Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Exista cai de atac contract vanzare cumparare apartament?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
99 replies to this topic

#19
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 17.12.2019

View Postholimen24, on 12 mai 2023 - 15:22, said:

Exista cai de atac in aceasta speta?
Există căi de atac dar nu e foarte simplu de câștigat un astfel de proces pentru că te lupți atât cu vânzătorul cât și cu cumpărătorul. Angajază un avocat bun ca să facă ce trebuie.

#20
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

View PostAndreysc7, on 12 mai 2023 - 16:14, said:

Bunicul tau apare in contract ?
LE : acuma am vazut ca ai scris :"ca asta nu e contract v-c iar notarul e complice din punctul meu de vedere."
Pai atunci ce contract e ? Daca nu s-a facut contract de vanzare-cumparare, e egal cu 0

Sigur ca apare ca vanzator, repet, eu nu am vazut contractul, am scris ca nu e contract v-c in sensul in care ala se intocmeste pe baza primirii in fapt a unei sume echivalente cu valoarea partii din imobilul vandut, nu fara niciun ban.

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMooF2010, on 12 mai 2023 - 16:13, said:

Vanzarea fictiva e nula de drept.
Cu e nula de drept ? Nici macar nu stim cand a fost facuta.

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMooF2010, on 12 mai 2023 - 16:13, said:

Vanzarea fictiva e nula de drept.
Pentru astaa trebuie dovedita mai intai ca e fictiva. Aici e dificultatea.

#23
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Bunica trăiește? Dacă nu, trebuia succesiune și copiii bunicului tău aveau și ei drept la o cota parte din apartament. Fara succesiune nu se putea vinde.

#24
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

View Postpasilla, on 12 mai 2023 - 16:17, said:

Eu nu cred ca ar exista sanse de succes.
Se poate merge pe ideea unui contract fictiv si incalcarea rezervei succesorale a mamei tale.

Mi-a mai spus cineva asta, totusi eu inca sper, de aia am si scris aici.

View Postandreic, on 12 mai 2023 - 16:17, said:

Exista daoar ca fara succes. Nu are importanta ce a declarat unu si altul, cat timp exista tranzactie prin banca e oki. Cash se poate doar pana in 50k lei si aia nu cere hartie, doar o declaratie in contract. E suficient sa fie un rulaj de bani si e valid ca tranzactie.

Metoda contractului CV este standard pentru cand parintii vor sa favorizeze pe cineva si in general nu se poate ataca cu succes daca e bine facut.


Nici eu.

Nici daca valoarea platita e drastic sub valoarea de piata reala a metrilor patrati cumparati?

#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poate ca vanzarea a fost facuta inainte de 2015, poate ca a fost cu plata in rate......oricum nu conteaza dpdv al valabilitatii contractului, daca plata nu s-a facut prin banca.

Edited by pasilla, 12 May 2023 - 16:29.


#26
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

View Postandreic, on 12 mai 2023 - 16:21, said:

Pentru astaa trebuie dovedita mai intai ca e fictiva. Aici e dificultatea.

Daca ar exista o suma mult mai mica decat valoarea ei reala si eventual o declaratie a bunicului ca nu a primit nici un leu/euro n-ar fi indeajuns pentru a proba o vanzare fictiva?

View Poststefan0011, on 12 mai 2023 - 16:21, said:

Bunica trăiește? Dacă nu, trebuia succesiune și copiii bunicului tău aveau și ei drept la o cota parte din apartament. Fara succesiune nu se putea vinde.

Bunica a murit, dezbaterea de succesiune s-a facut.
Chestia e ca fiul a facut aceasta asa zisa cumparare in timp ce sora lui traia.

View Postexqusit_drunk, on 12 mai 2023 - 16:18, said:

Există căi de atac dar nu e foarte simplu de câștigat un astfel de proces pentru că te lupți atât cu vânzătorul cât și cu cumpărătorul. Angajază un avocat bun ca să facă ce trebuie.

Nici pe mine nu ma dau deloc banii afara din casa si n-as vrea sa scap de o caruta de bani pe care nici macar n-o am ca sa angajez un avocat bun fara sa stiu macar ce fel de sanse as avea in acest demers.

#27
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pana una alta, vorbim despre pielea ursului din padure

Bunicul ti-a spus o poveste ... tu n-ai vazut nici un contract sau alta hartie ... nu stii nici unde s-au facut hartiile ... cum s-au facut ... de ce s-au facut ... etc.

In conditiile astea cam ce vrei sa-ti spunem noi ?

#28
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
O sa ți trebuiască cel puțin certificatul de deces al bunicii. Cu el mergi la un notar sa dezbați succesiunea. Cred ca o sa ai nevoie și de actele de proprietate ale bunicilor, dar cum nu le ai, mergi la un notar și te lămurește.

Te ai gândit ca poate te a mintit bunicul și nu a vândut nimic? Numai un notar prea nebun și mafiot ar fi vândut fără succesiune.



#29
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

View PostNaijax, on 12 mai 2023 - 16:29, said:

Pana una alta, vorbim despre pielea ursului din padure

Bunicul ti-a spus o poveste ... tu n-ai vazut nici un contract sau alta hartie ... nu stii nici unde s-au facut hartiile ... cum s-au facut ... de ce s-au facut ... etc.

In conditiile astea cam ce vrei sa-ti spunem noi ?

N-am vazut pentru ca fiul si-a facut treaba ca la carte, l-a manipulat pe bunicul vulnerabil si dupa ce-a parafat actele le-a luat cu el si s-a facut nevazut.

Ce vreau sa aflu este ce fel de sanse exista in instanta de a anula acest contract in care, in mod cert, banii nu au ajuns la vanzator.

View Poststefan0011, on 12 mai 2023 - 16:30, said:

O sa ți trebuiască cel puțin certificatul de deces al bunicii. Cu el mergi la un notar sa dezbați succesiunea. Cred ca o sa ai nevoie și de actele de proprietate ale bunicilor, dar cum nu le ai, mergi la un notar și te lămurește.

Te ai gândit ca poate te a mintit bunicul și nu a vândut nimic? Numai un notar prea nebun și mafiot ar fi vândut fără succesiune.

Succesiunea este facuta de dinainte de vanzare, nu m-a mintit, asta e cert.

Edited by holimen24, 12 May 2023 - 16:32.


#30
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Fara suparae, nu postez la misto: la urma urmei tu ce doresti sa obtii ?De ce te intereseaza daca s-a platit sau nu suma intreaga ? Poate bunicul nu a vrut bani, cu conditia sa il lase sa locuiasca acolo pana la final.
Edit: am vazut mai sus ce vrei sa demonstrezi.

Edited by phoenix76, 12 May 2023 - 16:34.


#31
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Poststefan0011, on 12 mai 2023 - 16:30, said:

Te ai gândit ca poate te a mintit bunicul și nu a vândut nimic? Numai un notar prea nebun și mafiot ar fi vândut fără succesiune.
Te-ai gandit la mai multa atentie ?

Partea respectiva era intr-adevar a bunicului pentru ca se facuse dezbatere succesorala dupa moartea bunicii, bunicul avand 50% a lui plus 1/3 mostenita de la sotia decedata, celelalte 2/3 fiind impartite egal intre fiul si fica lor.

#32
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,457
  • Înscris: 15.11.2003

View Postserginho, on 12 mai 2023 - 15:41, said:

daca nu esti parte in contract notarul nu iti arata contractul. doar instanta poate cere contractul.
Contractul si notarul ar trebui sa se vada in cartea funciara super usor ptr ca este actul doveditor ptr actualul proprietar !
costa 30-40 lei si dureaza maxim 3 zile daca nu e digitalizata inca

Edited by radu103, 12 May 2023 - 16:33.


#33
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Postholimen24, on 12 mai 2023 - 16:32, said:

...
Ce vreau sa aflu este ce fel de sanse exista in instanta de a anula acest contract ...
...

Pai nu ti-am spus ?
Fifty-fifty

#34
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,457
  • Înscris: 15.11.2003

View Postholimen24, on 12 mai 2023 - 16:32, said:

Ce vreau sa aflu este ce fel de sanse exista in instanta de a anula acest contract in care, in mod cert, banii nu au ajuns la vanzator.
Poti intreba un alt notar, consultatiile ar trebui sa fie gratuite in limita unui timp rezonabil
PS: daca bunicul a semnat declaratia notariala ca a luat banii, e cam greu de dovedit ca nu-i asa fara martori

Edited by radu103, 12 May 2023 - 16:35.


#35
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

View Postphoenix76, on 12 mai 2023 - 16:33, said:

Fara suparae, nu postez la misto: la urma urmei tu ce doresti sa obtii ?De ce te intereseaza daca s-a platit sau nu suma intreaga ? Poate bunicul nu a vrut bani, cu conditia sa il lase sa locuiasca acolo pana la final.

Nici poveste. Doresc sa obtin dreptate si eventual o cota parte care mi se cuvine.
Ma intereseaza pentru ca nu s-a platit nicio suma, nu ca suma intreaga sau la valoarea reala de piata. Practic fiul i-a furat partea bunicului pentru ca acum e pe numele lui fara sa il coste un leu.

Nu cred ca a fost cazul sa nu vrea bani cu conditia sa fie lasat sa locuiasca acolo pentru ca e amenintat cu azilul de catre fiu.

#36
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Nu stii pe numele cui e pana nu obtii un extras de carte funciara, cum ti-a recomandat si colegul radu103. Incepe de acolo.
Fiind o situatie incurcata cel mai bine ar fi sa ii ceri parerea si unui avocat, macar sa stii o treaba.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate