Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Reconstituire sentinta anulare casatorie

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,169
  • Înscris: 19.01.2008
Sa continui ce a scris naoto: poate cauta la Starea civila din localitatea unde s-a nascut ca acolo sigur se afla inregistrat si primul divort si al doilea.

#20
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
Ca o completare la @vladutgm as adauga sa caute si la starea civila unde a incheiat a doua casatorie. In dosarul acelei casatorii exista sentinta anterioara sau, cel putin un indiciu numeric.

#21
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
Prea tarziu ca sa editez.
Fiind vorba de un cetatean strain, se poate adresa la ORI (actualul IGI) pentru informatii legate de fostul sot. In dosarul personal al strainului trebuie sa existe un indiciu despre motivul pentru care i s-a anulat viza de intrare sau, dupa caz, dreptul de sedere.

#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 vladutgm, on 14 mai 2023 - 06:33, said:

Sa continui ce a scris naoto: poate cauta la Starea civila din localitatea unde s-a nascut ca acolo sigur se afla inregistrat si primul divort si al doilea.
Nu figureaza anularea primei casatoriii in registrul de nastere, e doar casatoria.

 cioclopica, on 14 mai 2023 - 07:35, said:

Ca o completare la @vladutgm as adauga sa caute si la starea civila unde a incheiat a doua casatorie. In dosarul acelei casatorii exista sentinta anterioara sau, cel putin un indiciu numeric.
Ar putea fi o alta pista, dar greu de crezut ca ar fi ceva acolo, din moment ce la locul nasterii nu apare si nici la locul primei casatorii.

 Naoto, on 14 mai 2023 - 01:55, said:

Uite de ce nu mă duc eu să fac nani Posted Image
Scuze. Eu am disparut involuntar.

#23
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,038
  • Înscris: 15.12.2009
Nu te supăra că insist: ce mențiuni sunt trecute în Registrul de stare civilă de la locul nașterii?

Două căsătorii, una după alta?

#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se pare ca da. Eu nu am vazut acel extras, dar din intrebari am aflat ca e totul trecut, mai putin anularea primei casatorii.
Stiu, e ciudat. De asta am spus la inceput ca mi se pare amuzant, desi nu e.

#25
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

 pasilla, on 14 mai 2023 - 11:00, said:

Ar putea fi o alta pista, dar greu de crezut ca ar fi ceva acolo, din moment ce la locul nasterii nu apare si nici la locul primei casatorii.
Posibil ca dosarul la un moment dat sa fie considerat "procedura cu strainatatea" si sa aiba alt parcurs.

#26
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,038
  • Înscris: 15.12.2009
Nu e.

M-ai stârnit și acum tot dezgrop:

Art. 1 Constituie contravenţie la regimul actelor de stare civilă următoarele fapte:

g) efectuarea de adăugiri, razaturi ori scrierea între rubrici sau peste rinduri, pe actele ori certificatele de stare civilă sau pe alte acte privind starea civilă, neprevăzute de lege;
h)
i)
j) necomunicarea în termen a menţiunilor privind actele de stare civilă sau a copiilor de pe deciziile de admitere a schimbării numelui, de către delegatul de stare civilă obligat la aceasta;
k) netrimiterea celui de-al doilea exemplar al registrului de stare civilă la serviciul de stare civilă al comitetului executiv al consiliului popular judeţean sau al municipiului Bucureşti, în termen de 30 zile de la data cînd toate filele din registru au fost completate;
l) netrimiterea la Arhivele Statului, de către cei obligaţi la aceasta, a registrelor de stare civilă după trecerea termenului legal de păstrare;
m)
n) necitirea actului de stare civilă după ce a fost întocmit, dar înainte de semnare, declarantului, de către delegatul de stare civilă;
o)
p) neintocmirea actelor de stare civilă şi neoperarea menţiunilor în termenele prevăzute de dispoziţiile legale.

https://legislatie.j...ocumentAfis/236

Și dacă iarăși obiectezi (I’m joking!) că reglementarea e un HCM din 1969, îți răspund că în 1993 era încă în vigoare, de vreme ce suferea modificări prin

https://legislatie.j...ocumentAfis/236

fiind abrogată de abia prin art. 80 din Legea 119/1996:

https://legislatie.j...mentAfis/112921

Și mai am.

Dar pot întreba pe ce motiv a cerut anularea căsătoriei?

Cu raportare la Codul Familiei din 1953:

https://legislatie.j...ocumentAfis/104

#27
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu cunosc motivul.
S-a oficiat casatoria civila, iar seara a inceput nunta. Pe la 12 noaptea mireasa a fugit (o fi iesit prost la teste :) ). A doua zi la avocat.

Eu ma tot gandesc la situatia in care nu a exitat o hotarare definitiva si irevocabila, iar acum a iesit rahatul de sub pres.

Edited by pasilla, 14 May 2023 - 12:08.


#28
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,038
  • Înscris: 15.12.2009
Avocatul mai trăiește?

L-a plătit?

Or avea și ăia arhivă la barou cu delegațiile avocațiale?

Asta ca să epuizăm, conștiincios, orice cale posibilă de reconstituire a unui trecut … cam cețos :P

#29
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Da. I-am sugerat asta.

In cazul de fata e vorba de un mare avocat. Greu de crezut ca ar fi abordabil usor.

#30
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,038
  • Înscris: 15.12.2009
Îl plătește pentru o consultație. :D

E cel mai în măsură să rezolve speța.

Adică i-a luat atunci banii pentru acțiunea în anulare și a lăsat-o cu ochii în soare?

Dar și ea, când s-a căsătorit a doua oară, ce declarație a dat?

Articolul 12
Cei care vor să se căsătorească vor face, personal, declaraţia de căsătorie le serviciul de stare civilă la care urmează a se încheia căsătoria.
Dacă unul dintre viitorii soţi nu se afla în localitatea unde urmează a se încheia căsătoria, el va putea face declaraţia de căsătorie în localitatea unde se afla, la serviciul de stare civilă, care o va transmite, din oficiu şi fără întîrziere, serviciului de stare civilă competent pentru încheierea căsătoriei.

Articolul 13
În declaraţia de căsătorie, viitorii soţi vor arata că nu exista nici o piedica legală la căsătorie. Odată cu declaraţia de căsătorie, ei vor prezenta dovezile cerute de lege.

#31
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,038
  • Înscris: 15.12.2009
Jurisprudenţa instanţelor într-o ipoteză similară:

5. Existenţa impedimentului la căsătorie reglementat de prevederile art. 5 C. fam. [art. 273 NCC, n.n.], respectiv starea de persoană căsătorită, atrage nulitatea absolută a căsătoriei, conform art. 19 C. fam. [art. 293 NCC, n.n.]. Nu are relevanţă descoperirea după decesul soţului bigam a existenţei valabile a primei căsătorii. Din adresa emisă de primărie, dar şi din extrasul din registrul de căsătorie - pentru uz oficial - emis de primărie, rezultă că la data încheierii celei de-a doua căsătorii, prima căsătorie era în fiinţă, respectiv nu existau menţiuni cu privire la desfacerea ori nulitatea acesteia.

În privinţa bunei-credinţe a soţilor la încheierea celei de-a doua căsătorii, este evident că aceasta nu poate fi reţinută în ceea ce-l priveşte pe soţul bigam, operând o prezumţie simplă că acesta nu putea ignora încheierea de către el însuşi a unei căsătorii anterioare, aflată în fiinţă la data încheierii celei de-a doua. Probatoriul administrat relevă, însă, aceeaşi poziţie subiectivă şi în privinţa celei de a doua soţii, care cunoştea existenţa căsătoriei anterioare, neavând relevanţă sub acest aspect faptul că, după o convieţuire de 8 luni, prima soţie a fost alungată de soţ (Jud. Bistriţa, s. civ., sent. nr. 6021/2009, nepublicată).

Detalii: https://legeaz.net/n...erea-casatoriei

Dacă nu merge pe firul evenimentelor, adio re-căsătorie!

Edited by Naoto, 14 May 2023 - 13:35.


#32
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Probabil ca ceva, ceva s-a intamplat si de aceea tipa pare disperata. Eu am pus-o pe ideea ca o zoreste viitorul sot, dar cel mai probabil ca altul e motivul.

Tot nu inteleg cum toata treaba a aparut acum, dupa peste 30 de ani. Ok, nu a vazut un functionar, nu au vazut doi, dar sunt cel putin 3 institutii din UAT-uri diferite.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate