Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Exista cai de atac contract vanzare cumparare apartament?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
99 replies to this topic

#1
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009
Bunicul meu mi-a spus ca baiatul lui i-a "cumparat" partea lui din apartamentul in care locuieste insemnand 50% plus partea mostenita de la sotia care nu mai traieste insa fara sa vada niciun ban fiind vorba de aproximativ 30mp (acum proprietatea apartine in acte in intregime fiului).

La semnarea actelor nu au existat banii, in fapt fiind o vanzare fictiva pentru ca nu avea sub nicio forma de unde face rost de o suma atat de mare pentru a o rula prin banca, undeva la 40.000€. Stiu ca tot ce trece de 10.000€ trebuie trecut prin banca.

Mama mea adica fiica bunicului a murit acum aproape un an.

Repet, bunicul nu a vazut niciun euro/leu, eu nu am vazut contractul.

Exista cai de atac in aceasta speta?

Multumesc

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
Notarul ce a spus ?

#3
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009
Pai nici nu stiu la ce notar s-a facut manevra, ca asta nu e contract v-c iar notarul e complice din punctul meu de vedere.

Poate isi aminteste bunicul dar e o persoana in etate, vulnerabila si dependenta de cei din jur, de aia a si functionat "schema" pana acum.

#4
petrepavlov

petrepavlov

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.01.2021
Intr-adevar tot ce trece de 10.000 EUR trebuie trecuti prin banca.

Cai de atac ar exista. Nu ar fi insa mai usor de discutat pe baza contractului?

Un notar cred ca va poate ajuta cu cartea funciara in primul rand daca nu puteti discuta cu unchiul (?) dumneavoastra direct.

Fara nici o jignire, daca bunicul "v-a spus ca ..." nu inseamna ca s-a si intamplat de fapt. Cu totii spunem multe, doar ce e scris pe hartie ramane.

#5
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 09.09.2005

View PostAndreysc7, on 12 mai 2023 - 15:37, said:

Notarul ce a spus ?

daca nu esti parte in contract notarul nu iti arata contractul. doar instanta poate cere contractul.

#6
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

View Postserginho, on 12 mai 2023 - 15:41, said:

daca nu esti parte in contract notarul nu iti arata contractul. doar instanta poate cere contractul.

Auzisem c-ar exista un fel de centru al notarilor in oras si de acolo cica s-ar putea verifica contractul dar e doar o idee aruncata in vant, nu stiu daca asa e si in realitate.

Si nu sunt parte din contract dar mama era si era in viata cand s-a facut asa zisul contract pentru ca bunicul avea doar 2 mostenitori respectiv fiul si fiica (mama mea) care intre timp s-a stins. As fi intrat la mostenire daca nu s-ar fi facut manevra.

Edited by holimen24, 12 May 2023 - 15:48.


#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Se poate ataca orice - in instanta bineinteles
Daca ai bani + timp poti chema in judecata si entitatile superioare de pe Alpha Centauri

#8
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009
Desigur. Ma intereseaza totusi daca am vreo sansa cu singurul aspect pe care il pot ataca si anume lipsa banilor din "tranzactie". Sa nu ma duc in instanta ca prostul si sa mai si cheltuiesc o caruta de bani pe deasupra.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Iti dai seama ca nu-ti poate da nimeni un raspuns ferm
Ai sanse fifty-fifty Posted Image

#10
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009
Eu cred ca cei din domeniu ar putea pentru ca am senzatia ca e o practica des intalnita si nu cunosc speta indeajuns sa stiu, de aia intreb :)

#11
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

View Postholimen24, on 12 mai 2023 - 15:44, said:

Si nu sunt parte din contract dar mama era si era in viata cand s-a facut asa zisul contract pentru ca bunicul avea doar 2 mostenitori

E ceva ciudat. Fiind bun comun , nu cred ca avea cum sa vanda fara stirea bunicului.
Sfatul meu e sa vorbesti cu un avocat dar din nou , in timpul vietii nu poti vinde un bun comun, sau o parte din el, fara acordul celuilalt.

Edited by Andreysc7, 12 May 2023 - 16:03.


#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Probabil ca acel contract contine si o declaratie ca banii au fost primiti.

Greu de crezut ca sunt sanse de reziliere. Poate doar daca se gaseste vreo infractiune legata de tranzactie.

View PostAndreysc7, on 12 mai 2023 - 16:02, said:

E ceva ciudat. Fiind bun comun , nu cred ca avea cum sa vanda fara stirea bunicului.
Bunicul a vandut:
Bunicul meu mi-a spus ca baiatul lui i-a "cumparat" partea lui din apartamentul in care locuieste insemnand 50% plus partea mostenita de la sotia care nu mai traieste

#13
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

View PostAndreysc7, on 12 mai 2023 - 16:02, said:

E ceva ciudat. Fiind bun comun , nu cred ca avea cum sa vanda fara stirea bunicului.
Sfatul meu e sa vorbesti cu un avocat dar din nou , in timpul vietii nu poti vinde un bun comun, sau o parte din el, fara acordul celuilalt.

S-a facut cu stirea bunicului doar ca fara sa existe nicio suma primita de acesta, vorbim de peste 40.000€ nu chiar o nimica toata...
Partea respectiva era intr-adevar a bunicului pentru ca se facuse dezbatere succesorala dupa moartea bunicii, bunicul avand 50% a lui plus 1/3 mostenita de la sotia decedata, celelalte 2/3 fiind impartite egal intre fiul si fica lor.

View Postpasilla, on 12 mai 2023 - 16:06, said:

Probabil ca acel contract contine si o declaratie ca banii au fost primiti.

Greu de crezut ca sunt sanse de reziliere. Poate doar daca se gaseste vreo infractiune legata de tranzactie.


Bunicul a vandut:
Bunicul meu mi-a spus ca baiatul lui i-a "cumparat" partea lui din apartamentul in care locuieste insemnand 50% plus partea mostenita de la sotia care nu mai traieste


Din cate stiu eu orice vanzare cu o valoare de pest e 10.000€ trebuie facuta bani prin banca, tocmai pentru a evita astfel de situatii si cu siguranta n-a avut fiul de unde sa faca rost de +40.000€ cat facea tranzactia macar sa-i fi rulat prin banca, ca bunicul, repet, n-a vazut niciun euro si niciun leu.

#14
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Vanzarea fictiva e nula de drept. Trebuie atacata in instanta. Din pacate in Romania asa functioneaza... desi e nul de drept trebuie atacat juridic.

Edited by MooF2010, 12 May 2023 - 16:15.


#15
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
Bunicul tau apare in contract ?
LE : acuma am vazut ca ai scris :"ca asta nu e contract v-c iar notarul e complice din punctul meu de vedere."
Pai atunci ce contract e ? Daca nu s-a facut contract de vanzare-cumparare, e egal cu 0

#16
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

View PostMooF2010, on 12 mai 2023 - 16:13, said:

Vanzarea fictiva e nula de drept. Trebuie atacata in instanta.


O sa fie greu sa demonstrez ca banii nu s-au dat pentru ca fiul aplica si va aplica presiuni semnificative asupra bunicului care e o persoana vulnerabila, sensibila si in etate.

Practic acum bunicul se gaseste in apartamentul "proprietate" a fiului si preisunea deja exista, fara niciun proces nimic.

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu nu cred ca ar exista sanse de succes.
Se poate merge pe ideea unui contract fictiv si incalcarea rezervei succesorale a mamei tale.

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postholimen24, on 12 mai 2023 - 15:22, said:

Exista cai de atac in aceasta speta?
Multumesc
Exista daoar ca fara succes. Nu are importanta ce a declarat unu si altul, cat timp exista tranzactie prin banca e oki. Cash se poate doar pana in 50k lei si aia nu cere hartie, doar o declaratie in contract. E suficient sa fie un rulaj de bani si e valid ca tranzactie.

Metoda contractului CV este standard pentru cand parintii vor sa favorizeze pe cineva si in general nu se poate ataca cu succes daca e bine facut.

View Postpasilla, on 12 mai 2023 - 16:17, said:

Eu nu cred ca ar exista sanse de succes.
Se poate merge pe ideea unui contract fictiv si incalcarea rezervei succesorale a mamei tale.
Nici eu.

Edited by andreic, 12 May 2023 - 16:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate