Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Este cineva de aici rezervist voluntar in Mapn?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019
Cei care sunteti rezervisti voluntari, cum vi se pare? Merita incercat? Am vazut ca se cauta ingineri pt posturi de ofiter rezervist voluntar. Cum impacati viata civila cu instructia? Angajatorilor vostri  le convine ?
Mi se pare interesanta idee, dar as vrea sa stiu de la surse care sunt in sistem cum ii.

Edited by althea, 09 May 2023 - 12:13.


#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
vorba e ca nu esti chiar ofiter militar,  cineva care e voluntar a zis ca nu sunt considerati militari, dar nu a stiut sa spuna exact ce statut au. dar mi s-a parut curios si am retinut ideea..

#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,904
  • Înscris: 20.10.2015
Armata incepe unde se termina logica si libertatea

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,957
  • Înscris: 15.04.2019

 Mihalciuc, on 08 mai 2023 - 21:59, said:

Am vazut ca se cauta ingineri pt posturi de ofiter rezervist voluntar.
Ideea de rezervist voluntar - cel putin asa cum e aplicata ea la noi - e o tampenie.
Ca sa te bagi ca inginer in treaba asta trebuie sa fii un tampit si mai mare (sau sa fi luat diploma online).
P.S. Inginerii ie de mai multe feluri. Agronomi, constructori, metalurgisti, electronisti etc. De care doreste armata, mai precis? :)

#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"De care doreste armata, mai precis?"
Cazarmar - adica de toate si in mod special sa preiei/semnezi actele de investitie sa nu mai aiba rapundere seful . Sa mergi dimineata la adunare sa le dai de lucru muncitorilor de cazarmare dar in acelasi timp sa te plimbi pe la toate lucrarile sa vezi ca toate decurg foarte bine chiar fara scule si materiale , ce mai , o nebunie sa fi inginer la cazarmare ...

Edited by ldpe, 09 May 2023 - 08:10.


#6
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

 Mihalciuc, on 08 mai 2023 - 21:59, said:

Cei care sunteti rezervisti voluntari, cum vi se pare?  
Dupa cum constati ti-au raspuns mai mult parerologi, care habar nu au ce inseamna rezervist voluntar.

Daca iti place, zic ca este interesant. Primul contract este de 4 ani, dupa care pe fiecare 3 ani.
Nu este mare lucru, in afara de prima parte, cand se face pregatirea militara generala si apoi de specialitate (in cazul ofiterilor parca era de 3 luni si 1/2), in anii urmatori se fac numai module de 15 zile/an, angajatorii fiind obligati prin lege sa permita absenta de la program.
Daca nu te acomodezi, poti abandona dupa cateva zile, rutina zilnica fiind alta decat in civilie - trageri de noapte, marsuri de cativa km, lucru in echipa etc.

Este ceva benefic sa participi la trageri reale cu armamentul de infanterie, eventual si alt armament sau tehnica de lupta, depinde de specialitatea aleasa.
Functie de oferta MApN, poti opta pentru diferite specialitati militare, incepand, de exemplu, de la sef de tun.
Partea financiara nu este cine stie ce, dar daca tragi linie zic ca iesi pe +.
Si nu, stai linistit, nu te va pune nimeni sa semnezi "acte de investitii" cum sugereaza un user mai sus.

La o adica, in caz de declarare mobilizare, va fi o oarecare diferenta intre un rezervist voluntar si un recrut fara nici-o pregatire militara, care nu stie nici macar pe care parte iese un glont la AKM, dar este tare in jocuri pe calculator, tip shooter, gen Wolfenstein.

http://presamil.ro/c...ii-voluntari-2/

#7
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,649
  • Înscris: 28.11.2001

 ldpe, on 09 mai 2023 - 08:09, said:

"De care doreste armata, mai precis?"
Cazarmar - adica de toate si in mod special sa preiei/semnezi actele de investitie sa nu mai aiba rapundere seful . Sa mergi dimineata la adunare sa le dai de lucru muncitorilor de cazarmare dar in acelasi timp sa te plimbi pe la toate lucrarile sa vezi ca toate decurg foarte bine chiar fara scule si materiale , ce mai , o nebunie sa fi inginer la cazarmare ...
Ce ai scris aici nu are nicio treabă cu realitatea.

#8
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009
Tu te cunoști cel mai bine și știi ce vrei de la tine și de la cei din jurul tău.
Armata în România, mai puțin cei care merg în teatrele de operațiuni și profesorii de la Academii, este o adunătură pestriță de persoane toxice, needucate și pline de ifose care trăiesc pentru orice mocangeală la mai dă ministerul. Ordinul de bază este periatul superiorilor și aducerea familiei în sistem. Dacă asta vrei, go for it, dacă poți mai mult, nu pierde timpul acolo.
Dacă te atrage să primești 11 luni cîteva sute de lei lunar fără să faci nimic pentru 15 zile ... dacă ai deja grad și ceva instruire e un avantaj, altfel caută altceva mai deștept.

#9
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,649
  • Înscris: 28.11.2001
@cristalqw: Cât ai lucrat în MApN? Pe ce poziție? Încerc să-mi dau seama de unde ai expertiza asta.  Poate mi-a scăpat ceva.

Edited by badmania98, 25 July 2023 - 21:10.


#10
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Am si eu o întrebare pe subiectul asta si ca sa nu mai deschid un alt topic intreb aici.
Plata este 30% din solda, si ai platite asigurarea medicala si pentru pensie. Insa cum anume se cotizeaza? 10% din 30% cat primești sau se i-a din minim pe economie? Mulțumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate