Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Schimbare Acte Auto in urma modificarii adresei de buletin din Bucuresti in Ilfov

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
Salutare
Mi-am schimbat buletinul din bucuresti in ilfov-Magurele.

Din cate am inteles ieri de la un prieten mai am f putin zile pana cand voi primi amenda daca nu imi schimb si actele auto.

Stie cineva cum se desfacoara acest proces si cum trebuie procedat?
Va multumesc

#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Nu primesti nici o amenda insa nu vei putea vinde masina decat dupa ce transferi si locatia pentru impozit.

#3
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Nici impozit nu poti plati. Penalitati, da.

#4
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Ai 30 de zile de la schimbarea CI. Dupa cele 30 de zile, daca esti oprit in trafic o sa primesti amenda si as zice ca nu e chiar mica. E posibil sa primesti amenda si atunci cand te duci la ghiseu sa le schimbi  daca ai depasit termenul ( dar nu sunt sigur).

#5
rayden26

rayden26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 20.07.2009
https://drpciv.ro/do...a4e9422012c2b96

#6
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 18.03.2009
https://www.drpciv.r...a4e9422012c2b67
Am schimbat eu recent din Galati in Vrancea. La DRPCIV mi-au trebuit toate documentele din link, mai putin punctul 7.
Pe scurt: Cerere catre drpciv, hartiuta de la taxe si impozite din care sa rezulte ca auto e luat in evidenta la noua adresa, certificat de inmatriculare (+ anexa cu ITP daca e separata) + copie, cartea de identitate a vehiculului + CI proprietar + copii, copie RCA pe numele tau (nu conteaza ca e pe adresa veche), placutele de inmatriculare, chitante pentru certificat (49) si numere (45/85).
E bun si linkul de mai sus, insa nu inteleg de ce nu e trecuta si cartea de identitate a masinii acolo, doar se modifica datele si in ea... :habarnam:

#7
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
Nu cer cartea pentru ca nu modifica nimic in ea. Eu mi-am schimbat adresa, e adevarat Bucuresti - Bucuresti, si in carte nu au modificat nimic, au zis ca asa e acum, modifica doar la schimbarea de proprietar

#8
Hector-2

Hector-2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.07.2011
La mine au cerut cartea, acu' două luni.
A trebuit să schimb actele din cauza modificării nomenclatorului stradal.
Primul proprietar sunt eu cu vechea adresă, al doilea proprietar tot eu cu noua adresă.

Edited by Hector-2, 08 May 2023 - 09:43.


#9
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 10.10.2005

 ZamrA, on 08 mai 2023 - 09:20, said:

Nu cer cartea pentru ca nu modifica nimic in ea. Eu mi-am schimbat adresa, e adevarat Bucuresti - Bucuresti, si in carte nu au modificat nimic, au zis ca asa e acum, modifica doar la schimbarea de proprietar

Am schimbat in vara adresa din Valcea pe Bucuresti. Eu am reusit sa fac online trecerea de la o primarie la alta.
Se trimite o cerere de transfer dosar auto de la primaria veche la cea noua. Tranferul dosarului dureaza o luna de zile. Unele primarii accepta sa ti-l dea sa-l depui tu, majoritatea insista sa-l trimita prin posta.
Dupa ce a ajuns dosarul, de la impozite Bucuresti am descarcat dovada ca a fost luta in considerare la primarie si am fost cu toate actele din link in original si. copie. Plus copie dupa ordinul de plata numere si talon desi zice ca nu trebuie. Cartea mi-a cerut-o la politie si au completat noua adresa.
Teoretic politia poate sa te amendeze pentru diferente in acte, dar nu o fac decat daca sunt foarte scrupolosi. Amenda o sa o iei teoretic de la primarie ca nu ai mutat la timp dosarul auto.

Edited by trid_ovi, 08 May 2023 - 12:51.


#10
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010

 ZamrA, on 08 mai 2023 - 09:20, said:

Nu cer cartea pentru ca nu modifica nimic in ea. Eu mi-am schimbat adresa, e adevarat Bucuresti - Bucuresti, si in carte nu au modificat nimic, au zis ca asa e acum, modifica doar la schimbarea de proprietar
Trebuie si CIV, pentru ca orasul Magurele este in judetul Ilfov si se schimba si numarul de inmatriculare din B in IF, deci se modifica datele din CIV.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate