Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

As vrea sa imi fac o asigurare de viata, dar nu prea ma pricep.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019
Asa cum spune si titlul, as vrea sa imi fac o asigurare de viata. As fi dispus sa dau 200 de lei lunar.  Ce firma de asigurari imi recomandati? Ce benefici are firma la care ati incheiat un contract?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Care 200 de lei lunar dom'le  Posted Image

Cea mai ieftina asigurare care este ea costa undeva la 2000 EUR / AN
Adica undeva la 166 EUR / LUNA
Adica undeva la 817 LEI / LUNA

Acum vine partea interesanta
La asigurarile astea ieftinache, "beneficiile" alea care te intereseaza pe matale sunt minime
Abia daca acopera o inmormantare decenta  Posted Image

Daca vrei "beneficii" mai mari = prima de asigurare ajunge undeva la 10 000 EUR / AN
Adica undeva la 833 EUR / LUNA

Mai departe socotesti matale Posted Image

#3
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 09.09.2005
mai bine iti faci o asigurare de sanatate, ca aia de viata isi produce efectele cand mori...

#4
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 Naijax, on 05 mai 2023 - 17:57, said:

Care 200 de lei lunar dom'le  Posted Image

Cea mai ieftina asigurare care este ea costa undeva la 2000 EUR / AN
Adica undeva la 166 EUR / LUNA
Adica undeva la 817 LEI / LUNA

Acum vine partea interesanta
La asigurarile astea ieftinache, "beneficiile" alea care te intereseaza pe matale sunt minime
Abia daca acopera o inmormantare decenta  Posted Image

Daca vrei "beneficii" mai mari = prima de asigurare ajunge undeva la 10 000 EUR / AN
Adica undeva la 833 EUR / LUNA

Mai departe socotesti matale Posted Image
Aia o acopera statul

#5
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

 Naijax, on 05 mai 2023 - 17:57, said:

Care 200 de lei lunar dom'le  Posted Image

Cea mai ieftina asigurare care este ea costa undeva la 2000 EUR / AN
Adica undeva la 166 EUR / LUNA
Adica undeva la 817 LEI / LUNA

Acum vine partea interesanta
La asigurarile astea ieftinache, "beneficiile" alea care te intereseaza pe matale sunt minime
Abia daca acopera o inmormantare decenta  Posted Image

Daca vrei "beneficii" mai mari = prima de asigurare ajunge undeva la 10 000 EUR / AN
Adica undeva la 833 EUR / LUNA

Mai departe socotesti matale Posted Image

Ar fi misto si niste surse, ca asa aruncate niste sume...

#6
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019
Nu inteleg de ce intotdeauna trebuie sa fie oameni care sa fie offtopic. Asa greu ii sa raspunda cei care au?

#7
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Voi începe cu întrebările de bază, dar îți dau și răspuns la final:
- De ce vrei să îți faci asigurare de viață?
- Cine sunt beneficiarii și în ce măsură o să îi ajute banii în cazul evenimentului nefericit?
- Pe ce perioadă vrei să plătești asigurarea?
- Cat reprezinta costul asigurarii din veniturile tale lunare? Dar din economiile lunare?
- Ce varsta ai?
- Te aștepți să primești bani înapoi la finalul perioadei asigurate dacă nu se întâmplă evenimentul nefericit?
- Mai vrei sa primesti si alte "beneficii" de exemplu in caz de accident, sau de invaliditate?

In functie de cele de mai sus ar trebui sa determinata situatia in care esti si ce optiuni ai si dupa ce ai stabilit aceste lucruri, poti merge la firmele de asigurare ca sa vezi care are produse care se pliaza cel mai bine pe nevoile tale.

Acum sa iti raspund la intrebare, recomand firmele de asigurari de viata care stiu ca au experienta in aceste produse:
- NN Asigurari de Viata
- Allianz Tiriac
- Metropolitan Life
- Generali
- Groupama

Avantajele sunt ca asigurarile de viata sunt un produs de baza pentru aceste companii la nivel mondial si prin urmare au (ar trebui sa aiba) flexibilitatea de a-ti oferi ceea ce determini tu ca ai nevoie, nu ce vor ele sa iti ofere. Eu mi-am facut in trecut asigurare de viata la Allianz Tiriac dupa discutii cu alte 2-3 firme din cele de mai sus. Acum nu mai am asigurare de viata pentru ca am determinat ca nu mai am nevoie.

#8
EprAlex

EprAlex

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.05.2023

 Mihalciuc, on 05 mai 2023 - 17:29, said:

Asa cum spune si titlul, as vrea sa imi fac o asigurare de viata. As fi dispus sa dau 200 de lei lunar.  Ce firma de asigurari imi recomandati? Ce benefici are firma la care ati incheiat un contract?

Eu am o asigurare de îmbolnăvire la Allianz și plătesc în jur de 200 RON/lună. Acoperă tot spectrul de afecțiuni, tratament doar in strainatate, iar plafonul este de 1 milion €. Dacă vrei detalii, PM.

#9
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

 florinellll, on 05 mai 2023 - 18:37, said:

Aia o acopera statul

glumesti nu? Ultima oara deabea costugiul am acoperit cu banii de la stat.

#10
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

 Mihalciuc, on 05 mai 2023 - 17:29, said:

Asa cum spune si titlul, as vrea sa imi fac o asigurare de viata. As fi dispus sa dau 200 de lei lunar.  Ce firma de asigurari imi recomandati? Ce benefici are firma la care ati incheiat un contract?

Stiu pe cineva care are, e cu acumulare, deci platesti N ani si daca nu se intampla nimic, primesti dupa acesti N ani suma data* cu un procent.
Dar da 800 lei, nu 200.
si nu are leafa mare, dar are copii si lucreaza intr-un sector de risc

Asiguratori :

NN
Generali
Groupama
Allianz

suna la fiecare si vezi ce-ti ofera.
la 200 lei lunar mai bine dai la un pilon de pensii private, pilonul 3

Edited by Moinesti72, 06 May 2023 - 08:17.


#11
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Scuze, era pentru alt topic,

Edited by Valy_User, 06 May 2023 - 08:41.


#12
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 07.03.2012
Salutare, am lucrat în asigurări de viață 5 ani și posed două asigurări de viață.

În primul rând, foarte bună ideea de asigurare de viață...arată maturitate în gândire.

Pe de altă parte, recomand cu mult drag NN, apoi Allianz și Generali. Nu măaș duce către o altă companie decât cele trei.

Apoi, 200 lei/lunar este rezonabil. Este foarte important să te decizi dacă vrei asigurare cu componentă serioasă de protecție sau cu componentă mai mare de investiție.
Componenta de protecție înseamnă că din prima plătită de tine , cea mai mare parte se va duce pentru sumele pe care le primesc benficiarii în caz de deces al tău, sau pe care le primești tu în caz de invaliditate. Dacă vrei mai mult parte de investiție, atunci se vor duce mai puțini bani pe partea de protecție. Vezi ce înseamnă să adaugi și extraopțiuni pe parte de zile de spitalizare și/sau intervenție chirurgicală.

Pe zona de asigurări de viață partea faină este că sumele primite din asigurări nu se impozitează, iar riscul de faliment sau de probleme pe contract este aproape 0. Atenție, însă, la corectitudinea cu care răspunzi la chestionarul medical...dacă ascunzi ceva și se întâmplă evenimente asigurate, compania nu va plăti.

Dă-mi PM dacă vrei mai multe info!

#13
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Da, e important acel chestionar. După completarea lui, oferta primita a fost în jumătate față de ce mi-au promis inițial sau dublam rata lunară. Așa ca am mers in continuare cu asigurarea dată si plătita doar de angajator.

#14
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Nu fiti carcotasi.
La 200ron/luna in caz de vreo nefericire, are acoperita spitalizarea si tratamentele pentru accidente destul de comune.

Depinde FOOOARTE mult starea de sanatate actuala, dinaintea politei.

#15
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013

 MooF2010, on 06 mai 2023 - 08:13, said:

glumesti nu? Ultima oara deabea costugiul am acoperit cu banii de la stat.


daca tu cumperi cosciug de 6500 lei ce sa iti fac, nu am inteles niciodata de ce baga lumea bani in sicriu ce rost are? sa vada lumea ? Noiembrie 2022 a dat 1200 lei pe un sicriu, si nu era din aia cu cuie era chiar fain.

de ce sa iti faci asigurare daca mori?ce rost are? doar daca stii ca dai coltul cat de curand programat sau nu.

Edited by Ravenscar17, 06 May 2023 - 18:19.


#16
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Ca sa nu lasi datorii in urma. Cu banii de pe asigurare de viata se sting creditele luate.

Nu confundati asigurarea de viata cu asigurarea de sanatate. E drept ca cele de viata mai si beneficii legate de partea de spitalizare.

Edited by vestale, 06 May 2023 - 18:46.


#17
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Ai inceput gresit cu cit vrei sa dai in loc de beneficiile pe are le doresti.
O asigurare la termen de 200 lei lunar, pe 30 de ani, ar trebui sa ofere apropae de 1 milion de E pentru cineva tinar.
Trbuie sa cumperi STRICT o asigurare care ofera un beneficiu clar definit (o suma) in cazul mortii nin urmatoare periada de timp. In nici un caz sa nu cumperi hottile care investec bani, , cu acumulare cu investire cum s-or chema, alea sunt tzepe pentru prosti.

 EprAlex, on 05 mai 2023 - 23:38, said:

Eu am o asigurare de îmbolnăvire la Allianz și plătesc în jur de 200 RON/lună. Acoperă tot spectrul de afecțiuni, tratament doar in strainatate, iar plafonul este de 1 milion €. Dacă vrei detalii, PM.

Si au am asigurare auto, pe casa. Asta e topic sa ne laudam cu ce asigurari avem?

Edited by vrajitoruldinoz, 07 May 2023 - 00:30.


#18
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022

 EprAlex, on 05 mai 2023 - 23:38, said:

Eu am o asigurare de îmbolnăvire la Allianz și plătesc în jur de 200 RON/lună. Acoperă tot spectrul de afecțiuni, tratament doar in strainatate, iar plafonul este de 1 milion €. Dacă vrei detalii, PM.

Quote

Membrul EprAlex nu poate folosi sistemul de mesagerie

Nu putem da PM. Poti sa dai cateva detalii aici? Conditii de asigurare / o brosura cu acoperirile?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate