Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Transplant de păr

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
marceltapi

marceltapi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 09.09.2008
Bună ziua.

Aici puteți împărtăși experiența dvs. în ceea ce privește transplantul de păr.
1. Unde și când l-ați efectuat?
2. Clinica/doctorul/doctorii care a/au efectuat transplantul;
3. Cât a costat raportat la numărul de fire transplantate?
4. Ce tehnică a fost folosită?
5. A fost dureros?
6. Cum ați fost tratat în calitate de pacient?
7. Considerați că transplanul de păr a fost reușit?

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Doar daca zona afectata e redusa si nu avanseaza.  Altfel o iei de la inceput peste cativa ani.

#3
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostLeo2006, on 15 mai 2023 - 14:46, said:

Doar daca zona afectata e redusa si nu avanseaza.  Altfel o iei de la inceput peste cativa ani.

Dezvolta putin subiectul te rog.

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Seful meu si-a facut transplant de par in Germania si doctorii i-au spus ca daca e vorba de cadere de par genetica, ei nu garanteaza ca in 2 ani el o sa mai aiba par dupa transplant. Daca pielea capului este afectata (solutii de par, chimie, chestii externe), atunci poate sa prinda si sa tina.

La el era problema ca arata ca Basescu si acum dupa transplant (cred ca are 1-1,5 ani) arata inca foarte ok.

#5
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,699
  • Înscris: 29.10.2017
Poti sa-l razi de tot, da pe urma trebuie sa te apuci de tras de fiare ca sa arati ca vin diesel...fara par si fara muschi ajungi sa arati ca un lider de cult satanic :)

Altfel poti avea succes si fara par, daca ai bani
https://www.cancan.r...iturca-20472472

#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Din experienta mea iti spun ca nu are sens sa te complici. Si eu am calvitie genetica. Rezolvarea a fost simpla: rasul in cap si lasat barba. Intr-o saptamana mi-am schimbat radical infatisarea ca un coleg de munca cand a venit din concediu nu m-a recunoscut :D

E o chestie de moment pana cand te vei obisnui dar asta e. Decat stres si nervi ca nu ai par in cap, mai bine o chelie deasa si un suflet impacat.
Si culmea, e ca am realizat nu doar eu, ca parca imi sta mai bine asa decat inainte, adica treaba asta a venit la pachet si cu un self-esteam mai bun.

#7
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postbusiness11, on 15 mai 2023 - 15:52, said:

Seful meu si-a facut transplant de par in Germania si doctorii i-au spus ca daca e vorba de cadere de par genetica, ei nu garanteaza ca in 2 ani el o sa mai aiba par dupa transplant.

Nu este adevarat. Parul transplantat, daca e luat de unde trebuie (zona de la ceafa care nu e afectata de calvitie) si daca "supravietuieste" transplantului ( ptr ca o parte din grefe nu prind, dar un procent mic daca tehnica si indemanarea sunt bune) nu mai cade niciodata!

Deci nu pot crede ca un doctor specializat poate spune asa ceva. Pai care mai e scopul transplantului, a fost "inventat" 90% ptr calvitia de natura genetica deoarece caderea parului care este cauzata de alti factori este reversibila prin tratamente corespunzatoare.
Cred ca nu ai inteles tu bine.

View Posttehnics, on 15 mai 2023 - 19:06, said:


Si culmea, e ca am realizat nu doar eu, ca parca imi sta mai bine asa decat inainte, adica treaba asta a venit la pachet si cu un self-esteam mai bun.

Probabil iti sta mai bine decat cu par foarte rar sau cu suvite a la Basescu, dar nu cred ca poti sa spui ca e mai bine decat "full head of hair"... Desigur, self esteemul nu tine doar de cat par ai in cap.

View Postmarceltapi, on 15 mai 2023 - 14:33, said:


2. Clinica/doctorul/doctorii care a/au efectuat transplantul;


Este un doctor foarte bun in Bucuresti (nu scriu numele sa nu se consider reclama, nu stiu daca e permis), tehnica FUE.
Un singur lucru te sfatuiesc: nu te duce la turci, pe ieftineala, fac o treaba foarte proasta si e posibil sa ajungi mai rau ca inainte. De ce? PTr ca grefe;le care nu se prind lasa "gauri"/cicatrici care se vad cand decizi sa te razi.
Sau in Romania pe la orice medic...vezi cazul Traistariu!

#8
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
O cunostinta a facut transplant acum jumate de an la Cluj, dr. Motora.
A platit 3500 Euro, i-au luat par din spate si i l-au infipt in partea din fata.
Totul manual, a durat doua zile.
Dupa ce trece efectul analgezicelor, a dureros. Vreo saptamana scalpul e umflat, te mananca, nu prea poti dormi in orice pozitie, e un pic traumatizant.

Nu mi as face transplant intr - o clinica unde pacientii sunt primiti fara a fi  testati pt Hepatita si HIV, inteleg ca nu i-au cerut aceste teste.
El e multumit, restul nu conteaza.
Personal n-as da bani pe chestia asta... Si chiar am o parere proasta despre barbatii care apeleaza la ea...dar eu sunt batran si nici n- am 3500 Euro disponibili pentru pentru "imbunatatirea aspectului".

View Postdanigoleman, on 15 mai 2023 - 20:01, said:

Deci nu pot crede ca un doctor specializat poate spune asa ceva. Pai care mai e scopul transplantului, a fost "inventat" 90% ptr calvitia de natura genetica deoarece caderea parului care este cauzata de alti factori este reversibila prin tratamente corespunzatoare.
Cred ca nu ai inteles tu bine.
Tu crezi ca un transplant modifica mersul geneticii? Pe bune?
Clinicile care se respecta iti dau un "termen de garantie", restul e marketing.

Edited by strongsss, 15 May 2023 - 21:05.


#9
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Poststrongsss, on 15 mai 2023 - 21:00, said:

Tu crezi ca un transplant modifica mersul geneticii? Pe bune?
Clinicile care se respecta iti dau un "termen de garantie", restul e marketing.

Nu intelegi despre ce e vorba.
Parul din anumite zone ale scalpului nu e afectat de genetica, nu cade niciodata...vezi la majoritatea celor afectati, inca au par la ceafa si pe laterale chiar la varste foarte inaintate.  Ei bine, parul ala cand e mutat in fata/deasupra, tot la fel se va comporta, adica cu el acolo mori.
Sunt foarte rari cei care sunt chei complet, iar acolo de obicei sunt alte afectiuni.

Deci nu trebuie modificat niciun mers al geneticii,  e acelasi fir de par care doar se muta de colo dincolo, daca el nu era "programat" genetic sa cada atunci cand statea la ceafa, nu va cadea nici cand e mutat in fata ptr ca e acelasi fir de par.

Nu exista niciun termen de garantie, eu nu am auzit de asa ceva si am studiat destul domeniul asta. Deci nu mai baga de la tine.
Singura problema e sa se prinda grefele, acolo e un anumit procent care nu se prind.
Si desigur, la cei predispusi calvitia avanseaza, adica e posibil sa fie nevoie de mai multe interventii succesive.

Na, daca tot nu crezi, un exemplu e chiar presedintele Americii Joe Biden... poti sa cauti, sunt poze cu el pe la vreo 40 de ani cu mult mai putin par. Nu ca acum ar avea foarte mult, dar ala implantat acu' 40 de ani, tot acolo e, si de atunci tehnica a avansat mult.
La fel si Trump... precum si destui actori de Hollywood.

Edited by danigoleman, 15 May 2023 - 21:48.


#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Tu iti dai seama ca nu parul cade, ci radacina nu mai functioneaza? Cand ai pamant prost la flori, atunci ele nu mai prind, chiar daca le iei din pamant bun.



#11
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

View Poststrongsss, on 15 mai 2023 - 21:00, said:

O cunostinta a facut transplant acum jumate de an la Cluj, dr. Motora.
A platit 3500 Euro, i-au luat par din spate si i l-au infipt in partea din fata.
Totul manual, a durat doua zile.
Dupa ce trece efectul analgezicelor, a dureros. Vreo saptamana scalpul e umflat, te mananca, nu prea poti dormi in orice pozitie, e un pic traumatizant.

Nu mi as face transplant intr - o clinica unde pacientii sunt primiti fara a fi  testati pt Hepatita si HIV, inteleg ca nu i-au cerut aceste teste.
El e multumit, restul nu conteaza.
Personal n-as da bani pe chestia asta... Si chiar am o parere proasta despre barbatii care apeleaza la ea...dar eu sunt batran si nici n- am 3500 Euro disponibili pentru pentru "imbunatatirea aspectului".


Tu crezi ca un transplant modifica mersul geneticii? Pe bune?
Clinicile care se respecta iti dau un "termen de garantie", restul e marketing.
La ce clinica in Cluj, la Dr Fue? (nu fac reclama, doar intreb)

#12
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

Quote

O cunostinta a facut transplant acum jumate de an la Cluj, dr. Motora.

View PostTalkabout, on 16 mai 2023 - 09:16, said:

La ce clinica in Cluj, la Dr Fue? (nu fac reclama, doar intreb)


#13
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
ma gandesc: daca nu ai par nicaieri, decat in zona rectului si calvitia incepe sa te deranjeze...

#14
coldplayman

coldplayman

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.11.2023

View Postmarceltapi, on 15 mai 2023 - 14:33, said:

Bună ziua.

Aici puteți împărtăși experiența dvs. în ceea ce privește transplantul de păr.
1. Unde și când l-ați efectuat?
2. Clinica/doctorul/doctorii care a/au efectuat transplantul;
3. Cât a costat raportat la numărul de fire transplantate?
4. Ce tehnică a fost folosită?
5. A fost dureros?
6. Cum ați fost tratat în calitate de pacient?
7. Considerați că transplanul de păr a fost reușit?

Salutare tuturor,

Am 45 de ani și aș vrea să împărtășesc experiența mea recentă cu transplantul de păr. Cu câțiva ani în urmă, am avut un transplant de păr, dar sincer, rezultatele nu au fost pe măsura așteptărilor mele.
Am decis să-mi fac procedura de transplant de păr la Institutul Avra pentru că ei colaborează cu echipa Seneca Medical Group, care este foarte experimentată în tehnica FUE directă.
Procedura a durat două zile. În prima zi, mi-au transplantat 2.920 de fire de păr în zona frontală. În a doua zi, au lucrat la coroană, adăugând 2.249 de fire de păr. A trecut aproape o săptămână de la procedură, și vreau să vă arăt cum arată acum.

Sunt cu adevărat plin de speranță de data aceasta. Echipa de la Institutul Avra a fost minunată, iar procesul a fost mai lin decât prima mea experiență. Voi continua să actualizez pe măsură ce văd mai multe rezultate!

Mi-ar plăcea să aud dacă cineva a avut experiențe cu transplanturi de păr, în special în București. Aveți sfaturi pentru faza de recuperare?

https://imgur.com/yhbC58a
https://imgur.com/LkBcPmF
https://imgur.com/vIlyq5P
https://imgur.com/IuutyTG
https://imgur.com/skjVhBB
https://imgur.com/FWq2Qni
https://imgur.com/OZyTcWW

#15
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 29.11.2021
O porcărie asta cu transplantul de par.

Daca chelești accepți și asta e, e noul tau look.

E mai rău să îți chinui propriul corp cu transplanturi , pierdere de timp, energie și bani.

#16
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postbusiness11, on 15 mai 2023 - 22:19, said:

Tu iti dai seama ca nu parul cade, ci radacina nu mai functioneaza? Cand ai pamant prost la flori, atunci ele nu mai prind, chiar daca le iei din pamant bun.

Posted Image

Nici vorba. Radacina (foliculul) e problema, iar parul de la spate are radacina buna, nu conteaza ca o muti.
Paralela aia cu pamantul de flori, pe bune, chiar poti sa scrii asa ceva?

View PostCostel2223, on 09 decembrie 2023 - 09:28, said:

Daca chelești accepți și asta e


Ei uite ca ai si alte variante.
Unora le sta bine fara par, catorva chiar mai bine decat cu plete. Dar nu se aplica la toti.

Edited by danigoleman, 09 December 2023 - 14:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate