a registered trademark or a trademark of Microsoft Corporation in the United States and/or other countries. Mac is a trademark
of Apple Inc., registered in the United States and other countries. Linux is the registered trademark of Linus Torvalds in the U.S. and other
countries.

Eu nu instalez nici un adobe ca am deja destul spyware de la goagal.
Si e prima oara cand vad acest tip de mesaj deci tin sa cred ca problema e la ei.

Si sa zicem ca obtin cumva modelul de declaratie, o scot la imprimata si o completez, apoi fac poza, dar unde o trimit??
Ca in SPV nu este niciunde meniu pentru declaratie unica sau ceva upload

Edited by gratzi858, 18 May 2023 - 15:57.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Il salvezi si in deschizi cu Adobe Reader

Click dreapta -  Save...

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Dacă o tipărești, nu o trimiți nicăieri, o depui la ghișeu - dacă or mai accepta asta.
Descarci fișierul PDF, îl completezi în Adobe - sfatul meu e să folosești Adobe, alte readere mai dau rateuri - îl validezi, te duci la anaf.ro și faci clic pe Depunere declaratie unica si alte formulare SPV-PF.

#4
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 18.11.2021
nu-ti iei virusi de la adobe, decat daca descarci din locatii neortodoxe. mergi pe get.adobe.com/reader  ... sursa oficiala

#5
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

 gratzi858, on 18 mai 2023 - 16:01, said:

Eu nu instalez nici un adobe ca am deja destul spyware de la goagal.
Si e prima oara cand vad acest tip de mesaj deci tin sa cred ca problema e la ei.

Atunci nu mai bine stai tu cu orele la cozi sa depui actul si sa le arati cum esti un "dac liber"???

Iti apare asa pentru ca deschizi cu browserul care nu "stie" sa citeasca semnatura electronica. Iti si spune in instructiunile de completare DU ca ai nevoie de Acrobat Reader (care NU e nici un spyware).

#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013

 gratzi858, on 18 mai 2023 - 16:01, said:

Quote

Please wait...
If this message is not eventually replaced by the proper contents of the document, your PDF
viewer may not be able to display this type of document. …
… Si e prima oara cand vad acest tip de mesaj deci tin sa cred ca problema e la ei. …
Nu e nici o eroare.

Exista doua moduri de a implementa formulare in PDF: ‘AcroForms’ si ‘XFA Forms’. Acest PDF e de al doilea tip, pe care marea majoritate a viewerelor PDF nu il au implementat sau il au implementat da’ prost. Textul pe care il vezi este o pagina de PDF ‘clasic’ pusa acolo ca sa vezi ceva (o explicatie) cand deschzi fisierul cu un viewer care nu stie de ‘XFA Forms’ si deci nu e capabil sa genereze continutul corect.

Prin urmare obligatoriu folosesti Adobe Reader DC ultimu’ racnet. (Anul trecut mergea si cu Adobe Reader XI, de anul acesta nu mai merge…)

PS: Nu are legatura cu vreo semnatura digitala.

#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
ANAF iti zice sa instalezi Adobe si tu zici ca ai deja destul spyware? :))
Mergi la ANAF si discuta de metode alternative.

#8
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
ANAF au pagini care se termina in extensia .php3 deci posibil sa foloseasca PHP versiunea 3 aparut in 1997 (acum in 2023 e versiunea 8) si voi va uimiti ca folosesc un format PDF care nu mai exista?

Edited by RedDev, 18 May 2023 - 18:00.


#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013

 RedDev, on 18 mai 2023 - 17:59, said:

… un format PDF care nu mai exista?
Dimpotriva, un format PDF mai nou (desi destul de vechi, totusi inclus in PDF din versiunea 1.5/ Adobe Acrobat 6) decat PDF-ul ‘clasic’ si care in plus este complicat - fiindca viewerul trebuie sa genereze continutul, nu mai este un simplu program de afisare a ceea ce exista. Din aceasta cauza (poate mai exista si altele, nu stiu, brevete?) nu a fost implementat de toata lumea.

Si ce legatura are anul in care s-a lansat PHP cu continutul site-ului?

Edited by sags, 18 May 2023 - 19:29.


#10
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
1. Nu are sens completarea unui PDF. Chestia asta putea fi facuta in HTML ca toate site-urile de pe mapamondul acesta. Plus ca doar pe Windows poti sa-l completezi. Daca ai Mac sau Linux practic Statul te-a dat afara. Chestiile astea trebuie facute pentru toata lumea - in cazul in care vrei ca toata lumea sa-si plateasca taxele.
2. PHP 3 (sau 4) nu mai este actualizat de ani de zile. Ce gauri de securitate mai sunt, nimeni nu le mai repara. Dar apoi site-urile ANAF-ului nu merg prea bine si in mod uzual pentru cetateni. Oricum edu.ro a fost spart asa ca nu e nu stiu ce filozofie.

Altfel e ciudat sa ai un site in PHP 7 sau 8 dar sa folosesti extensia .php3 care nici in 2005 nu mai era folosita.

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
1. Extensia nu are nicio functie (php vs php3).
Chiar daca e php3, nu inseamna ca serverul ruleaza php v3, dar e riscant sa schimb X link-uri, mai ales cand e haos.

2. Acel fisier pdf este foarte complex, prea complex.

#12
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Am instalat spywaru de la Adobe pe calc altcuiva,are vreo 2 gb...o prastie de cititor de pdf te doare capu:)))
l-am completat dupa declaratia veche si l-am trimis la mine pe pc apoi l-am uploadat pe pag cu "depunere declaratie..."
Vaisamar de digitalizarea lor, aceasta declaratie putea fi un banal formular online,dar nu ai ce sa ceri de la incompetentii astia..
Daca nu ai o declaratie veche dupa care sa te iei nici nu ai cum sa completezi pdf acela ca capitolele se bat cap in cap.
Ba venituri din strainatate, ba venituri din norma pe venit. Cineva care are norma pe veniturile din strainatate ar crede ca trebuie sa completeze ambele cand defapt trebuie doar norma. O gramada de campuri, curatori,baze de calcula,si alte aberatii care nici nu sunt explicate, si defapt nici nu trebuie completate daca te iei dupa decl veche

#13
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
(a)
Ai instructiuni de completare pe site-ul ANAF aici <https://www.anaf.ro/.../!ut/p/a1/#212n>. Fo’ saizeci de pagini si trebuie sa mai stii si ceva Cod Fiscal (pe care il gasesti aici <https://www.anaf.ro/...e/codul_fiscal/> si aici <https://legislatie.j...Document/171282>). Nu-i nevoie sa il stii pe tot, da’ ceea ce intereseaza dpdv al activitatii tale trebuie, cum altfel crezi ca iti poti declara veniturile?

LE: Si vezi ca tot pe site ANAF sunt tot felul de ghiduri privind obligatiile fiscale si completarea DU pe domenii de activitate sau surse de venit. Cred ca era si ceva pentru PFA. Nu am linku’ la indemana, da’ cauti tu si o sa le gasesti.

(b)

 gratzi858, on 24 mai 2023 - 00:44, said:

Am instalat spywaru de la Adobe pe calc altcuiva, …
Daca ai un Windows 10/11 ne-antic vezi ca are inclus Windows Sandbox. Nu este instalat automat ci trebuie sa il adaugi din ‘Control Panel’/ ‘Programs and Features’/ ‘Turn Windows features on or off’. Cand il lansezi iti creeaza rapid un PC virtual cu Windows 10/11 (la fel ca gazda), instalezi acolo Adobe Reader DC, iti faci treaba, nu uiti sa copiezi la loc pe calculatorul gazda fisierul completat, inchizi Windows Sandboxu’ si totul revine exact cum era inainte fara ca PC-ul tau sa fi fost contaminat cu spaiueru’Posted Image.

PS: Adobe Reader DC nu e 2GB, nici 2MB, ci versiunea pentru instalare offline este de 250MB si o gasesti aici <https://get.adobe.co...der/enterprise/>.

Edited by sags, 24 May 2023 - 07:01.


#14
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

 gratzi858, on 24 mai 2023 - 00:44, said:

Am instalat spywaru de la Adobe pe calc altcuiva,are vreo 2 gb...o prastie de cititor de pdf te doare capu:)))
l-am completat dupa declaratia veche si l-am trimis la mine pe pc apoi l-am uploadat pe pag cu "depunere declaratie..."
Vaisamar de digitalizarea lor, aceasta declaratie putea fi un banal formular online,dar nu ai ce sa ceri de la incompetentii astia..
Daca nu ai o declaratie veche dupa care sa te iei nici nu ai cum sa completezi pdf acela ca capitolele se bat cap in cap.
Ba venituri din strainatate, ba venituri din norma pe venit. Cineva care are norma pe veniturile din strainatate ar crede ca trebuie sa completeze ambele cand defapt trebuie doar norma. O gramada de campuri, curatori,baze de calcula,si alte aberatii care nici nu sunt explicate, si defapt nici nu trebuie completate daca te iei dupa decl veche
...esti tu habarnist sau lenes si nu ai avut chef sa citesti putin despre ce/cum completezi! ANAF a facut suficiente comunicari despre cum si ce se completeaza in DU.

#15
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Mama, ce de sustinatori a ANAF-ului pe aici.

Da, ANAF-ul a facut ghiduri de sute de pagini ca sa completezi 3 valori: CAS, CASS si Impozitul pe Venit. Ca vorba aia, sa faca un formular in care iti treci CNP-ul si venitul estimat si apoi la final de an, realizat, e imposibil de facut.

#16
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Chestia cu formularul online aparent e bună. În realitatea românească e proastă. Sistemele ANAF crapă regulat la încărcare mare. E mai sănătos să descarci un pdf și să-l completezi pe calculatorul tău decît să cadă serverul cînd aproape ai terminat de scris formularul online...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate