Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

Card BT Direct Carrefour

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
442 replies to this topic

#361
stefanalexandru_93

stefanalexandru_93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.03.2010
Am si eu o problema cu BT direct. Pe raportul de luna trecuta mi-a aparut o dobanda de 98 de lei din senin (am platit tot timpul inainte de scadenta si nu am niciun fel de rate, deci niciun motiv sa platesc dobanzi). Am sunat de 2 ori la ei si de fiecare data mi-au confirmat ca e o greseala si o sa dispara. Ba chiar a doua oara mi-a recomandat sa rambursez suma fara dobanda respectiva.

In raportul de luna asta nu numai ca nu au stornat dobanda respectiva dar a mai aparut una de 55 lei. (daca as fi ascultat sfatul lor si nu as fi rambursat dobanda precedenta probabil ar fi fost mai mare...)

Pe 11 decembrie cand am vazut dobanda din primul raport le-am trimis si un mail pe [email protected]. Azi s-au implinit 30 de zile fara sa primesc vreun raspuns, deci voi contacta ANPC.

Eram curios daca a mai intampinat cineva astfel de probleme si daca/cum s-au rezolvat.

#362
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 13.03.2005
Dobanda o platesti fie cand nu ai platit suma indicata in "Datoria lunara curenta" fie cand ai depasit suma maxima acordata sau mai bine zis cand ai platit peste acea datorie. De exemplu daca limita maxima pe card e de 7000 lei, ai datorie totala de 500 lei si tu platesti 1000 lei, total disponibil pe card vei avea 7500 lei, iar pentru cei 500 lei peste vei plati dobanda. Chiar daca ai cheltuit acei bani ulterior. O alta metoda in care poti ajunge in situatia asta e daca ai achitat toata datoria, iar apoi ai cerut convertirea punctelor in bani, acesti bani s-au adaugat peste maximul disponibil pentru ca tu aveai totul achitat.

Totodata, platesti dobanda daca ai retras banii de la bancomat sau faci o tranzactie de tip quasi cash - iti apare asa ceva pe extras?

#363
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 26.01.2019

 stefanalexandru_93, on 11 ianuarie 2024 - 14:17, said:

Eram curios daca a mai intampinat cineva astfel de probleme si daca/cum s-au rezolvat.

Mi s-a intamplat.
Da' eu nu "sun sa discut" nimic cu nimeni, eu dau ordine: am inceput direct cu email la [email protected] => n-au raspuns in 30 de zile => sesizat ANPC => rezolvat => viata e frumoasa... :D

#364
stefanalexandru_93

stefanalexandru_93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.03.2010
E posibil sa fi avut o situatie cu limita depasita dar nu din cauza mea. Am facut o comanda la emag de 5044.98 pe care am anulat-o la cateva zile dupa. Dupa anulare am primit un SMS ca am ales plata in rate pentru tranzactia respectiva (fara ca macar si fi primit SMS care sa-mi propuna un plan de rate). Apoi am primit o corectie a celui mesaj in care mi-au spus ca am ales de fapt rate fara dobanda (tot fara interventia mea). In extras mi-au aparut tot felul de tranzactii in legatura cu asta. Dar asta e problema lor, eu doar am anulat o comanda. Deja mi-au confirmat ca acea dobanda e o greseala, doar ca nu se grabesc sa o returneze Posted Image

Attached File  BT1.jpg   41.54K   17 downloads Attached File  BT2.jpg   8.15K   15 downloads

Dar chiar si cu aceste tranzactii, nu sunt 100% sigur ca am depasit limita.

 darkangel2, on 11 ianuarie 2024 - 15:23, said:

Mi s-a intamplat.
Da' eu nu "sun sa discut" nimic cu nimeni, eu dau ordine: am inceput direct cu email la [email protected] => n-au raspuns in 30 de zile => sesizat ANPC => rezolvat => viata e frumoasa... Posted Image

Tocmai ce am trimis si eu la ANPC. Sper doar sa nu intru intr-un loop in care tot apar dobanzi si sa ma abonez la ANPC Posted Image

#365
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 26.01.2019

 stefanalexandru_93, on 11 ianuarie 2024 - 15:45, said:

Sper doar sa nu intru intr-un loop

Mda, n-ar fi exclus caci omu' modern trebuie silit sa faca orice, creierasu' lui nu poate sa mai faca nimicut singurel, e ocupat cu procesarea aspectelor vitale ale vietii: TikTok, FB.... :D

Daca dupa ce ii forteaza ANPC sa elimine dobanda, apare o alta dobanda (din urma), mai faci o sesizare la ANPC in care ceri eliminarea tuturor dobanzilor viitoare care s-au "nascut" din eroarea initiala.

#366
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 13.03.2005
Atunci incearca urmatoarele cai:

1. Sunat din nou la ei si cerut sa iti explice de ce apare acea suma si ce s-a intimplat cu dobanda de pe luna trecuta de 98 lei, de ce nu a fost rezolvata problema cand ti s-a promis ca va fi rezolvata. Totodata cerut sa deschida o plangere oficiala cu privire la cele reclamate si sa iti dea numar de inregistrare. Spune-le si ca dat fiind faptul ca aceasta convorbire este inregistrata, ai depus deja o plangere prin email catre adresa X la data de si ca astfel au trecut cele 30 zile. Totul pe un ton cat mai calm si asertiv. Impune si un termen de 5 zile lucratoare in care sa se corecteze problemele si sa fii contactat, mentionand iar ca impui aceste termen intrucat deja ai o plangere la care nu s-a primit raspuns si ca aceasta convorbire e de catre ei inregistrata.

2. Dupa trecerea celor 5 zile lucratoare, daca nu primesti raspuns, adreseaza-te ANPC.

3. Tot atunci adreseaza-te si celor de la CSALB (pe https://csalb.ro/ ) sau chiar poti sa-i suni de pe acum sa te indrume.

Incearca pe cat posibil si insistent sa rezolvi direct cu BT Direct ca de obicei e mai rapid. De asta si recomandarea mea cu aceasta ordine a pasilor de mai sus.

#367
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 05.03.2009
Salut. 2 întrebari :

1- să zicem că mâine aleg să plătesc în rate o cumpărătura de 1000 lei.
Dacă totuși găsesc banii și alimentez cardul bt "la zi", ce se întâmplă în cazul ăsta?
2- dacă nu mă înșală memoria, acum 1 an am primit un sms de la ei că dacă îți plătești taxele până în martie folosind cardul bt, îți dădeau 5 sau 10% bonus, sau bonus dublu, nu mai știu exact.
Eu plătisem deja taxele....
Mai are careva sms-ul ăla?
Nu vreau să fac aceeași greșeală iar...

Edited by kye77, 12 January 2024 - 08:52.


#368
adidami

adidami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 02.11.2014

 kye77, on 12 ianuarie 2024 - 08:51, said:

Salut. 2 întrebari :

1- să zicem că mâine aleg să plătesc în rate o cumpărătura de 1000 lei.
Dacă totuși găsesc banii și alimentez cardul bt "la zi", ce se întâmplă în cazul ăsta?
2- dacă nu mă înșală memoria, acum 1 an am primit un sms de la ei că dacă îți plătești taxele până în martie folosind cardul bt, îți dădeau 5 sau 10% bonus, sau bonus dublu, nu mai știu exact.
Eu plătisem deja taxele....
Mai are careva sms-ul ăla?
Nu vreau să fac aceeași greșeală iar...

A fost anul trecut campanie promotionala doar in zilele de 1 martie si 8 martie, cashback 5% la orice cumparatura. Cand am vazut anuntul, mi-am programat toate platile in zilele acelea (facturi, impozite). Nu e nicio certitudine ca va fi si anul acesta.

Offtopic: In privinta taxelor locale, tot anul trecut a fost in ultima saptamana din martie cashback 10% la plata impozitelor cu orice card Mastercard. Eu le platisem cand era 5% la inceputul lui martie, deci am pierdut promotia de la Mastercard.

Edited by adidami, 12 January 2024 - 09:23.


#369
Drizzt89

Drizzt89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 27.11.2008

 kye77, on 12 ianuarie 2024 - 08:51, said:

.
Mai are careva sms-ul ăla?
Nu vreau să fac aceeași greșeală iar...

Campania nu a avut treaba cu BT Direct, era reducere data de Mastercard pentru plata taxelor folosind un card Mastercard.

Edited by Drizzt89, 12 January 2024 - 12:13.


#370
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 26.01.2019

 kye77, on 12 ianuarie 2024 - 08:51, said:

Eu plătisem deja taxele....
[...]
Nu vreau să fac aceeași greșeală iar...

Nici eu => am pus reminder sa platesc pe 29 martie.... :D

 kye77, on 12 ianuarie 2024 - 08:51, said:

Mai are careva sms-ul ăla?

SMS-ul nu-l am da' campania veche o gasesti aici: https://www.masterca...i-impozite.html

Eu urmaresc constant pagina cu campaniile Mastercard: https://www.masterca...i-promotii.html

#371
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 05.03.2009
Cashback de 10% se acordă în limita a 50 de lei per tranzacție și în limita a 600 de lei per card pentru plățile de taxe și impozite (sub cod comerciant 9311) efectuate online cu cardurile de debit și credit deținute de persoane fizice și emise de instituțiile participante.


Deci.... Dacă plătesc toate taxele odată, nu pot lua mai mult de 50 lei cashback...

#372
Jackalope

Jackalope

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.11.2020

View Postwertyck, on 09 ianuarie 2024 - 18:05, said:

Poti incerca cu Card2Card Transfer, sa muti banii de pe cardul de credit CEC pe cel BT.
O sa ai o surpriza placuta!

Pui cardul CEC implicit si te folosesti de functia Trimite bani, si alegi un numar de telefon ce nu are Aliaspay activ, pentru a putea alege optiunea "Transfer pe card"

Am testat, banii au ajuns in BT dar in CEC nu mi-a impartit in rate.

#373
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,090
  • Înscris: 10.04.2006
Probabil cec o vede ca transfer de bani.
Verifică să nu ai și dobândă dacă tot nu a împărțit-o în rate.

#374
Jackalope

Jackalope

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.11.2020

View PostNenea Zap, on 15 ianuarie 2024 - 16:09, said:

Probabil cec o vede ca transfer de bani.
Verifică să nu ai și dobândă dacă tot nu a împărțit-o în rate.

Da, scrie transfer de bani. Dobanda apare doar daca nu platesc la urmatorea scadenta, nu?

#375
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,784
  • Înscris: 13.03.2005

View PostJackalope, on 15 ianuarie 2024 - 20:14, said:



Da, scrie transfer de bani. Dobanda apare doar daca nu platesc la urmatorea scadenta, nu?
Da, dacă vrei fără dobândă,trebuie să returnezi suma acum că ea e purtătoare de dobândă din prima zi
Nu beneficiezi de cele până la 55 de zile de grație cum au la plățile sub 100 lei.
Știu sigur, pentru că eu când mi-am făcut cardul de credit am făcut în sucursală transferul bancar pentru a stinge un credit de nevoi personale, adică "extrarol" de la ING, și până n-am sunat în sucursală să îmi împartă în rate acel transfer bancar, a generat 50 lei dobândă la primul extras.

Edited by wertyck, 15 January 2024 - 21:57.


#376
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,090
  • Înscris: 10.04.2006

View PostJackalope, on 15 ianuarie 2024 - 20:14, said:



Da, scrie transfer de bani. Dobanda apare doar daca nu platesc la urmatorea scadenta, nu?
Valabil pentru orice card de credit dacă scoți bani de la ATM.
Și pentru majoritatea dacă faci transfer de bani.
Îți ia dobândă din prima secundă. Pune toți banii înapoi ASAP.

#377
Jackalope

Jackalope

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.11.2020

View PostNenea Zap, on 15 ianuarie 2024 - 22:42, said:

Valabil pentru orice card de credit dacă scoți bani de la ATM.
Și pentru majoritatea dacă faci transfer de bani.
Îți ia dobândă din prima secundă. Pune toți banii înapoi ASAP.

Eu am mai multe plati facute, daca trimit exact suma aia se anuleaza doar aia cu transfer?

#378
vwvwvw

vwvwvw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 07.02.2010

View Postwertyck, on 15 ianuarie 2024 - 21:52, said:

Știu sigur, pentru că eu când mi-am făcut cardul de credit am făcut în sucursală transferul bancar pentru a stinge un credit de nevoi personale, adică "extrarol" de la ING, și până n-am sunat în sucursală să îmi împartă în rate acel transfer bancar, a generat 50 lei dobândă la primul extras.
Eu nu cred ca am inteles partea asta, poti folosi CEC pt a transfera catre ING in 24 rate fara dobanda? Eu stiam ca exclusiv platile au plan de rate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

9 user(s) are reading this topic

1 members, 8 guests, 0 anonymous users

IDAlex

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate