Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Plata creante anaf

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Pana acum am platit la fizic ghiseu si totul a fost ok, in 3 zile nu mai aparea nimic de platit.
Dar la ultima decizie am zis sa platesc online prin ghiseul.ro si deja a trecut o saptamana si tot in curse de procesare apare.
In 5 zile incepe scandenta, ce fac??
Daca ma duc la ghiseu imi ia banii de 2 ori?Cum poate sa dureze atat o procesare de plata online nu inteleg

Edited by gratzi858, 10 May 2023 - 21:40.


#2
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003
Cum ai platit online ? ghiseul.ro ?
Nu vezi in fisa ?
Platile online cu cardul se deconteaza la +3 zile prin procesatori

#3
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Imi apare la mesaje cu rosu tip document plata, raport plata etc si data arhivare 06.07.2023. Inseamna ca se proceseaza in lulie, dupa scadenta??

Am platit doar una din 3 obligatii,pentru test ca nu am incredere in astia si dupa ce apare 0 acolo am zis ca platesc si restul

#4
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 25.10.2007
Conteaza cand ai platit, nu cand le-au notat ei. Pe ghiseul ai dovada platii, nu-ti face probleme. Sistemul informatic al ANAF este depasit.
Poti plati si direct in SPV, in meniul Plati creante:

Attached File  creante.png   54.27K   18 downloads

Edited by Argv, 11 May 2023 - 08:30.


#5
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,909
  • Înscris: 10.01.2023
eu am o plată în procesare de peste 2 ani... stai liniștit

#6
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

 gratzi858, on 10 mai 2023 - 21:45, said:

Imi apare la mesaje cu rosu tip document plata, raport plata etc si data arhivare 06.07.2023. Inseamna ca se proceseaza in lulie, dupa scadenta??

Am platit doar una din 3 obligatii,pentru test ca nu am incredere in astia si dupa ce apare 0 acolo am zis ca platesc si restul
Aia este data la care se va arhiva documentul, nu data la care se proceseaza plata!

Uite eu am platit luni seara (ora 21) pe ghiseul.ro suma din declaratia unica. Mi-a aparut cu rosu "in procesare plata" pana azi. Acum imi apare cu verde ca "procesata". Deci a durat fix 2 zile. La unele banci dureaza 3-5 zile, dar nu te mai intereseaza ca obligatia de plata s-a stins, tu ai si primit (daca verifici mailul cu care te-ai inscris in SPV) deja confirmarea de stingere a obligatiei.

#7
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Nu am primit nici un mail decat cel cu dovada de plata de la ghiseul.ro
Si in SPV apare suma ca si creanta de platit
Mi se pare o bataie de joc,o sa ma duc la ghiseu fizic nu am alta solutie

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Pai vezi ca ai revenit cu picioarele pe pamant, tot la sfantul ghiseu trebuie sa mergi cand interactionezi cu statul, nu figuri din astea cu plati electronice. Nu de altceva, dar sa nu platesti de mai ori.

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
Fa Sfântul ghiseu, nu te mai da rotund cu tehnologia. O data am plătit online, transfer bancar și au intrat banii după 3 saptamani.
Banca spunea ca banii au fost virați, la anaf nu interesează pe nimeni. Asa ca după morcovul de rigoare, m-am întors la Sfântul ghiseu.

#10
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Daca ai dovada platii, te doare la basca. Cand si cum ajung banii la destinatar nu te mai intereseaza.
In caz de Doamne-fereste ai dovada platii cu data, ora si minutul la care ai facut plata.

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
Tu vorbești de lumea normala. La ANAF vorbești singur cu dovada în mana.

#12
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

View Postgratzi858, on 11 mai 2023 - 15:36, said:

Nu am primit nici un mail decat cel cu dovada de plata de la ghiseul.ro
Si in SPV apare suma ca si creanta de platit
Mi se pare o bataie de joc,o sa ma duc la ghiseu fizic nu am alta solutie
Faci o prostie pentru ca vei plati suma de doua ori! Ma rog, oricum iti ramane si se scade anul viitor, dar suma platita prin ghiseul.ro se va deconta si totul este ok.

#13
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Pai aia nu mai platesc.
Deci aveam 3 sume de platit, sanatate, pensii si impozit.
Am platit prin SPV pe cea mai mica asa de test ca sa vad daca functioneaza.
Evident ca nu ca si ieri aparea tot in procesare si azi situl anaf nici nu merge,deci celelalte 2 le platesc fizic si trb sa depun si ceva declaratie 200 tot fizic o fac si aceea

#14
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.02.2013
Nu e deloc evident ca nu funcționează, eu de vreo 5 ani plătesc absolut toate impozitele și taxele prin ghiseul.ro și tot timpul plata era finalizata în maxim 3 zile...

#15
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
Acelasi lucru l-am patit si eu.

Platit toata suma pe DU de pe 2022 in data de 2 mai si pana cum vreo 3 zile aparea in procesare si bineinteles am dovada atat pe SPV cat si pe ghiseul.ro ca am platit in 2 mai. Acum imi apare ca am de plata toata suma ca si cum tranzactia nu s-a facut cu toate ca am mesajele de confirmare.

Tu oare ce ai reusit sa rezolvi? Eu oricum trebuie sa merg la Anaf pentru asta ca sa rezolv problema.

Cunosc pe cineva care tot asa a patit si cu dovada in mana nu a reusit sa rezolve problema. Daca nu ai mers la ei sa incerci sa iti rezolvi problema.

Scria cineva mai sus ca ghiseul e sfant. Eu platesc online din 2020 si acum cand platesc ultima DU (am inchis PFA) vad ca ma izbesc de probleme. Nu vrea ANAF sa scape de mine, numai eu

#16
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Inca nu am reusit sa ajung la ei, abia joi pot.
Dar am intrat acum pe anaf.ro si la creante nu mai apare plata in procesare, si la sume de platit nu am 0 cum trebuia dar se pare ca au scazut suma care am platit-o din toate 3 sume de platit pentru ca mi se pare ca am mai putin de plata dar nu stiu sigur.
Deci eu am platit o obligatie si ei au scazut suma din 3 obligatii
E clar ca nu te poti baza pe plata online

#17
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
E in regula la tine. Tu chiar daca platesti doar o obligatie acolo, tie iti i-a suma si o imparte la 3 si stinge din toate 3 sume egale. Poti confirma asta, uitandu-te pe DU si fa calculele.
Asta am patit eu anul trecut. Am platit CASS si cand m-am uitat mi-a luat suma de la CASS, a impartit-o in 3 si a scazut din fiecare creanta. Totul e in regula la tine. Nu are rost sa te duci.

Anul acesta se pare ca nu am noroc. Eu am platit in 2 mai si cateva zile imi aparea suma in procesare. Azi cand am intrat nu imi apare suma in procesare ci imi apare ca am de plata. Am dovada pe BT pay, mesaj de la ghiseul si email si mesaj pe SPV ca am platit sumele. Dar la creante imi apare ca sunt dator. Trebuie si eu sa sun sa nu am surprize.

#18
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Și ți-au rambursat ulterior cumva suma pe care ai văzut o plătită în  BT Pay?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate