Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Phising - se stocheaza date personale!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Au aplicație și pt contacte iar în momentul când te suna un număr dubios ecranul devine roșu aprins și ești avertizat singurul motiv pentru care nu folosesc contactele de la ei e că are un mic defect și anume când vrei sa editezi un contact nu poți decât dacă rulezi toată lista până ajungi la acel contact, dacă folosești funcția search dispare opțiunea de editare, daca o rezolva o voi reinstala pt că e utila.
Oricum prin SMS te poți păcăli mai ușor decât când te suna un scammer și vrea să te convingă să-i dai banii :)


#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ptr SMS mai sunt si antivirusi care le blocheaza si te avertizeaza.
Gen Bitdefender - dar varianta cu plata - Mobile Security.

Am avut-o si eu si a fost ok, dar un update l-a facut incompatibil cu P30-ul e la Huawei si a trebuit dezinstalat. Imi termina bateria intr-o ora.

#21
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011

 hamal, on 05 mai 2023 - 15:39, said:

Am primit si eu azi. Numar de Orange: +40745825279. Par drogalai de-ai nostri care viseaza bani nemunciti si se dau hackeri....

Crezi ? Mai degraba sunt sms trimise de pe internet prin diverse firme.

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Dupa cum am zis pe pagina anterioara se pare ca ar fi hackeri rusi.
https://www.digi24.r...acestea-2332547

#23
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 16.01.2007

 eiffel, on 07 mai 2023 - 08:40, said:

Ptr SMS mai sunt si antivirusi care le blocheaza si te avertizeaza.
Gen Bitdefender - dar varianta cu plata - Mobile Security.

Am avut-o si eu si a fost ok, dar un update l-a facut incompatibil cu P30-ul e la Huawei si a trebuit dezinstalat. Imi termina bateria intr-o ora.
Eu am Bitdefender Mobile Security (cu plată, ultima versiune) pe un P30 Pro NE, dar nu îmi mănâncă din baterie mai mult de 1% în 24 de ore.

Attached Files



#24
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,897
  • Înscris: 18.07.2018
Este 100% păcăleală. Se folosesc de website fals ca sa te convingă sa introduci datele tale și Ramai fără bani în cont, eventual iti viruseaza dispozitivul. Nu accesați așa ceva.

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 manic_user, on 09 mai 2023 - 19:27, said:

Eu am Bitdefender Mobile Security (cu plată, ultima versiune) pe un P30 Pro NE, dar nu îmi mănâncă din baterie mai mult de 1% în 24 de ore.

Or fi ceva diferente de soft intre cele doua Huawei-uri. Stiu ca la versiunea EMUI e o diferenta la ultimele doua cifre.
Sau nu ia activat toate functiile din BMS. Eu am observat problema duap ce am activat cam tot - inclin sa cred ca e de la scanarea SMS-urilor - parca dupa ce am activat-o pe-aia a luat-o razna.
Am primit si ieri mail de la Bitdefender ca inca lucreaza la o solutie permanenta - ceva workaround-uri s-ar parea ca au gasit.

#26
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 23.09.2010

 modoran, on 07 mai 2023 - 09:27, said:


Crezi ? Mai degraba sunt sms trimise de pe internet prin diverse firme.
Asa zic site-urile gen "cine m-a sunat". Dar, aia care completeaza chestionarul sa ne zica in ce cont au plecat banii lui...Posted Image

#27
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Eu nu a trebuit sa-mi bat prea mult capul sa imi dau seama ca sunt scam. Sms-ul pe care l-am primit era in spaniola. Abia a 2-a zi mi-a venit sms si in romana.

#28
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 excentryc, on 04 mai 2023 - 11:28, said:

noua fereastra cerea datele cardului pentru a putea plati .... suma fiind modica  0.96 ROL
Și imediat după plată îți golesc contul.

#29
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 15.07.2005

 radunic, on 12 mai 2023 - 09:57, said:

Și imediat după plată îți golesc contul.
Evident Posted Image

#30
sorinu

sorinu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 01.02.2003
A primit si sotia mesajul acesta suspect. Am accesat linkul cu TOR si este clar phishing. Telefon 14PM, are si multe apeluri din tari Africa si Asia.
Exista metoda blocare apeluri cu plata din alte tari cum are Android. Ex:  +40 07*********

"Coletul dvs. #IPS839204972RO, care trebuia sa fie livrat pe 21/09, este retinut in depozitul nostru. Pentru mai multe informatii xyx"

Attached Files


Edited by sorinu, 22 September 2023 - 17:36.


#31
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postsorinu, on 22 septembrie 2023 - 17:34, said:

A primit si sotia mesajul acesta suspect. Am accesat linkul cu TOR si este clar phishing. Telefon 14PM, are si multe apeluri din tari Africa si Asia.
Exista metoda blocare apeluri cu plata din alte tari cum are Android. Ex:  +40 07*********

"Coletul dvs. #IPS839204972RO, care trebuia sa fie livrat pe 21/09, este retinut in depozitul nostru. Pentru mai multe informatii xyx"
Ar fi bine sa nu accesezi nimic din ce trirmit gunoaiele astea, pur si simplu blocheaza-i imediat si eu am fost bombardat de curand vreo 2 saptamani la rand cu tot felul de oferte de job online si alte magarii, ii blocam si apareau cu alte numere de whatsapp.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate