Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Selectare placa video implicita

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Se da un sistem PC cu mai multe sisteme de stocare, (SSD, HDD), fiecare cu SO instalat, dar diferite, multi-booting cu power switch...
Pe pb se pot monta doua placi video...

Problema: Driverele Nvidia pentru placile video din ultima generatie nu au suport pentru Windows 7. Printre sistemele de operare necesare este si un W7, care ruleaza fara probleme cu o placa video din generatia anterioara, suportata evident si de Windows 10 si Linux.

Ma intereseaza o solutie prin care sa tin montate doua placi video diferite pe placa de baza, una dintre ele sa ruleze pe Windows 7 cand este cazul, cealalta oricum nu cred e vazuta de sistemul care are driverul video care nu o suporta decat pe cea veche, iar cea noua sa ruleze pe celelalte sisteme de operare (W10 si Linux).Posted Image

O solutie ar fi daca se pot dezactiva altenativ sloturile PCI-E din BIOS-ul placii de baza.
Sau ar putea sa functioneze implicit? De ex. deschid W7 care are drivereul video pentru placa veche si care oricum nu vede placa noua si poate nu e incurcat de placa noua, iar daca deschid W10 care are instalat driverul video pentru placa noua poate nu vede oricum placa veche...

Pareri?Posted Image

Edited by Ramuran, 15 May 2023 - 18:12.


#2
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013
Incearca sa dai ‘Disable device’ in ‘Device Manager’ selectiv pe placa video pe care nu trebuie sa o foloseasca fiecare sistem de operare in parte. (Eu nu pot incerca fiindca nu am decat o singura interfata grafica si drept sa spun are ‘Disable device’ pe ea dar nu as vrea sa constat ca reusestePosted Image.)

In plus, cred ca le poti lasa si active, cel putin Windows ar trebui sa instaleze un driver generic daca nu are driver specific pentru/ nu recunoaste o interfata grafica.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,820
  • Înscris: 30.08.2006
Merge dezactivata din Device Manager. Nu te mai complici din bios.

#4
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View Postsags, on 15 mai 2023 - 18:25, said:

In plus, cred ca le poti lasa si active, cel putin Windows ar trebui sa instaleze un driver generic daca nu are driver specific pentru/ nu recunoaste o interfata grafica.
Fiecare placa video are driver specific pe fiecare SO. Deocamdata toate SO merg cu placa video veche, cu driverele video specifice.
Daca montez placa video noua in locul ei, va trebui driver video dedicat pe fiecare SO. Doar pentru W7 nu este. O sa-mi ia timp pana actualizez si reconfigurez toate programele de acolo pe un W10 special instalat pentru asta si pana atunci ar fi de preferat sa pot folosi si W7.

Tot nu-i clar cum va reactiona Linux daca gaseste doua placi video din generatii diferite si pentru care trebuie drivere diferite.Posted Image

Inca fac "sapaturi" inainte de a risca o combinatie periculoasa.

Edited by Ramuran, 15 May 2023 - 18:52.


#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Da sa pui o mașină virtuală in care instalezi W7 nu ar fi o soluție?
Astfel scapi de multi boot și o placa video

#6
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
W7 e instalat de ani de zile, cu o gramada de softuri si aplicatii de care am nevoie si vreau sa-l folosesc asa cum e pana mut totul pe un W10.

Oricum trebuie sa abandonez solutia cu doua placi instalate in paralel, pentru ca sunt foarte mari/lungi si daca vreau sa o mut pe cea veche pe al doilea slot nu incape in lungime fara sa fac schimbari semnificative in zona cu HDD-urile, chiar daca am o carcasa mare. Tocmai am facut masuratori...

#7
madalinr88

madalinr88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.07.2008
Se poate face un HDD virtual cu VMWare vCenter Converter din cel fizic. Apoi se creeaza o masina virtuala fara HDD, sau se va sterge cel adaugat automat la procesul de creare. Se va adauga manual imaginea creata anterior ca HDD pentru aceasta, iar tipul acestuia va fi SATA(cazul VMware Player). Am folosit aceasta metoda la recuperari de date unde aveam nevoie ca sistemul de operare sa fie functional fara a mai repara vechiul PC.

#8
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Multumesc tuturor pentru sugestii!  Posted Image

#9
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View Postmadalinr88, on 16 mai 2023 - 16:48, said:

Se poate face un HDD virtual cu VMWare vCenter Converter din cel fizic. Apoi se creeaza o masina virtuala fara HDD, sau se va sterge cel adaugat automat la procesul de creare. Se va adauga manual imaginea creata anterior ca HDD pentru aceasta, iar tipul acestuia va fi SATA(cazul VMware Player). Am folosit aceasta metoda la recuperari de date unde aveam nevoie ca sistemul de operare sa fie functional fara a mai repara vechiul PC.
Nu am mai facut masini virtuale, dar ca idee e clar ca necesita placa video ca sa ai imagine. Iar placa video necesita driver video. Daca nu exista driver video pentru un anumit sistem de operare, nu vad cum ar putea functiona masina virtuala.

Adica pentru placile video din seria RTX 4000, Nvidia au scos drivere video care suporta doar Windows 10 si 11. Nu vad cum poate rula o masina virtuala cu Windows 7 intr-o formula cu o placa video care nu are driver video pentru W7.Posted Image

Doar ca idee, pentru ca intre timp am inceput sa instalez softurile care ma intereseaza pe windows 10.Posted Image

Edited by Ramuran, 22 May 2023 - 19:10.


#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013
Masinile virtuale nu folosesc direct placa grafica a gazdei, asa ca nu au nevoie de driver pentru ea. Este implementata o placa grafica virtuala pentru care exista si driver (pentru sisteme de operare mai cunoscute, dar pentru Windows sigur) care vine cu softul de masina virtuala.

Edited by sags, 22 May 2023 - 20:10.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate