Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Plata creante anaf

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
Nu am rambursata suma. In BT pay apare -9529 lei.
Luand in considerare suma, vedeam daca imi intrau atatia bani in cont inapoi.
Maine incerc sa dau niste telefoane la ANAF sa vad cum apar la ei in sistem. O sa revin cand am ceva update.

Daca mai are cineva speta de mai sus, poate sa povesteasca aici cum a rezolvat problema.

Edited by stearom, 14 May 2023 - 18:20.


#20
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
Da - toata lumea are "problema" asta! Si e ok ;-)

Ideea este urmatoarea: dupa ce ai facut plata online pe ghiseul.ro la sectiunea "Plati anterioare" iti apare suma "in procesare" vreo 2-3 zile pana cand banca o proceseaza. Apoi apare suma in Starea "procesata". La tine, in Plati anterioare, cum iti apare suma?

Dupe ce suma s-a procesat bancar ea trebuie sa fie procesata manual de ANAF-ul din judetul tau. Adica cineva va procesa ordinele online, dar le va procesa manual, adica stinge sumele in sistemul ANAF. Din pacate chestia asta nu se face automat si, iarasi din pacate, lumea face confuzie intre cele doua "procesari": una este procesarea sumei in sistemele bancare si alta este procesarea incasarii sumei in sistemul ANAF.

Daca pe ghiseul.ro in sectiunea ANAF iti apare mesajul "Atenție, aveți o plată în procesare!" = inseamna ca suma s-a decontat bancar si urmeaza ca in 7 zile lucratoare (teoretic, practic am inteles neoficial ca poate sa dureze vreo 2 saptamani) sa proceseze cineva din ANAF manual incasarile si sa puna bifele ca tu, eu si toti ne-am platit datoriile.

View Poststearom, on 14 mai 2023 - 15:39, said:

Asta am patit eu anul trecut. Am platit CASS si cand m-am uitat mi-a luat suma de la CASS, a impartit-o in 3 si a scazut din fiecare creanta. Totul e in regula la tine. Nu are rost sa te duci.

Asa este si normal: se sting primele datoriile cele mai vechi. Daca ai 100 lei din 2021 si 50 de lei din 2022 (datorie catre ANAF) degeaba platesti tu 50 de lei sperand ca se inregistreaza ca platita suma din 2022. Se va compensa jumatate din datoria veche (cea de 100 de lei).

#21
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007

View PostXman_ghio, on 15 mai 2023 - 11:21, said:

Asa este si normal: se sting primele datoriile cele mai vechi. Daca ai 100 lei din 2021 si 50 de lei din 2022 (datorie catre ANAF) degeaba platesti tu 50 de lei sperand ca se inregistreaza ca platita suma din 2022. Se va compensa jumatate din datoria veche (cea de 100 de lei).

Asa ar trebui sa fie dar se pare ca in practica nu e chiar asa. Anul acesta mie mi-au stins datorii scadente in 2024 si mi-au lasat nestinse datorii scadente in 2023. E absurd avand in vedere ca acele datorii ce mi le-au calculat ei pe 2024 sunt pe venituri estimate.
S-a rezolvat in final cu o sesizare trimisa din SPV.

#22
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
Am sunat la ANAF si m-a pus sa scot din Solicitari -> Informatii -> Obligatii de plata     si     Nota Obligatiilor de plata
Am scos din mesaje documentele primite si acolo apar cu datorie.

Mi-a zis ca sa mai astept o saptamana ca acum luna asta se proceseaza lucrurile mai greu si dupa daca nu se proceseaza a zis sa sun la institutia de care apartin.
In principiu cica sunt ok atat timp cat am dovezile de plata primite la Mesaje in SPV.

Cam asta e ce am rezolvat eu.
Xman_ghio, digitalizarea Romaniei, o gluma proasta. Daca ceea ce zici tu e adevarat, sa proceseze manual, atunci suntem cu vreo 30 de ani in urma.

Edited by stearom, 15 May 2023 - 13:27.


#23
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

View PostArgv, on 15 mai 2023 - 12:18, said:


Asa ar trebui sa fie dar se pare ca in practica nu e chiar asa. Anul acesta mie mi-au stins datorii scadente in 2024 si mi-au lasat nestinse datorii scadente in 2023. E absurd avand in vedere ca acele datorii ce mi le-au calculat ei pe 2024 sunt pe venituri estimate.
S-a rezolvat in final cu o sesizare trimisa din SPV.
Nu exista datorii scadente in 2024!!! Iar pentru 2023 ai doar de plata ce ai estimat...

View Poststearom, on 15 mai 2023 - 13:25, said:

Daca ceea ce zici tu e adevarat, sa proceseze manual, atunci suntem cu vreo 30 de ani in urma.
Pai de ce crezi ca ti'a zis ca "se proceseaza lucrurile mai greu"??? Pentru ca se proceseaza manual - adica o tanti/nene verifica listele cu plati si marcheaza cine/ce a platit :-( Trist, dar adevarat!

#24
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Păi altfel nu s-ar justifica numărul de angajați ANAF, dacă nu ar avea de "lins" zilnic borderourile de plată/ de încasări . Dacă ANAF implementau un bot AI, zburau sute de angajați dintr-un foc.

#25
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007

View PostXman_ghio, on 15 mai 2023 - 15:29, said:

Nu exista datorii scadente in 2024!!! Iar pentru 2023 ai doar de plata ce ai estimat...

Ce estimezi pt 2023 apare cu scadenta in 2024.. Eu am depus decl unica in februarie.

Edited by Argv, 15 May 2023 - 16:50.


#26
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Attached File  scadenta.png   9.75K   25 downloads

#27
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
Platesc darile (PFA) la ANAF pe ghiseul.ro din 2017. Zero probleme, dar sunt cateva lucruri de retinut.
In primul rand, asa cum ai observat, degeaba alegi sa platesti una dintre contributii (sanatate/pensii/impozit); ce platesti se imparte (nu m-a interesat niciodata daca in mod egal sau proportional) la cele trei.
In al doilea rand, mi s-a intamplat sa dureze si peste o saptamana pana cand situatia in ghiseul.ro a fost actualizata cu suma platita, timp in care aveam si eu scris sub dari 'Atentie, aveti plata in procesare'.

Deci, eu zic sa mergi in continuare cu ghiseul.ro, e cea mai comoda solutie.

#28
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
Am spus ca voi reveni cu informatii in legatura cu problema mea. Astazi am verificat din nou ghiseul si SPV andf si nota de obligatii si nu mai apare ca am de plata. Am scos si voi pastra notele de obligatii in cazul in care vor fi probleme.

Deci daca mai are cineva problema mea si inca ii apare ca are de plata, tot ce trebuie sa faca e sa astepte sa proceseze MANUAL angajatii ANAF.

#29
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Pentru a nu deschide un alt topic, am si si eu o întrebare pentru plata taxelor prin ghiseul. Ro. Am o suma de cateva mii de lei(nu multe) impartita in impozit, cas, cassa(sau ce mai is), pot sa platesc cate o bucatita din fiecare sau trebuie sa platesti macar una (impozit, cas) toata într-o plata? Mulțumesc pentru raspunsuri.

#30
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
Sumele se sting in ordinea vechimii (adica primele sunt cele mai vechi). Nu poti sa platesti 2000 lei datorata azi, daca tu aveai 2500 datorat de 2 ani. Se va stinge prima data 2000 din 2500 lei (datoria veche) si tot asa.

#31
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Nu m-ai înțeles. Eu datorez de ex 2500lei Din care impozit e 1000 lei sa zicem si 500 si 500 cas si cass. Eu pot sa plătesc 300lei si sa selectez cate 100lei din fiecare si sa fie ok pt anaf?

#32
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Doar dacă faci 3 transferuri bancare către conturile trezoreriei și Dacă aceste conturi diferă ca IBAN, pentru impozit, CAS și cass.

#33
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004

View Posthustyus, on 11 octombrie 2023 - 18:25, said:

Nu m-ai înțeles. Eu datorez de ex 2500lei Din care impozit e 1000 lei sa zicem si 500 si 500 cas si cass. Eu pot sa plătesc 300lei si sa selectez cate 100lei din fiecare si sa fie ok pt anaf?

Poti sa faci asta doar ca ANAF nu va imparti banii cum ai ales tu in ghiseul.ro ci proportional cu valoarea fiecarei datorii. Exemplu simplu, sa zicem ca ai datorii de 1000 la CASS, 2000 la CAS si 3000 la impozit. Tu alegi sa platesti cate 200 lei la fiecare, adica in total 600 lei. ANAF insa iti va scadea 100 de la cass, 200 de la cas si 300 de la impozit.
Deci, chiar daca tu alegi sa platesti doar la sanatate de exemplu in ghiseul.ro, ANAF tot va imparti banii intre toate cele trei datorii. Am testat asta de nenumarate ori.

Asadar raspunsul la intrebarea ta initiala este ca da, poti sa platesti cate o bucatica din fiecare datorie. De fapt, nici nu ai alta alternativa. Si platesti cand poti, cat poti, eu de exemplu platesc cate un pic in fiecare luna.

Edited by aladdin2k, 12 October 2023 - 10:47.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate