Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

Sony Xperia 1 mark 5

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#1
precupromulus

precupromulus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 09.02.2017
Bună.În 11 mai se lansează Sony Xperia 1 mark 5.Oare sa rezolvat problema cu trotlingul?Un telefon care merită atenția.

#2
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
nu au rezolvat inca problema

#3
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 22.02.2007
Ele sunt bune ca specsuri, problema e pretul, sunt mult mai scumpe decat samsungurile si rareori gasesti reduceri, daca ar fi fost egale as fi mers 100% pe Sony in loc de Samsunguri.

#4
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 17.09.2022
Are cineva model mai vechi din seria asta nouă pro movie și camera foto? Cum se comporta?
Exagerează cu sharp ca Samsung? Chiar filmează raw 10bit?

#5
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

View Postprecupromulus, on 08 mai 2023 - 12:29, said:

Bună.În 11 mai se lansează Sony Xperia 1 mark 5.Oare sa rezolvat problema cu trotlingul?Un telefon care merită atenția.
Mark IV nu ar mai avea nicio problema recenta cu privire la respectivul trottling. Un set de update-uri ar fi rezolvat problema.
Probabil pe generatia V vor folosi Snapdragon 8 Gen 2 care se pare ca este ceva mai putin "fierbinte"...
Daca il gasesc aici in oferta cu castile lor premium(cum l-am luat pe Gen1 in 2019) ma bag sa-l iau. Ma bazez ca este "mai telefon" ca multe altele laudate...
Exista speculatii ca pretul o sa fie inferior gen IV.
Sa bage naiba niponii bani in reclame daca vor sa-l vanda..
Legea l ui Ohm..Om trai si om vedea. Nu mai este mult pana pe 11 mai.

#6
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,991
  • Înscris: 30.11.2021
Are dreptate colegul de forum, urmaresc telefoanele lor, sunt telefoane decente, ecrane bune, camere foto bune, pretul este peste Apple si Samsung.

Ma gandesc de ce nu se pozitioneaza mai mult ca Motorola dar ma gandesc ca mai sunt firme, Nokia, cei de la HTC, LG, care s-au retras.
Deci cred ca isi doresc o nisa mai exclusivista.

#7
precupromulus

precupromulus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 09.02.2017
Să așteptăm 11 mai.

#8
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Suna interesant. Imi place cum este construit.
Pare potent.
Daca apare in oferta cu castile(ca de obicei) ,cred ca de data asta ma bag. Al meu Xperia 1(2019) inca functioneaza ireprosabil,dar ,la batranete parca l-as inlocui.
https://www.gsmarena...-news-58512.php

#9
zamaraii

zamaraii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 11.12.2006
Un blogger din state zicea ca la lansare in SUA Xperia 1 IV a fost 1599$, iar Xperia 1 V va fi ~ 1400$. Oricum mie mi se pare mult  si mai raman pe Xperia 1 care merge impecabil inca.

#10
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Cel mai bun telefon, pe care insa nu si-l va cumpara nimeni.
Are Sony o strategie ciudata, nu pot sa inteleg:
- lansezi un telefon cu specificatii de top, inclusiv cu jack de 3.5 mm si slot micro sd si un sistem de operare curat, fara bloatware tipic Samsung, INSA pui un pret de vanzare exorbitant, alegi un format al displayului destul de ciudat  rar folosit(21:9) ceea ce face telefonul foarte lung si ingust(inteleg si avantajul unui aspect ratio de 21:9, dar poate pe monitor, nu pe telefon) si ce doare si mai rau : cam "uiti" de suportul software... cumparatorul se simte neglijat dupa ce isi achizitioneaza un telefon Sony, pentru ca la pretul dat pe el, ar trebui sa ofere minimum 4 ani de suport software si de securitate.
Apoi, mai au de umblat un pic si la software, am inteles ca si de data asta ai 3 aplicatii diferite pentru camera foto si una pentru video, e cam mult, totusi... nu sunt in stare sa inglobeze functile PRO in aceeasi aplicatie de camera?
A, si inca ceva: display fara Variable refresh rate ?! Pe bune ? Nu au reusit sa puna un display LTPO cu VRR 1-120Hz? Vorbim de Sony, totusi!

Edited by lex2010, 17 May 2023 - 11:17.


#11
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,991
  • Înscris: 30.11.2021
Cred ca este dubios cum Sony vinde telefoane.
Au firma, au camere decente, pretul este mare.

#12
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 lex2010, on 17 mai 2023 - 11:08, said:

A, si inca ceva: display fara Variable refresh rate ?! Pe bune ? Nu au reusit sa puna un display LTPO cu VRR 1-120Hz? Vorbim de Sony, totusi!
pentru ca samsung,lg si boe nu reusesc sa produca un ecran ltpo 2/3 cu 4K

 zamaraii, on 17 mai 2023 - 10:19, said:

Un blogger din state zicea ca la lansare in SUA Xperia 1 IV a fost 1599$, iar Xperia 1 V va fi ~ 1400$. Oricum mie mi se pare mult  si mai raman pe Xperia 1 care merge impecabil inca.
1399€ + sony wh-1000xm5 + 150€ trade-in bonus (pret si bonus de precomanda in germania)

#13
bobiro

bobiro

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.06.2022
este la precomanda, 6600 RON + căști (gen 5).

#14
precupromulus

precupromulus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 09.02.2017
E scump.Daca scade pe la 5000 sau mai puțin merită.Cred ca e bestial.

#15
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

View Postbobiro, on 08 iunie 2023 - 14:29, said:

este la precomanda, 6600 RON + căști (gen 5).
Vinzi castile(noi) cu ,probabil la 1300-1500 lei. Si ajungi la pretul dorit mai sus de aprox 5000 lei.
Interesant este ca sunt telefoane mai scumpe pe piata,
da' alea merita...

On. Maine sper sa-l pot comanda si eu aici(ca asa apare ca fiind disponibil la precomanda) la pachet cu castile XM5. Pentru mine castile sunt folositoare.
Acum 4 ani am achizitionat Xperia 1 mark1 cu castile XM3 de aici. Vor ramane in familie.

#16
bobiro

bobiro

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.06.2022

 precupromulus, on 11 iunie 2023 - 10:59, said:

E scump.Daca scade pe la 5000 sau mai puțin merită.Cred ca e bestial.
conform calculului de mai sus esti pe la 5000.
Eu am cautat alternativa, consum content, imi place forma, neapărat eSim și vreau camere bune de filmat, nu am alternativă.  Am avut  1 IV și singura problema a fost cu încălzirea și night shooting [lent si imprecis]. căștile probabil olx, ver3 de la Xperia 1 II încă merg.
Singura temere e la incalzire- dacă gâfâie ,  le fac retur imediat- unii revieweri afirma ca s-a rezolvat

#17
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
L-am comandat. 1400€ + Sony wh-1000xm5. Khaki green. Livrare undeva la inceputul lunii Iulie.
O schimbare este ; pentru casti este necesara o comanda ulterioara(gratuita) in care trebuie specificate niste date,inlcusiv IMEI-ul terminalului GSM comandat. Cum acest IMEI o sa-l stiu cu cateva zile inainte de sosirea terminalului ,abia atunci o sa pot completa comanda pentru perechea de casti gratuita. Nu stiu de ce au complicat procesul.

Edited by Bebeluka, 13 June 2023 - 04:04.


#18
bobiro

bobiro

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.06.2022

 Bebeluka, on 13 iunie 2023 - 04:03, said:

L-am comandat. 1400€ + Sony wh-1000xm5. Khaki green. Livrare undeva la inceputul lunii Iulie.
O schimbare este ; pentru casti este necesara o comanda ulterioara(gratuita) in care trebuie specificate niste date,inlcusiv IMEI-ul terminalului GSM comandat. Cum acest IMEI o sa-l stiu cu cateva zile inainte de sosirea terminalului ,abia atunci o sa pot completa comanda pentru perechea de casti gratuita. Nu stiu de ce au complicat procesul.
de unde îl cumperi? la altex îți generează voucher căști în a doua jumătate a lui Iulie...probabil sa se asigure ca nu faci retur...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate