Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Sony Xperia 1 mark 5

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#19
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View PostBebeluka, on 13 iunie 2023 - 04:03, said:

Nu stiu de ce au complicat procesul.

din cauza bombardieriilor care fac rost de casti si returneaza ulterior telefonul

#20
CORSARUL77

CORSARUL77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 18.06.2012
Incerc si eu...am dat precomanda Emag.Vin de pe s21 ultra si fan Samsung de  20 ani.Sper sa fie Sony care erau odata...

#21
CORSARUL77

CORSARUL77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 18.06.2012
Ce au patit marile companii de telefoane? Sony vad ca au saracit de tot...doar telefonul in cutie?

#22
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Cica "eco". Se presupune ca folosesti incarcatorul de la terminalul precedent.
Bine, "marii" producatori au initiat asta...Iphone si Samsung(nu mai stiu in ce ordine). Daca cumparatorii lor au ighitit galusca,s-au plans dar tot le-au cumparat produsele,inseamna ca le-a mers. Dupa ei,si restul producatorilor au procedat la fel.
Sony a fost si mai zgarcit. N-a mai bagat nici cablu in cutie. In cazul asta,nu am nicio problema,ca am destule cabluri USB-C .

Edited by Bebeluka, 18 June 2023 - 09:44.


#23
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Apple au fost primii, Samsung a facut misto de ei in cateva reclame, iar dupa vreun an, doi au copiat si ei modelul Apple. La fel au facut si cu scoaterea jackului de 3.5, faceau misto de Apple si se laudau ca ei au pastrat jackul, pentru ca urmatoare generatie de S-uri sa nu mai aiba jack...
Ma astept ca pe viitor si Sony sa renunte la jackul de 3.5mm...
Problema nu e neaparat lipsa cablului USB sau a incarcatorului, ci a pretului extrem de mare pe care il are 1 V.
Sony ar trebui sa aiba ca target un pret similar cu S23U, poate putin mai mare cu vreo 100 euro, altfel nici macar haterii Samsung nu se vor indrepta catre Sony, ci eventual vor alege Apple.

Edited by lex2010, 19 June 2023 - 14:43.


#24
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
L-am gasit in 1400 euro cu castile xm5 (estimate la 350 euro). Daca vand castile(nu le vand,ca le vreau) ma apropii de 1000 eur.  Nu departe de pretul competitorilor.
Da,stiu,o munca in plus sa vinzi castile,dar este posibil.
Si probabil ca aceasta campanie se prelungeste si dupa sfarsitul lunii iulie.
Sa fiu sincer,personal sunt nerabdator ca un copil sa soseasca telefonul. Posted Image

#25
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Sa te bucuri de el!
Si eu astept sa apara Sony 5 V, deocamdata nu se stie mai nimic legat de el.
Doar Sony si Asus mai fac telefoane pe gustul meu (flagshipuri mici, cu jack de 3.5).
Astept feedback legat de dimensiuni, daca e comod in utilizare.

#26
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

View Postlex2010, on 19 iunie 2023 - 18:59, said:

Astept feedback legat de dimensiuni, daca e comod in utilizare.

Multumesc!
Legat de dimensiuni de 4 ani folosesc actualul Xperia 1 mark 1 care este cu 2 mm mai inalt si 1 mm mai lat comparativ cu  urmatorul Xperia 1 mark V .
M-am obisnuit cu el. Am "cazmaua" mare,si ajung cu degetul mare pe oricare parte a ecranului fara prea mult efort si asta pentru ca este mai ingust. Daca era mai lat(cum sunt majoritatea) acest lucru ar fi fost un mai dificil.
Incape in buzunar la fel ca si un alt terminal din gama celor mari.

#27
zamaraii

zamaraii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 11.12.2006

View Postlex2010, on 19 iunie 2023 - 14:40, said:

Apple au fost primii, Samsung a facut misto de ei in cateva reclame, iar dupa vreun an, doi au copiat si ei modelul Apple. La fel au facut si cu scoaterea jackului de 3.5, faceau misto de Apple si se laudau ca ei au pastrat jackul, pentru ca urmatoare generatie de S-uri sa nu mai aiba jack...
Ma astept ca pe viitor si Sony sa renunte la jackul de 3.5mm...
Problema nu e neaparat lipsa cablului USB sau a incarcatorului, ci a pretului extrem de mare pe care il are 1 V.
Sony ar trebui sa aiba ca target un pret similar cu S23U, poate putin mai mare cu vreo 100 euro, altfel nici macar haterii Samsung nu se vor indrepta catre Sony, ci eventual vor alege Apple.
Pai eu la Xperia 1 nu am jack de 3.5 pentru ca l-au scos! Au urmat si ei trandul, iar apoi l-au reintrodus. Macar au pus in cutie un adaptor de la usb-c la jack de 3.5 mm pe care din pacate l-am pierdut :)

#28
precupromulus

precupromulus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 09.02.2017
Salutare.Cum stă cu supraîncalzirea?se mai oprește filmarea?la modelele vechi era problema asta.

#29
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
probleme mai exista dar nu mai sunt asa de grave, filmarea nu se mai opreste si nici displayul nu isi mai reduce din luminozitate din ce am auzit de pe la posesori

#30
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

View Postprecupromulus, on 22 iunie 2023 - 13:03, said:

Salutare.Cum stă cu supraîncalzirea?se mai oprește filmarea?la modelele vechi era problema asta.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l9vaxM2PfII?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
precupromulus

precupromulus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 09.02.2017
Merci.Sunt fan Sony chiar de la inceputuri.Dar totuși mai aștept vreo 2 generații de Sony.Încă nu e chiar ce vreau eu.

Edited by precupromulus, 24 June 2023 - 05:37.


#32
SirCypress

SirCypress

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 15.04.2010
Aveți idee unde se va afla expus fizic?

#33
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
slabe sanse sa il gasesti undeva expus fizic prin Romania

#34
ziggyh4x

ziggyh4x

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.10.2011
E expus la Sony in Baneasa, vis a vis de eMAG.
Am întrebat astăzi daca e ceva oficial legat de cate update-uri o sa primească și se pare că au rămas la 2 de android plus un an de securitate.
Android 14 apare în august și el vine cu 13...E innaceptabil sa ai suport așa scurt la un telefon premium.
Îmi place telefonul, softul e curat, e ușor, are grip bun dar nu pot trece peste treaba cu suportul.

Edited by ziggyh4x, 24 June 2023 - 22:44.


#35
SirCypress

SirCypress

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 15.04.2010
Deci dacă suntem din provincie nu prea există șanse să-l studiem ?

#36
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

View Postziggyh4x, on 24 iunie 2023 - 22:44, said:

E innaceptabil sa ai suport așa scurt la un telefon premium.
Îmi place telefonul, softul e curat, e ușor, are grip bun dar nu pot trece peste treaba cu suportul.

Cati ani tii un terminal?
Acum folosesc Xperia 1(mark 1). Are android 11. Security update october 2021.
Absolut nicio problema cu privire la securitatea datelor sau orice sau de orice alta natura legata de "lipsa suportului" reclamata tot timpul.
Un terminal cu hardware din 2019 ar fi destul de solicitat cu un android 13 sau 14. Si aici ma refer la tot ce inseamna flagship. Si se intampla la aia care se lauda cu "cinspe" ani de update si suport...Pentru mine,un update de android la mai mult de 2 ani este inutil cu tehnica si hardware-ul actual.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate